Niech płynie pieśń w szeroki świat
i głosi pokoleniom,
że wyrastamy z ojczyzny tej,
która nie gubi bohaterów…
Hymn Klubu Szkół Westerplatte
Czas jesiennej zadumy sprzyjał temu, by wybrać się na Cmentarz Rakowicki, na którym spoczywa Franciszek Józef Dąbrowski ps. „Kuba” (ur. 17 kwietnia 1904 w Budapeszcie, zm. 24 kwietnia 1962 w Krakowie) - oficer Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej, w czasie wojny obronnej Polski w 1939 zastępca komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w stopniu kapitana, a według niektórych publikacji przez większość czasu także faktyczny dowódca obrony.
Wiązanka kwiatów i znicze, złożone przez delegację naszej szkoły na mogile Westerplatczyka, to zewnętrzny znak pamięci, a jednocześnie przypieczętowanie udziału w ogólnopolskim projekcie „Znicz dla westerplatczyka”, adresowanym do szkół w całej Polsce, a w szczególności do tych, którym patronują Bohaterowie z września 1939 roku i w pobliżu których znajdują się cmentarze z mogiłami westerplatczyków.
Biogram:
FRANCISZEK DĄBROWSKI (1904-1962)
Urodził się w 1904 r. w Budapeszcie. Służył w Wojsku Polskim od 1918 r. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Warszawie i rozpoczął służbę w 3. Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku. Od 1937 r. służył w Wolnym Mieście Gdańsku jako zastępca komendanta Oddziału Wartowniczego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Był jednym z kierujących walkami obronnymi Westerplatte we wrześniu 1939 r. Wojnę spędził w obozach jenieckich. Po 1945 r. służył w marynarce wojennej. Współtworzył organizację kombatancką – Związek Obrońców Westerplatte. W związku ze służbą wojskową wstąpił do PPR. W 1950 r. został usunięty z partii i zwolniony ze służby. Zmarł w 1962 r. Został pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.