STARS

rok szkolny 2014/2015

     STARS Europe (Sustainable Travel Accreditation and Recognition for Schools) to program zmiany zachowań, mający na celu zwiększenie liczby uczniów podróżujących między szkołą a domem na rowerze, którzy wcześniej byli wożeni samochodem. Program zrzesza 9 europejskich miast. W naszym mieście nad jego realizacja czuwa Urząd Miasta Krakowa.

     Dlaczego projekt STARS skupia się na dojazdach do szkoły?
 • Odwożenie dzieci do szkoły stanowi duży odsetek podróży gospodarstw domowych, przyczyniając się do zagęszczenia ruchu i zwiększonej emisji spalin, zwłaszcza w godzinach szczytu.
 • Podróże do i ze szkoły mają codziennie ten sam cel, więc łatwo jest się na nich skupić.
 • Droga do szkoły jest zwykle krótka, tj. wynosi mniej niż pięć kilometrów, więc łatwo ją pokonać na rowerze.
 • Aby zapewnić trwałą zmianę w kulturze podróżowania, dzieci i młodzież powinny stać się naszym głównym priorytetem.


     Jaki jest cel projektu STARS?
 • Osiągnięcie średnio 5-procentowej zmiany w podziale zadań przewozowych z samochodu na rower dzięki wszystkim działaniom w ramach programu STARS.
 • Zwiększenie niezależności dzieci i stworzenie miast lepiej nadających się do życia.
 • Wdrożenie ogólnoeuropejskiego programu akredytacji, w celu umożliwienia szkołom pracy indywidualnej nad podwyższaniem poziomu korzystania z rowerów oraz monitorowania i oceny.
 • Stworzenie sieci Programów Młody Ambasador w zakresie Podróży udostępniającej narzędzia i zachęcającej uczniów szkół ponadpodstawowych do zwiększania udziału podróży rowerem wśród rówieśników.
 • Dzielenie się wiedzą w miastach, regionach i szkołach oraz tworzenie ogólnoeuropejskiego programu zrównoważonej mobilności w zakresie podróży do szkoły.

     Dlaczego warto wziąć udział? Jakie korzyści są dla uczniów?

     Istnieje wiele powodów, dla których warto promować zrównoważone podróżowanie w szkole:
 • korzyści zdrowotne,
 • frajda, zadowolenie
 • niezależność dzieci,
 • korzyści środowiskowe, tj. ograniczenie emisji CO2,
 • bezpieczeństwo ruchu drogowego,
 • oszczędność,
 • poprawa wizerunku szkoły tj. wyróżnienie szkoły na tle innych,
 • bezpieczne otoczenie szkoły z uspokojonym ruchem drogowym
 • i wiele więcej.


     Jak to działa?
     Szkoły STARS są zachęcane do organizowania zajęć promujących jazdę na rowerze do i ze szkoły. Doradca STARS służy radą, podpowiada rozwiązania i wskazówki oraz opracowuje plany działań STARS wspólnie ze szkołami. Plany działań uzupełniane i zapisywane online, dostępne w każdym momencie zarówno dla szkoły jak i dla Doradcy STARS. W ramach programu STARS Europe opracowana została standardowa lista kryteriów, na podstawie których szkoły mogą osiągnąć brązowy, srebrny lub złoty poziom akredytacji. Doradcy STARS wypełniają listę kontrolną na podstawie informacji podanych w Planach Działań.


Kronika projektu


SZKOLNY KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ
    W ramach programu STARS w naszej szkole odbył się konkurs grafiki komputerowej na projekt koszulki kolarskiej. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie kolorystyki i cech charakterystycznych stroju kolarskiego. Z ponad 180 prac konkursowych nagrodzonych zostało 8 projektów.

Laureat I miejsca - Milena Świątek - klasa Vc


Wyróżnienia:
Franciszek Fiema - VIc
Magdalena Cyganek - Va
Oliwia Sobol - Vc
Jakub Pawlas - Vc
Kacper Słoniec - VIc
Mariusz Doniec - VIb
Paweł Złotkowski - Va


                GRATULUJEMY!!!

zobacz galerię zdjęć
25 kwietnia 2015
Szkolna Masa Krytyczna SP 95
    W sobotę 25 kwietnia, w ramach programu STARS, społeczność naszej Szkoły uczestniczyła w Krakowskiej Szkolnej Masie Krytycznej, czyli oficjalnym przejeździe rowerem głównymi ulicami Krakowa. Akcja ta miała na celu pokazanie, że po naszym mieście można bezpiecznie podróżować rowerem, a także miała zachęcić dzieci i rodziców do spędzenia czasu wolnego w sposób aktywny.
    Po pamiątkowym zdjęciu o godzinie 11:05, nasza prawie 70 osobowa "drużyna rowerowa" wyruszyła ul. Wileńską w kierunku Ronda Młyńskiego, gdzie czekała na nas oraz inne szkoły Policja, która poprowadziła cała grupę ulicami Pilotów, Mogilską i Lubicz na Rynek Główny. Na Rynku dołączyło do nas jeszcze 10 osób, co dało łączną liczbę ponad 80 - dzieci, rodziców, nauczycieli. Okazało się, że nasza Szkoła zajęła 2 miejsce (na 25 Szkół) w konkursie na najliczniejszą reprezentację szkolną w Krakowskiej Masie Krytycznej. W całej imprezie wzięło udział ok. 930 uczestników.
    O godzinie 12:15 wszyscy zebrani na Rynku Głównym, pod eskortą Policji, wyruszyli na wspólny przejazd ulicami Krakowa: Mogilską, Grzegórzecką, Dietla, przez kładkę Bernatkę, most Kotlarski, al. Pokoju do Tauron Kraków Arena, gdzie zakończyliśmy naszą rowerową podróż. Wszyscy uczestnicy zachowali się na medal, sprawnie i bez problemów przejechali całą trasę, która liczyła w sumie ok. 25 km. Wielkie brawa dla wszystkich naszych uczniów i ich rodziców!

zobacz galerię zdjęć

MALOWANIE KOSZULEK - akcja STARS
    Pod koniec marca, w ramach realizacji projektu STARS, odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny na koszulkę rowerową. Dzieci miały za zadanie przynieść białą koszulkę i na niej wykonać, specjalnymi farbami i pisakami, projekt o tematyce rowerowej. Malowanie koszulek odbyło się na świetlicy szkolnej dla wszystkich chętnych dzieci z klas 1-3 oraz w harcówce dla dzieci z klas 4-6. W sumie w akcji wzięło udział ok. 30 dzieci. Wszystkie dzieci, które wzięły udział otrzymały komplet akcesoriów odblaskowych, natomiast najciekawsze prace zostały nagrodzone gadżetami rowerowymi. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy pomysłów. Niezwykłe, oryginalne projekty uczniowskich koszulek można podziwiać w galerii zdjęć.

zobacz galerię zdjęć


styczeń 2014


Projekt STARS - CYKOLAKADEMIA
    W styczniu, w ramach projektu STARS w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów klas 4-6 pod nazwą CYKOAKADEMIA. W ramach tego spotkania zostały wyświetlone filmy oraz omówione zasady związane z bezpiecznym i prawidłowym sposobem przemieszczania się rowerem po Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się co to są kontrapasy i jak z nich korzystać, kiedy rowerzyści mogą korzystać z chodników, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru i rowerzysty, aby w bezpieczny sposób mógł poruszać się po mieście oraz jak w prawidłowy sposób przejechać przez rondo i skrzyżowanie. Jak zawsze wielu dociekliwych uczniów zadawało liczne pytania, na które starał się odpowiedzieć koordynator projektu p. Marcin Błaszczyk. Na koniec, w ramach ciekawostki, został wyświetlony bardzo fajny film, na którym uczniowie mogli zobaczyć jak poruszają się na co dzień mieszkańcy miasta Amsterdam, uważanego za kolebkę rowerzystów.

Oto link do filmu - zachęcamy do obejrzenia! film

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


„ŒŚniadanie z Serwisantem”
    W grudniu, w ramach programu STARS, odbyły się w naszej szkole warsztaty z zakresu serwisowania rowerów. Warsztaty te, dla uczniów klas V i VI, prowadził doświadczony serwisant p. Wojciech Turlejski. Były one prowadzone w formie multimedialnej - uczniowie mieli podgląd czynności serwisanta na dużym ekranie.
    Na początku uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać i konserwować rower, żeby długo, bezpiecznie i bezawaryjnie na nim jeździć. W dalszej części omówione zostały podstawowe zasady zmiany przebitego koła, uczniowie dowiedzieli się również jak smarować łańcuch, jak konserwować hamulce oraz poznali różne typy rowerów. Ostatnia część warsztatów polegała na praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy - chętni uczniowie mogli samodzielnie założyć dętkę i napompować koło. Chętne dzieci otrzymały także bon zniżkowy na zakup części i naprawę roweru w sklepie rowerowym na ul. Wileńskiej.
    Na zakończenie została przeprowadzona anonimowa ankieta wśród 50 losowo wybranych uczniów z klas V-VI. Uczniowie wyrazili swoją opinię dotyczącą atrakcyjności zajęć: 88% ankietowanych uznało zajęcia za bardzo ciekawe.
    Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie w ramach STARS z zakresu cykloedukacji, które poprowadzi Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów.

zobacz galerię zdjęć


listopad 2014


Co słychać w programie STARS?
     W ramach programu Stars pod koniec listopada Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zainstalował pod naszą szkołą stojaki rowerowe w kształcie litery "U". Teraz miłośnicy jednośladów będą mieli dodatkowe miejsca do parkowania swoich rowerów. Mimo tego, że pogoda nie rozpieszcza rowerzystów zachęcamy wszystkich do skorzystania z nowych stojaków.
     Od początku listopada rozpoczęliśmy również konkurs na najciekawszą i najładniejsza gazetkę związaną z tematyką rowerową. Swoje pracę będą mogły przedstawić klasy V i VI. W listopadzie mogliśmy podziwiać pracę klasy Va. Grudzień będzie należał do klasy Vb - ich praca będzie zawieszona na gazetce Programu Stars na I piętrze obok biblioteki szkolnej. Na początku kwietnia wszyscy uczniowie w naszej szkole będą mogli zagłosować na platformie szkolnej na ich zdaniem najciekawszą gazetkę.

zobacz galerię zdjęć


wrzesień 2014


PROJEKT STARS
     We wrześniu 2014 nasza szkoła przystąpiła do europejskiego programu promującego jazdę na rowerze, który zrzesza dziewięciu partnerów (9 europejskich miast) wdrażających działania wokół wspólnego celu: zwiększenia liczby uczniów podróżujących do i ze szkoły rowerem, którzy wcześniej byli dowożeni samochodem.
     W ramach programu przez cały rok szkolny będą odbywały się różne działania, inicjatywy i akcje promujące jazdę na rowerze. Program został skierowany do uczniów oraz rodziców klas piątych i szóstych. W ramach programu powołana została tzw. grupa robocza składająca się z nauczycieli, uczniów oraz rodziców, która będzie koordynować wszelkie działania i akcje związane z programem.
     Zachęcamy wszystkich uczniów SP 95 oraz ich rodziców do aktywnego włączenia się do programu STARS poprzez aktywne uczestnictwo we wszystkich inicjatywach. Na naszej stronie internetowej będą zamieszczane zdjęcia i relacje z akcji i działań uczniów.© 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie, ul. Wileńska 9, 31-413 Kraków