Wydarzenia 2015/2016


24 czerwca 2016

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016


     24 czerwca br. dobiegł końca kolejny rok szkolny. Ponad pięciuset uczniów naszej szkoły z zadowoleniem patrzyło na swoje świadectwa, na których widniały efekty całorocznej, wytężonej pracy. Wszyscy, z radosną niecierpliwością, oczekiwali wakacyjnej przerwy!
     Zakończenie roku było szczególne dla 76 uczniów klas 6, którzy odebrali świadectwa ukończenia szkoły podstawowej. Podczas uroczystości Poczet Sztandarowy oficjalnie przekazał Sztandar Szkoły na ręce swoich następców, a szóstoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie absolwenta Szkoły Podstawowej nr 95 w Krakowie.
     Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska podsumowała mijający rok, przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, wyróżniając uczniów najpilniejszych i najbardziej zaangażowanych w życie szkoły. Honorowy tytuł Najlepszy z Najlepszych w roku szkolnym 2015/2016, decyzją Rady Pedagogicznej, otrzymała uczennica klasy 6a Katarzyna Niemczyk. Ponadto Nagrodę Dyrektora Szkoły za wyjątkowe osiągnięcia, godną podziwu postawę i chlubne reprezentowanie szkoły otrzymali: Urszula Kostuch, Zuzanna Kudroń i Marianna Styczeń z klasy 6a, Dominika Płaszczyca, Szymon Filipiec, Joanna Skorupka i Anna Stolarz z klasy 6b oraz Weronika Kułacz, Agnieszka Rawicka, Karolina Tabor i Julia Leśniak z klasy 6c.
Podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły, życzliwość i współpracę odebrali także rodzice uczniów. Pani Dyrektor życzyła wszystkim zebranym wspaniałych, beztroskich i bezpiecznych wakacji.

zobacz galerię zdjęć
23 czerwca 2016

ZAPISANE WE WSPOMNIENIACH ...


     W dniu 23 czerwca br. wszyscy z dużym podziwem patrzyliśmy na uczniów klas 6. Stanęli oni przed publicznością, aby wspominać minione sześć lat nauki w szkole podstawowej. Z humorem opowiedzieli o swoich anielskich wybrykach i równie anielskiej cierpliwości grona pedagogicznego, w stylizacji biblijnej snuli przypowieść o grzesznych sercach uczniowskich, rozbawili nas także licznymi historyjkami z kroniki życia klasy. Swój występ urozmaicili efektownymi pokazami tańców, a także wspaniałymi popisami wokalnymi.


     Na zakończenie odczytali protokół z nadzwyczajnego posiedzenia uczniów klas 6, pod-czas którego dokonali klasyfikacji końcowej Grona Pedagogicznego. Na mocy uczniow-skiej uchwały każdy nauczyciel otrzymał indywidualne odznaczenie i tytuł honorowy. Swój protokół zakończyli tymi słowami:

"Szkoła Podstawowa nr 95 uczyła nas myśleć i kształtowała nasze uczucia. Dlatego każdy zabiera ze sobą kawałek tej szkoły na całe życie. I każdy pozostawia w niej swoją cząstkę. Przeto do zestawu odznaczeń dołączamy wpis Szanownego Grona Pedagogicznego do Złotej Księgi uczniowskiej pamięci. Wpisane do niej imiona i nazwiska nie zblakną wraz z upływem lat".


     Po występie szóstoklasistów Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła wyniki klasyfikacji, wyróżniając uczniów, którzy otrzymali honorowe tytuły Prymusa Szkoły, Prymusa Klasy, Mistrza Przedmiotu i Ucznia - Społecznika. Odbyło się również podsumowanie konkursów szkolnych i pozaszkolnych z okresu drugiego półrocza, w których uczniowie zdobyli liczne laury.

zobacz galerię zdjęć
23 czerwca 2016

POŻEGNANIE KLAS TRZECICH


     Z okazji zakończenia roku szkolnego klasy trzecie zaprosiły młodszych kolegów na wyprawę do zaczarowanego lasu. W lesie spotkali krasnali, którzy pod przewodnictwem Jagodowego Króla opowiedzieli im niezwykłą przygodę pewnego rodzeństwa. Opowieść przeplatana była tańcem i piosenkami. Leśne ludki przypomniały także wszystkim widzom jak bezpiecznie wypoczywać podczas wakacji.

     Występ uczniów klas trzecich był pożegnaniem nie tylko na czas wakacji. Od nowego roku szkolnego będą oni bowiem uczniami starszej grupy wiekowej. Pamiętali o tym drugoklasiści, którzy w imieniu wszystkich maluchów życzyli starszym kolegom udanego wypoczynku oraz "...wielu miłych przeżyć i licznych sukcesów na kolejnym etapie edukacji."

zobacz galerię zdjęć
23 czerwca 2016

Warsztaty leśne


     23 czerwca klasy II b i II c wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez panią Joannę Kralkę, studentkę Wydziału Leśnego UR, działającą w Sekcji Edukacji Przyrodników Leśnych. W trakcie warsztatów wykorzystane zostały elementy programu Przyjaciel Parku Narodowego. W trakcie zajęć dzieci rozpoznawały drzewa iglaste, dowiedziały się czym żywią się niektórzy mieszkańcy lasu, uczyły się rozpoznawać ślady zwierząt. Przypomniane zostały także zasady obowiązujące w czasie leśnych wędrówek. Na koniec uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. To była znakomita lekcja przyrody w wakacyjnym nastroju.

zobacz galerię zdjęć
czerwiec 2016

Program ekologiczny "Zrób niedźwiedziom przysługę".


     Klasa1b uczestniczyła w ogólnopolskim programie ekologicznym "Zrób niedźwiedziom przysługę. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju w szkołach podstawowych" organizowanym przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Celem programu było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczniów oraz pobudzenie do działania na rzecz ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Klasa pod kierunkiem wychowawcy stworzyła makietę lokalnego otoczenia pod kątem potrzeb ludzi i zwierząt.
20 czerwca 2016

Muzyka niejedno ma imię...


     Pod takim tytułem obywają się w Artetece, oddziale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, warsztaty, w których 20 czerwca uczestniczyła klasa II c. W pierwszej części spotkania dzieci zapoznały się z multimedialnymi zbiorami Arteteki i zasadami korzystania z nich. W części drugiej odbyły się warsztaty muzyczne z wykorzystaniem Bum Bum Rurek. Obejrzeliśmy dwa, krótkie filmy prezentujące muzyką stworzoną z dźwięków przyrody oraz melodię graną na instrumentach z lodu. Obydwa utwory zostały przyjęte z zachwytem. Wiele radości sprawiły wszystkim uczestnikom zabawy z wykorzystaniem Bum Bum Rurek. Znakomicie udało się zespołowi klasowemu zagrać kilka melodii z pomocą programu komputerowego. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy Artetekę.

zobacz galerię zdjęć
17 czerwca 2016

Krakowski szlak Bajkoteki - zostań ilustratorem


     17 czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbył się finał konkursu plastycznego "Krakowski szlak Bajkoteki - zostań ilustratorem", zorganizowany w ramach projektu Krakowski Szlak Bajkoteki. którego celem jest zainteresowanie dzieci poezją jako ciekawą i pełną emocji formą literacką, przypomnienie postaci krakowskiego poety Tadeusza Śliwiaka. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły:


z klasy II c:
Julia Słowik - I miejsce
Karolina Szopa - I miejsce
Gabriela Guzik - wyróżnienie
Bartosz Konieczyński - wyróżnienie
Aleksandra Szot - wyróżnienie

oraz z klasy III a
Martyna Kiedik - nagroda
Alicja Murzańska - nagroda

Gratulujemy!


16 czerwca 2016

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO


    W dniu 16 czerwca w naszej szkole odbyły się wyroby do Samorządu Uczniowskiego. Wyborcy zapoznali się z programami kandydatów, które zostały zaprezentowane na plakatach wyborczych, prowadząc przy tym dyskusje na temat realności składanych obietnic. W dzień wyborów elektorat tłumnie ruszył do głosowania! Frekwencja wyniosła blisko 100%.
    Elegancko ubrana Komisja Wyborcza, w której skład weszli uczniowie klas 6, wydawała karty wyborcze, pilnowała prawidłowości przebiegu wyborów, a następnie policzyła wszystkie oddane głosy.

A oto skład Samorządu Uczniowskiego na kadencję 2016/2017:

Przewodnicząca - Karolina Kułacz V a
Zastępca Przewodniczącego - Jakub Stojak IV a
Sekretarz - Barbara Ratka V a
Rzecznik Praw Ucznia - Sebastian Syryca IV b


Gratulujemy i życzymy owocnej pracy!

zobacz galerię zdjęć
16 czerwca 2016

Rajcuś Krakowski


     16 czerwca w Urzędzie Miasta Krakowa odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Rajcuś Krakowski" organizowanym przez Stowarzyszenie "Szersze Horyzonty" i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przy współudziale Akademii Żakowskiej. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej na temat: "Naszą troską piękno Krakowa. Co nas zachwyca? Czego się wstydzimy? Co możemy zmienić?". Uczniowie uczestnicząc w spacerze po Krakowie, nie tylko podziwiali stare zabytki, ale również zwrócili uwagę na rzeczy, które nie przynoszą chluby naszemu miastu.
     Jury zachwycone kreatywnością dzieci przyznało nagrodę GRAND PRIX zespołowi z klasy 1b w składzie: Joanna Zając, Paulina Krzyworzeka, Lena Tynor, Zuzanna Zawiślan, Stanisław Matuszewski. Dzieci otrzymały nagrody książkowe oraz drobne upominki. Dla całej klasy przygotowano nagrodę w postaci bezpłatnej lekcji muzealnej w Celestacie - oddziale Muzeum Historycznego.
     Wyróżnienie otrzymała grupa z klasy 1e w składzie: Julita Fitowicz, Aleksandra Musiał, Julia Lipiarz, Oliwier Romanowicz, Mikołaj Bień. Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć
16 czerwca 2016

Lekcja muzealna w EUROPEUM


     16 czerwca uczniowie klasy II c uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych "Pocztówki z podróży", które odbyły się w Ośrodku Kultury Europejskiej Europeum, oddziale Muzeum Narodowego. Oglądając wybrane eksponaty, rzeźby i obrazy, przenosili się do różnych krajów europejskich Odwiedzili Grecję, Włochy, Francję, Holandię i Hiszpanię. W takcie zajęć uczniowie projektowali i pocztówki z wybranych miejsc. Przy okazji przypomnieli sobie również jak należy adresować pocztówki i jakie obowiązują zasady ich pisania. Zajęcia wprowadziły wszystkich w wakacyjny nastrój.

zobacz galerię zdjęć
10 czerwca 2016

Spotkanie z autorem książek


     "10 czerwca wraz z klasą II b, byliśmy na spotkaniu z Wojciechem Widłakiem, autorem książek dla dzieci.
     Na początku musieliśmy rozpoznać prawdziwego pana Wojciecha. Potem pan prowadzący spotkanie zadawał autorowi pytania. Dowiedzieliśmy się skąd się wziął Pan Kuleczka i inne postacie, kto będzie bohaterem kolejnej książki. Pytania zadawały również dzieci m.in. Marylka, Szymon i Bartek z II b. W trakcie spotkania odgrywana była scenka, w której Bartek wystąpił jako Pan Kuleczka, Anielka jako Katastrofa, a Zosia była reżyserem. Natomiast Gabrysia i Karolina czytały pytania w konkursie wiedzy o książkach.
     Po spotkaniu pan Wojciech Widłak podpisywał książki. Na koniec zrobiliśmy klasowe zdjęcie z autorem. Spotkanie była bardzo zabawne, ciekawe, a chwilami nawet zaskakujące."

Uczniowie klasy II czobacz galerię zdjęć
6 czerwca 2016

Wycieczka na Wawel


     Po raz kolejny uczniowie z klasy II c odwiedzili Wawelskie Wzgórze. Tym razem wzięli udział w lekcji muzealnej: "Wawelski świat roślin". Największą atrakcją było zwiedzanie królewskich ogrodów. Ten piękny zakątek dostępny jest tylko okresowo i nie wszyscy zwiedzający Wawel turyści o nim wiedzą. Ogrody, choć nie są duże, zachwyciły bogactwem bardzo starannie dobranych i pielęgnowanych roślin. Na chwilę przenieśliśmy się do odległych czasów panowania króla Zygmunta Starego.

zobacz galerię zdjęć
4 czerwca 2016

FESTYN RODZINNY


     4 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole święto rodziny. Z tej okazji Rada Rodziców przygotowała festyn rodzinny, na który zaprosiła całą społeczność szkoły.
     Podczas festynu wszyscy uczestnicy mogli sprawdzić swoją celność, wytrzymałość, szybkość w ciekawych konkurencjach sportowych. Najmłodsi uczestnicy zjeżdżali na dmuchanym zamku, nieco starsi podskakiwali na trampolinie. Cykliści również znaleźli wyzwanie dla siebie - rowerowy tor przeszkód. Nie zabrakło też rozrywki intelektualnej - ochotnicy mogli rozegrać partyjkę szachów. Atrakcją dla dzieci była możliwość obejrzenia z bliska radiowozu Straży Miejskiej, a przede wszystkim uruchomienia "syreny". Podczas festynu swoje umiejętności zaprezentowali zawodnicy Taekwondo oraz tancerki UKS Zorza. Chłopcy rozegrali mecz piłki nożnej oraz wzięli udział w zawodach o tytuł Króla Strzelców. Jedna z mam wyczarowywała na twarzach dzieci piękne motyle, biedroneczki, maski superbohaterów. Wszyscy chcieli również dostać balonowego zwierzaczka lub kwiatka. W ramach odpoczynku po wielu emocjach sportowych można było przekąsić pyszne ciasta, upieczone przez rodziców lub zjeść kiełbaski z grilla przygotowane przez stołówkę MniaMi. Podczas festynu towarzyszyła nam muzyka, o którą dbał profesjonalny DJ. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali nagrody, rozstrzygnięto konkurs na najlepsze ciasto, a także rozegrano prawdziwie widowiskowy mecz rodzice kontra nauczyciele. Zabawa była wspaniała!

zobacz galerię zdjęć
3 czerwca 2016

XII Małopolski Konkurs Literacki i Plastyczny
"Co kto może wymyślić?"


     W dniu 3 czerwca w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyło się uroczyste wręczenie nagród w XII Małopolskim Konkursie Literackim i Plastycznym "Co kto może wymyślić?" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 101 pod patronatem Konsula Honorowego Królestwa Danii Janusza Kahla, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbary Nowak, pod opieką merytoryczną Profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Andrzeja Linerta oraz Profesora Akademii Sztuk Pięknych Czesława Dźwigaja. Na konkurs napłynęło łącznie 620 prac literackich i plastycznych z 110 szkół województwa małopolskiego.
Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

     kategoria literacka:
Nagroda I stopnia - Weronika Kułacz za pracę "Magiczna walizka"
Nagroda III stopnia - Karolina Kułacz za pracę "Druga szansa"
Nagroda III stopnia - Szymon Filipiec za pracę "Spotkanie w ogrodzie"

     kategoria plastyczna:
Wyróżnienie - Katarzyna Niemczyk za pracę "Surrealistyczna kraina mojej wyobraźni"
Wyróżnienie - Zuzanna Rawicka za pracę "Baśń o różanych ludkach"

Gratulujemy!!!
zobacz galerię zdjęć
2 czerwca 2016

Kl. 4a i 4c na wycieczce w Tokarni i Chęcinach.


     2 czerwca uczniowie kl. 4 a i 4c wyjechali na wspaniałą wycieczkę w okolice Kielc.
     Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Ten wyjątkowy, malowniczo położony skansen, mieści 80 zabytków na powierzchni 65 hektarów.
     Mogliśmy tam zobaczyć budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe: chałupy, zagrody ze zwierzętami, warsztaty rzemieślnicze, aptekę, sklepik . Największe wrażenie zrobiła na nas XIX wieczna szkółka, całkiem odmienna od tej dzisiejszej. Niezwykły był też dwór z Sucheniowa, w którym kręcono zdjęcia do filmu "Pan Tadeusz". Wszystkie obiekty wyposażone były w meble i narzędzia codziennego użytku.
     Kolejnym punktem programu było przeniesienie się w wirtualny świat Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach. Dzięki wielu stanowiskom multimedialnym mogliśmy się przekonać, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymywanie pionowej postawy ciała i odżywianie).
     To była wspaniała i pouczająca wycieczka.


1 czerwca 2016

Bąbelkowa przerwa


     1 czerwca z okazji Dnia Dziecka w klasie II c została zorganizowana "bąbelkowa przerwa". Korzystając z pięknej pogody cała klasa bawiła się w puszczanie baniek mydlanych. Udało się wytworzyć bąbelkowy obłoczek i mnóstwo baniek różnej wielkości. Najwięcej emocji budziły bańki olbrzymy. Co prawda z powodu kruchości obiektów, nie udało się ustalić kto wygrał w konkursie na największą bańkę, ale zgodnie uznano, że to była najlepsza przerwa.

zobacz galerię zdjęć


Warsztaty ceramiczne


     Uczniowie klasy II c dwukrotnie odwiedzili mieszczącą się przy ul. Ł. Górnickiego pracownię ceramiki Art. Freedom. W czasie pierwszych zajęć powstały pięknie dekorowane drzewka, które po wypaleniu, już w trakcie kolejnych zajęć, młodzi artyści pokrywali szkliwem. Prace zostały po raz kolejny wypalone w piecu ceramicznym, a uzyskane efekty zaskoczyły samych twórców. Przepiękne drzewka zachwyciły rodziców, którzy właśnie tymi upominkami zostali obdarowani w dniu Święta Rodziny.

zobacz galerię zdjęć


"Piórniki do Afryki"
     Na przełomie maja i czerwca br. w naszej szkole miała miejsce zbiórka artykułów piśmiennych, które zostaną przekazane do ubogich szkół w Afryce (więcej informacji na stronie Fundacji Dzieci Afryki http://dzieciafryki.com/piorniki-do-afryki-2/ )

     Dziękujemy Uczniom i ich Rodzicom, którzy zechcieli przyłączyć się do akcji. Każdy dar serca, począwszy od pojedynczych ołówków czy temperówek aż po piórniki z całym wyposażeniem, to wkład w edukację tych, dla których szkoła i nauka w niej nie są oczywiste ani proste.

CAŁA SZKOŁA CZYTA HENRYKA SIENKIEWICZA


      "...W setną rocznicę śmierci oddajemy należny hołd temu Wielkiemu Polakowi i pragniemy przyczynić się do popularyzacji Jego twórczości oraz idei zawartych w Jego książkach - przede wszystkim patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości...".
     Tymi słowami Senat RP w dniu 8 grudnia 2015 r. uzasadnił uchwalenie roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza.

     Nasza szkoła, w ramach jego obchodów, zrealizowała projekt "Cała szkoła czyta Henryka Sienkiewicza". W kwietniu w klasach 4 - 6 odbywała się akcja czytelnicza mająca na celu popularyzację twórczości pisarza. Klasy czwarte czytały na głos fragmenty "W pustyni i w puszczy", klasy piąte "Krzyżaków", a klasy szóste "Quo vadis". Klasa 5c przygotowała stroje historyczne i krótką inscenizację.
     Wystawa przed biblioteką szkolną prezentowała sylwetkę pisarza i promowała akcję.

zobacz galerię zdjęć


Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego FOX
     Konkurs FOX to ogólnopolski konkurs języka angielskiego, którego ideą jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego poprzez udział w teście, do rozwiązania którego potrzeba odpowiedniej dla danej kategorii wiekowej wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lektury. Organizowany jest pod patronatem Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W tegorocznej, XVI edycji, wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
Z WYNIKIEM BARDZO DOBRYM:

Nelly Czyż, kl. 4c
Jakub Stojak, kl. 4a


Z WYNIKIEM DOBRYM:

Skomro Ewa, kl. 5a
Trzos Łukasz, kl. 5a
Leśniak Krzysztof, kl. 4b

GRATULUJEMY!
31 maja 2016

Wycieczka z okazji Dnia Dziecka


     31 maja klasy II b i II c pojechały na wycieczkę do Branic, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego. W trakcie pobytu dzieci uczestniczyły w warsztatach archeologicznych i ceramicznych. Był też czas na gry i zabawy. Atrakcją kulinarną były kiełbaski z grilla.
     Oto co o wycieczce napisali jej uczestnicy:
"...Był to wyjazd z okazji Dnia Dziecka. Na początku poszliśmy do wieży, aby obejrzeć starodawne groby. Potem były zajęcia z ceramiki, na których robiliśmy amulety szczęścia i inne ciekawe przedmioty. Kolejną atrakcją były wykopaliska. Mieliśmy również czas na zabawy. Na zakończenie wspaniałego dnia zjedliśmy kiełbaski upieczone na ognisku. To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka."/Gabrysia/
"Na wycieczce pani zaprowadziła nas do tajemniczej wieży. Gdy do niej weszliśmy niektórych mógł przebiec drobny dreszczyk..." /Bartosz K./
"...Jedliśmy kiełbaski z grilla, robiliśmy medaliony na szczęście. Podobały mi się wykopaliska. Było wspaniale! I chyba nie mogło być lepiej."/Ola/
"...Bardzo mi się podobało i chciałbym pojechać jeszcze raz." /Krzyś A./
"...Wycieczka bardzo mi się podobała. Wszystkim polecam to miejsce"./Miłosz/
"...Najfajniejsze było to, że mieliśmy kiełbaski, które były pyszne, ale gorące. Moja kiełbaska pod "koniec życia" ześlizgnęła się z talerza" /Karolina/
"...Bawiliśmy się w odkrywców. W piasku znalazłem cegłę ze starego dworu. Ta wycieczka była super!"/Szymon/
"...Wycieczka była bardzo udana i nie mogę się doczekać kolejnej."/Adam/

zobacz galerię zdjęć
maj 2016

POŁAWIACZE PEREŁ - pracowitość


     W maju uczniowie klas IV - VI podjęli rozważania nad kolejną wartością w ramach szkolnego projektu psychoedukacyjnego "Poławiacze pereł" - pracowitością. Pracowitość to ta cecha ludzka, która jest bardzo ważna dla osiągania sukcesów. Bo, jak mówi Samuel Johnson - dziewiętnastowieczny angielski pisarz - "Niewiele jest rzeczy niemożliwych dla pilności i wprawy".

     16 maja uczniowie otrzymali zadanie, aby podczas przerw pokolorować wielkoformatowe reprodukcje dzieł znanych malarzy. Zadanie nie było łatwe! Wymagało nie lada zaangażowania, dobrej współpracy, planowania i pracowitości. Wszystkim się udało, czego efektem jest galeria na korytarzu I piętra. Wybrani uczniowie przeprowadzili też mini - ankietę na temat pracowitości wśród swoich kolegów. 135 uczniom zadano 3 pytania:

1. Czy uważasz, że lepiej być pracowitym czy leniwym?
2. Czy pracowitość wpływa na osiąganie sukcesów w szkole?
3. Czy jesteś pracowity?

     82,22% ankietowanych uczniów uważa, że lepiej być pracowitym niż leniwym. 90,37% wie, że dzięki pracowitości można osiągnąć sukces szkolny. Ale czy jesteśmy pracowici? 42,22% uczniów musi zdecydowanie popracować nad rozwijaniem cechy pracowitości. Najważniejsze, że wiedzą, iż warto!

zobacz galerię zdjęć
19 maja 2016

Wycieczka do Wygiełzowa


     19 maja klasa II c odwiedziła Muzeum Nadwiślański Park Krajobrazowy w Wygiełzowie. Najpierw uczniowie uczestniczyli w warsztatach "Niezłe ziółko", w trakcie których uczyli się rozpoznawania poprzez zmysły różnych pożytecznych roślin. Poznawali właściwości odżywcze i lecznicze popularnych ziół. Każdy uczestnik warsztatów tworzył własne, oryginalne mydełko z dodatkiem ziół i pachnących olejków, które zabrał ze sobą do domu. Po krótkiej przerwie dzieci odbyły spacer po terenie skansenu, w trakcie którego obejrzały dawne zabudowania wiejskie i ich wyposażenie. Odwiedziły m.in. dawną szkołę, plebanię, dymną chatę i dom zamożnego sołtysa, a na koniec szlachecki dwór. Wycieczka była bardzo ciekawa, a do odwiedzenia skansenu dzieci postanowiły zachęcić rodziców.

zobacz galerię zdjęć
18 maja 2016

NASZA SZKOŁA W EUROPIE


     W dniu 18 maja obchodziliśmy Dzień Patrona Naszej Szkoły oraz święto Unii Europejskiej.

     Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przypomniała wszystkim uczniom klas IV - VI zebranym na sali gimnastycznej życiorys Władysława Broniewskiego, a uczniowie klasy IVb zaprezentowali twórczość poety. Rozstrzygnięty został również szkolny konkurs wiedzy o Władysławie Broniewskim. Wyniki konkursu.

     Kolejnym punktem obchodów Święta Szkoły były twórcze warsztaty. Każda klasa otrzymała od organizatorów baśń z jednego z krajów europejskich, a wśród nich: "Za złoty guzik" (Islandia), "Trzy róże" (Słowacja), "O cieśli, diable i perkunie" (Litwa), "Wróżki" (Francja), "Złota brama" (Portugalia), "O złotej rybce i ocaleniu zaklętej królewny" (Ukraina), "Bajeczny skarb" (Moładwia), "O Turlajgroszku" (Białoruś), "U wielkoludów" (Szwajcaria). Zadaniem uczniów było przeczytanie baśni, zastanowienie się nad jej przesłaniem oraz przedstawienie swoich impresji na jej temat w formie wielkoformatowego plakatu.

     Święto Szkoły było także doskonałą okazją do zaprezentowania przez uczniów z klas IV i V przedstawień teatralnych w języku angielskim, nad którymi pracowali przez cały rok szkolny w ramach realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej "English through drama, music and film". Wszystkie klasy zaprezentowały się wspaniale! Świetna gra aktorska, barwne kostiumy, urocze kukiełki, a przede wszystkim zabawne teksty i znakomita znajomość języka angielskiego robiły ogromne wrażenie.

     Na zakończenie obchodów odbył się uroczysty koncert finałowy Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Europejskiej. Wyniki konkursu. Laureaci z pasją wykonywali swoje utwory, a publiczność dała się porwać muzyce i wtórowała młodym artystom. Wielkie brawa!

zobacz galerię zdjęć
18 maja 2016

Obchody dnia europejskiego i Święta szkoły w klasach 1-3


     Środa, 18 maja, upłynęła uczniom klas 1-3 pod znakiem wspólnego świętowania. Obchodziliśmy Dzień Europejski oraz Święto Szkoły. Obchody rozpoczęliśmy w klasach, od przypomnienia sobie postaci naszego patrona oraz jego twórczości. Rysowaliśmy ilustracje do prezentowanych wierszy Władysława Broniewskiego.
     Następnie wybraliśmy się w wirtualną podróż po krajach Unii Europejskiej. Były też zagadki i puzzle z postaciami bajkowymi różnych europejskich autorów. Nauczyliśmy się kilku zwrotów w europejskich językach: włoskim, francuskim i hiszpańskim.
     Na zakończenie, na korytarzu I piętra, uczniowie klas III nauczyli wszystkich kolegów tańczyć flamenco. Zabawa była wspaniała. Przekonaliśmy się, że Europa, choć tak daleka to jednak jest nam bliska.

zobacz galerię zdjęć
10 maja 2016

Podaruj chwilę


     Uczniowie klasy II c uczestniczyli w siódmych, niestety ostatnich już warsztatach z cyklu "Podaruj chwilę". To spotkanie było okazją do przypomnienia i utrwalenia zdobytych wiadomości oraz podzielenia się swoimi wrażeniami na temat zajęć, a przede wszystkim spostrzeżeniami związanymi z funkcjonowaniem osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i możliwością niesienia im pomocy.

zobacz galerię zdjęć


KANGUR MATEMATYCZNY


     W bieżącym roku szkolnym ponad 220 uczniów klas II - VI naszej szkoły wystartowało w konkursie "Kangur Matematyczny". Konkurs organizuje Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Jego głównym celem jest popularyzowanie matematyki i rozwijanie umiejętności logicznego myślenia wśród dzieci i młodzieży.

Kliknij, aby zobaczyć
listę laureatów i wyróżnionych.

GRATULUJEMY!!!
Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ŚWIETLIK


     Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik" jest organizowany od 2007 roku przez Fundację Akademia Młodych Odkrywców. Główną ideą Konkursu jest rozpowszechnianie wśród dzieci nauk przyrodniczych jako źródła wiedzy o fascynujących zjawiskach wokół nas. Tę wiedzę uczniowie zdobywają dzięki prowadzeniu własnych badań, doświadczeń i eksperymentów.
     W tegorocznej, IX już edycji Świetlika, wzięło udział 323 uczniów naszej szkoły!

Kliknij, aby zobaczyć
listę laureatów i wyróżnionych.

GRATULUJEMY!!!


13 maja 2016

WYCIECZKA KLASY 4A DO RADIA RMF


     W dniu 13 maja 2016 r. udaliśmy się na wycieczkę do Radia RMF. Zaprosił nas Tatuś Matyldy, który tam pracuje.

     Oprowadzał nas Pan Krzysztof, który pracuje w radiu od początku jego istnienia. Budynek znajdujący sie w fortach przy Kopcu Kościuszki, zrobił na nas wielkie wrażenie - na zewnątrz stary z wielką armatą, w środku super nowoczesny i piękny.

     Na początku zaproszono nas do radia młodzieżowego - RMF MAXXX. Pan Irek z pasją opowiadał, jak realizuje swój program i puścił nam kilka śmiesznych fragmentów nagranej audycji.

Następnie roześmiani i zadowoleni udaliśmy się do studia Radia RMF FM, gdzie w wielkim skupieniu i ciszy wysłuchaliśmy na żywo wydania Faktów.
Po drodze zbieraliśmy autografy znanych osób, a na koniec zostaliśmy obdarowani wspaniałymi gadżetami z Radia RMF.

Na koniec odwiedziliśmy studio nagrań, gdzie zobaczyliśmy jak Pan Robert prowadzi program "Byle do Piątku". Niezwykłe było to, że my też wzięliśmy udział w nagraniu i wystąpiliśmy na antenie radiowej (zobaczcie nasz filmik na https://youtu.be/3pmqhDyzuqo)

Ale to nie był jeszcze koniec naszej wycieczki ... Udaliśmy się jeszcze na Wystawy: Kościuszkowską, Kopce krakowskie, Twierdza a miasto 1846-1918, figury woskowe - "Polaków drogi do wolności".

     To była niezwykła wycieczka. Dzięki niej dowiedzieliśmy się, jak trudna jest praca radiowca. Polecamy również wycieczkę na Kopiec Kościuszki oraz zorganizowane wystawy.


Uczniowie klasy 4a
12 maja 2016

"Fizyka dla smyka"


      12 kwietnia uczniowie klas drugich uczestniczyli w kolejnych warsztatach z cyklu "Fizyka dla smyka" organizowanych przez Akademię Nauki. Tym razem dzieci poznawały "Tajemnice optyki". W trakcie spotkania, uczestnicy zajęć dowiedzieli się m. in. co to jest światło, jak powstaje tęcza, załamanie światła, poznały świat iluzji optycznych. Dzieci przeprowadzały doświadczenia, uczestniczyły w pokazach różnych zjawisk optycznych i doskonale się przy tym bawiły.

zobacz galerię zdjęć
11 maja 2016

Spotkanie z serwisantem


     11 maja w ramach programu "Rowerem do szkoły", klasy I a, I c, II b, II c, III a, IV c, V b oraz IV a uczestniczyły w zajęciach z udziałem Dr Albina - serwisanta rowerowego. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakie powinno być prawidłowe wyposażenie rowerzysty i roweru, na co należy zwrócić szczególną uwagę przed wyruszeniem na wycieczkę rowerową, a także jak dokonać drobnych napraw. Dr Albin zademonstrował czynności, które wykonuje się w trakcie przeglądu rowery, a uczniowie mieli okazję m.in. napompować czy też wymienić koła. Po takim przeszkoleniu śmiało można wyruszyć na rowerowe szlaki.

zobacz galerię zdjęć
8-15 maja 2016

ŚWIĘTO BIBLIOTEKI

     Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia każdego człowieka.
     W tym roku hasło przewodnie brzmiało: Biblioteka inspiruje!
     W naszej bibliotece święto rozpoczęło się w poniedziałek 9 maja od wystawy promującej nowości wydawnicze, które można było od razu wypożyczyć. Ciekawą propozycją okazał się konkurs znajomości literatury dziecięcej. Quiz cieszył się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 149 uczniów ze wszystkich klas. Każdy uczestnik, który odpowiedział prawidłowo na pytanie otrzymywał słodką nagrodę. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

7 maja 2016

"Pozytywne Obroty - Bezpiecznie Jeżdżę Rowerem


     W sobotę 7 maja 2016 na krakowskich Błoniach miał miejsce wyścig rowerowy z cyklu Skandia Maraton Lang Team. Przy tej okazji, wspólnie z Fundacją Doroty Stalińskiej "Nadzieja", odbyła się akcja Pozytywne Obroty, której celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży na drogach. W miasteczku rowerowym każdy mógł przejechać kilka kilometrów na rowerze treningowym i tym samym zebrać pieniądze na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa oraz na specjalne naklejki odblaskowe dla uczniów.
     Dodatkową atrakcją była rywalizacja szkół podstawowych, których uczniowie przygotowywali prace plastyczne na temat "Bezpiecznie jeżdżę rowerem". Z naszej szkoły wpłynęło bardzo dużo ciekawych, kolorowych i pomysłowych prac uczniów z klas 1-3, na które można było głosować poprzez specjalny panel. Pierwsze kilometry na rowerze wykręciła pani Dyrektor Elżbieta Poradowska, dając dobry przykład wsparcia akcji oraz aktywnego spędzania czasu wolnego. W ślad za Panią Dyrektor poszła spora grupa uczniów i rodziców naszej szkoły, wspaniale się przy tym bawiąc.
     Ostatecznie nasze prace plastyczne zdobyły 108 głosów, a tym samym SP95 wygrała pakiet specjalnych naklejek odblaskowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywne wsparcie akcji. Pamiętajcie o bezpieczeństwie na drodze!

zobacz galerię zdjęć
29 kwietnia 2016

"English in Action"


     29 kwietnia klasa V C wzięła udział w międzyszkolnym konkursie teatralno-językowym "English in Action" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 24 w Krakowie. Była to już czwarta edycja konkursu, ale nasza szkoła reprezentowana przez piątoklasistów wzięła w nim udział po raz pierwszy. Wydarzenie miało miejsce w Kinoteatrze "Wrzos" przy ul. Zamoyskiego. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty.
     Nasi uczniowie przygotowali dwa przedstawienia w języku angielskim, opowiadające przygody Alicji w Krainie Czarów - "Adventures of Alice in Wonderland".
     Efektowna, wspaniała scenografia, piękne kostiumy, profesjonalnie przygotowane układy taneczne, a przede wszystkim doskonała gra aktorska i umiejętność posługiwania się językiem angielskim zadecydowały o zdobyciu przez naszych reprezentantów II miejsca w przeglądzie. Gratulujemy!
     Sukcesu nie udałoby się osiągnąć, gdyby nie wielkie zaangażowanie uczniów, a także ich Rodziców, którzy włożyli ogromną pracę w przygotowanie scenografii i kostiumów oraz służyli pomocą w przetransportowaniu wszystkiego do teatru. Z całego serca dziękujemy!
     Udział w konkursie pozwolił uczniom rozwijać zainteresowania związane z językiem angielskim oraz zaprezentować swoje talenty sceniczne.

zobacz galerię zdjęć
29 kwietnia 2016

Witaj, majowa jutrzenko!


     29 kwietnia 2016 uczniowie kl. 4a i 4c zaprosili uczniów kl. 2-6 na piękną akademię poświęconą Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja pt. "Witaj, majowa jutrzenko!".
     Czwartoklasiści przypomnieli, jak ważnym momentem w życiu narodu polskiego było uchwalenie Konstytucji - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie.
     Z wielkim przejęciem i zrozumieniem recytowali wiersze, m.in. I. Krasickiego, F.Karpińskiego, A. Naruszewicza, M. Grechuty. Sugestywnie opowiadali o Polakach - patriotach, takich jak: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Jan Dekert ...
     Cały spektakl ubarwiły liczne narodowe piosenki i tańce, które z wielkim zapałem wykonywali wszyscy uczniowie kl. 4a i 4c w kolorowych krakowskich strojach.
Całości dopełniła piękna dekoracja, obrazująca Plac Zamkowy w Warszawie.
To była piękna, radosna i patriotyczna uroczystość.

zobacz galerię zdjęć
29 kwietnia 2016

MAJOWE ŚWIĘTA


     29 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji obchodów dnia 3 maja. Jest to data uchwalenia pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. W tym dniu każdy patriota wywiesza przed dom biało-czerwoną flagę. 2 maja natomiast od kilku lat jest obchodzony jako Dzień Flagi. Z tej okazji uczniowie klasy Ia przygotowali na zajęciach chorągiewki, z którymi będą świętować wraz z rodzicami w te dwa ważne dla każdego Polaka dni.

zobacz galerię zdjęć
29 kwietnia 2016

Fizyka dla Smyka


     W piątek 29 kwietnia klasa Ia uczestniczyła w niezwykle ciekawej lekcji zorganizowanej przez Akademię Nauki w ramach oferty edukacyjnej dla szkół "Fizyka dla Smyka". W czasie zajęć odbyły się pokazy naukowe , które miały na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego nas świata poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne. Akademia przygotowała pokaz "Magnetyzm i jego tajemnice" - zaprezentowała magnesy, przyciąganie i odpychanie, lewitacja przedmiotów w polu magnetycznym, elektromagnes, wykrywacz metalu, akcelerator magnetyczny. Uczniowie byli bardzo zainteresowani przeprowadzanymi doświadczeniami, czynnie w nich uczestniczyli. Bawili się znakomicie!

zobacz galerię zdjęć
28 kwietnia 2016

LEKCJA PRZYRODY W KLASIE 1B I 3D


     Dnia 28 kwietnia nasze lekcje uatrakcyjniła wizyta pana Marcina Józefczyka, który jest tatą Ani z 1b i Michała z 3d. Opowiadał nam o swoim hobby - zbieraniu owadów, głównie chrząszczy. Przygotował dla nas ciekawą prezentację multimedialną na temat owadów. Oprócz tego mogliśmy podziwiać jego, gromadzoną od lat, kolekcję chrząszczy, którą trzyma w specjalnych gablotach oraz kolekcję owadów z Muzeum Przyrodniczego. Dowiedzieliśmy się, że owady to najliczniejsza grupa zwierząt - liczba znanych gatunków szacowana jest na ok. 1 000 000. Na pewno wiele gatunków jest jeszcze nie odkryta. Pan Marcin ma nadzieję, że znajdzie jeszcze nie odkryty gatunek chrząszcza.
     W Polsce żyje ok 30000 gatunków owadów, a najwięcej jest m. in. chrząszczy. Wiemy już, że największy chrząszcz krajowy to jelonek rogacz. Dziękujemy za tą niezwykłą lekcję! Uczniowie kl. 1b i 3d.

zobacz galerię zdjęć
kwiecień 2016

"Przygody Tomka Sawyera" w Teatrze Groteska


     W kwietniu br. klasy 4a, 4c i 5a miały wielką przyjemność obejrzeć spektakl pt."Przygody Tomka Sawyera" w Teatrze Groteska.
     Powieść jest pełna humoru, ale miejscami trzyma w napięciu. Mamy tu przygody chłopców i pierwszą miłość, skarby i bandytów oraz wiele odniesień do współczesności.
     Od pierwszej sceny aktorzy trzymają widzów w wielkim napięciu. Są momenty bardzo śmieszne, ale również mrożące krew w żyłach, jak wizyta chłopców na cmentarzu i zabójstwo doktora. Aktorzy często zbiegają ze sceny i grają wśród widzów, co jeszcze bardziej potęguje grozę sytuacji.
     Cały spektakl przeplatają skoczne piosenki i tańce, w takt których wszyscy klaskają i pośpiewują. Częste zmiany akcji powodują, że nie można się nudzić. Warto było zobaczyć ten wspaniały spektakl.

Uczniowie klasy 4akwiecień 2016

Podaruj chwilę


     Szóste, kwietniowe spotkanie z cyklu "Podaruj chwilę" przybliżało trudności osób z zaburzeniami ruchu. W trakcie zajęć dzieci miały możliwość skorzystać ze sprzętów rehabilitacyjnych. Próbowały wykonywać proste czynności takie jak np. ubranie się, wypicie soku przy ograniczonym użyciu rąk. Dużym wyzwaniem było malowanie stopami i ustami. Dzieci dowiedziały się również jak można pomagać osobom z niepełnosprawnością ruchową.

zobacz galerię zdjęć
26 kwietnia 2016

"Bezpieczniej z prądem"


     26 kwietnia klasy pierwsze uczestniczyły w warsztatach pt. "Bezpieczniej z prądem" w ramach programu "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka". Podczas warsztatów uczniowie wykonywali doświadczenia dotyczące elektryzowania; z pomocą maskotki Tauronka sprawdzali, które materiały są przewodnikami, a które izolatorami. Następnie obejrzeli film edukacyjny dotyczący bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, poznali budowę przewodu elektrycznego i rodzaje elektrowni. Ponadto dowiedzieli się, jak pomóc osobie porażonej prądem i za pomocą mnemotechnik zapamiętywali numer alarmowy na pogotowie energetyczne. Na koniec dzieci otrzymały upominki i materiały edukacyjne.

zobacz galerię zdjęć
25 kwietnia 2016

Konkurs Harry Potter and The Philosopher Stone

     W dniu 25 kwietnia odbył się Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego "Harry Potter and The Philosopher's Stone" organizowany przez Szkołą Podstawową nr 64 w Krakowie. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania książek w oryginale.
     Serdecznie gratulujemy Agnieszce Rawickiej, uczennicy klasy 6c, zajęcia drugiego miejsca w Konkursie!23 kwietnia 2016

Szkolna Masa Krytyczna SP 95


     W sobotę 23 kwietnia w ramach programu STARS, społeczność naszej Szkoły uczestniczyła w Krakowskiej Szkolnej Masie Krytycznej czyli oficjalnym przejeździe rowerem głównymi ulicami Krakowa. Był to już drugi przejazd rowerowy, w którym uczestniczyła nasza Szkoła. Szkolna masa krytyczna miała na celu pokazanie, że miasto Kraków jest przyjazne dla rowerzystów oraz miała zachęcić dzieci i rodziców do aktywnego i wspólnego spędzenia czasu wolnego.
     Poranna zbiórka pod Szkołą o 8:30 nie zniechęciła dzieci i rodziców, gdyż przyjechało prawie 60 osób. Po pamiątkowym zdjęciu wyruszyliśmy ul. Wileńską w kierunku Ronda Młyńskiego na łąki za Tauron Arenę, gdzie rozpoczynał się przejazd wszystkich zgromadzonych szkół krakowskich. Każde dziecko otrzymało na drogę cukierka i pamiątkową naklejkę rowerową. Rozstrzygnięto kilka konkursów, w tym na najliczniej przybyłą szkołę. W tym konkursie, po raz drugi, zajęliśmy drugie miejsce! W całej masie krytycznej brało udział ok. 480 osób w tym 68 osób ze Szkoły 95.
     O godz. 9:40 rozpoczął się wspólny przejazd - wyruszyliśmy pod eskortą Policji i Straży Miejskiej w kierunku: Al. Pokoju, Rondo Mogilskie, Tunel pod Dworcem Głównym, Al. Trzech Wieszczów na Błonia Krakowskie, gdzie zakończyliśmy swój przejazd. Wszyscy uczestnicy zachowali się na medal, sprawnie i bez problemów przejechali całą trasę, która liczyła w sumie ok. 15 km. Niektórzy mieli mało wrażeń i korzystając z ładnej pogody zostali na Błoniach i w Parku Jordana.
     Wielkie brawa dla wszystkich uczniów i rodziców. Do zobaczenia za rok!

zobacz galerię zdjęć
22 kwietnia 2016

Dzień Ziemi w klasach I - III


     22 kwietnia corocznie ogłaszany jest Międzynarodowym Dniem Ziemi. W tym roku odbywał się pod hasłem "Niska emisja". Z tej okazji uczniowie klas I-III zostali zaproszeni do konkursu na eko-zabawkę - pojazd, który w przyszłości pozwoli na ograniczenie wysokiej emisji spalin.
     Zainteresowanie konkursem przerosło nasze oczekiwania. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością. W pracy nad pojazdem pomagali również Rodzice. Efektem konkursu jest wspaniała wystawa prac dzieci.

zobacz galerię zdjęć
22 kwietnia 2016

Dzień Ziemi


     Tradycyjnie 22 kwietnia obchodziliśmy w Naszej Szkole Światowy Dzień Ziemi. Tego dnia uczniowie z klasy 5a przygotowali inscenizację słowno-muzyczną pt. "Ratujmy Matkę Ziemię", w której przedstawili skutki zanieczyszczania naszej planety. W przedstawieniu ukazuje nam się obraz Matki Ziemi zaniedbanej i zapomnianej przez ludzi, która opowiada swoją historię napotkanym chłopcom. Ci, przejęci losem Ziemi, wezwali lekarza, który postawił okrutną diagnozę - zatrucie dymami, spalinami, skażenie gleby toksycznymi substancjami, zanieczyszczenie wody trującymi środkami, niszczenie roślin, wycinanie lasów spowodowało, że Matka - Ziemia choruje i jej koniec jest już bliski. Dzieci jednak nie poddały się i postanowiły zachęcić wszystkich do pomocy cierpiącej Ziemi. Przypomniały kolegom kilka dobrych rad, dzięki którym każdy z nas może pomóc przyrodzie. Na zakończenie odbył się piękny taniec Ziemi z dziećmi, w którym uratowana Ziemia dziękuję za okazaną pomoc.


     Ponadto, w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi:
- przygotowano wystawę plakatów wykonanych przez uczniów klas 6 pod hasłem "Palący temat - niska emisja",
- zorganizowano podczas przerw turniej wiedzy ekologicznej, w którym każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę,
- zorganizowano międzyklasowy konkurs "Zielono mi!" (wygrywa klasa, w której było najwięcej uczniów ubranych na kolor zielony).


zobacz galerię zdjęć
22 kwietnia 2016

Z wizytą w przedszkolu


     22 kwietnia klasy II c i II d odwiedziły Przedszkole nr 12 przy ul. Miechowity. Uczniowie zaprezentowali młodszym kolegom przedstawienie "Jak dbać o zdrowie?". Dzieci zachęciły przedszkolaków do zdrowego odżywiania i aktywności ruchowej. Pokazały jak dbać o zęby i prawidłowo myć ręce. Widownia z wielkim zaciekawieniem obejrzała inscenizację i podziękowała aktorom za występ wielkimi oklaskami.

zobacz galerię zdjęć
21 kwietnia 2016

WARSZTATY EKOLOGICZNE


     W dniu 21 kwietnia uczniowie klas Ia i Ic w ramach Międzynarodowego Dnia Ziemi uczestniczyli w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie. Podczas zajęć, dzieci poznały sposoby na odpady, które zagrażają naszej planecie, uczestniczyły w konkursie wiedzy o recyklingu, a na koniec mogły z przyjemnością oglądnąć film pt. "Kun-Fu Panda 3". Do szkoły wróciliśmy nie tylko z wiedzą o segregowaniu śmieci, którą wykorzystaliśmy przy wykonywaniu plakatu "Rady na odpady", ale również z wrażeniami z filmu, który wszystkim bardzo się podobał.

zobacz galerię zdjęć


Świetlicowy Kiermasz Wielkanocny


     Jak co roku nauczyciele świetlicy zorganizowali Kiermasz Wielkanocny. Kartki świąteczne, ozdoby, palmy, koszyczki wykonane przez uczniów pod opieką nauczycieli cieszyły się ogromnym powodzeniem.
     Dochód uzyskany ze sprzedaży w kwocie 1500 złotych został wpłacony na konto Fundacji Pomocy Dzieciom i Osobom Chorym "Kawałek Nieba", na pokrycie kosztów leczenia Poli Zabierzowskiej. Pola to dwulatka chora na retimoblastomę (siatkówczak złocisty - nowotwór złośliwy oka). Jedynie leczenie w klinice w USA daje Poli szansę na zwalczanie nowotworu. /www.okopoli.pl/

Dziękujemy wszystkim za wsparcie!!!

DZIEŃ BABCI DZIADKA KLASA 2B


     W tym roku uczniowie kl.2b w szczególny sposób przygotowywali się do święta Babci i Dziadka. Jako prezent dla Dziadków samodzielnie uszyli etui na okulary lub telefon. Zręcznie skręcali balony, z których wyczarowywali kolorowe kwiaty. Przygotowali program artystyczny, na którym zaprezentowali swoje talenty muzyczne, aktorskie i taneczne. Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy wnuków. W dalszej części odbyły się zawody i konkursy dla dziadków i wnuków. Dostarczyły one wszystkim wiele radości. Na zakończenie spotkania rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.

zobacz galerię zdjęć
18 kwietnia 2016

Ekologiczne warsztaty i seans filmowy


     W związku z obchodzonym w kwietniu Międzynarodowym Dniu Ziemi, klasy II b i II c wzięły udział w warsztatach ekologicznych, które 18 kwietnia odbyły się w Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej. W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się jak można wykorzystywać surowce wtórne i samodzielnie wykonały portfeliki z kartonów po sokach. Również ekologiczne przesłanie miał film, który uczniowie obejrzeli ramach konkursu filmowo- plastycznego. Tytułowy bohater, Wall.e, to sympatyczny robot, który ma za zadanie oczyścić Ziemię z zalegających na niej śmieci. Wizja naszej planety bez ludzi i innych form życia przemówiła do widzów i skłoniła do refleksji nad tym, co każdy z nas może zrobić, aby chronić nasz wspólny dom.

zobacz galerię zdjęć
15 kwietnia 2016

Akademia Kropelki


     15 kwietnia klasa II c, a 22 kwietnia klasa II b uczestniczyły w warsztatach Akademii Kropelki organizowanych przez MPWiK. W trakcie zajęć dzieci powtórzyły, utrwaliły i poszerzyły wiedzę na temat zasobów, znaczenia i sposobów oszczędzania wody oraz jej krążenia w przyrodzie. Dowiedziały się jak uzdatniana jest woda w Wodociągach Krakowskich. Rozwiązywały zagadki, rebusy i wzięły udział w grze. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali bidony, książeczki edukacyjne i pamiątkowe podkoszulki, a zwycięska drużyna breloczki z kropelką. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, zdobyta wiedza na pewno znajdzie zastosowanie w życiu codziennym każdego uczestnika warsztatów.

zobacz galerię zdjęć
14 kwietnia 2016

WYCIECZKA DO STRAŻY POŻARNEJ


     14 kwietnia 2016r. uczniowie kl.2b udali się do Miejskiej Straży Pożarnej na ul. Rozrywka 26. W trakcie oprowadzania dzieci miały okazję poznać wozy strażackie i wyposażenie jednostki w sprzęt ratowniczy. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o pracy strażaka. Największą atrakcją było przymierzanie stroju strażaka i próba lania wody strażackim wężem. Podczas rozmów dzieci wiele się dowiedziały o niebezpieczeństwach pracy strażaków - ratowników. Poznały różne sytuacje zagrażające niebezpieczeństwu i życiu. Po powrocie do szkoły zdobytą wiedzę dzieci przeniosły na papier wykonując konkursowe ilustracje, dotyczące działań ratowniczo-gaśniczych strażaków.

zobacz galerię zdjęć
13 kwietnia 2016

Bawimy się w teatr


     13 kwietnia uczniowie klasy II c zaprosili Rodziców do obejrzenia przygotowanych w tym semestrze inscenizacji. Najpierw zaprezentowali bajkę o Kopciuszku, którą zrealizowali w ramach zajęć z języka angielskiego na szkolny festiwal sztuk teatralnych.
     W drugiej części spotkania miłych Gości zaproszono do obejrzenia inscenizacji "Jak dbać o zdrowie".
     W obu przedstawieniach dzieci zaprezentowały znakomite umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne, za co widownia nagrodziła je gromkimi brawami.

zobacz galerię zdjęć
9 kwietnia 2016

"Jedz zdrowo - żyj kolorowo"


     9 kwietnia 2016 roku o godz. 11.00 odbył się wernisaż wystawy prac nagrodzonych i wyróżnionych w XII edycji konkursu językowo- plastycznego "Język to najkrótsza droga do świata". Organizatorem konkursu, który w tym roku odbywał się pod hasłem "Jedz zdrowo- żyj kolorowo", był MDK "Dom Harcerza" przy ul. Reymonta. W marcu odbył się naszej szkole I etap konkursu, w którym wzięli udział uczniowie klas I- VI. Do drugiego etapu szkolna komisja konkursowa, zgodnie z wymogami regulaminu, wybrała 20 prac. Na konkurs nadesłano kilkaset prac. Bardzo cieszy sukces naszych uczniów, którzy znaleźli się wśród nagrodzonych i wyróżnionych:
Julia Bukowska kl. II c nagroda
Gabriela Guzik kl. II c nagroda
Katarzyna Niemczyk kl. VI a nagroda
Aniela Pietras kl. II c wyróżnienie
Emilia Krzyworzeka kl. III c wyróżnienie

     Prace laureatów można oglądać na wystawie przy ul. Reymonta, natomiast prace wyróżnione w szkolnym etapie konkursu znajdują się na wystawie zorganizowanej na korytarzu parteru w naszej szkole.

Wszystkim autorom gratulujemy ciekawych pomysłów.


zobacz galerię zdjęć
9 kwietnia 2016

MISTRZOSTWA TAEKWON-DO


     W sobotę, 9 kwietnia odbyły się w Olsztynie Mistrzostwa Makroregionu Śląskiego i Małopolskiego TAEKWON-DO ITF.
     Mateusz Niemiec, uczeń klasy 6b wywalczył w turnieju dwa srebrne medale: jeden w kategorii układy, a drugi w kategorii techniki specjalne.

Gratulujemy!!!


zobacz galerię zdjęć
7 kwietnia 2016

Wiosenny plener


     Kilka ciepłych dni zachęciło uczniów z klasy II c do wyjścia w plener i pierwszej w tym roku lekcji w szkolnym ogrodzie. Z wielkim zaangażowaniem dzieci wzięły udział w zajęciach plastycznych, w trakcie których przedstawiły w swoich pracach otoczenie szkoły w wiosennej szacie. Zajęcia były też okazją do przyrodniczych obserwacji.

zobacz galerię zdjęć
1 kwietnia 2016

Warsztaty kasy 5a w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie


     Dnia 1 kwietnia uczniowie klasy 5a wybrali się do Muzeum Armii Krajowej na warsztaty, których celem było przybliżenie problematyki niepełnosprawności oraz przetestowanie ścieżki audiodeskrypcji (audiodeskrypcja to przekazywany drogą słuchową, werbalny opis treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym). Przed przystąpieniem do warsztatów, podczas godziny wychowawczej, odbyły się zajęcia przygotowujące dzieci do wycieczki. Kolejnym krokiem była wizyta w Muzeum, gdzie uczniowie wspólnie z przewodnikiem zwiedzili trasę pt. "Zostań Asem Wywiadu".

Wrażenia uczniów z wycieczki:
     Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek dotyczących polskiego wywiadu, zwiedzaliśmy część stałej wystawy m.in. replikę brytyjskiego samolotu Halifax, replikę rakiety V-2, zdjęcia, broń, mundury i wiele innych interesujących rzeczy. Duże wrażenie wywarło na nas testowanie ścieżki audiodeskrypcji. Polegało ono na odgadnięciu przez dotyk różnych przedmiotów, ułożeniu puzzli z zasłoniętymi oczami. W kolejnej części zajęć otrzymaliśmy zadania i podzieleni na grupy rozpoczęliśmy zabawę. Mieliśmy również możliwość postrzelać do multimedialnego czołgu. Zajęcia były dla nas bardzo cenne, zdobyliśmy wiele nowych informacji i doświadczeń.

zobacz galerię zdjęć
1 kwietnia 2016

WYCIECZKA NA POLITECHNIKĘ KRAKOWSKĄ


     01 kwietnia klasa 2b udała się na Politechnikę Krakowską do Katedry Podstaw Informatyki i Biocybernetyki. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z symulatorem lotu myśliwca F16. Na wstępie uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wykładu dotyczącego budowy samolotu. Oglądali kombinezon pilota, poznali fotel i system katapulty. Po krótkim odpoczynku i pysznym poczęstunku dzieci udały się do Instytutu Projektowania i Budowy Pojazdów Szynowych. Tutaj czekała na nie również duża niespodzianka. Każde dziecko miało możliwość samodzielnie poprowadzić na symulatorze tramwaj. Radości było co niemiara. Uczniowie poznali również ciekawostki związane z nowoczesnym tramwajem. Był to bardzo ciekawy i pouczający dzień. Może za kilka lat ktoś z naszej klasy będzie latał na F16? Lub bezpiecznie prowadził szybki tramwaj? Zobaczymy...

zobacz galerię zdjęć
30 marca 2016

SPOTKANIE Z OKULISTĄ


     30 marca klasę 2b odwiedziła jedna z mam, która jest okulistą. Opowiadała dzieciom jak należy dbać o wzrok. Zapoznała je również z wieloma przyrządami, które służą do badania wzroku. To była bardzo ciekawa lekcja.

zobacz galerię zdjęć
23 marca 2016

Wielkanoc


     W ostatnim, przed przerwą świąteczną, dniu nauki odbyły się klasowe śniadania wielkanocne. Uczniowie klasy II c samodzielnie przygotowali świąteczny stół. Znalazły się na nim babki, jajka i inne przysmaki. Stół został udekorowany własnoręcznie wykonanymi ozdobami. W radosnym nastroju dzieci składały świąteczne życzenia. Wspólne śniadanie było okazją do rozmowy o tradycjach i zwyczajach związanych z Wielkanocą.

zobacz galerię zdjęć


Podaruj chwilę


     Kolejne warsztaty w MDK przy al. 29-go listopada z cyklu "Podaruj chwilę" przybliżały trudności osób z zaburzeniami zmysły dotyku. W trakcie zabaw i ćwiczeń dzieci uświadamiają sobie nie tylko trudności wynikające z ograniczeń osób niepełnosprawnych ale mają tez okazję doświadczania własnej sprawności, zdrowia, posiadanych możliwości wielozmysłowego odbioru rzeczywistości.

zobacz galerię zdjęć


NAJPIĘKNIEJSZE DRZEWKO EMAUSOWE


     "...Drzewko emausowe nawiązuje do tradycyjnych drzewek życia, które można było znaleźć na straganach dorocznego kiermaszu odpustowego, odbywającego się nieopodal klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Drzewko życia składało się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami, i zwykle wykonane było z drewna. Zabawka ta posiadała bogatą symbolikę związaną z dawnymi obrzędami i zwyczajami mieszkańców podkrakowskich wsi, a tradycja wykonywania tej ozdoby sięga swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko oznaczało również budzenie się przyrody do życia. Pamięć o tej, nieco już zapomnianej zabawce, powraca obecnie dzięki corocznemu konkursowi organizowanemu przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim..."
     Uczniowie klasy Ia, przez kilkanaście dni z dużym zaangażowaniem pracowali nad swoim drzewem. W sobotę 19 marca o godzinie 12:00, pod Klasztorem Sióstr Norbertanek na Krakowskim Zwierzyńcu, drzewko zostało zarejestrowane, a następnie barwnym korowodem przeniesione do oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - Domu Zwierzynieckiego. Tam pracę rozpoczęła Komisja konkursowa, która zwracała uwagę szczególnie na pomysłowość, estetykę i staranność wykonania drzewek. W Poniedziałek Wielkanocny 28 marca 2016 roku o godzinie 12.00. zostały ogłoszone wyniki konkursu.
     Klasa Ia zdobyła I miejsce w kategorii dziecięcej!
     W nagrodę 4 kwietnia uczniowie Ia wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. "Pogromcy legend, czyli różnica między bujdą a historią. Poszukiwanie elementów historycznych w krakowskich legendach związanych z Krakowskim Rynkiem" zorganizowanych w Muzeum Historycznym w podziemiach Krakowa. Gratulujemy pierwszoklasistom!

zobacz galerię zdjęć


4a dla Domu Dziecka

     Rodzice i uczniowie klasy 4a, podobnie jak przed Bożym Narodzeniem, tak i teraz - przed Świętami Wielkanocnymi, otworzyli swe wielkie serca i obdarowali podopiecznych Domu Dziecka im. Jana Brzechwy świątecznymi upominkami.22 i 23 marca 2016

ENGLISH THROUGH DRAMA
FESTIWAL SZTUK TEATRALNYCH W JĘZYKU ANGIELSKIM


     "Heigh ho, heigh ho! It's home from work we go!", czyli "Hej ho, hej ho, do domu by się szło" zaśpiewały w naszej szkole najprawdziwsze krasnoludki, przyjaciele samej Królewny Śnieżki! Śpiew piosenki rozlegał się na wszystkie strony świata, a krasnoludki z baśniowej krainy, śpiewając po angielsku, otwarły wielki festiwal teatralny.
     Aż na dwa dni najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli przenieść się do świata magii, a równocześnie uczyć się języka angielskiego. W dniach 22 i 23 marca klasy 1-3 pod opieką swoich nauczycielek języka angielskiego przygotowały i wystawiły szereg przedstawień w języku angielskim. Pierwszoklasiści przedstawili swoim kolegom historię Piernikowego Ludzika, trzech małych Świnek, Księżniczki na ziarnku grochu, trzech Koziołków oraz wielu innych postaci. Na swoje przedstawienia zaprosili rówieśników, a także starszych kolegów. Mimo wielkiej tremy, nasi najmłodsi poradzili sobie celująco.
     Klasy drugie zaprosiły swoją widownię do wspólnej nauki w szkole językowej, po czym przedstawiły złego wilka, którzy pożarł Kapturka, pomagały też księciu znaleźć właścicielkę szklanego pantofelka, martwiły się o los, zatrutej przez złą macochę, Królewny Śnieżki, jak również przypomniały widzom przygody rezolutnego Kota w butach.
     Kolejnego dnia furorę zrobili trzecioklasiści, którzy pokazali nie tylko swoje znakomite zdolności językowe, ale także fantastyczny warsztat aktorski.
     Wszyscy mali artyści nagrodzeni zostali gromkimi brawami. Nauczyli się wielu trudnych kwestii w języku angielskim, śpiewali znakomicie wyćwiczone anglojęzyczne piosenki, przygotowali wspaniałe stroje i dekoracje.

     Festiwal sztuk teatralnych w języku angielskim odbył się w ramach innowacji pedagogicznej z języka angielskiego "English through drama, music and film", realizowanej w tym roku w naszej szkole.
     Spotkania z dramą i muzyką są dla dzieci swoistą zabawą i ciekawą przygodą z językiem angielskim, mającą nieocenianą wartość dydaktyczną. Uczniowie za swe zaangażowanie i chęć pracy są chwaleni, pozytywnie wzmacniani i nagradzani. Rodzące się poczucie satysfakcji, wiary we własne siły i możliwości dają dzieciom świadomość, iż ich praca i zaangażowanie przynoszą wspaniałe efekty, co można było zaobserwować podczas festiwalu.

zobacz galerię zdjęć
21 marca 2016

Wielkanocne pisanki - przedstawienie klasy 1b i 1e


     21 marca 2016r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. "Wielkanocne pisanki" przygotowane przez Mały Samorząd Uczniowski. Program artystyczny zaprezentowany przez dzieci z klasy 1b i 1e obejrzeli uczniowie klas I-III oraz zaproszone dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 162 im. Wawelskiego Smoka. Pani dyrektor Elżbieta Poradowska złożyła życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

zobacz galerię zdjęć
18 marca 2016

Gościmy Przedszkolaki


     18 marca 2016r. klasę 1b odwiedziła grupa Wiewiórki z Samorządowego Przedszkola nr 123 w Krakowie. Zaproszeni goście uczestniczyli w lekcji "Witaj wiosno", podczas której rozwiązywali zagadki, rozpoznawali przylatujące ptaki oraz układali puzzle z wiosennymi kwiatami. Wspólne zajęcia były bardzo cennym doświadczeniem, ponieważ uczniowie klasy 1b mogli pokazać, że potrafią być dobrymi starszymi kolegami. Po wspólnej nauce przyszedł czas na zabawę przy muzyce. Obecna wraz z dziećmi na zajęciach pani Dyrektor Przedszkola mgr Violetta Świątko podziękowała za wspólną zabawę, która dzieciom bardzo się podobała.

zobacz galerię zdjęć
14 marca 2016

Jak dbać o zdrowie?


     Przez kilka ostatnich tygodni marca zajęcia w klasach drugich poświęcone były zagadnieniom z zakresu edukacji zdrowotnej. W czasie zajęć uczyli się podejmowania decyzji dotyczących konkretnych zachowań, aby wytworzyć właściwe nawyki higieniczne oraz wzbudzić chęć zadbania o zdrowie swoje i innych.
     Uczniowie klas II c i II d zdobytą wiedzą podzielili się z kolegami z innych klas. Wspólnie przygotowali inscenizację pt. "Jak dbać o zdrowie?", którą 14 marca zaprezentowali dzieciom z klas I - II. W pierwszej części uczniowie klasy II d opowiedzieli historię pewnego Felka, który jadł za dużo słodyczy. Przypomniano też jak należy dbać o zęby. W drugiej części klasa II c przedstawiła bajkę o Jasiu, Małgosi i dobrej Babie Jadze, która uchroniła niesforne dzieci przed zakażeniem groźnymi bakteriami i wirusami. Zwrócono uwagę na konieczność właściwego mycia rąk. W trakcie inscenizacji zachęcano również do aktywności ruchowej, a wykonane przez uczniów z klas I-III pod hasłem "Jedz zdrowo - żyj kolorowo" plakaty, które były elementem dekoracji, przypominały w zdrowym odżywianiu.
     Zabawne przedstawienie zostało nagrodzone przez widzów gromkimi brawami

zobacz galerię zdjęć
11 marca 2016

KONKURS RECYTATORSKI "POEZJA KOBIET"


     11 marca 2016 r. w Domu Kultury "Podgórze" odbył się konkurs recytatorski "Poezja Kobiet". Po przesłuchaniu 291 uczestników z 52 szkół podstawowych jury wyrózniło naszych uczniów:

Grand Prix - Mateusz Wajs 3c
I miejsce - Łukasz Grzegorek 1b

Mateusz Wajs zajął również I miejsce w eliminacjach miejskich do XIII Krakowskiego Konkursu Recytatorskiego dla szkół podstawowych.

Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć


Konkurs "Zimą malowane"


     W XII Konkursie Fotograficznym zorganizowanym przez Dom Kultury "Podgórze" wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie z klasy II c naszej szkoły:

Zofia Mielnicka - II miejsce
Aniela Pietras - III miejsce
Bartosz Konieczyński - wyróżnienie.

Gratulujemy!!!


Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki.


     Po raz pierwszy, w bieżącym roku szkolnym, klasy drugie uczestniczą w ogólnopolskim projekcie z zakresu edukacji finansowej oraz bezpieczeństwa "Bezpieczne wędrówki. Od grosika do złotówki". Podczas kosmicznej podróży uczniowie, z przewodnikiem Grosikiem, odkrywają ciekawe planety zdobywają wiedzę i kształtują umiejętności potrzebne do samodzielnego i bezpiecznego podejmowania decyzji o formie oszczędzania i gospodarowania własnymi zasobami. Dzieci odwiedziły już planety: Grosik i Skarbonka, a przebieg wyprawy na bieżąco dokumentują w "Dziennikach podróży". Przed nimi jeszcze kilkumiesięczna wędrówka, w trakcie której dobrze się bawią i poznają nowe obszary wiedzy.

zobacz galerię zdjęć


"Cudowny Świat Baśni"


     W dniach 7, 8, 14, 15 i 17 marca odbył się w Domu Kultury "Podgórze" cykl konkursów pt. "Cudowny Świat Baśni", który obejmował konkurs wiedzy ze znajomości baśni i życiorysu H.Ch.Andersena, recytatorski i plastyczny.
     W konkursach wyróżniła się liczna grupa uczniów z naszej szkoły, która w dniu 15 kwietnia uczestniczyła w uroczystej gali rozdania nagród.

     Spośród 397 uczniów krakowskich szkół biorących udział w konkursie wiedzy o baśniach Andersena oraz ich twórcy nagrody otrzymali nasi uczniowie:Klasy 1:

I miejsce:
Karolina Motyka - klasa 1d
Maja Purzycka - klasa 1 d

II miejsce:
Oliwia Pawlik - klasa 1d
Jan Cadera - klasa 1d
Kacper Wrana - klasa 1d
Joanna Argasińska - klasa 1d
Beata Łobaziewicz - klasa 1e

III miejsce:
Kacper Kmieć - klasa 1d

Wyróżnienia:
Piotr Magdziarz - klasa 1d
Tomasz Więczaszek - klasa 1b
Mateusz Kitliński - klasa 1eKlasy 2:

V miejsce:
Julia Kuc - Dzierżawska - klasa 2a
Maria Opocka - klasa 2a

Wyróżnienia:
Julia Wajda - klasa 2a
Dominik Solarz - klasa 2a
Maja Bułacz - klasa 2a
Gabriela Guzik - klasa 2c
Julia Trzos - klasa 2cKlasy 4:

III miejsce:
Paweł Opocki - klasa 4b

IV miejsce:
Milena Góral - klasa 4b

V miejsce:
Martyna Żorek - klasa 4b
Katarzyna Okarma - klasa 4b

Wyróżnienia:
Piotr Trenzinger - klasa 4b
Mikołaj Maćków - klasa 4b
Stanisław Książek - klasa 4b
Krzyś Leśniak - klasa 4b


     W konkursie recytatorskim "Posłuchajcie, oto bajka" wzięło udział 306 osób z 21 szkół. Spośród uczestników nagrodzono uczniów naszej szkoły:

V miejsce:
Joanna Argasińska - klasa 1d
Julia Trąbka - Zawidzka - klasa 2e

Wyróżnienia:
Karolina Motyka- klasa 1d
Izabela Janowicz- klasa 2e     W konkursie plastycznym "A w kwiatach czary" wzięło udział 368 prac z 26 szkół i ośrodków. Jury postanowiło wyróżnić następujące prace naszych uczniów:
II miejsce:
Karolina Motyka - klasa 1d

III miejsce:
Gabriela Guzik - klasa 2c

Wyróżnienie:
Krzysztof Adrian Wójcik - klasa 2c

Gratulujemy!!!zobacz galerię zdjęć


KONKURS PLASTYCZNY "SZTUKA LUDOWA MAŁOPOLSKI"

     7 marca w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana nastąpiło uroczyste rozdanie nagród w konkursie plastycznym "Sztuka ludowa małopolski. Prace naszych uczniów inspirowane były tradycjami, obyczajowością oraz nawiązywały do baśni i legend ludowych. Po rozdaniu nagród i dyplomów na dzieci czekała słodka niespodzianka oraz projekcja filmowa. Wyróżnienia otrzymali:
Małgorzatę Nowak 1b
Stanisław Matuszewski 1b
Anna Bilańska 1e
Beata Łobaziewicz 1e
Julia Mayer 3a
Malwina Rados 3a
Julia Hermaniuk 3a
Antonina Michalcewicz 3a

Gratulujemy!!!
2 marca 2016

ZAWODY NARCIARSKIE


     W dniu 02 marca 2016r. Reprezentacja SP 95 brała udział w zawodach narciarskich - slalom gigant, MISTRZOSTWA SZKÓŁ KRAKOWSKICH, które odbyły się w Niedzicy na stoku Polana Sosny.

Skład naszej drużyny:
Milena Świątek 6c,
Katarzyna Okarma 4b,
Mateusz Niemiec 6b,
Paweł Złotkowski 6a,
Jan Michalec 5a,
Mateusz Wajs 3c,
Matylda Chrząszcz 1c,

Wszyscy zawodnicy ukończyli slalom i drużynowo zajęli 4 miejsce. Gratulujemy!

Reprezentacja Szkoły staruje także w zawodach narciarskich - LIGA SZKÓŁ KRAKOWSKICH. Po trzech edycjach plasuje się na razie na 4 pozycji.

Skład reprezentacji: Alicja Bujas 6a, Katarzyna Niemczyk 6a, Milena Świątek 6c, Katarzyna Okarma 4b, Matylda Chrząszcz, Paweł Złotkowski 6a, Jakub Trenzinger 6c, Piotr Trenzinger 4b, Jan Michalec 5z, Mateusz Niemiec 6b, Mateusz Wajs 3c.

zobacz galerię zdjęć
luty 2016

Wyniki szkolnego konkursu pięknego czytania


     W lutym odbył się w naszej szkole konkurs pięknego czytania. Uczniowie mieli za zadania przygotować utwór związany z początkami państwa polskiego, do końca panowania Bolesława Chrobrego. Celem konkursu było wyłonienie drużyny, która będzie reprezentować naszą szkołę podczas IX edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

     Oto wyniki:

KLASY 1
 • 1 miejsce - Lena Mularczyk 1A
 • 2 miejsce - Mateusz Kitliński 1E i Joanna Zając 1B
 • 3 miejsce - Karolina Biel 1C i Kacper Wrana 1D
Wyróżnienia - Kaja Tracz 1A, Antonina Rojkowicz 1A, Małgorzata Nowak 1B, Tomasz Więczaszek 1B, Stanisław Grządziel 1C, Filip Żurek 1C, Joanna Kralka 1D, Karolina Motyka 1D, Wojciech Gilarok 1E


KLASY 2
 • 1 miejsce - Nadia Broś 2B i Bartosz Konieczyński 2C
 • 2 miejsce - Gabriela Guzik 2C i Mikołaj Pisarkiewicz 2E
 • 3 miejsce - Maja Bułacz 2A i Kacper Sternalski 2D
Wyróżnienia - Aleksander Dziedzic 2A, Gabriela Woś 2A, Oskar Grudzień 2B, Agnieszka Pirowska 2B, Krzysztof Stanisław Wójcik 2C, Tomasz Labiś 2D, Marta Tomczyk 2D, Izabela Janowicz 2E, Aleksandra Dziadzio 2E


KLASY 3
 • 1 miejsce - Agnieszka Argasińska 3D
 • 2 miejsce - Antoni Narębski 3A
 • 3 miejsce - Kamila Kolarz 3B i Emilia Krzyworzeka 3C
Wyróżnienia - Martyna Kiedik 3A,Julia Mayer 3A,Alicja Murzańska3A, Nadia Mayer 3B, Anna Rusin 3B, Maja Horbatowska 3C, Weronika Franczak 3C, Amelia Karpińska 3D,

KLASY 4
 • 1 miejsce - Inga Idzikowska 4A
 • 2 miejsce - Nelly Czyż 4C i Milena Góral 4B
 • 3 miejsce - Pieniądz Dominik 4C i Piotr Trenzinger 4B
Wyróżnienia - Jakub Stojak, Aleksandra Jagłowska 4A, Krzysztof Leśniak 4B, Karolina Chrzanowska 4c


KLASY 5
 • 1 miejsce - Zofia Bochenek 5C
 • 2 miejsce - Zuzanna Adamczyk 5C i Robert Snakowski 5B
 • 3 miejsce - Andrzej Zalejski 5A
Wyróżnienia - Paweł Matuszek 5A, Michał Grządziel 5B, Darek Domagała 5B


KLASY 6
 • 1 miejsce - Weronika Kułacz 6C
 • 2 miejsce - Magdalena Cyganek 6A
 • 3 miejsce - Magdalena Nowak 6B
Wyróżnienia - Wiktoria Brzęczek 6A, Mikołaj Rojewski 6A, Anna Stolarz 6B, Milena Świątek 6C, Martyna Baran 6C.
Wszystkim laureatom gratulujemy!

Szkołę reprezentować będą: Nadia Broś z klasy 2B, Agnieszka Argasińska z klasy 3D oraz Weronika Kułacz z klasy 6C.

luty 2016

Podaruj chwilę


     W lutym uczniowie klasy II c uczestniczyli w kolejnych warsztatach z cyklu "Podaruj chwilę". Tym razem spotkanie poświęcone było pozawerbalnym sposobom komunikowania się i trudnościom, z jakimi musza sobie radzić osoby niemówiące. W trakcie zajęć dzieci porozumiewały się gestami, za pomocą obrazków, korzystały z komunikatorów. Trudnym do wykonania było ćwiczenie w zespołach. Jednak okazało się, że reprezentanci drużyn poradzili sobie z przekazaniem poleceń bez użycia słów i wszystkie grupy wywiązały się ze swoich zadań. Dzieci przekonały się, że w dużym stopniu to, czy porozumiemy się z osobą niemówiącą, zależy od nas samych.

zobacz galerię zdjęć
luty 2016

XVIII SPOTKANIA GRUP KOLĘDNICZYCH


     Z radością informujemy, że klasa 5b zdobyła III miejsce w konkursie jasełek organizowanym w ramach XVIII Spotkań Grup Kolędniczych przez Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza". Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


luty 2016

Dwa łyki elektroniki


     Przez kilka kolejnych dni lutego, w trakcie zajęć, uczniowie kl. II c odbywali fascynujące podróże w czasie. Wehikułem czasu przenosili się zarówno przeszłość jak i w przyszłość, poznawali dzieje niektórych wynalazków. Bardzo ciekawą wyprawę w XX w. dzieci odbyły wraz z tatą jednej z uczennic. Pan Tomasz Słowik opowiadał o historii radia i telewizji, prezentował wiele eksponatów m. in elektroniczne lampy, podzespoły, telefony, wykonywał wraz z uczniami doświadczenia. Rozmawiał również o zasadach bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych. Na koniec spotkania dzieci zadawały szereg pytań. To była bardzo interesująca i pouczająca podróż.

zobacz galerię zdjęć
26 lutego 2016

Poezja księdza Jana Twardowskiego


     W dniu 26 lutego 2016r. w Domu Harcerza przy ul. Lotniczej odbyły się przesłuchania uczestników Konkursu Recytatorskiego Poezja Jana Twardowskiego. W konkursie wzięło udział 70 uczestników z 18 szkół podstawowych i gimnazjalnych. Bardzo nas cieszy, że wśród nagrodzonych znalazł się Bartosz Konieczyński z klasy II c.

Gratulujemy sukcesu!
26 lutego 2016

W klasie mamy zwyczaj taki, zimą dokarmiamy ptaki


     Zima w tym roku "rozpieszcza" zarówno ludzi jak i zwierzęta. Jest ciepło i brakuje śniegu. Ptaki mają więcej możliwości znalezienia pokarmu, niż w mroźną i śnieżną zimę. Ale kiedy zbliża się wiosna, na krzewach brakuje już owoców, które ptaki zjadają zimą. Dlatego klasa Ia, postanowiła dopomóc ptakom w odnalezieniu pokarmu. W marcu przygotowaliśmy i zwiesiliśmy wokół szkoły, tłuszczowe kulki z nasionami i karmnik z butelki wypełniony nasionami słonecznika, aby ptaki, które mieszkają wokół szkoły mogły przetrwać ostatnie dni zimy.

zobacz galerię zdjęć
24 lutego 2016

Kino za baterie


     Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie z naszej szkoły bardzo aktywnie włączyli się do akcji "Kino za baterie". Akcja ma na celu edukację ekologiczną dotyczącą oddziaływania baterii na środowisko naturalne oraz zbiórkę zużytych baterii i wymianę ich na nagrody filmowe, w postaci biletów do kina. Aby uzyskać bilety na wybrany film należy zebrać 2 kg baterii na każdego ucznia. Uczniowie uczestniczyli w następujących seansach:
"Misiek w Nowym Jorku" klasa II a i II b
"Zwierzogród" klasa II c i II e.

zobacz galerię zdjęć
22 i 23 lutego 2016

X Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej


     W dniach 22 i 23 lutego odbywał się X Festiwal Piosenki Anglojęzycznej organizowany przez Dom Kultury Podgórze. Jury konkursu, po przesłuchaniu 213 uczestników festiwalu, wyróżniło w kategorii "soliści" uczennicę naszej szkoły Aleksandrę Stefańską z klasy 5b. Gratulujemy!

15 lutego 2016

"Poławiacze pereł" - ODPOWIEDZIALNOŚĆ


     W ramach realizacji projektu "Poławiacze pereł", w poniedziałek 15 lutego, przedstawiciele wszystkich klas IV-VI otrzymali od psychologa i pedagoga szkolnego małego, styropianowego stworka. Miał on towarzyszyć im przez cały dzień podczas zajęć lekcyjnych i na przerwach. Zadaniem wszystkich uczniów z klasy było takie zaopiekowanie się stworkiem, aby cały i szczęśliwy powrócił do organizatorów. Z każdej klasy wybrano uczniów, którzy prowadzili foto - kronikę z wizyty małego gościa w klasie. Opieka nad nim była okazją do wykazania się odpowiedzialnością. Czy to zadanie okazało się łatwe? Tak pisali o nim sami uczniowie:
"Do naszej klasy uroczyście przybyła ośmiornica. Naturalnie nie żywe zwierzątko, wykonane bowiem było ze styropianu i miało doklejone macki. Nazwaliśmy je Filip Junior. Cała klasa troskliwie opiekowała się stworzonkiem. Wszyscy dbali by na przerwach nikt nie zrobił mu krzywdy oraz by przypadkiem nie zniknął z naszej klasy. Na koniec dnia zwierzątko było całe i wyglądało na zadowolone".
"Opieka nad Oczo (tak nazwaliśmy naszą ośmiornicę) była trudnym, ale ciekawym doświadczeniem".
"Na piątej lekcji Iza i Karol pokłócili się o stworka Zdzisia i złamali go na pół. Na szczęście udało nam się skleić stworka, a po wypadku została tylko mała rysa".
"Opieka nad duszkiem była prosta, gdy wszyscy współpracowali".
"Chociaż czasami nasza klasa nie może się dogadać, to jednak tym razem udało się nam zjednoczyć".

zobacz galerię zdjęć
14 lutego 2016

WALENTYNKI


     14 lutego obchodzimy Walentynki. Nazwa święta wywodzi się od rzymskiego kapłana Walentego, któremu ścięto głowę w czasie panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Śmierć spotkała go za to, że udzielał ślubów młodym, pomimo wyraźnego zakazu władcy. Klaudiusz uważał bowiem, że miłość nie służy wojaczce i tylko samotni mężczyźni są najlepszymi żołnierzami. Dlatego św. Walenty został wybrany na patrona zakochanych.
     W poniedziałek, 15 lutego Samorząd Uczniowski zaprosił uczniów klas IV - VI do wspólnej zabawy. Uczniowie mogli za pomocą poczty przesyłać sobie walentynkowe kartki, pełne sympatycznych i ciepłych słów. Po szkolnych korytarzach przechadzał się też Amor z łukiem. A ponieważ kolorem miłości jest czerwień, w ten dzień w uczniowskich strojach dominowała ta barwa. Na zakończenie tego radosnego święta zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

zobacz galerię zdjęć
11 lutego 2016

DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLI


     W czwartek 11 lutego br. w ramach dnia otwartego po raz kolejny gościliśmy przedszkolaki wraz z rodzicami.
     Najpierw Goście obejrzeli zimową wystawę prac plastycznych przygotowaną przez uczniów klas 1-3 oraz występ taneczny dziewcząt z klubu ZORZA. Potem odbyło się spotkanie rodziców z Dyrekcją Szkoły oraz terapeutą pedagogicznym - Lidią Kępińską. W tym czasie maluchy uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, których tematem przewodnim była zima. Oprócz ekspresji plastycznej dzieci wykazały się umiejętnościami tanecznymi, niezwykłą sprawnością ruchową, jak również znajomością języka angielskiego. Chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, traktując je jak dobrą zabawę. Opuściły naszą szkołę, obiecując odwiedzić nas znowu. Do zobaczenia na kolejnym dniu otwartym!

zobacz galerię zdjęć
9 lutego 2016     Nasza szkoła słynie z zamiłowania do tańca. Już od pierwszej klasy uczniowie licznie biorą udział w zajęciach tańca nowoczesnego organizowanych przez UKS ZORZA, by później na II etapie edukacyjnym tańczyć całymi klasami na lekcjach wf. Nic więc dziwnego, że właśnie wspólnym tańcem, przy dźwiękach muzyki, pełni energii i radości uczniowie pożegnali karnawał 2016 r.

zobacz galerię zdjęć
8 lutego 2016

KARNAWAŁOWY BAL


     Dnia 8 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I - VI. Sala gimnastyczna przemieniła się w magiczną krainę pełną wróżek, pięknych księżniczek, dzielnych rycerzy średniowiecznych, a także tych bardziej współczesnych wojowników "jasnej stronie mocy". Wszyscy zwarli się we wspólnym, szalonym tańcu. Były podskoki, przytupy, obroty, węże i pociągi. Zabawa była wspaniała!

zobacz galerię zdjęć
4 lutego 2016

TŁUSTY CZWARTEK


Góra pączków, za tą górą
tłuste placki z konfiturą,
za plackami misa chrustu,
bo to dzisiaj są zapusty.
Przez dzień cały się zajada,
a wieczorem maskarada:
Janek włożył ojca spodnie,
choć mu bardzo niewygodnie,
Zosia - suknię babci Marty
I kapelusz jej podarty,
Franek sadzy wziął z komina,
Bo udawać chce Murzyna.
W tłusty czwartek się swawoli,
później czasem brzuszek boli.


/Władysław Broniewski - Tłusty czwartek/     My też w Tłusty Czwartek swawoliliśmy objadając się pączkami... Tradycja to tradycja. Mamy nadzieję, że brzuszek nie będzie bolał.

zobacz galerię zdjęć


4 lutego 2016

APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ W I PÓŁROCZU 2015/2016


     Dnia 4 lutego 2016 r. odbył się apel dla klas IV - VI podsumowujący pracę w I półroczu roku szkolnego 2015/2016. Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła uczniom i uczennicom zbiorcze wyniki klasyfikacji śródrocznej. Wyróżniła uczniów o najwyższej średniej i wzorowym zachowaniu, czyli prymusów klas.Klasa 4a - Jakub Stojak - 5,64 - wzorowe
Klasa 4b - Krzysztof Leśniak - 5,55 - wzorowe, Piotr Trenzinger - 5,55 - wzorowe
Klasa 4c - Nelly Czyż - 5,55 - wzorowe
Klasa 5a - Łukasz Trzos - 5,73 - wzorowe
Klasa 5b - Łukasz Bilański - 5,55 - wzorowe
Klasa 5c - Katarzyna Bajorska - 5,50 - wzorowe
Klasa 6a - Katarzyna Niemczyk - 5,64 - wzorowe
Klasa 6b - Piotr Jarecki - 5,55 - wzorowe
Klasa 6c - Julia Leśniak - 5,82 - wzorowe


     Przedstawiła również uczniów - społeczników, którzy swoją postawą i zaangażowaniem zasłużyli na ten honorowy tytuł.


Klasa 4a - Alicja Drożdż, Maciej Dryniak, Iga Kaszuba, Filip Krzemiński, Dominik Kubiak, Stanisław Olszowski, Zuzanna Żurek
Klasa 4b - Lidia Gospodarczyk, Milena Góral, Karolina Kiedik, Patrycja Kiełbik, Marianna Kuate, Mikołaj Maćków, Paweł Opocki, Julia Stefaniuk, Alicja Syryca, Weronika Twardochleb, Martyna Żurek
Klasa 4c - Emilia Michno, Maria Iwan
Klasa 5a - Wanda Bednarczyk, Martyna Bińczycka, Dominik Borowicz, Roch Burmer, Karol Francuz, Kafel Dagmara, Krzysztof Kączek, Karina Kosmal, Karolina Kułacz, Jan Michalec, Michał Mielnicki, Barbara Ratka, Paulina Siwek, Artur Szewczyk, Łukasz Trzos, Alicja Wójcik
Klasa 5b - Łukasz Bilański, Hubert Dymek, Kamil Furgał, Kuba Kwieciński, Natalia Stelmach
Klasa 5c - Zuzanna Adamczyk, Kornelia Przybylska, Kacper Tukendorf
Klasa 6a - Alicja Bujas, Urszula Kostuch, Karolina Łuksza, Michał Mizia, Paweł Złotkowski, Maciej Pyć, Katarzyna Niemczyk, Magdalena Cyganek, Kamila Sawicka
Klasa 6b - Patrycja Bernasowska, Szymon Filipiec, Julita Galon, Mateusz Niemiec, Dominika Płaszczyca, Joanna Skorupka, Oliwia Sikora, Anna Stolarz, Anna Wojak
Klasa 6c - Magdalena Tkaczyk, Milena Świątek, Oliwia Sobol, Julia Leśniak, Weronika Kułacz, Izabela Cybura, Weronika Tomczyk -Maj, Kornelia Jędrzejczak


     Opiekun samorządu szkolnego pani Katarzyna Jakubińska wręczyła dyplomy uczniom wybranym przez swoich kolegów na Królów i Królowe Życzliwości w IV już edycji tego szkolnego konkursu.

     Pani Dyrektor zaprezentowała społeczności szkolnej uczniów, którzy z sukcesem wzięli udział w pozaszkolnych konkursach humanistycznych, matematycznych, języka angielskiego, przyrodniczych, plastycznych, sportowych i in. Wręczyła także dyplomy zwycięzcom szkolnych konkursów. Na zakończenie życzyła wszystkim owocnej pracy w II półroczu.

zobacz galerię zdjęć


2 lutego 2016

MUZYKA I MAGIA


     Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni!
     W dniu 2 lutego 2016r., uczniowie klas Ia i Ic uczestniczyli w spektaklu "Muzyka i magia" przygotowanym przez Operę Krakowską. Fantastyczna podróż w magiczną krainę muzyki i baśni oczarowała dzieci niezwykłością zdarzeń. Artyści wciągnęli do przedstawienia uczniów, którzy żywo reagowali na pytania padające ze sceny. Wspólnie z czarodziejem Muzomagiusem i profesorem Badaczem publiczność zdołała pokonać hałasującego stwora Bumtararama, a wszyscy bohaterowie mogli powrócić do swoich bajek. To był wspaniały spektakl!

zobacz galerię zdjęć
styczeń 2016

KOLĘDNICY MISYJNI


     Stało się już tradycją, że co roku w okresie Bożego Narodzenia, na terenie Szkoły Podstawowej nr 95 w Krakowie rusza orszak Kolędników Misyjnych. Cała społeczność Szkoły cieszy się z tego wydarzenia i otwiera szeroko swoje serca. Tak było i w styczniu tego roku, gdy pomagaliśmy dzieciom z Madagaskaru. Było wiele dobrych emocji i szlachetnych postaw, czasami wzruszeń i pozytywnych niespodzianek. Ta bezinteresowna pomoc dała wszystkim dużo satysfakcji.

zobacz galerię zdjęć
15 stycznia 2016

Zima w szkole


     Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych w naszej szkole organizowana była akcja "Zima w szkole". Skorzystało z niej prawie 70 dzieci. Ferie w szkole staraliśmy się spędzać aktywnie i ciekawie, organizując liczne wyjścia.
     W poniedziałek wybraliśmy się na warsztaty do Teatru Groteska, gdzie nauczyliśmy się wielu sztuczek aktorskich, poznaliśmy rodzaje masek, a nawet mieliśmy możliwość przymierzenia kostiumów aktorskich. We wtorek udaliśmy się do kina na seans filmowy "Dobry Dinozaur". Bajka była piękna i wzruszająca. W środę odwiedziliśmy kręgielnię. Dla niektórych była to pierwsza przygoda z kręglami. Ku uciesze i zaskoczeniu wszystkich, mistrzem w tej grze, okazał się uczeń klasy pierwszej, Mikołaj Bień, któremu wszyscy biliśmy gromkie brawa. W czwartek byliśmy w pobliskim Klockolandzie, gdzie nie tylko mogliśmy budować z klocków i obsługiwać różne roboty i maszyny z nich stworzone, ale także dowiedzieliśmy się, jak funkcjonują roboty i czym jest humanoid. W piątek zaś najpierw wybraliśmy się do NCK na przestawienie pt. "Na ulicy Brokatowej", które składało się z aż 6 krótkich przedstawień. Każdy z nas znalazł więc coś dla siebie. Po powrocie, w grupach, wspominaliśmy najlepsze momenty ferii w szkole. Uczniowie zostali obdarowali słodkimi upominkami i naklejkami na pamiątkę wspólnie spędzonego, zimowego czasu.

zobacz galerię zdjęć


15 stycznia 2016

"Królowa śniegu"


     15 stycznia uczniowie klas 2a, 2d i 2e wybrali się do Teatru Ludowego na spektakl pt. "Królowa śniegu". Wraz z Gerdą, szukającą swojego najbliższego przyjaciela Kaya udaliśmy się w magiczną, a momentami również niebezpieczną podróż. Piękna scenografia, olśniewające kostiumy, zapierająca dech w piersi gra aktorska oraz znakomita gra świateł i muzyki sprawiły, że przedstawienie na długo pozostanie w naszej pamięci.

zobacz galerię zdjęć


15 stycznia 2016

Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej o Mistrzostwo Dzielnicy III


     15 stycznia 2016 r. nasza szkoła zorganizowała Turniej Piłki Siatkowej o Mistrzostwo Dzielnicy III. Zwycięskie szkoły otrzymały dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe w postaci piłek, których fundatorem była Rada III Dzielnicy.
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 95
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 64
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 114.


     Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem walczyli w kolejnych meczach. Gra była bardzo wyrównana. Gratulujmy naszej drużynie zwycięstwa!

zobacz galerię zdjęć


14 stycznia 2016

TANECZNE POWITANIE FERII ZIMOWYCH


     W dniu 14 stycznia, podczas przerw międzylekcyjnych na korytarzu II piętra rozbrzmiała muzyka, która porwała do tańca wszystkich uczniów. Podłoga dudniła od raźnych podskoków i obrotów, a radość i śmiech ogarnął wszystkich tancerzy i widzów. W ten sposób uczniowie uczcili koniec pierwszego półrocza roku szkolnego 2015/2016, odreagowali czas wytężonej pracy i powitali zbliżające się dwa tygodnie beztroskiej laby.

zobacz galerię zdjęć


13 stycznia 2016

APEL "MAŁEGO SAMORZĄDU"


     13 stycznia odbył się apel podsumowujący pracę Małego Samorządu Uczniowskiego w I półroczu roku szkolnego 2015/2016r. Pani dyrektor Elżbieta Poradowska z opiekunami MSU panią Martą Malarz oraz panią Katarzyną Wolak uroczyście wręczyły nagrody uczniom klas 1-3 za udział w konkursach organizowanych na terenie szkoły. Dzieci wykazały się zdolnościami plastycznymi, recytatorskimi oraz umiejętnością doskonałej współpracy w grupie. Pani dyrektor życzyła wszystkim wspaniałych i bezpiecznych przygód podczas ferii zimowych.

zobacz galerię zdjęć


8 stycznia 2016

Klasa 4a w Operze Krakowskiej


     Uczniowie naszej klasy w niezwykły sposób uczcili zakończenie nauki w I okresie.

     Dnia 8 stycznia 2016 r. udaliśmy się do Opery Krakowskiej na spektakl baletowy pt. "Dziadek do orzechów". Już w klasie wyczuwało się podniosłą atmosferę - dziewczynki w pięknych sukienkach, chłopcy w eleganckich strojach, nawet w garniturach.

     Budynek Opery zrobił na nas duże wrażenie: wielki, piękny, nowoczesny z czerwonymi dywanami i fotelami.

     Gdy zgasło światło, przenieśliśmy się w niezwykły świat dziewczynki, która za sprawą gwiazdkowej zabawki - dziadka do orzechów - wędruje przez baśniową krainę cudowności, gdzie wszystko jest możliwe, jak we śnie. Zachwyceni oglądaliśmy dziesiątki barwnych postaci, wspaniałe układy taneczne, bajeczne kostiumy do pięknej muzyki Piotra Czajkowskiego, granej na żywo przez orkiestrę.

     Największe emocje wzbudziła w nas scena walki ołowianych żołnierzyków z myszami, którą nagrodziliśmy głośnymi owacjami.

     To niezwykłe, że za pomocą muzyki i tańca można wyrazić tak wiele emocji, a nawet opowiedzieć całą historię. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś pójdziemy całą klasą do opery.


grudzień 2015

"POŁAWIACZE PEREŁ" - ŻYCZLIWOŚĆ


     Okres przedświąteczny jest doskonałym czasem, aby zgłębić kwestię ważną nie tylko od święta - życzliwość. I takie właśnie zadanie stanęło przed uczniami biorącymi udział w szkolnym projekcie "Poławiacze pereł". Na lekcjach wychowawczych uczniowie zastanawiali się co znaczy być życzliwym człowiekiem. Każda klasa, w podgrupach, miała opracować krzyżówkę obrazkową, której hasłem jest "życzliwość", wymyślić rebus, którego rozwiązaniem będzie słowo "życzliwość" albo napisać wierszyk o życzliwości. W procesie grupowej twórczości nie mogło oczywiście zabraknąć uprzejmości, dobroci, pomagania, wzajemnego wspierania, dbania o zadowolenie koleżanek i kolegów, serdeczności, miłych uśmiechów i ciepłych słów - czyli właśnie życzliwości.


zobacz galerię zdjęć
WYNIKI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH I TEMATYCZNYCH
ORGANIZOWANYCH PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY
W ROKU SZKOLNYM 2015/2016


Z dumą przedstawiamy uczniów zakwalifikowanych do etapu rejonowego konkursów przedmiotowych i tematycznych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.
 • Małopolski Konkurs Humanistyczny
  • Zofia Bochenek, kl. 5c
  • Alicja Miś, kl. 5c
  • Urszula Kostuch, kl. 6a
  • Katarzyna Niemczyk, kl. 6a
  • Kamila Sawicka, kl. 6a
  • Karolina Tabor, kl. 6c
  • Julia Leśniak, kl. 6c
 • Małopolski Konkurs Matematyczny
  • Paweł Janowicz, kl. 6a
  • Karolina Tabor, kl. 6c
 • Małopolski Konkurs Języka Angielskiego
  • Julia Leśniak, kl. 6c
  • Jakub Trenzinger, kl. 6c
 • Konkurs Przyrodniczy "Skarby przyrody i ich ochrona"
  • Łukasz Bilański, kl. 5b
  • Paweł Złotkowski, kl. 6a
 • Konkurs Informatyczny "Małopolski Baltie 2016"
  • Łukasz Trzos, kl. 5a
  • Kamila Sawicka, kl. 6a
 • Konkurs Biblijny "Z Dobrą Nowiną przez życie"
  • Magdalena Nowak, kl. 6b


DO ETAPÓW WOJEWÓDZKICH ZAKWALIFIKOWALI SIĘ: • Małopolski Konkurs Humanistyczny
  • Katarzyna Niemczyk, kl. 6a
  • Karolina Tabor, kl. 6c
  • Julia Leśniak, kl. 6c
 • Małopolski Konkurs Języka Angielskiego
  • Jakub Trenzinger, kl. 6c
 • Konkurs Informatyczny "Małopolski Baltie 2016"
  • Łukasz Trzos, kl. 5a

GRATULUJEMY!!
styczeń 2016

BEZPIECZNE FERIE


     Zbliżają się przez wszystkich wyczekiwane ferie zimowe. Uczniowie z klas I-III przygotowali z tej okazji plakaty, które ozdobiły korytarz parteru i I piętra. Na plakatach opowiedzieli o zasadach bezpieczeństwa niezwykle ważnych podczas zimowych zabaw.zobacz galerię zdjęć
NASZA UTALENTOWANA PIOSENKARKA


     Izabela Janowicz z klasy IIe osiąga duże sukcesy w konkursach piosenki. Konkursy odbywają się na różnych szczeblach: szkolnym, dzielnicowym, miejskim, wojewódzkim, a także ogólnopolskim. Uczennica rywalizuje niejednokrotnie z bardzo wieloma uczestnikami, zwycięsko pokonując kolejne etapy. W grudniu br. Iza zajęła III miejsce w XIII Krakowskim Konkursie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz III miejsce w II Festiwalu Piosenki Zimowej i Świątecznej.
     Iza chętnie śpiewa zarówno partie solowe, jak też chóralnie. Kolęda w jej wykonaniu została nagrana na płycie z kolędami śpiewanymi przez krakowskie dzieci. Płytę nagrano i wydano pod patronatem Gazety Krakowskiej i Radia Zet w 2013r. Dziewczynka rozwija swój talent na zajęciach wokalnych w Domu Harcerza przy ul. Reymonta w Krakowie.
     Gratulujemy sukcesów!KRONIKA KLASY 2E      Od początku roku szkolnego 2014/2015 uczniowie klasy 1e, a dziś już klasy 2e, prowadzą kronikę klasową, w której uwieczniają najważniejsze wydarzenia z życia swojej klasy. W pierwszej klasie o swoich szkolnych przygodach uczniowie opowiadali za pomocą rysunków, a w drugiej, gdy już nauczyli się dobrze pisać, za pomocą słowa. Ta pięknie zdobiona kronika jest wspaniałą pamiątką, która pozwoli za kilka lat z sentymentalnym uśmiechem wspomnieć pierwsze chwile szkolnej przygody.

zobacz kronikę


Rok szkolny 2015/16

PROGRAM MAŁY MISTRZ

      W roku szkolnym 2015/ 2016 uczniowie klas pierwszych naszej szkoły, przystąpili do realizacji zadań zawartych w programie "Mały Mistrz". Głównymi celami stawianymi przed programem Mały Mistrz są:

 • Poprawa stanu zdrowia, sprawności fizycznej i umiejętności ruchowych uczniów klas I-III.
 • Wsparcie nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego w zaplanowaniu i przeprowadzeniu ciekawych zajęć wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej.
 • Promowanie nowych, atrakcyjnych form zajęć ruchowych zgodnych z nową podstawą programową.
 • Monitorowanie stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów klas I-III szkół podstawowych.
 • Określenie preferencji w wyborze aktywności fizycznej uczniów.
 • Zachęcenie uczniów do podejmowania nowych form aktywności fizycznej.

      Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości. Bloki te to:
 • Rowerzysta-Turysta,
 • Gimnastyk-Tancerz,
 • Saneczkarz-Narciarz-Łyżwiarz,
 • Piłkarz,
 • Lekkoatleta,
 • Pływak-Wodniak.
     Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do specjalnej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza.

Mamy nadzieję, że wszyscy uczniowie z naszej szkoły, którzy przystąpili do realizacji programu "Mały Mistrz" , otrzymają w czerwcu ten zaszczytny tytuł.Rok szkolny 2015/16

KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA      Jednym z głównych celów wychowawców klas pierwszych, jest pomoc pierwszoklasistom w odnalezieniu się w nowym środowisku szkolnym, a w szczególności zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Dlatego wzorem lat ubiegłych w roku szkolnym 2015/16 uczniowie klas I wraz z nauczycielami i Rodzicami, przystąpili do realizacji zadań zawartych w programie edukacyjnym "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Program jest przygotowany przez firmę "Maspex" oraz markę "Puchatek" wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronat honorowy nad programem sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Jego głównym celem jest wdrożenie najmłodszych uczniów do przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Program składa się z 4 modułów obejmujących następujące zagadnienia:


1. Bezpieczeństwo na drodze - poruszanie się po drodze, przechodzenie przez jezdnię bez sygnalizacji i z sygnalizacją świetlną, dziecko jako pasażer, bezpieczna jazda na rowerze.
2. Bezpieczeństwo w szkole - w klasie podczas zajęć, na przerwie, relacje z rówieśnikami.
3. Bezpieczeństwo w domu - zachowanie dziecka podczas nieobecności rodziców, niebezpieczne sytuacje, dziecko w sieci, na podwórku.
4. Bezpieczny odpoczynek - bezpieczne ferie zimowe, bezpieczne wakacje: bezpiecznie na kolonii i wycieczce, nad wodą, na słońcu.

      W ramach realizacji zadań związanych z "Akademią Bezpiecznego Puchatka", w jesieni uczniowie klas 1 gościli na zajęciach funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Przypomnieli oni, jak bezpiecznie poruszać się po drogach oraz przechodzić przez przejście dla pieszych. Dzieci dowiedziały się również, jak należy wyposażyć rower, jakie przepisy i znaki obowiązują rowerzystów, aby bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym. Strażnicy poradzili dzieciom, aby jadąc na rowerze, zawsze były ubrane w kask i posiadały na ubraniach elementy odblaskowe.

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2015

Boże Narodzenie. Czas niecodzienny


      Tuż przed świętami uczniowie klas I b, I e i II c mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu z panią przewodnik z Muzeum Etnograficznego. W każdej z tych klas odbyły się warsztaty, w trakcie których dzieci poznały zwyczaje, obrzędy związane z Bożym Narodzeniem. Wysłuchały barwnych opowieści o regionalnych tradycjach. Dowiedziały się między innymi jak wyglądają opłatkowe światy i co wspólnego z Bożym Narodzeniem ma pająk. Zastanawiały się, które tradycje zachowały się do dzisiaj w ich domach. Zajęcia wprowadziły nas w prawdziwie świąteczny nastrój.

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2015

Akcja charytatywna "Rodacy Bohaterom"


      W tym roku uczniowie z klasy 5a zaangażowali się w ogólnopolską akcję charytatywną "Rodacy Bohaterom". Celem projektu jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny, a poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, pozostali po wojnie zza wschodnią granicą.
      Podczas godziny wychowawczej uczniowie pakowali zebrane dary oraz wykonali piękne kartki z życzeniami bożonarodzeniowymi. W ramach podsumowania projektu uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcie, a dzięki pomocy i zaangażowaniu Rodziców prezenty zostały dostarczone bohaterom akcji.

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2015

TURNIEJ KOSZYKÓWKI


     W grudniu, drużyna z naszej szkoły brała udział w turnieju koszykówki w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. Mecze odbywały się na małej hali Tauron Areny Kraków. W eliminacjach zmierzyliśmy się z trzema szkołami. Mecze były bardzo zacięte, ale nasi chłopcy grali bardzo dobrze i spisali sie na medal, choć niestety nie udało nam się awansować dalej. Gratulacje dla drużyny za wielkiego ducha walki!

22 grudnia 2015

SPOTKANIE Z TRESEREM PSÓW


     22 grudnia klasy 1b i 1e uczestniczyły w spotkaniu z panią Emmy Chrapla, która na co dzień zajmuje się szkoleniem psów. Podczas zajęć uczniowie poznali zasady prawidłowego zachowania podczas spotkania z obcym zwierzęciem, a także nauczyli się jak postępować w przypadku zagrożenia ze strony agresywnego psa. Dzieci zadawały dużo pytań dotyczących tresury oraz mogły podziwiać pokaz psich sztuczek. Uczniowie przekonali się, że psy to mądre, czujne i opiekuńcze zwierzęta, wymagające troski opiekunów.

zobacz galerię zdjęć


22 grudnia 2015

JASEŁKA


     "Kto wie czy za rogiem nie stoją Anioł z Bogiem, nie obserwują zdarzeń i nie spełniają marzeń, kto wie?" - rozbrzmiewała cała sala gimnastyczna wypełniona uczniami, nauczycielami oraz rodzicami aż po brzegi 22 grudnia 2015 roku.
     Wtedy to w naszej szkole odbyły się wspaniałe jasełka przygotowane przez uczniów klasy 5b. Na kilka chwil przenieśliśmy się do innego świata, gdzie Maryja i Józef poszukiwali schronienia dla siebie i mającego narodzić się Dzieciątka. Podglądaliśmy śpiących pastuszków, zbudzonych przez Aniołów głoszących radosną nowinę. Grozę wzbudziła wizyta u Heroda, którego okrucieństwo straszliwie zostało ukarane. Wreszcie, wraz z trzema Królami odwiedziliśmy Dzieciątko Boże by móc się mu pokłonić z radością.
     Aktorzy wspierani szkolnym chórem wprowadzili nas w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a skromne przedstawienie przerodziło się w prawdziwy spektakl teatralny.

     Podczas Jasełek harcerze ze szczepu Niger, tradycyjnie, przekazali na ręce pani Dyrektor Betlejemskie Światełko Pokoju.

zobacz galerię zdjęć


22 grudnia 2015

Wigilie klasowe


     Tradycyjnie dniem poprzedzającym Boże Narodzenie i kończącym okres adwentu jest Wigilia. Dawniej stanowiła ona przygotowanie do świąt. W tym dniu sprzątano domy oraz dekorowano je snopami zboża, które ustawiano w kątach pokoi. Ubierano choinki.
     Przekazując dzieciom wiedzę na temat zwyczajów i tradycji związanych z tym jednym z najstarszych polskich świąt, w naszej szkole, wspólnie z Rodzicami, zorganizowaliśmy "Wigilie klasowe". Wszyscy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do świątecznych spotkań. Na naszych stołach nie zabrakło tradycyjnych pierogów z kapustą, pysznego barszczu z krokietami i wypieków, w których duży udział miały same dzieci. Na zakończenie spotkania wspólnie śpiewaliśmy kolędy i składaliśmy sobie życzenia. Był to bardzo miły i radosny czas spędzony w świątecznej atmosferze.

zobacz galerię zdjęć


21 grudnia 2015

Hej kolęda, kolęda


     W dniu 21 grudnia Mały Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów z młodszej grupy wiekowej do wspólnego, świątecznego spotkania. Na sali gimnastycznej przy dźwiękach akordeonu zabrzmiały znane, tradycyjne polskie kolędy. Jedne liryczne, inne skoczne i radosne, porwały wszystkich do wspólnego śpiewania i wprawiły w prawdziwie świąteczne nastroje.
     Przy tej okazji pani Dyrektor Elżbieta Poradowska złożyła wszystkim zebranym bożonarodzeniowe i noworoczne życzenia.

zobacz galerię zdjęć


21 grudnia 2015

Przedstawienie klasy II c


     W tym roku klasa II c przygotowała świąteczne przedstawienie pt. "Kłopoty Mikołaja Ś." Tę zabawną historię o Mikołaju, który popadł w tarapaty z powodu nadmiernych oczekiwań dzieci, uczniowie przed świętami zaprezentowali rodzicom, a tuż przed feriami do obejrzenia inscenizacji zaprosili Babcie i Dziadków. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili występy młodych aktorów, którzy w wielkim zaangażowaniem wygaszali swoje role, pięknie śpiewali, grali na instrumentach i tańczyli. Po spektaklach, na zaproszonych Gości, czekały niespodzianki - własnoręcznie wykonane upominki: dla rodziców świąteczne ozdoby, a dla babć i dziadków, z okazji ich styczniowego święta, ozdobne obrazki i breloczki.

zobacz galerię zdjęć


18 grudnia 2015

Przedstawienie 2a


     W ostatnim czasie klasa 2a przygotowywała swoje pierwsze przedstawienie pt."Ucieczka smoków". Uczniowie wzorowo nauczyli się swoich ról i chętnie występowali przed dość szerokim gronem i to kilka razy! Na przedstawienie zaprosiliśmy nie tylko rodziców i Panią Dyrektor, ale także naszych kolegów i koleżanki z innych klas. Nie zabrakło pięknych strojów, humorystycznych akcentów oraz wspólnego śpiewania.

zobacz galerię zdjęć


17 grudnia 2015

Ogólnopolski konkurs na kartkę świąteczną


     Z okazji świąt Bożego Narodzenia, Dom Harcerza przy ulicy Reymonta w Krakowie, zorganizował Ogólnopolski Konkurs na Kartkę Świąteczną. Na konkurs wpłynęło ponad 1000 prac z całej Polski. Uczennica klasy Ia Lena Marek otrzymała w tym konkursie wyróżnienie. W dniu 17 grudnia odebrała dyplom i słodką nagrodę. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


15 grudnia

Taniec i muzyka na królewskim dworze


     15 grudnia uczniowie klasy II c uczestniczyli w warsztatach na Wawelu. W zamkowych wnętrzach odszukiwali umieszczone na obrazach, tkaninach i fryzach postacie muzyków. Dowiedzieli się między innymi, kim byli surmacze, cytrzyści, werbliści. Poznali nazwy dawnych instrumentów i sposób, w jaki wydobywano z nich dźwięki. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały także kilku utworów muzyki dawnej oraz zapoznały się z elementami tańca. Okazało się, że taniec był na dworze obowiązkowym przedmiotem zarówno dla dziewcząt jak i chłopców. Wymagał systematycznych ćwiczeń i dużej kondycji. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały, a zdobyte umiejętności może wykorzystamy w nadchodzącym karnawale.

zobacz galerię zdjęć


14 grudnia 2016

Podaruj chwilę


     14 grudnia uczniowie klasy 2a po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych z cyklu "Podaruj chwilę". Zajęcia te były poświęcone zmysłowi dotyku oraz osobom mającym w tym zakresie nadwrażliwość. Dzieci miały okazję przekonać się, jak różne mogą być odczucia ludzi związane z dotykiem. Sporym zaskoczeniem był dla uczniów fakt, że nie każdy z nas lubi głaskać zwierzątka lub pluszaki. To była niezwykle ciekawa lekcja!

zobacz galerię zdjęć


12 grudnia 2016

Wycieczka klasy 1a na AGH


     W grudniu uczniowie klasy Ia, wyruszyli na wycieczkę na Akademię Górniczo - Hutniczą. Podczas wycieczki zwiedzali muzeum, w którym oglądali wiele wspaniałych eksponatów związanych z górnictwem. Mogli również zobaczyć stare sprzęty domowe takie jak żelazko z duszą, adapter, gramofon, telefon tarczowy, pierwszy telewizor i magnetofon szpulowy. Zwiedzali również wystawę przepięknych prac inspirowanych kosmosem. Na koniec wielka atrakcja - bolid formuły 1, w którym każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie. Po zwiedzeniu muzeum, Pani przewodnik zabrała uczniów do Eksperymentalnej Kopalni Węgla Kamiennego. Tam zobaczyli maszyny, które ułatwiają pracę górnikom, jak również wyposażenie kopalnianego szpitala. Wycieczka była bardzo udana i wzbogaciła wiedzę dzieci na temat ciężkiej pracy górników.

zobacz galerię zdjęć


11 grudnia 2015

Jesienne duszki i leśne skrzaty


     Co prawda trwają przygotowania do świąt, ale w kalendarzu jeszcze gości jesień. 11 grudnia br. w Domu Harcerza przy ul. Lotniczej odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu "Jesienne duszki i leśne skrzaty". Laureatką konkursu została uczennica klasy II c Julia Bukowska, która zdobyła I miejsca, a SP 95 otrzymała dyplom za wysoki poziom przesłanych na konkurs prac. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


9 grudnia 2015


Klasa 6c w Akademii Górniczo - Hutniczej

    Dnia 9 grudnia klasa VI c była na wycieczce w Kopalni Doświadczalnej w Katedrze Maszyn Górniczych, Przeróbczych i Transportowych Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki na Krakowskiej AGH. To laboratorium badawczo-dydaktyczne oraz obiekt o charakterze muzealnym, gdzie prezentowane są maszyny górnicze stosowane w polskim przemyśle. Następnie, w sali rzemiosła i przemysłu, uczniowie mogli podziwiać zbiory z historii górnictwa i hutnictwa oraz przedmioty techniczne codziennego użytku z dawnych lat. Największą jednak atrakcją okazał się bolid zbudowany przez studentów AGH.

zobacz galerię zdjęć

9 grudnia 2015

Konkurs literacki "Małopolska w literaturze, literatura w Małopolsce"


     Konkurs literacki "Małopolska w literaturze, literatura w Małopolsce" organizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie został rozstrzygnięty.

Dnia 9 grudnia 2015 r. nagrody odebrali uczniowie naszej szkoły. Oto wyniki:

I miejsce w kategorii klas VI zajęli:

      Julia Leśniak z klasy 6c
      Szymon Filipiec z klasy 6b

Gratulujemy sukcesu! Cieszymy się razem z Wami!

9 grudnia 2015

Wycieczka klasy 5a i 5c do Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Chęcinach.


      Dnia 9 grudnia, w ramach prezentu mikołajkowego uczniowie klasy 5a i 5c wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki w Chęcinach.
      Celem wystawy "Człowiek - niezwykła maszyna" jest uświadomienie uczniom, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Podczas multimedialnej podróży po ciele człowieka uczniowie mieli możliwość poznania podstawowych czynności życiowych. Pierwsza część wystawy poświęcona była oddychaniu, w której każdy z uczniów miał możliwość zbadania pojemności swoich płuc, porównania wydolności płuc palacza i osoby niepalącej. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również kolejna część wystawy, która przedstawiała sztuczny model serca. Uczniowie na własne oczy zobaczyli, jak pracuje serce i jakie substancje transportowane są we krwi. Każdy uczestnik wycieczki miał również możliwość przetestować swoją sprawność fizyczną i umysłową, sprawdzić jak pracuje ludzkie ciało podczas jazdy na rowerze, a także ile wody mieści się w naszym organizmie.To była niesamowita lekcja przyrody. Tak ją wspominają uczniowie:

      "Najbardziej podobała mi się gra "wielofunkcyjny mózg", w której trzeba było naciskać odpowiednie guziki, przesuwać dźwignie i kręcić kołowrotkiem w odpowiednim czasie. Bardzo fajna była też zagdaka, w której należało rozpoznać owoce po zapachu"

      "To była ciekawa wycieczka, która dała mi możliwość rozwinięcia horyzontów"

zobacz galerię zdjęć


12 grudnia 2016

SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM


     W grudniu , uczniowie klas Ia, c i d uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem - panią Moniką.
Podczas zajęć przypomnieli sobie co to jest mapa i jak z niej korzystać. Nauczyli się posługiwać kompasem i dowiedzieli się jak wyznaczyć północ obserwując porastający na pniu mech, czy słoje drzewa na ściętym pniu.
Pani Monika pokazała dzieciom, co należy zabrać, wybierając się w podróż w różne strony świata i opowiedziała, jak zaplanować wyprawę żeby się udała.
Uczniowie nauczyli się prawidłowego pakowania plecaka. Pakowanie plecaka jest sztuką. Przy tej czynności powinno się przestrzegać dwóch reguł: ciężar powinien być rozłożony tak, by spoczywał on przede wszystkim na miednicy, a środek ciężkości plecaka znajdował się jak najbliżej środka ciężkości niosącego. Uczniowie mieli możliwość rozłożenia namiotu, a jak wiadomo, namiot to podczas podróży nasz drugi dom i dlatego powinien zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Szczególną uwagę Pani Monika zwróciła na bezpieczeństwo podczas wypraw. Uczniowie mogli zobaczyć moskitierę chroniącą przed różnymi owadami, płachtę metalizowaną skutecznie chroniąca przed zimnem i gorącem, środek chroniący przed owadami, zapałki sztormowe, poznali i sprawdzili działanie "Łoki- toki", i wiele innych bardzo ciekawych i przydatnych w podróży przedmiotów.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, chętnie oglądając i sprawdzając każdy pokazywany sprzęt. Wiedza, którą zdobyły podczas spotkania, przyda się podczas organizowania klasowych wypraw.

     W grudniu w ramach realizacji zadań z "Małego Mistrza" uczniowie klasy Ia, wyruszyli na wycieczkę na Akademię Górniczo - Hutniczą. Podczas wycieczki zwiedzali muzeum , w którym oglądali wiele wspaniałych eksponatów związanych z górnictwem. Mogli również zobaczyć stare sprzęty domowe takie jak żelazko z duszą, adapter, gramofon, telefon tarczowy, pierwszy telewizor i magnetofon szpulowy. Zwiedzali również wystawę przepięknych prac inspirowanych kosmosem. Na koniec wielka atrakcja - bolid formuły 1, w którym każde dziecko zrobiło sobie zdjęcie. Po zwiedzeniu muzeum, Pani przewodnik zabrała uczniów do Eksperymentalnej Kopalni Węgla Kamiennego. Tam zobaczyli maszyny, które ułatwiają pracę górnikom, jak również wyposażenie kopalnianego szpitala. Wycieczka była bardzo udana i wzbogaciła wiedzę dzieci na temat ciężkiej pracy górników.

zobacz galerię zdjęć


7 grudnia 2015


Wycieczka na Politechnikę

    W dniu 7 grudnia uczniowie klasy 2b kolejny raz gościli na Politechnice Krakowskiej. W trakcie zajęć dzieci poznały zwyczaje świąteczne panujące w krajach Unii Europejskiej. Uczestniczyły również w zajęciach z architektury. Projektowały ciekawe witraże, układały mapę drogi królewskiej, rozpoznawały zabytki, kolorowały kamieniczki, poznawały zasady projektowania dachów. Zajęcia były bardzo inspirujące i twórcze. Dowodem na to są powstałe prace. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone na pyszny obiad.

zobacz galerię zdjęć

6 grudnia 2015


MIKOŁAJKI
    6 grudnia to dzień, na który dzieci czekają z niecierpliwością przez cały rok. Zgodnie z tradycją w ten dzień święty Mikołaj odwiedza nasze domy przynosząc cały wór wspaniałych prezentów. Jowialny staruszek, z dużym brzuchem i siwą brodą, ubrany w czerwony strój, jest najbardziej wyczekiwanym gościem.
    Samorząd Uczniowski postanowił uczcić ulubione święto wszystkich dzieci. W poniedziałek, 7 grudnia, wszyscy uczniowie klas IV - VI mogli przyjść do szkoły w mikołajkowym przebraniu. Samorząd policzył ilu uczniów przyłączyło się do zabawy. Najwięcej osób ubranych w mikołajową czapkę było w klasie 5a. Podczas przerwy zrobiono wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

zobacz galerię zdjęć


4 grudnia 2015

Mikołajki w Klockolandzie


     Dnia 4 grudnia klasy 2a, 2d i 3b odwiedziły wystawę klocków lego. Do Klockolandu zaprosił dzieci święty Mikołaj. Dzieci tak wspominają tę wycieczkę:

"W piątek poszedłem z moją klasą do Klockolandu. Czekało tam na nas wiele atrakcji. Widzieliśmy różne roboty lego, budowaliśmy też choinkę z klocków. Wszyscy pisaliśmy list do świętego Mikołaja. Najbardziej podobało mi się jak bawiłem się z kobrą w odgryzanie palców oraz jak graliśmy w piłkę nożną z robotami i organizowaliśmy walki sumo. Otrzymaliśmy na pamiątkę bombki pomalowane przez roboty oraz breloczki z klockiem lego. Był to naprawdę super dzień!!!"
Wojtek

"W Klockolandzie najbardziej podobały mi się dwie rzeczy: maszyna układająca kostkę Rubika i robot z tabletem w niebieskich spodenkach z klocków lego. Robot, który układał kostkę Rubika, przyglądał się jej z każdej strony i wszystkim jej kolorom. Układał kostkę w ciągu kilkunastu sekund! Robot w niebieskich spodenkach zadawał wiele ciekawych pytań, na przykład: - Czy byłaś już wcześniej w Klockolandzie? - Czy wybierasz się na premierę filmu "Lego Przygoda"? Obok były dwa przyciski z klocków lego, zielony oznaczał - TAK, a czerwony - NIE. W Klockolandzie było bardzo fajnie."
Ola


zobacz galerię zdjęć


3-4 grudnia

Złote czasy Jagiellonów - lekcja muzealna klasy 4c i 5a


     W dniach 3 i 4 grudnia uczniowie klas 4c i 5a pod opieką wychowawców wybrali się na lekcję muzealną pt. "Złote czasy Jagiellonów", na Wawel. W jej trakcie obejrzeli liczne komnaty, w tym komnatę urzędnika oraz jego miejsce pracy, pokój, w którym królowie odbywali narady, salę balową oraz pokój wielkorządcy. Szczególne wrażenie na uczniach zrobiły piękne, barwne arrasy zdobiące wawelskie ściany, na których opowiedziane są biblijne historie. Zbrojownia, pełna sideł, mieczy, szabli i zbroi, wywarła olbrzymie wrażenie na chłopcach, a kolekcja ceramiki królowej zachwyciła dziewczynki. Ta kilkugodzinna podróż w czasie do złotej epoki Jagiellonów zapewniła uczniom wiele wrażeń i rozbudziła zainteresowanie historią Polski.

zobacz galerię zdjęć


3 grudnia 2015


Podaruj chwilę

    3 grudnia uczniowie klasy II c po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych "Podaruj chwilę". Tym razem zajęcia były poświęcone osobom niedosłyszącym i nie słyszącym. Dzieci miały okazję przekonać się na jakie trudności napotykają dotknięci tym problemem ludzie, jak można im pomóc oraz jak ważnym zmysłem jest słuch i jak należy o niego dbać.

zobacz galerię zdjęć

2 grudnia 2015


"Królowa Śniegu"

    2 grudnia uczniowie klasy II c obejrzeli w Teatrze Ludowym spektakl "Królowa Śniegu". Wraz z Gerdą szukającą Kaya, swego przyjaciela i towarzysza beztroskich zabaw udaliśmy się w baśniową i magiczną podróż do krainy Królowej Śniegu. Odwiedziliśmy krainę kwiatów, pałac Księżniczki i kryjówkę groźnych zbójców. Przed spektaklem, skracając sobie czas oczekiwania na przedstawienie, w holu teatru dzieci prezentowały wiersze i piosenki tworząc swoisty "Teatr na wycieraczce".

zobacz galerię zdjęć

1 grudnia 2015


Wizyta św. Mikołaja

    Wcześniej niż zazwyczaj, bo już 1 grudnia, św. Mikołaj odwiedził uczniów z klasy II c. Worek z listem i upominkami sprawił wielka niespodziankę. W tym roku dzieci otrzymały zaproszenie do Teatru Ludowego na spektakl "Królowa Śniegu". W liście św. Mikołaj podziękował dzieciom za prezenty, które zostały przez nie namalowane na plakacie. Podczas rozdawania słodkich upominków, każdy uczeń wcielał się w rolę Mikołaja i wręczał paczuszkę wylosowaną z mikołajowego worka właściwej osobie. Okazało się, że obdarowywanie prezentami jest równie przyjemne jak ich otrzymywanie.

zobacz galerię zdjęć

listopad 2015

TURNIEJ SPORTOWY


     W listopadzie na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie klas pierwszych w ramach projektu "Mały Mistrz" rywalizowali w zawodach sportowych.

Konkurencje sportowe przedstawiały się następująco :
1. "Zanieś - przynieś"
2. "Sadzenie ziemniaków"
3. "Sztafeta z dwoma szarfami"
4. "Żywy pachołek"
5. "Sztafeta wahadłowa"     Wszyscy uczniowie byli mocno zaangażowani w konkurencje i sprawnie wykonywali zadania. Na zakończenie zabaw, każdy otrzymał legitymację "Małego Mistrza" ze swoim zdjęciem.

zobacz galerię zdjęć


listopad 2015


Nasze smaki

    Jesień obficie obdarowuje nas zdrowymi darami. Skorzystali z tego uczniowie klasy II c. W trakcie zajęć kulinarnych dzieci przypominały sobie zasady prawidłowego żywienia oraz jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma spożywanie warzyw. Z wielkim zapałem przystąpiono do przyrządzenia sałatki ziemniaczanej. Największą atrakcją była jej degustacja. Sałatka zniknęła w mgnieniu oka. Była pyszna!

zobacz galerię zdjęć

listopad 2015


POŁAWIACZE PEREŁ - SZACUNEK

    W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie naszej szkoły będą zgłębiać zagadnienia dotyczące wartości w życiu człowieka. Wartości to takie małe skarby, perły, dzięki którym życie człowieka jest dobre i cenne. Stąd nazwa naszego szkolnego projektu psychoedukacyjnego - "Poławiacze pereł".
    W pierwszym etapie, w październiku, wszystkie klasy wzięły udział w konkursie plastycznym na logo projektu. Powstały bardzo obrazowe i ciekawe interpretacje nazwy. Po długich naradach, na oficjalny znak "Poławiaczy pereł" wybrano projekt autorstwa Mikołaja Pszczółki z klasy 6a. Gratulujemy!
    W listopadzie, panie pedagog i psycholog przeprowadziły w klasach warsztaty na temat pierwszej perły - szacunku. Uczniowie po dyskusji o tym, czym jest szacunek, komu się należy i jak go można wyrażać przystąpili do pracy w grupach. Czwartoklasiści rozpracowywali zagadnienie szacunku do przyrody, piątoklasiści do ludzi, a uczniowie klas szóstych do samych siebie. Na korytarzu I piętra, na gazetce projektu można oglądać efekty pracy uczniów.

zobacz galerię zdjęć

listopad 2015


SPORTOWE SUKCESY

    W dniu 3 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole Turniej Piłki Koszykowej Drużyn Mieszanych o Puchar Dzielnicy III. Naszą szkołę reprezentowali:
    Płaszczyca Dominika, Bernasowska Patrycja, Cybura Izabela, Jędrzejczak Kornelia, Leśniak Julia, Bujas Alicja, Kękuś Mateusz, Nowak Michał, Leśniak Krzysztof, Filipiec Szymon, Złotkowski Paweł, Szczepanik Mateusz, Trenzinger Jakub, Niemiec Mateusz
    Nasza drużyna zajęła 1 miejsce! Gratulujemy!

    W dniu 19 listopada reprezentacja SP95 spróbowała swoich sił w siatkówce. Wzięliśmy udział w Turniej Siatkówki o Puchar Ambasady Indonezji organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 114. Reprezentacja w składzie: Matuszek Paweł, Borowicz Mikołaj, Francuz Karol, Papkoj Maciej, Kruk Kamil, Sarna Oskar, Niemiec Mateusz, Florczyk Igor, Znaniewski Szymon, Stelmach Karol, Tkaczyk Magdalena, Leśniak Julia, Świątek Milena, Sobol Oliwia, Skorupka Joanna, Galon Julita, Płaszczyca Dominika, Tomczyk - Maj Weronika, Bujas Alicja wywalczyła 1 miejsce. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęćlistopad 2015
BEZPIECZNI NA DRODZE

    W październiku, w ramach działań profilaktycznych, Strażnicy Miejscy prowadzili zajęcia w klasach drugich, podczas których przypominali dzieciom podstawowe zasady zachowania na drodze. W trakcie zajęć każde dziecko otrzymało książeczkę do kolorowania i odblask.

zobacz galerię zdjęć

listopad 2015


Na tropie nauki i sztuki

    W ramach przygotowań do konkursu wiedzy o Krakowie "Krakusek", uczniowie klas trzecich wzięli udział w dwóch wycieczkach: lekcji muzealnej i warsztatach edukacyjnych tropem sławnych artystów i naukowców.
    W Skarbcu Koronnym na Zamku Królewskim, gdzie prezentowane są kolekcje cennych klejnotów, podziwiali szaty koronacyjne małego Zygmunta Augusta. Zwiedzili również wystawę "Wawel zaginiony", gdzie spacerując po nadwieszanym chodniku oglądali zabytki architektury średniowiecznej, w tym Rotundę Najświętszej Marii Panny oraz przedmioty metalowe, szklane, wyroby z kości, pierścionki, monety.
    Podczas warsztatów edukacyjnych "Tropem nauki i sztuki" zapoznali się z architekturą Pałacu Sztuki, w którym mieści się Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych. Uczniowie usłyszeli o wybitnych artystach, którzy wzięli udział w dekoracji gmachu oraz tych, których popiersia zdobią pałac: Janie Matejce, Stanisławie Wyspiańskim.
    W kościele św. Anny poznali legendy o św. Janie Kantym, profesorze Akademii Krakowskiej, który jest patronem młodzieży. Przy skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i św. Anny, odszukali tablicę upamiętniającą dwóch polskich naukowców Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego. Największą atrakcją dla trzecioklasistów był orszak historycznych postaci wychodzących z grającego zegara na dziedzińcu Collegium Maius.
    Zwiedzanie zakończyli w kościele Franciszkanów, podziwiając witraże Stanisława Wyspiańskiego. W drodze powrotnej do szkoły, zakupili oryginalne obwarzanki, które stanowią jeden z symboli Krakowa.
    Uczestnictwo w zajęciach zachęciło dzieci do aktywnego poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend.

zobacz galerię zdjęć

30 listopada


Andrzejki

    30 listopada klasy 2 c i 2 b uczestniczyły w andrzejkowym spotkaniu zorganizowanym przez MDK przy al. 29- go listopada i Radę III Dzielnicy. Dzieci miały okazję poznać dawne tradycje i zwyczaje związane z dniami św. Katarzyny i św. Andrzeja. Oczywiście nie zabrakło żartobliwych wróżb i dobrej zabawy, a na zakończenie słodkiego poczęstunku, o który zadbali rodzice.

zobacz galerię zdjęć

30 listopada 2015


Andrzejkowe wróżby Małego Samorządu Uczniowskiego

    30 listopada Mały Uczniowski Samorząd zorganizował w czasie przerw magiczny dzień wróżb. Każdy uczeń z klas 1 - 3 mógł znaleźć coś dla siebie. Wróżka Julia i Wróżka Asia przepowiadały przyszłość tą bliską i tą daleką za pomocą magicznej kuli, andrzejkowych serc, kolorów i tajemniczych liczb. Dzieci mogły dowiedzieć się jak ma na imię ich sympatia oraz jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Wszyscy świetnie się bawili odkrywając tajemnice przyszłości.

zobacz galerię zdjęć

30 listopada 2015


Podróż w głąb Ziemi - warsztaty na AGH

    W poniedziałek 30 listopada klasa 3 b kolejny raz odwiedziła krakowską AGH. Tym razem odbyła ciekawą "Podróż w głąb Ziemi". Podczas zajęć uczniowie poznali wiele ciekawostek z zakresu geologii, geofizyki oraz sejsmologii. Ponadto znacznie poszerzyli słownictwo związane z mineralogią. Największy zachwyt wzbudziły wielobarwne agaty, zielonkawe malachity, róże pustyni, a także marmury, krzemy pasiaste oraz kwarc. Rozpoznawanie tych minerałów sprawiło dzieciom wielką frajdę. Na zakończenie zajęć uczniowie zwiedzili wystawę okazów z różnych er rozwoju naszej planety. Na pamiątkę każdy otrzymał próbkę minerału lub skały oraz długopisy, ołówki i notatniki z logo uczelni. Jak stwierdziły dzieci "To była bardzo ciekawa lekcja".

zobacz galerię zdjęć

30 listopada 2015


PORA NA POMIDORA

    Klasa 1b wzięła udział w ogólnopolskim konkursie w ramach V edycji kampanii ,,Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców'' zorganizowanym przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci już od najmłodszych lat. Poprzez gry i zabawy edukacyjne, dzieci mogły przekonać się, że warzywa i owoce stanowią zdrową alternatywę smacznej przekąski. W ramach konkursu przeprowadziliśmy warzywno - owocowe lekcje oraz przygotowaliśmy przedstawienie, w którym główną rolę grały znane z polskich stołów warzywa i owoce.
    W konkursie wystartowało ponad 200 szkół z całego kraju. Organizatorzy docenili pracę naszych pierwszoklasistów i nagrodzili ich wyróżnieniem. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć

27 listopada 2015


"MAM TALENT- MAM PASJĘ" - FINAŁ

    W dniu 27 listopada odbył się finał konkursu "MAM TALENT- MAM PASJĘ" zorganizowanego przez Świetlicę szkolną. Finaliści znów zachwycili publiczności niezwykłymi pokazami tanecznymi i gimnastycznymi, śpiewem, recytacją wierszy i grą na instrumentach.

Laureaci:

GRAND PRIX !
Julia Trąbka Zawicka

I miejsce:
Gabrysia Kubrak
Iza Janowicz
Anna Dziadzio
Mateusz Wajs

II miejsce:
Jerzy Kumela
Miłosz Latała
Marcin Mendyka

III miejsce:
Agnieszka Pirowska
Amelia
Nel Wargas i Natalia Bożek
Agnieszka i Joanna Argasińskie
Monika Żabińska

Wszystkim Małym Artystom serdecznie gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć

27 listopada 2015


Na Wawelu

    W dniu 27 listopada klasy 1a i 1c udały się na wycieczkę na Zamek Królewski na Wawelu.
    Idąc na Wzgórze Wawelskie mijaliśmy pomnik Tadeusza Kościuszki na koniu, Kaplicę Zygmuntowską i wreszcie dotarliśmy na sam dziedziniec. Głównym celem naszej wyprawy było jednak zwiedzanie królewskich komnat i poznanie wawelskich legend. Pani przewodnik pokazała nam i wyjaśniła co to są arrasy, niezwykle ciekawie opowiedziała kilka legend związanych z Wawelem: o "Smoku Wawelskim" i sprytnym szewczyku Skubie, o "Stańczyku" - królewskim błaźnie i o "Dzwonie Zygmunta". Zobaczyliśmy wspaniałe ozdobne zakończenia rynien na dachu zamku, które nazywają się rzygaczami i mają kształt smoczych głów.
    Na królewskim zamku, wśród wielu pięknych komnat, jedna w szczególności przykuła naszą uwagę. Ma aż trzy nazwy: Tronowa - bo tu stał królewski tron, Poselska - bo tu władca przyjmował posłów oraz Pod Głowami. Skąd ta trzecia, dziwna nazwa? W tej sali, gdy spojrzycie w górę, zobaczycie głowy, rzeźbione w lipowym drewnie, umieszczone w zagłębieniach zwanych kasetonami. Było ich tu kiedyś 194, dziś zostało tylko 30.
    Na zakończenie zwiedzania odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których każdy uczeń narysował ilustrację do legendy, która mu się najbardziej podobała.

zobacz galerię zdjęć

26 listopada 2015

ZABAWA ANDRZEJKOWA


     ;Dnia 26 listopada uczniowie klas 4-6 wzięli udział w zabawie andrzejkowej. Na ten czas sala gimnastyczna zamieniła się w salę balową, na której dziewczęta i chłopcy poddali się magii muzyki i tańca. Wodzirejem była oczywiście wróżka, która już na samym początku przepowiedziała, że wszyscy będą się świetnie bawić. I miała rację!

zobacz galerię zdjęć26 listopada 2015


Festiwal Małych Form Teatralnych

    W dniu 26 listopada 2015 r. odbył się I Festiwal Małych Form Teatralnych III Dzielnicy Miasta Krakowa poświęcony tematyce niepodległościowej.
    Zespół teatralny z naszej szkoły przygotował przedstawienie "I była w tym Polska". W spektaklu, za pomocą tańca i poezji opowiedział o pięknie naszego kraju i trudnej drodze ku Wolności. Wspominaliśmy bohaterów narodowych i oddaliśmy im należny hołd wdzięczności. Występowi towarzyszyła piosenka harcerska "Płonie ognisko i szumią knieje" oraz wojskowa pieśń żołnierska "Warczą karabiny", którą wykonał solo najmłodszy aktor, Mateusz Wajs z klasy III c.
    Nasz spektakl zdobył I miejsce! Wszyscy aktorzy otrzymali nagrody rzeczowe, a szkoła puchar i dyplom. Mateusz otrzymał też nagrodę specjalną. Gratulujemy wspaniałego sukcesu!

zobacz galerię zdjęć

26 listopada 2015


ANDRZEJKI w klasie 1a i 1c

    Andrzejki to ludowa tradycja znana w Polsce od XVI wieku, związana z magią wróżb. Wierzono, że w nocy z 29 na 30 listopada, w Wigilię św. Andrzeja, wrota przyszłości się otwierają i uchylają rąbka tajemnic dotyczących miłości. Obecnie ludzie nie są już tak przesądni i nie wierzą w zabobony. Stare zwyczaje ludowe traktują z przymrużeniem oka. Dziś, wieczór wróżb andrzejkowych, to okazja do dobrej zabawy.
    Taką właśnie zabawę zorganizowały wspólnie klasy Ia i Ic w czwartek 26 listopada. W czasie wesołych gier, zabaw i tańców, odbywały się liczne wróżby. Dziewczynki i chłopcy ustawali buty od ściany do progu, jeden za drugim, aby dowiedzieć się kto pierwszy zmieni stan cywilny; przekłuwali także serduszka, by poznać imiona swoich przyszłych żon i mężów.
    Po licznych wróżbach i hulankach pierwszoklasiści udali się na smaczny poczęstunek przygotowany przez Rodziców. Zabawa była wspaniała!

zobacz galerię zdjęć

25 listopada 2015


Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada do klasy II c z wizytą przyszły sympatyczne i bardzo przez wszystkich kochane misie. Każdy Miś zaprezentował się na forum klasy i opowiedział swoją historię. Misie bawiły się ze sobą, a niektóre nawet troszkę dokazywały. Widać było, że dobrze czują się w szkole. Na pewno odwiedzą nas za rok.

zobacz galerię zdjęć

23 listopada 2015


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

    21 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Życzliwości, a w naszej szkole tydzień życzliwości (23 - 27 listopada). Namawialiśmy do wzajemnego szacunku, uśmiechu, dobrej zabawy. Zwracaliśmy uwagę, że warto być koleżeńskim, podać komuś rękę w potrzebie, uśmiechać się do ludzi.
    W poniedziałek w naszej szkole obowiązywały żółte stroje. Samorząd Uczniowski policzył wszystkich, którzy przyłączyli się do zabawy. Najwięcej osób ubranych w żółte stroje było w klasie 4b. Liczne plakaty, które ozdobiły II piętro, zostały wykonane przez klasę 6a - plakaty na temat życzliwości oraz przez klasę 5c - plakaty na temat koleżeństwa.
    W czwartek, na muzycznej przerwie, cała klasa 5c zaprezentowała samodzielnie przygotowany układ taneczny. Zuzia, Wiktoria i Zuzia dodatkowo zatańczyły układ z kapeluszami. W każdej klasie wybieraliśmy Króla i Królową Życzliwości.

zobacz galerię zdjęć

23 listopada 2015


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

    23 listopada 2015r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Uczniowie z klas I-III, wspólnie z wychowawcami, przygotowali rymowanki, które powiesiliśmy na korytarzu, tworząc Aleję Życzliwości. Nie zabrakło w nich porad, jak być życzliwym dla innych. Ważne słowa takie jak: proszę, przepraszam, dziękuję, używane są chętnie przez naszych uczniów. W tym dniu dzieci przygotowały dla siebie niespodziankę, były to laurki wykonane dla wylosowanej koleżanki lub kolegi. Wszystkie prace były bardzo serdeczne i miały piękne rysunki. Przekazanie sobie nawzajem miłego upominku, sprawiło dzieciom dużo przyjemności. W tym dniu przyznawane były również ordery dla dzieci, które są najbardziej życzliwe i uśmiechnięte.

zobacz galerię zdjęć

18 listopada


PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK

    W dniu 18 listopada wszystkie klasy I wybrały się do Nowohuckiego Centrum Kultury, na przedstawienie pt. "Plastuś" zrealizowane na podstawie opowiadania Marii Kownackiej pt. "Plastusiowy pamiętnik". Pierwszaki były bardzo podekscytowane, ponieważ znały już przygody plastelinowego ludzika z lekcji, na których czytali lekturę. Chcieli zobaczyć, jak aktorzy przedstawią te przygody. Przedstawienie było bardzo żywe i wesołe. Dzieci mogły nawet w nim uczestniczyć tańcząc i śpiewając wspólnie z aktorami. Wizyta w teatrze była bardzo udana, dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne wyjście.

zobacz galerię zdjęć

18 listopada 2015


WIZYTA W BIBLIOTECE

    W dniu 18 listopada klasa Ia została zaproszona do biblioteki szkolnej. Pani bibliotekarka zapoznała nas ze zbiorami, regulaminem wypożyczenia książek. Dowiedzieliśmy się również jak dbać o wypożyczone książeczki. Na zakończenie zostaliśmy pasowani na czytelnika i mogliśmy pożyczyć pierwsze książki. W bibliotece bardzo nam się podobało i na pewno wrócimy tam nie raz, podczas naszej nauki w szkole.

zobacz galerię zdjęć

16 listopada 2015


Z głową w chmurach

    17 listopada uczniowie klasy II c spotkali się z tatą jednej z uczennic panem Bartłomiejem Pietrasem, który jest pracownikiem Instytutu Geografii UP. Tata Anielki przygotował dla dzieci wykład, w trakcie którego opowiadał o tym jak przygotowuje się prognozę pogody, jak prowadzi się obserwacje meteorologiczne, jak powstają chmury. Wszystkich zachwyciły piękne zdjęcia. Po prezentacji uczniowie rozwiązywali krzyżówki związane z tematem zajęć, a na zakończenie zadawali Gościowi wiele ciekawych pytań. Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi. To były bardzo interesujące zajęcia. Dziękujemy.

zobacz galerię zdjęć

17 listopada 2015


NA GÓRSKIM SZLAKU

    17 listopada gościliśmy w klasie 1b i 1e pana Roberta Stanisławskiego, przedstawiciela Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w klasach 1 programu "Mały Mistrz", w którym jedną ze zdobywanych sprawności jest sprawność turysty.
    Zaproszony gość opowiedział dzieciom o swoim zamiłowaniu do gór. Podczas spotkania podkreślał, że dużą wagę należy przyłożyć do edukacji młodych turystów, ponieważ to właśnie oni najlepiej uchronią góry przed zniszczeniem. Pan Robert zapoznał uczniów z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na górskim szlaku. Opowiedział co ze sobą zabrać na górską wycieczkę, jak się posługiwać oznaczeniami na szlakach, co robić, gdy się zgubią. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem i doskonale już wiedzą, jak dobrze przygotować się do zdobywania górskich szczytów.

zobacz galerię zdjęć

16 listopada 2015


Warsztaty baśœniowe

    10 listopada klasy II d i II e, natomiast 16 listopada klasy II c i II b uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej. W czasie zajęć dzieci m. in. rozwiązywały zagadki, układały puzzle, rozpoznawały postaci oraz rekwizyty z rozmaitych baśni, a nawet – jak Kopciuszek- przebierały groch. Aby prawidłowo rozwiązać zadania, musiały zgodnie współpracować w grupach. Warsztaty połączone były z projekcją filmu „"Nowe szaty króla"”, prezentowanego w ramach konkursu filmowo-plastycznego „"W śœwiecie baśœni"”. Zarówno warsztaty jak i seans filmowy bardzo się dzieciom podobały.

zobacz galerię zdjęć

16 listopada 2015


TURNIEJ SZACHOWY "O Puchar bronowickiego Smoka"
    16 listopada uczniowie Tymon Marzec V a, Mateusz Świderski V c, Stanisław Książek IV b, Paweł Opocki IV b, Piotr Magdziarz 1 d, uczestniczyli w turnieju szachowym organizowanym przez Małopolski Związek Szachowy. Zawody rozgrywano w formule 7 rund po 10 minut, wystartowało w nich 106 zawodników.
    Uczniowie godnie reprezentowali nasza szkołę i zajęli następujące lokaty:
    Piotr Magdziarz miejsce 6, Mateusz Świderski miejsce 11, Paweł Opocki miejsce 13, Stanisław Książek miejsce 14, Tymon Marzec miejsce 19.
    Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tej królewskiej grze!

zobacz galerię zdjęć


15 listopada 2015


SPOTKANIE ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

    15 listopada uczniowie klas 1 uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem Straży Miejskiej. Podczas spotkania dzieci nauczyły się rozpoznawać znaki drogowe, utrwaliły zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Dowiedziały się jak powinien być wyposażony rower i jak powinien być przygotowany rowerzysta do drogi. Nauczyły się słów piosenki "O ruchu drogowym", którą wspólnie z Panem Strażnikiem zaśpiewały. Na zakończenie spotkania otrzymały podziały godzin z kodeksem "Małego przechodnia".

zobacz galerię zdjęć

13 listopada 2015


"MAM TALENT- MAM PASJĘ"
    W dniu 13 listopada w świetlicy szkolnej odbyła się pierwsza edycja konkursu " MAM TALENT-MAM PASJĘ" . Uczniowie prezentowali swoje talenty w dwóch kategoriach: prace plastyczne i występy artystyczne (śpiew, taniec, gra na instrumentach, gimnastyka artystyczna, recytacja). Eliminacje odbyły się na sali gimnastycznej. Występy Małych Artystów z zachwytem obserwowali: pani Dyrektor, wychowawcy świetlicy, nauczyciele, koledzy oraz rodzice. Do finału zakwalifikowali się:
Izabela Janowicz
Mateusz Wais
Julia Trąbka Zawidzka
Jerzy Kumela
Marcin Mendyka
Nel Warias, Natalia Bożek
Ania Dziadzio
Miłosz Latała
Agnieszka Pirowska
Amelia Fijałka
Gabrysia Kubrak
Monika Żabińska
Asia i Agnieszka Argasińskie

Wyróżnienie otrzymują:
Natalia Leszczak, Kasia Okarma, Magda Kudłacz, Łucja Wróblewska, Jagoda Kubrak, Julia Trzos, Gabrysia Guzik, Natalia Dryniak, Julia Dąbrowska, Karolina Łochmańczyk, Julia Mayer, Hania Adamczyk, Antosia Michalcewicz, Magda Więcław, Julia Słowik, Natalia Nowak, Weronika Franczak, Marysia Horowitz, Marta Kaczmarczyk, Dagmara Bielecka, Maja Macherzyńska, Dagmara Mamcarczyk, Karolina Jarubas, Ala Faber, Ola Filipek, Milena Janusz, Oliwia Mucha, Zuzia Różańska.

Wyniki w kategorii prace plastyczne: I miejsce:
Wiktoria Iwancewicz
Zosia Mielnicka
Julia Bukowska
Aleksander Wolfinger

II miejsce: Milena Kłobuch
Emilka Grzmil
Malwina Rados
Jagoda Kubrak

III miejsce:
Hania Małysa
Lidzia Gospodarczyk
Julia Trzos
Bartek Konieczyński
Emilka Krzyworzeka.

    Wszystkim Małym Artystom serdecznie gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć


12 listopada 2015


Fundacja "Verba"
    W dniu 12 listopada 2015 r. klasy pierwsze odwiedziła Pani z fundacji "VERBA". Celem spotkania było oswojenie dzieci zdrowych z niepełnosprawnością. Pani Magda przeczytała uczniom ciekawą bajkę z serii "Leon i jego nie-zwykłe spotkania", aby uświadomić im różnorodność społeczeństwa, odpowiedzieć na nurtujące je pytania i nauczyć szacunku dla drugiego człowieka. Dzieci podczas zajęć mogły zagrać w grę - Memory i pokolorować rysunek, dzięki którym uczyły się akceptacji, szacunku i otwartości do kolegów i koleżanek niepełnosprawnych. Na pamiątkę spotkania, każdy uczeń otrzymał ciekawy komiks z dalszymi przygodami wspomnianego wcześniej bohatera Leona.

zobacz galerię zdjęć


12 listopada 2015


OWOCOWO - WARZYWNA LEKCJA

    12 listopada w klasie 1b odbyła się niezwykła, smakowita lekcja, podczas której dzieci dowiedziały w jaki sposób jedzenie warzyw i owoców wpływa na nasze zdrowie. Podczas zajęć pierwszoklasiści samodzielnie przygotowali pyszną i zdrową sałatkę owocową. Uczniowie zaprezentowali również swoim starszym kolegom z klasy 3c teatrzyk pod tytułem: ,,Polskie owoce i warzywa zapewniają, że witamin dużo mają''. Mali aktorzy ze wszystkich sił starali się przekonać kolegów do rezygnacji z niezdrowych przekąsek. Podarowali im również gazetkę edukacyjną zawierającą wiele ciekawych zadań do wykonania.

zobacz galerię zdjęć

11 listopada 2015


11 LISTOPADA

    11 Listopada to wielkie święto naszej Ojczyzny. Uczniowie klas 1a i 2c postanowili je uczcić w szczególny sposób. Wykonali kotyliony, które dumnie nosili, aby upamiętnić dzień odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczysty charakter tego dnia podkreślili galowymi strojami.

zobacz galerię zdjęć

10 listopada 2015


PRAWDZIWA LEKCJA PATRIOTYZMU

    10 listopada 2015r. odbyła się uroczysta akademia poświęcona OJCZYŹNIE I WOLNOŚCI, przygotowana przez wszystkich uczniów klasy 4a i 6a.
    Uroczystość rozpoczęła się polonezem i powitaniem przybyłych Gości: Przedstawicieli Rady Dzielnicy III oraz Dyrekcję Szkoły, Rodziców, Nauczycieli i Uczniów. Następnie wprowadzono Sztandar Szkoły i zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.
    Na tle wspaniałej, sugestywnej dekoracji uczniowie z wielkim zaangażowaniem opowiadali o latach niewoli, o bohaterskiej walce narodu polskiego przeciw zaborcom, o ludziach, którzy oddali życie za Ojczyznę.
    Recytatorzy ze wzruszeniem deklamowali wiersze przepełnione miłością do Ojczyzny, a całości dopełniły pieśni patriotyczne oraz legionowe śpiewane z wielkim przejęciem przez całą społeczność szkolną.
    Uczniowie klasy 4a i 6a tym pięknym programem poetycko-muzycznym uczcili pamięć Józefa Piłsudskiego - wspaniałego przywódcy oraz wielkiego Patrioty oraz wszystkich poległych w walce o niepodległość naszego kraju.
    Po zakończeniu uroczystości wręczono dyplomy uczniom wyróżnionym w Szkolnym projekcie interdyscyplinarnym pt. "Piękna nasza Polska cała" oraz w Szkolnym konkursie literackim związanym z Rokiem Św. Jana Pawła II.

zobacz galerię zdjęć

10 listopada 2015


MŁODZI PIZZERZY

    W dniu 10 listopada uczniowie klasy 1d wzięli udział w warsztatach kulinarnych w pizzerii. Dowiedzieli się, kiedy powstała pizza i z jakiego kraju się wywodzi. Usłyszeli legendę o księżniczce o imieniu Margherita, od której pochodzi popularna nazwa pizzy. Następnie poznali składniki ciasta i kolejne etapy powstawania tej popularnej potrawy, obserwując wyczyny kucharza wykonującego akrobacje ciastem. Później każde z dzieci zaproponowało swoją własną kompozycję dodatków i z wielkim apetytem zjadało swój autorski kawałek pizzy. Na koniec każdy uczestnik za swoje zaangażowanie otrzymał Dyplom Małego Pizzera. Był to czas prawdziwego łączenia przyjemnego z pożytecznym.

zobacz galerię zdjęć

7 listopada 2015


DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW

    W sobotę 7 listopada w naszej szkole odbył się dzień otwarty dla dzieci przedszkolnych i ich rodziców. Przybyłych gości powitała Dyrektor szkoły, Elżbieta Poradowska, zapraszając na pokazy artystyczne i sportowe.
    Organizatorzy zaproponowali dzieciom szereg różnorodnych warsztatów edukacyjnych o tematyce jesiennej: zabawy muzyczno-taneczne, zwinnościowy tor przeszkód, zgadywanki przyrodnicze, zajęcia plastyczne i językowe. Pani Dyrektor udzielała rodzicom wyczerpujących informacji o ofercie edukacyjnej szkoły.
    Przyszli uczniowie opuszczali szkołę z pamiątką - samodzielnie wykonanymi podczas zajęć pracami plastycznymi.

zobacz galerię zdjęć

6 listopada 2015


SPOTKANIE Z INSPEKTORAMI URZĘDU DOZORU TECHNICZNEGO

    W dniu 6 listopada uczniowie klasy 2b, 2c brali udział w spotkaniu z inspektorami Urzędu Dozoru Technicznego. Dzieci miały okazję zapoznać się z wyposażeniem walizki inspektora, mogły przymierzyć kask. Burzliwie odpowiadały na zadane pytania i dzieliły się swoimi wiadomościami.
    Podczas prezentacji omówione zostały różne sytuacje zagrażającymi bezpieczeństwu, a w szczególności zachowanie w windzie i na ruchomych schodach. W ramach utrwalenia przekazywanych wiadomości dzieci rozwiązywały krzyżówkę. Następnie otrzymały nagrody i ciekawe gadżety w postaci plecaków, gier planszowych, książeczek, kredek, znaczków odblaskowych.

zobacz galerię zdjęć

4 listopada 2015


XXI EDYCJA KONKURSU NA ZBIÓRKĘ MAKULATURY

    4 listopada w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyło się uroczyste podsumowanie XXI edycji Konkursu na Zbiórkę Makulatury w Placówkach Oświatowych zorganizowane przez Urząd Miasta Krakowa.
    W roku szkolnym 2014/2015 w Konkursie udział wzięło 87 placówek oświatowych. Łącznie zebrano 486 ton makulatury. Nasza szkoła zebrała 7340 kg. Jeżeli wziąć pod uwagę fakt, iż do wyrobu 1 tony papieru trzeba wyciąć 17 drzew, to naszym uczniom udało się uratować 125 drzew! Organizatorzy podziękowali wszystkim uczestnikom zbiórki i jednocześnie zaprosili do następnej edycji konkursu.

zobacz galerię zdjęć

październik 2015


Wizyty Policjanta w naszej szkole
    W naszej szkole duży nacisk kładziemy na edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. Na początku każdego roku szkolnego dzieci klas pierwszych w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" zapoznają się ze znakami drogowymi oraz zasadami zachowania w pobliżu ulic oraz w czasie wycieczek rowerowych. W październiku, w ramach edukacji w tym kierunku, zaprosiliśmy policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego, które spotkały się z uczniami klasy 1. Tematem spotkania było przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do szkoły. Pani sierżant Iwona przekazała dzieciom najważniejsze zasady jakie panują na ulicach miasta, a w szczególności zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniach bądź tornistrach oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba.
    Dzieci zadawały dużo pytań, szczególnie ciekawiło ich jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową. Najprzyjemniejszą częścią spotkania był "Quiz Pana Zebry", który uczniowie rozwiązali bardzo dobrze.

zobacz galerię zdjęć


29 października 2015


VI Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Krakowie

    29 października w MDK przy al.29-go listopada odbył się turniej wiedzy o współczesnym Krakowie, jego historii, zabytkach i legendach. Naszą szkołę reprezentował trzyosobowy zespół z klasy II c w składzie: Gabriela Guzik, Bartosz Konieczyński, Adam Sobala.
    Jednak w przygotowaniach uczestniczyła cała klasa. Wszystkie dzieci wykonywały plakat, który był rekwizytem w prezentowanej w trakcie konkursu scence reklamującej nasze miasto. Tym bardziej cieszyliśmy się z sukcesu naszej drużyny, która zajęła w turnieju I miejsce. Gratulacje!

zobacz galerię zdjęć

27 października 2015


LEKCJA MUZEALNA NA WAWELU
    Dnia 27 października klasa 4a ponownie wzięła udział w interesującej lekcji muzealnej na Wawelu. Tym razem tematem przewodnim było "Życie codzienne i obyczaje średniowieczne".
    Na początku Pani przewodnik zaprowadziła nas do Skarbca Koronnego, gdzie na własne oczy zobaczyliśmy Szczerbiec - legendarny miecz koronacyjny królów polskich. Zachwycaliśmy się również złotą biżuterią i kielichami oraz figurkami z kości słoniowej.
    Następnie zwiedziliśmy zbrojownię - prawdziwy raj dla chłopców! Naszym oczom ukazały się zabytkowe oszczepy, tarcze, strzelby, kusze, hełmy i zbroje. Pani przewodnik tak obrazowo opowiadała o turniejach rycerskich, że wydawało nam się, iż sami bierzemy w nich udział, no i wygrywamy...
    Na koniec udaliśmy się na wspaniałą wystawę "Wawel zaginiony". Spacerując podziemnymi chodnikami oglądaliśmy fragmenty przedpiastowskich murów, zabytkowe posadzki oraz Rotundę Najświętszej Marii Panny z X w.
    Do szkoły wracaliśmy Plantami, podziwiając piękne, lśniące w jesiennym słońcu krakowskie zabytki. Zatrzymaliśmy się przy Oknie Papieskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Barbakanie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego. To była wspaniała wycieczka! Dzięki niej wiemy o wiele więcej o naszym wspaniałym, rodzinnym mieście.

zobacz galerię zdjęć


26 października 2015


Konkurs Papieski

    26 października uczniowie klasy 3a wzięli udział w finale konkursu poświęconego osobie Św. Jana Pawła II. Organizatorem konkursu papieskiego "ON I MY, MY I ON - ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II - PATRON RODZIN" było Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana.
    Konkurs miał na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży z Krakowa oraz powiatu krakowskiego sylwetki świętego Jana Pawła II, zapoznanie ich z jego najważniejszymi naukami, a także promowanie wspólnego rodzinnego spędzania czasu oraz rozbudzanie w młodych uczestnikach kreatywności i zdolności artystycznych.
    Dzieci miały za zadanie przygotować prace plastyczne - portret Papieża Polaka wykonany w jak najbardziej oryginalny sposób - na podstawie przeczytanej lektury. Nagrodzone i wyróżnione prace były prezentowane na wystawie pokonkursowej w Centrum Jana Pawła II. Wśród laureatów, znalazły się uczennice z naszej szkoły, którym serdecznie gratulujemy sukcesów.

Nagrody otrzymały:
Julia Mayer kl. 3a
Julia Niedenthal kl.3a
Magdalena Kudłacz kl. 3a
Maja Wołos kl. 3a

Wyróżnienia zdobyły:
Małgorzata Żurek kl.3a
Julia Hermaniuk kl. 3a
Jagoda Kubrak kl. 3a
Alicja Murzańska kl. 3a

zobacz galerię zdjęć


23 października 2015


ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

    23 października 2015 r. w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 95 zostali przyjęci pierwszoklasiści.
    Ten najważniejszy dzień w życiu uczniów został starannie przygotowany. W pięknie udekorowanej sali, uczniowie w obecności jury: Pani Doroty Grzecznej, Pani Pielęgniarki Krystyny Witaminy, Głównego Komendanta Policji Antoniego Bezpiecznego, przedstawiciela Pana Prezydenta Jana Polaka oraz zaproszonych gości zdali egzamin z dobrego wychowania, zdrowego odżywiania, znajomości zasad ruchu drogowego, miłości do Ojczyzny i swojego miasta. Zaprezentowali znakomity program artystyczny pt "Jak Oni ślubują?"- śpiewali piosenki, recytowali wiersze, tańczyli oraz grali na instrumentach perkusyjnych, a także na pokrywkach i łyżkach drewnianych.
    Następnie w obecności Sztandaru Szkoły dzieci wypowiedziały słowa uczniowskiej przysięgi poprzedzone wykonaniem Hymnu Państwowego oraz wiersza pt. "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Potem Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na uczniów, a wychowawczynie klas pierwszych wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy. Na zakończenie uroczystości przedstawiciele MSU poczęstowali uczniów jabłkami, a rodzice w salach lekcyjnych przygotowali pyszne ciasta i prezenty.
    Ten wyjątkowy dzień pozostanie na długo w pamięci pierwszoklasistów.

zobacz galerię zdjęć


23 października 2015


Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie
    Nasza szkoła od wielu lat prowadzi systematyczne działania na rzecz promowania zdrowia we wszystkich jego aspektach. Potwierdzeniem działań związanych z promocją zdrowia mających na celu: propagowanie zdrowego odżywiania, promowanie aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia oraz ciągłą poprawę warunków pracy uczniów, nauczycieli i pracowników administracji, było włączenie szkoły w 2012 do Małopolskiej sieci Szkół Promujących Zdrowie.
    23 października 2015, w trakcie konferencji, która odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Tarnowie, szkolny koordynator ds. zdrowia Danuta Maślak odebrała z rąk Pani Urszuli Augustyn - Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach oraz Aleksandra Palczewskiego - Małopolskiego Kuratora Oświaty Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie wręczany szkołom wyróżniającym się systematycznymi i ciągłymi działaniami w tym zakresie.

zobacz galerię zdjęć


16 października 2015


OBCHODY DNIA PAPIESKIEGO

    16 października, na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z 2001 roku, obchodzone jest w Polsce święto w hołdzie Janowi Pawłowi II - jak czytamy w uzasadnieniu: największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.
    W tym roku, w ramach obchodów Dnia Papieskiego, klasy IV wzięły udział w międzyklasowym quizie "Karolek Wojtyła i jego rodzina". Uczniowie klas V za pomocą technik plastycznych i literackich opowiadały o rodzinie, w której uczymy się miłości i odpowiedzialności. Natomiast szóstoklasiści mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Archidiecezjalnego im. Karola Wojtyły i obejrzenia pamiątek związanych z życiem Papieża.
16 października 2015


XV Dzień Papieski

    16 października 2015 r. klasa VI c odwiedziła Archidiecezjalne Muzeum Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej. Muzeum mieści sie w dwóch kamienicach, składa się łącznie z 24 sal z eksponatami. Uczniowie zapoznali się ze Sztuką Sakralną XIII - XX w, zobaczyli przedmioty związane z Karolem Wojtyłą począwszy od jego najmłodszych lat po czasy kiedy został biskupem. Mogli również podziwiać dary, które Papież otrzymał od ludzi na całym świecie podczas swoich pielgrzymek.

zobacz galerię zdjęć


16 października 2015


3B W GOSPODARSTWIE "POD GRUSZĄ"

    16 października 2015 r. klasa 3 b wybrała się na wycieczkę do Gruszowa. Gościliśmy w Gospodarstwie Agroturystycznym POD GRUSZĄ. Spędziliśmy tam czas na wielu ciekawych zajęciach i zabawach. Oglądaliśmy maszyny i urządzenia rolnicze, obserwowaliśmy rośliny uprawne na grządkach oraz w tunelu foliowym. Zobaczyliśmy, jak rosną i wykopywane są ziemniaki. Poznaliśmy także dawne sposoby pozyskiwania mąki z ziaren zbożowych oraz wypieku chleba - sami formowaliśmy z ciasta chlebowego własne bułeczki. Niewątpliwie największą atrakcją było dla nas obcowanie ze zwierzętami: królikami, kozą, baranami, kaczkami, kurami i kurczątkami oraz figlarnymi kotkami.
    Był też czas na zabawy - trochę inne niż na co dzień. Aby mieć na nie siłę, posmakowaliśmy pysznych naleśników i oczywiście pieczonych w popiele ziemniaczków. Wycieczka była udana i na długo pozostanie w naszej pamięci.

zobacz galerię zdjęć


8 października 2015


WARSZTATY CERAMICZNE KL. 4A

    Dnia 8 października wzięliśmy udział w warsztatach ceramicznych w Żerkowicach. Tata Maćka - rzeźbiarz - zaprosił całą naszą klasę do swojej prywatnej pracowni. Oglądając znajdujące się tam prace, dowiedzieliśmy się, jak powstają wspaniałe płaskorzeźby i popiersia.
    Następnie mogliśmy się poczuć jak prawdziwi rzeźbiarze, wykonując z gliny płaskorzeźby związane z Krakowem np. głowy wawelskie, smoki, baranki, królewny, a nawet zamek królewski.
    Po ciężkiej, ale bardzo przyjemnej pracy i wspaniałym poczęstunku, zwiedziliśmy piękną okolicę i podziwialiśmy rosnące tam drzewa, krzewy i kwiaty. Dziękujemy za zaproszenie, to była wspaniała wycieczka!

zobacz galerię zdjęć


8 października 2015


WYCIECZKA KLASY 2B I 2C DO EKOCENTRUM

    8 października klasa 2b i 2c udały się do Ekocentrum w Stryszowie.
    Uczniowie wzięli udział w zajęciach, dzięki którym poznali sposób na budowanie harmonijnej relacji człowieka z naturą.
    Obserwowali przykłady odnawialnych źródeł energii, przydomową oczyszczalnię ścieków, ekologiczny ogródek warzywno - ziołowy oraz zwierzęta: kury zielononóżki, króliki, kaczki, owce wrzosówki, alpaki.
    Brali też udział w warsztatach mających na celu rozwinięcie zainteresowania zdrowym żywieniem oraz przekazaniem zasad tradycyjnego przetwórstwa. Wspólnie przygotowywali kiszoną kapustę i piklowane marchewki, które mogły zabrać ze sobą. Piękna pogoda pozwoliła również na to, aby obserwować jesienny krajobraz i bawić się na łonie natury.

zobacz galerię zdjęć


2 października 2015


4A NA ZAMKU KRÓLEWSKIM NA WAWELU    W piątek, 2 października, wybraliśmy się na klasową wycieczkę na Zamek Królewski na Wawelu.
    Autobusem linii 409 podjechaliśmy pod Jubilat. Następnie przeszliśmy brzegiem Wisły pod wawelskie wzgórze, na którego szczycie czekały na nas panie przewodniczki. Zwiedzaliśmy wiele komnat, między innymi Salę Poselską, Mieszkanie Wielkorządcy, Pokój Królowej Bony czy Komnatę Turniejową. Pani przewodnik opowiadała bardzo ciekawie. Następnie poszliśmy Drogą Królewską aż pod Galerię Krakowską. Nasza pani wychowawczyni opowiadała nam różne ciekawe historie o miejscach, które mijaliśmy.
    Dzięki tej wycieczce lepiej poznaliśmy historię naszego pięknego miasta i jego zabytków, które choć są tak blisko nas, to czasami pozostają tak nieznane.
1 października 2015


Wycieczka do Lasku Wolskiego

    1 października uczniowie klas II b i II c, korzystając z pięknej jesiennej pogody, odkrywali tajemnice lasu. W trakcie wyprawy do Lasku Wolskiego dzieci dowiedziały się jak zbudowany jest las, poznały niektóre gatunki drzew, zbierały leśne skarby. Wielką atrakcją była sama wędrówka leśnymi szlakami i pokonywanie napotkanych przeszkód.
    "Dziś byliśmy na wycieczce w Lasku Wolski. Obserwowaliśmy rośliny i zwierzęta. Rozpoznałam tam siedem gatunków drzew. Były to: świerk, klon, buk, dąb, kasztanowiec, jarzębina i brzoza. W lesie można znaleźć wiele skarbów. Ja znalazłam kasztany, żołędzie, liście w różnych kolorach, kłujące kasztany jadalne, owoce jarzębiny, kawałek kory drzewa i szyszki. Wycieczka była udana i bardzo ciekawa."

zobacz galerię zdjęć
wrzesień 2015
Podaruj chwilę

    Już we wrześniu kolejne klasy edukacji wczesnoszkolnej rozpoczęły cykl warsztatów integracyjnych "Podaruj chwilę". W tracie tych zajęć uczniowie kl. II c mogli przekonać się na jakie trudności w życiu codziennym napotykają osoby niedowidzące i niewidome, jak je pokonują i jak się uczą. Przede wszystkim dzieci dowiedziały się jak mogą takim osobom pomóc.

zobacz galerię zdjęć


30 września 2015


MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI
    30 września 2015r. w naszej szkole odbył się apel rozpoczynający pracę Małego Samorządu Uczniowskiego. Uczniowie klasy 1b i 1 e wystąpili w przedstawieniu pt.: ,,Bezpieczni w szkole i poza nią''. Mali aktorzy przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przestrzegali przed niewłaściwym zachowaniem w ich pobliżu.
    Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska podziękowała pierwszoklasistom za występ, zwracając szczególną uwagę na ostrożność i rozwagę w zachowaniu się dzieci. Wszyscy uczniowie z klas I-III przygotowali prace plastyczne na temat: ,,Do szkoły idziemy bezpieczni być chcemy''. Opiekunowie MSU zachęcili również uczniów do wzięcia udziału w kolejnych, licznych konkursach, które przez cały rok szkolny będą organizowane przez Mały Samorząd.

zobacz galerię zdjęć


26 września 2015


JESIENNY FESTYN RODZINNY

    W sobotę, 26 września, Rada Rodziców zaprosiła całą społeczność Szkoły Podstawowej nr 95 na jesienny festyn rodzinny. Deszczowym chmurom, które od rana zasłoniły niebo nad ul. Wileńską nie udało się zepsuć dobrej zabawy! Na sali gimnastycznej i szkolnych korytarzach młodzi i starsi uczestnicy festynu mogli spróbować swoich sił w różnych zadaniach logicznych i sprawnościowych: kręcili hula - hopem, rzucali woreczkami do celu, toczyli ogromną piłkę, rzucali do kosza, rozwiązywali zagadki... Każdy mógł również wyczarować na swojej twarzy groźnego tygrysa, wesołego psiaka czy pięknego motyla. W przerwie rodzice zaprosili uczestników festynu na słodki poczęstunek, a stołówka MniaMi na smakowity bigos. Zabawie towarzyszyły muzyczne hity w wykonaniu zespołu Krakus Band. Nie zabrakło także popisów tanecznych i piłkarskich, a na zakończenie silnych emocji dostarczył mecz siatkarski rodzice kontra nauczyciele.
        To była niezapomniana impreza!

zobacz galerię zdjęć


23 września 2015


ROCZNICE WRZEŚNIA
    W dniu 23 września uczestniczyliśmy w uroczystym apelu poświęconym rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczniowie klas VI b i VI c przygotowali program artystyczny, który oparty był na poezji wojennej i komentarzu historycznym. Wzbogacony został śpiewem znanych i wzruszających piosenek wojennych.
    Zdarzenia, o których usłyszeliśmy podczas apelu, należą już do minionego wieku, lecz pielęgnowanie pamięci o historii swojego narodu to obowiązek wszystkich Polaków, we wszystkich pokoleniach. Kto nie zna dziejów swojej ojczyzny, lekceważy doświadczenia przodków, ten z pewnością przezywać je będzie powtórnie.
    Tą uroczystością oddaliśmy hołd naszym bohaterom narodowym i przypomnieliśmy wojenne wiersze patrona naszej szkoły Władysława Broniewskiego.

zobacz galerię zdjęć


22 września 2015


Dzień życia w afrykańskiej wiosce

    Zachęceni lekturą H. Loftinga "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" uczniowie klasy II b i II c wybrali się w podróż do afrykańskiej wioski. W dniu 22 września odwiedzili Park Edukacji Globalnej "Wioski świata". W trakcie warsztatów dzieci zapoznały się z mapą Afryki, poznały zwierzęta żyjące w dżungli, na sawannie i na pustyni. Dowiedziały się jakie są domy mieszkańców Czarnego Lądu, ich stroje i codzienne zajęcia. Przede wszystkim uczniowie dowiedzieli się jak wygląda dzień ich rówieśników żyjących w afrykańskich wioskach. Wielki podziw wzbudziły zabawki wykonane samodzielnie przez afrykańskie dzieci. Spodobały się ich zabawy.
    Korzystając z okazji, w trakcie pobytu w parku, zwiedziliśmy również domek na palach mieszkańców Papui, mongolską jurtę, indiańskie tipi, kamienną chatę Indian z Peru i domek z lodu. Ta bardzo ciekawa podróż, dostarczyła wszystkim wielu wrażeń.

zobacz galerię zdjęć


wrzesień 2015


Z WIZYTĄ W ŚWIECIE PSZCZÓŁ

    We wrześniu klasy pierwsze odwiedziły pasiekę w ramach projektu ,,Pomyśl o jutrze, działaj dzisiaj''. Wizyta ta była podsumowaniem wcześniejszych zajęć z panem Przemysławem Szeligą i panią Agnieszką Gajdą. Dzieci założyły specjalny strój ochronny i z dużym zainteresowaniem obserwowały wyjmowane z ula ramki pełne miodu. Wśród pszczół dzieci rozpoznały królową, która była znacznie większa i specjalnie oznakowana. Obserwowanie ula od wewnątrz i poznanie z bliska jego niezwykłych mieszkańców było dla dzieci pasjonującym doświadczeniem.

zobacz galerię zdjęć


18 września 2015


Sprzątanie Świata 2015

    W dniu 18 września wszyscy nasi uczniowie z klas 4-6 wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji "Sprzątanie Świata". Ponad 200 uczniów robiło porządki na terenie Szkoły oraz osiedlach w pobliżu szkoły. Dzieci zbierały przede wszystkim plastik oraz papier. Zebrane śmieci trafiły na wysypisko. Oprócz porządkowania terenu uczniowie wykonali na przyrodzie ciekawą tematyczną gazetkę szkolną, którą można obejrzeć na korytarzu I piętra. Mamy nadzieję, że ta jednodniowa akcja przyczyni się do wyczulenia uczniów na estetykę otoczenia i ochronę przyrody.

zobacz galerię zdjęć


17 września 2015


Obchody 76. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę
we wrześniu 1939 roku

    17 września obchodzono 76. rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę i Dzień Sybiraka.
    Na Cmentarzu Rakowickim przy Pomniku Ofiar Komunizmu złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano cześć poległym obrońcom Ojczyzny. W tej patriotycznej uroczystości wziął udział poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie: Magdalena Nowak, Dominika Płaszczyca i Szymon Filipiec z klasy 6b.

zobacz galerię zdjęć


15-17 września 2015


Niezwykła wycieczka do Warszawy
    W dniach 15 - 17 września uczniowie klas 6a i 6c zwiedzali Warszawę. Klasowe wycieczki zawsze są wspaniałe, lecz ta była jedyna w swoim rodzaju.     Już pierwszy dzień był bardzo intensywny. Tuż po przyjeździe do stolicy wyjechaliśmy windą aż na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Piękne widoki nas zachwyciły! Spotkaliśmy się z przewodnikiem, który tego dnia oprowadził nas po Starym Mieście. Widzieliśmy wiele zabytkowych kamienic, jeszcze z czasów sprzed II wojny światowej i ważne miejsce - Pałac Prezydencki. Udało nam się zobaczyć także zmianę pałacowej warty.
    Następnego dnia wstaliśmy gotowi do dalszego zwiedzania. Śniadanie zjedliśmy przy stadionie Legii i pieszo poszliśmy do Parku Łazienkowskiego. Łazienki królewskie zachwyciły nas, zwłaszcza Pałac na wodzie, stara pomarańczarnia i wielki pomnik Fryderyka Chopina. Po południu czekały na nas nowe, ale zupełnie inne przeżycia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Z wielkim przejęciem słuchaliśmy opowieści o dramatycznych dniach powstania, zeszliśmy do kanałów, a na koniec oglądaliśmy film obrazujący naszą Stolicę - całkowicie zrównaną z ziemią.
    Ostatniego dnia zwiedziliśmy Zamek Królewski i odbyliśmy wspaniałe spotkanie z nauką w Centrum Nauki Kopernik.
    Ta wycieczka była niezwykła pod każdym względem, umożliwiała nam nie tylko zobaczenie ogromu nieszczęść związanych z II wojną światową, ale też poznanie najpiękniejszych zabytków i najciekawszych miejsc naszej stolicy.


                                        Kamila Sawicka VI a

zobacz galerię zdjęć


11 - 12 września 2015


Bilardowe Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych 2015
    W dniach 11 - 12 września w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się XVIII Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych w bilardzie. Wzięło w nich udział około 162 uczestników, chłopców i dziewcząt do lat 15. Była to największa impreza bilardowa juniorów w Polsce. Wśród uczestników znalazł się uczeń naszej szkoły - Szymon Kural z klasy 5c, który wystartował w turnieju indywidualnym w kategorii "pupil".
    Szymon grał rewelacyjnie! Krok po kroku wygrywał kolejne etapy, a w walce finałowej gładko pokonał przeciwnika 3:1 zdobywając Tytuł Mistrza Polski w kategorii "pupil" na rok szkolny 2015. Gratulujemy ogromnego sukcesu sportowego i życzymy powodzenia w następnych turniejach!

zobacz galerię zdjęć


8 września 2015


Pomyśl o jutrze, działaj dzisiaj
    W dniu 8 września 2015r. uczniowie klas 1 w ramach projektu "Pomyśl o jutrze, działaj dzisiaj" uczestniczyli w spotkaniu z pszczelarzem z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie. Podczas spotkania dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia i zwyczajów pszczół. Mieli możliwość skosztowania pyłku i miodu oraz zobaczenia różnorodnych przedmiotów wykonanych z wosku pszczelego. Pszczelarze zapoznali dzieci z etapami powstawania miodu, a także pozwolili przymierzyć strój, który chroni przed ukąszeniami. Zajęcia były niezwykle ciekawe i bardzo się uczniom podobały.

zobacz galerię zdjęć


7-11 września 2015


ZIELONA SZKOŁA

    W dniach 7 - 11 września 2015 r. uczniowie klas trzecich przebywali na zielonej szkole w Porębie Wielkiej. Podczas pobytu zdobyli górskie szczyty: Stramówkę, Chabówkę i Potaczkową. Zwiedzili także Zakopane oraz wioskę indiańską w Szczyrzycu. Poznali świat roślin i zwierząt dwóch istniejących na tym terenie parków - Gorczańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ponadto uczestniczyli w różnorodnych zajęciach sportowych i muzycznych. Zdrowi i zadowoleni powrócili - choć niechętnie - do szkolnej rzeczywistości, przywożąc ze sobą miłe wspomnienia i wspaniałe, samodzielnie wykonane Kroniki zielonej szkoły.

zobacz galerię zdjęć


1 września 2015


WITAMY W NASZEJ SZKOLE!
    1 września 2015 r. to data szczególna dla 125 dzieci, które właśnie dziś zostały uczniami Szkoły Podstawowej nr 95. Przejęci weszli w szkolne mury, aby rozpocząć nową, fascynującą przygodę. Uroczystość powitania pierwszoklasistów swoją obecnością uświetniła Prezydent Miasta Krakowa ds. Edukacji dr Katarzyna Cięciak, która życzyła pierwszakom roku wypełnionego radością i doskonałymi wynikami. Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła ważne zasady obowiązujące w naszej szkole, dzięki którym jest ona miejscem bezpiecznym, przyjaznym i zapewniającym możliwość sukcesu każdemu dziecku.

zobacz galerię zdjęć


1 września 2015


WITAMY NOWY ROK SZKOLNY
    Dnia 1 września odbyła się uroczystość inaugurująca nowy rok szkolny. Uśmiechnięci uczniowie, pełni zapału do dalszego odkrywania tajemnic świata, zgromadzili się na sali gimnastycznej. Podczas uroczystości pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła plany na nadchodzący rok, dzięki którym zdobywanie wiedzy w naszej szkole będzie jeszcze bardziej efektywne i atrakcyjne. Życzyła wszystkim pełnego wykorzystania potencjału i sukcesów na miarę swoich możliwości. Tradycyjnym dzwonkiem rozpoczęła rok szkolny 2015/2016.

zobacz galerię zdjęć© 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie, ul. Wileńska 9, 31-413 Kraków