Młodzieżowy Dom Kultury Dom Harcerza i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa zaprosili kolejny już raz, tym razem do udziału w XXVI Samorządowym Konkursie Nastolatków 8 Wspaniałych 2020.
Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań i postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie wolontariatu.
Jak czytamy na stronach www.krakow.pl cyt. „...od 26 lat w tym konkursie nagradzani są młodzi ludzie, pełni energii i pomysłów, zarażający swoją aktywnością innych. Wszyscy życzymy sobie, aby taka reprezentacja zasiadała w młodzieżowej radzie, a w przyszłości w radzie miasta i dzielnicach. Serdecznie gratuluję – powiedziała Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, turystyki i sportu, podczas uroczystości rozdania dyplomów dla laureatów i listów z podziękowaniami dla finalistów.
Spektrum działań charytatywnych, które mogą zostać zgłoszone do konkursu, jest bardzo szerokie – może to być aktywność na rzecz społeczności szkolnej i lokalnego środowiska, wspieranie seniorów, dzieci, osób niepełnosprawnych i potrzebujących, przeciwdziałanie agresji w szkole czy uzależnieniom, zachęcanie rówieśników do działań prospołecznych. Liczy się także postawa kandydatów: wytrwałość i konsekwencja w działaniu, odwaga, umiejętność współpracy, odpowiedzialność, dawanie przykładu innym…
– Jak co roku aktywność wolontariuszy jest bardzo zróżnicowana – mówi Wojciech Hausner, koordynator konkursu z ramienia Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza”. – Wszyscy laureaci i finaliści to ludzie, którzy z oddaniem działają na rzecz potrzebujących i swoich najbliższych środowisk. Cieszy nas również to, że wśród nominujących są nie tylko nauczyciele, ale też rodzice i rówieśnicy – dodaje.
Samorządowy Konkurs Nastolatków „8 Wspaniałych” ma bardzo długą tradycję – jego idea narodziła się w 1994 r. w Warszawie, z inspiracji westernem „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w małym biednym meksykańskim miasteczku. W Krakowie plebiscyt organizowany jest od 1995 r. (od 1997 r. koordynatorem jest MDK „Dom Harcerza”). Ma promować pozytywne postawy wśród dzieci i młodzieży, w tym zaangażowanie na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy, a także upowszechniać wolontariat jako antidotum na agresję i brutalizację życia”.
Uczestnicy, to młodzi ludzie, uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych - uczący się w Krakowie, wyróżniający się konsekwentną pracą potrzebującym, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy, nienaganną postawą w życiu codziennym. W tegorocznej edycji Konkursu wzięła udział czwórka naszych uczniów – wolontariuszy, którzy od lat swoim zachowaniem, postawą i niesieniem pomocy innym, mogą stanowić wzór do naśladowania. Maria i Nina Durbas z klasy 8c, Emilia Mizia oraz Karolina Jarubas z klasy 8a już w ubiegłym roku szkolnym 2019/2020 trafiły do grona Finalistów Konkursu. Jednak ze względu na czas pandemii i lockdown Finał Konkursu został przeniesiony na wrzesień 2020. Cała Wspaniała Czwórka działa w Szkolnym Klubie Wolontariatu. Swoją pomoc oferuje zarówno ludziom, jak i zwierzętom. Dziewczynki można spotkać podczas takich akcji w szkole jak zbiórki, akcje adopcyjne zwierząt, kiermasze, ale również poza szkołą w akcjach na rzecz zwierząt Stowarzyszenia Dog Rescue, kwestach Alma Spei, kiermaszach na rzecz Stowarzyszenia Brata Alberta, akcjach WOŚP, czy w szeregach Związku Harcerstwa Polskiego.
Podczas Finału, dziewczynki musiały zaprezentować swoje dotychczasowe działania, odpowiedzieć na kilka pytań Komisji i zaprezentować swoją osobę. Prezentacja miała być prosta, jak sama idea pomagania.
Tym razem również spisały się na medal – szczere, skromne i z pasją – pasją pomagania!
W piątek 25 września, poznaliśmy Laureatów 26 edycji plebiscytu. W Finale podczas Wielkiej Gali znalazły się Maria i Nina Durbas z klasy 8c oraz Emilia Mizia. Laureatką XXXVI edycji Konkursu została uczennica klasy 8a – Karolina Jarubas.
W świecie, w którym czasami trudno być człowiekiem, „Bycie Wspaniałym” nabiera szczególnej wartości. A Wy Drogie Wspaniałe sprawiacie, że możemy spokojniej spoglądać w przyszłość!
Całość artykułu z Uroczystej Gali i rozdania nagród możecie przeczytać tutaj: https://www.krakow.pl/aktualnosci/243000,26,komunikat,miasto__szkoly_i_rowiesnicy_dumni_z_krakowskich__8_wspanialych_.html?_ga=2.216440854.1202111640.1600583724-2064011253.1593922839&fbclid=IwAR3Uv2Y7Po9FF3dD1ryQoT-8fdDE_-S85RHC14faf3RcrGFDLY6SRilQC-o