„Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi.
Wejdź gościu i stań się przyjacielem."
Jan Wiktor
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 95 im. Władysława Broniewskiego rozpoczęła swoją działalność z dniem 1 września 1962 roku. Wpis pierwszego woluminu do Księgi Inwentarzowej nr 1 datuje się na 4 września 1962 roku. Jest to moment rozpoczęcia gromadzenia księgozbioru głównego biblioteki. W swoich wspomnieniach pierwszy wicedyrektor szkoły, pan Zdzisław Zygma, pisze, że „(…) budynek szkoły przedstawiał się wspaniale i superkomfortowo (…)”. Na II piętrze utworzono szkolną bibliotekę dla nauczycieli i uczniów. Później pracownia została przeniesiona na I poziom i poszerzona o czytelnię. Najdłużej pracującym nauczycielem bibliotekarzem była pani Bogusława Kania, która to po ok. 30 latach pracy, 1 września 2009 roku szkolną książnicę powierzyła pani Marii Rostek.
W wyniku reformy systemu oświaty po 2017 roku placówka została tymczasowo powiększona o filię znajdującą się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 13 przy ul. Kazimierza Odnowiciela 2 w Krakowie. Wtedy to jednocześnie utworzono także dwie odrębne biblioteki szkolne: w budynku głównym i na terenie filii. Obecnie pracującymi nauczycielami bibliotekarzami są p. Katarzyna Wójcik-Styczeń oraz p. Edyta Pera
Czytelnikom oferujemy łącznie księgozbiór liczący 11622 woluminów.
Uczniowie mają bezpośredni dostęp do materiałów i samodzielnie mogą wybierać potrzebne im książki. W bibliotece głównej dodatkowo wydzielone jest miejsce na czytelnię połączoną z ICIM – wyposażone obecnie w 2 stanowiska komputerowe.
Większość zbiorów stanowi literatura dla dzieci i młodzieży, literatura piękna, biografie wielkich postaci oraz książki z zakresu historii Polski, historii powszechnej i historii literatury polskiej. Pozostałą częścią księgozbioru jest bogaty księgozbiór podręczny, na który składają się m.in. encyklopedie, słowniki językowe i dziedzinowe, albumy, atlasy, materiały na temat naszego województwa, zwłaszcza miasta Krakowa (tzw. Cracoviana). Na uwagę zasługuję także biblioteczka nauczyciela, tj. pozycję metodyczne i naukowe dla nauczycieli oraz rodziców. Niemałą część tworzą też zbiory audiowizualne z ekranizacjami dzieł należących do polskiej i światowej klasyki czy lektur szkolnych, jak również z filmami edukacyjnymi i fabularnymi.
Z uwagi na swoją długoletnią, prawie sześćdziesięcioletnią już działalność oraz nieustanne dbanie o zbiory, biblioteka szkolna posiada również księgozbiór archiwalny z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Najstarszą książką jest w nim wydanie encyklopedyczne pt. „Dzieje wnętrz wawelskich” Tadeusza Mańkowskiego z 1957 roku, dwuczęściowy podręcznik do nauczania matematyki pt. „Algebra dla samouków” autorstwa E.J. Pokornego, M. Hornowskiego, oraz „Psychologia uczenia się” J. Pietera.
Nasze zbiory wzbogacają też opracowania nauczycieli SP nr 95 takich jak: Maria Antoniuk, Bogusława Kania, Iwona Dąbek, Izabela Kucewicz, Elżbieta Więcław, Jan Mastalski. W swoich pracach podejmują tematy edukacji regionalnej o Prądniku Czerwonym, Prądniku Białym, miejsc i postaci związanych z tym regionem lub zagadnienia z zakresu wychowania dzieci i młodzieży.
Biblioteka szkolna przede wszystkim prowadzi typowe działania biblioteczne, ale jest też przyjaznym miejscem, w którym panuje swoisty klimat i miła atmosfera. Tutaj uczniowie mogą przygotować się do lekcji, mają szansę rozwijać swoje zainteresowania naukowe, czytelnicze, artystyczne i kulturalne. Jest to też przestrzeń do wspierania działań dydaktycznych i wychowawczych nauczycieli.
Zapraszamy do korzystania z oferty oraz zasobów biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 95 w Krakowie.