"Ada, to nie wypada, czyli o dobrych manierach"
rok szkolny 2013/2014

     Cele:
 • Zapoznanie uczniów z zasadami savoir - vivre obowiązującymi w różnorodnych sytuacjach społecznych.
 • Kształtowanie nawyków związanych z dobrym wychowaniem w codziennym życiu.
 • Uświadomienie celowoœci stosowania dobrych manier w relacjach międzyludzkich.
 • Rozwijanie umiejętności współpracy.
 • Doskonalenie umiejętności krytycznej oceny własnych zachowań.

     Realizacja projektu:

     Projekt realizowany będzie od września 2013 do czerwca 2014 r. W każdym miesiącu poszczególne klasy IV - VI będą miały za zadanie opracować jedno z dziewięciu zagadnień związanych z dobrymi manierami oraz zaprezentować je społeczności szkolnej poprzez:

 • audycję za pośrednictwem radiowęzła
 • gazetkę ścienna (obok gabinetu pedagoga)
 • autorski event, happening realizowany podczas godziny wychowawczej lub przerw międzylekcyjnych

     Zagadnienia tematyczne projektu oraz harmonogram:
 • PaŸdziernik 2013 - Honor, godność, dyskrecja - 6c
 • Listopad 2013 - Gadu – gadu - 5c
 • Grudzień 2013 - Upominki, prezenty, dary - 5a
 • Styczeń 2014 - Magiczne słowa - 5b
 • Luty 2014 - Telefony, maile, facebook - 6b
 • Marzec 2014 - Dress code - 4a
 • Kwiecień 2014 - Powitania i pożegnania - 4
 • Maj 2014 - Przy stole - 4c
 • Czerwiec 2014 - Konflikty, winy, przeprosiny - 6a


Kronika projektu31 października 2013
HONOR, GODNOŚĆ, DYSKRECJA


     W dniu 31 października br. klasa 6c, w ramach projektu szkolnego "Ada, to nie wypada! czyli o dobrych manierach", zapoznała swoich kolegów z klas IV - VI z tematem honoru, godności i dyskrecji.
     Uczniowie przygotowali audycję, podczas której wyjaśnili czym są te ważne, choć trudne hasła. Przygotowali również gazetkę ścienną, którą można podziwiać na korytarzu I piętra. A podczas przerw międzylekcyjnych spacerowali po korytarzach szkoły, niosąc transparenty. W tym korowodzie znaleźli się: rycerz - symbol honoru oraz mimowie z palcami na ustach uosabiający dyskrecję.

zobacz galerię zdjęć


28 listopada 2013
Gadu - gadu


     Codziennie w pracy, w szkole, a nawet na ulicy, słyszymy bardzo dużo wulgaryzmów i mamy do czynienia z ogromnym hałasem (zwłaszcza w szkole!). Dlatego też nasza klasa 5c przygotowała w czwartek 28 listopada 2013 roku audycję, happening oraz gazetkę nawiązujące do walki z hałasem i przeklinaniem, w ramach realizacji projektu "Ada to nie wypada, czyli o dobrych manierach".
     Ale po kolei. Jeszcze przed lekcjami dwie dziewczynki: Oliwka i Gabrysia zaczęły robić gazetkę na szkolnym korytarzu. W tym samym czasie Natalka, Asia, Julka, Maja, Krzyś M., Franek, Marcin, Bartek oraz Kuba ćwiczyli razem z panią Biserką swoje role do audycji napisanej przez uczniów z naszej klasy. Już na pierwszej lekcji cala szkoła mogła posłuchać wspaniałego słuchowiska. Kiedy wykonawcy wracali do klasy, gazetka była gotowa.
     Nasz happening odbywał się na przerwach i wyglądał w następujący sposób: jedni nosili na sobie duże plakaty z namalowanymi znakami zakazującymi wulgaryzmów i hałasu, inni rozdawali ulotki z ciekawostkami i informacjami o hałasie, a pozostali mieli naklejone na rakietkach tenisowych nakazy ciszy. Wszyscy nasi koledzy, ci młodsi i starsi, z wielkim zainteresowaniem przyglądali się nam i zadawali liczne pytania o niesione przez nas przesłanie. To był naprawdę dobry dzień!

zobacz galerię zdjęć


12 grudnia 2013
ADA TO NIE WYPADA - Upominki, prezenty, dary


     W dniu 12 grudnia 2013 r., w ramach projektu szkolnego "Ada, to nie wypada, czyli o dobrych manierach", klasa 5a przedstawiła program pt. "Upominki, prezenty, dary".
     W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia każdy zastanawia się jak sprawić przyjemność swym najbliższym, jakie kupić lub zrobić prezenty, jak złożyć życzenia. Z pomocą przyszli uczniowie klasy 5a, którzy w swoich krótkich, ale bardzo ciekawych dialogach, zobrazowali codzienne sytuacje dotyczące przygotowań do świąt. Dali również konkretne rady praktyczne, jak przygotować upominki, jak złożyć życzenia i jak się zachować, gdy to my jesteśmy obdarowywani.
     Uczniowie wprawili również wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój, kolędując podczas przerw po polsku, włosku i angielsku na szkolnych korytarzach.
     Zachwyconych słuchaczy obdarowywali czerwonymi serduszkami z napisem "Wesołych świąt!" Całości dopełniała piękna gazetka na tablicy projektu, na I piętrze. Prezentacja przygotowana przez uczniów 5a wprawiła całą szkołę w prawdziwie świąteczny nastrój oczekiwania!

zobacz galerię zdjęć


30 stycznia 2014

Magiczne słowa


     Istnieją w słownikach wszystkich narodów świata słowa, które mają magiczną moc. Gdy się je wypowie, wszyscy wkoło czują się lepiej, a na ich twarzach pojawia się uśmiech. Te słowa wszyscy znamy już od dziecka, choć często o nich zapominamy...
     Klasa 5b, w ramach szkolnego projektu "Ada, to nie wypada" przypomniała całej społeczności szkolnej, jak ważne dla zachowania dobrych relacji z innymi ludźmi jest stosowanie magicznych słów, czyli zwrotów grzecznościowych.
     Dnia 27 stycznia wszyscy uczniowie klas 0 - VI wysłuchali audycji radiowej na temat magicznych słów a następnie wzięli udział w happeningu, podczas którego organizatorzy - uczniowie z klasy 5b, wygłaszali krótkie, zapadające w pamięć wierszyki oraz zapraszali swoich kolegów do wspólnej, tanecznej zabawy:


Pamiętaj przyjacielu,
używaj słów miłych wielu
proszę, przepraszam, dziękuję
to tak niewiele kosztuje
Słowa te jak wszyscy wiecie
Są najbardziej znane na świecie


Przepraszam to piękne słowo
Proszę jeszcze piękniejsze
Dziękuję to cud
A wszystkie te słowa
Smakują jak miód

zobacz galerię zdjęć


6 marca 2014

ADA! TO NIE WYPADA, CZYLI O DOBRYCH MANIERACH
Telefony, maile, Facebook


     Telefony komórkowe, poczta e-mail czy media społecznościowe takie jak Facebook to codzienność współczesnego człowieka. Za ich pomocą kontaktują się ze sobą zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. O ich powszechności świadczą choćby badania Megapanel przeprowadzone przez organizację Polskie Badanie Internetu w marcu 2011 roku, które wskazują, że z mediów społecznościowych korzysta aż 99,3% Internautów i poświęca temu średnio około 1,5 godziny dziennie!
     Dnia 6 marca br., w ramach szkolnego projektu "Ada, to nie wypada", klasa 6b zwróciła uwagę swoich kolegów i koleżanek na ważne zasady, które obowiązują w komunikowaniu się za pomocą niezwykle popularnych komórek i smartfonów, maili czy Facebooka. Szóstoklasiści przygotowali na ten temat audycję radiową, a także happening, podczas którego zabrali uczniów klas IV - VI w podróż pociągiem po stacjach Telefonowo, Facebookowo i Mailowo. Na każdej ze stacji uczniowie mieli możliwość poznania dobrych manier obowiązujących w komunikacji z wykorzystaniem danego narzędzia TIK.
     Wszyscy znają chyba powiedzenie, że podróże kształcą. Dzięki podróżny zaproponowanej przez klasę 6b nauczyliśmy się jak, w sposób kulturalny i zgodny z zasadami savoir - vivre, korzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii.

zobacz galerię zdjęć


marzec 2014

ADA, TO NIE WYPADA - SZKOLNY DRESSCODE


     W ramach szkolnego projektu "Ada to nie wypada" uczniowie klasy 4a opowiedzieli swoim kolegom i koleżankom o ważnej sztuce dobierania ubioru do okazji.
     W audycji radiowej odszyfrowali termin "dress code" oraz przedstawili najważniejsze zasady dotyczące dbałości o wygląd. Podczas przerw czwartoklasiści zorganizowali rewię mody szkolnej na różne okazje takie jak: uroczysta akademia, egzamin, zajęcia sportowe czy szkolna dyskoteka. Dzięki temu każdy uczeń na pewno zapamięta, że dbałość o własny wizerunek jest niezwykle ważna w życiu, bo przecież - jak mówi stare porzekadło - "jak cię widzą tak cię piszą"...

zobacz galerię zdjęć


3 kwietnia 2014

ADA, TO NIE WYPADA - POWITANIA I POŻEGNANIA


     3 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy 4b przedstawili swoim koleżankom i kolegom edukacyjną audycję radiową. Dotyczyła ona grzecznościowych form językowych, używanych podczas powitania i przedstawiania się.
     Uczniowie odegrali kilka przykładowych scenek, ilustrujących różne sytuacje, zarówno o charakterze bardziej formalnym i oficjalnym (przedstawienie się nowego ucznia w klasie, załatwienie sprawy urzędowej), jak i koleżeńskim. Dla każdej z wyróżnionych sytuacji wskazali poprawne oraz niewłaściwe formy zachowań językowych. Była to zatem krótka lekcja savoir - vivru, zaprezentowana w formie ciekawego, a zarazem zabawnego słuchowiska.

zobacz galerię zdjęć
DOBRE MANIERY PRZY STOLE


     W ramach szkolnego projektu "Ada to nie wypada" uczniowie klasy 4c przypomnieli całej społeczności szkolnej o ważnych zasadach dobrego wychowania obowiązujących podczas spożywania posiłków. Zwrócili uwagę, że zasady te wcale nie są zarezerwowane dla wytwornych przyjęć czy eleganckich bankietów, lecz powinny obowiązywać podczas codziennego stołowania się. Dzięki ciekawej audycji i gazetce wszyscy mogli poznać język sztućców, dowiedzieć się jak kulturalnie siedzieć przy stole, co zrobić z serwetką czy też jak jeść wyjątkowo trudne potrawy takie jak spaghetti.
     Podczas przerw czwartoklasiści zaprosili swoich kolegów do wspólnej zabawy tanecznej. A w ramach oddechu od niezwykle energetycznego układu choreograficznego zdradzali kolejne tajniki sztuki kulturalnego jedzenia.

zobacz galerię zdjęć


czerwiec 2014

ADA, TO NIE WYPADA! - Konflikty, winy, przeprosiny
      W ramach szkolnego projektu "Ada to nie wypada, czyli o dobrych manierach" uczniowie klasy 6a przedstawili społeczności szkolnej zasady savoir - vivru dotyczące trudnej sztuki rozwiązywania konfliktów międzyludzkich.
     W tym celu przygotowali audycję radiową, w której opowiedzieli o sytuacjach konfliktowych oraz o sposobach ich zażegnania. Natomiast podczas przerw, w ramach happeningu, uczniowie poprzez hasła, strój, gesty i mimikę ilustrowali zasady dobrych manier w czasie kłótni. Całość akcji wzbogacona została wykonaniem plakatu w formie komiksu, który w ciekawy sposób prezentował historię z życia szkolnego, gdzie nierzadko przeplatają się konflikty, winy i przeprosiny.
     Oto wspomnienia uczniów z pracy nad projektem: ". miło wspominam pracę nad projektem, mimo, że początki nie były łatwe. Podczas układania scenek doszło do nieporozumienia, i to uświadomiło nam, że w każdej społeczności dochodzi do konfliktu, lecz nie jest to nic złego, jeśli każdy z nas będzie potrafił przyznać się do własnych błędów i wyciągnąć rękę na zgodę".
     "Wspaniale bawiliśmy się podczas pracy nad projektem, każdy z nas uświadomił sobie, że stosowanie prostych zasady dobrego zachowania może zdziałać bardzo wiele i zażegnać wiele niepotrzebnych konfliktów"
.

zobacz galerię zdjęć;

© 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie, ul. Wileńska 9, 31-413 Kraków