Wydarzenia 2014/2015
26 czerwca 2015
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
    26 czerwca 2015 r. uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2014/2015. Efektem ciężkiej pracy, podjętych wyzwań edukacyjnych i wielu sukcesów jest świadectwo, które z rąk wychowawców odebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 95.
    Podczas uroczystości zakończenia roku nastąpiło oficjalne przekazanie Sztandaru Szkoły na ręce nowo wybranego pocztu oraz ślubowanie uczniów klas VI. Pani dyrektor Elżbieta Poradowska podsumowała mijający rok, przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, wyróżniając uczniów najpilniejszych i najbardziej zaangażowanych w życie szkoły.
    Z rąk Pani Dyrektor pamiątkowy dyplom otrzymał Mateusz Kubasiewicz z klasy 6a, który decyzją Rady Pedagogicznej, w roku szkolnym 2014/2015 otrzymał honorowy tytuł "Najlepszy z Najlepszych". Ponadto za wyjątkowe osiągnięcia, godne podziwu postawy i chlubne reprezentowanie szkoły Nagrody Dyrektora otrzymali: Martyna Grzegorek, Wiktoria Radwan, Adrianna Siwek, Antoni Skoczypiec, Anna Stronias, Aleksandra Wajs z klasy 6a, Piotr Walczak z klasy 6b oraz Joanna Kitlińska, Krzysztof Mach, Kacper Słoniec, Natalia Zabdyr, z klasy 6c.
    Podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły, życzliwość i współpracę odebrali także rodzice uczniów.
    Pani Dyrektor życzyła wszystkim zebranym wspaniałych i bezpiecznych wakacyjnych przygód.


zobacz galerię zdjęć
25 czerwca 2015
Pożegnanie klas III
    25 czerwca br. uczniowie klasy III zakończyli pierwszy etap edukacyjnym. Przygotowany przez nich program artystyczny był okazją do zaprezentowania młodszym kolegom, nauczycielom i rodzicom talentów, które szlifowali przez trzy lata nauki w szkole. Śpiewy, recytacje, tańce i popisy aktorskie w wykonaniu trzecioklasistów wzbudziły podziw widzów i zostały nagrodzone gorącymi brawami.
    Spotkanie klas 0 - III było również okazją do podsumowania najważniejszych osiągnięć uczniów w drugim półroczu. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy laureatom konkursów "Świetlik" i "Kangur" oraz szkolnych konkursów czytelniczych, plastycznych i muzycznych.
    W radosnej atmosferze, na tle pięknej, wakacyjnej dekoracji, przywitaliśmy upragnione dwa miesiące laby!


zobacz galerię zdjęć
25 czerwca 2015
"Ostatni raz z moją klasą ..." - pożegnanie klas 6
    1 września 2009 roku, po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek dla malutkich, nieco zagubionych w nowej rzeczywistości dzieci. Dziś, 25 czerwca 2015 r., ostatni dzwonek żegna starszych, dojrzalszych, wspaniałych młodych ludzi. Przez sześć lat kroczyli drogą do wiedzy, gromadząc w swoim bagażu doświadczeń liczne sukcesy, czasem gorycz porażki. Są gotowi stawić czoła nowym wyzwaniom, odkrywać kolejne tajemnice świata, pokonywać matematyczne labirynty, sławić piękno polskiej mowy...
    W swoim występie, dedykowanym nauczycielom w darze za cierpliwe przewodnictwo na drodze do dorosłości, uczniowie klas 6 pokazali, iż wszyscy mają duszę artysty. Klasa 6a zaraziła publiczność radością i optymizmem, śpiewając stare, włoskie przeboje. 6b przy melancholijnym dźwięku gitary wspominała swój pierwszy dzień w szkole i "ten ostatni raz z moją klasą...". 6c, w wesołej aranżacji, zaśpiewała o ludziach tańczących na moście w d'Avignon i zwierzęcej farmie, prezentując przy tym swój talent do języków obcych.
    Spotkanie stało się również okazją do podsumowania osiągnięć w mijającym roku szkolnym. Pani dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, wręczyła także nagrody laureatom szkolnych i pozaszkolnych konkursów.
    W słowie skierowanym do absolwentów, pani dyrektor życzyła, aby za nowymi drzwiami, które się przed nimi właśnie otwierają spotkali ludzi życzliwych i troskliwych; ludzi, od których można się wiele nauczyć.


zobacz galerię zdjęć

"Zdrowo jem, więcej wiem" - podsumowanie projektu
    W drugim półroczu uczniowie klasy I c uczestniczyli w III etapie projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". W trakcie jego realizacji dzieci brały udział zajęciach edukacyjnych oraz podejmowały szereg różnorodnych działań m.in.
 • prowadziły hodowlę ziół, a swoimi obserwacjami podzieliły się z uczniami klas,
 • projektowały medal i zdobywały tytuł "Sportowego Asa",
 • przygotowały tor przeszkód dla klasy II,
 • poznały "Piramidę zdrowia" i uczestniczyły w konkursie na najpiękniejszą piramidę,
 • w trakcie wykładów podzieliły się swoją wiedzą na temat zdrowego z kolegami z innych klas,
 • przygotowały wiosenne śniadanie,
 • wykonały dwie gazetki, które były prezentowane uczniom i rodzicom.
    Podejmowane działania zwróciły uwagę uczniów na wpływ aktywności ruchowej i właściwego odżywiania na ich zdrowie, przyczyniły się do poszerzenia wiedzy, były okazją do dobrej zabawy. Efektem całorocznej pracy jest również zdobycie XI miejsca w wiosennym etapie projektu oraz XI miejsca w GRAND PRIX konkursu, w którym uczestniczyło ponad 200 zespołów z całej Polski. GRATULUJEMY!!!

zobacz galerię zdjęć
19 czerwca 2015
OTWARTE SZACHOWE MISTRZOSTWA SP 95
    W piątek 19 czerwca 2015 r. odbyły się w naszej szkole Otwarte Mistrzostwa Szachowe o Puchar Dyrektora Szkoły SP 95.
    Był to już siódmy organizowany przez nas turniej. W tym roku udział wzięło 53 zawodników z klas 0-6.
    System rozgrywek: Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych U-13 (ur. 2002 i młodsi), U-10 (ur. 2005 i młodsi) oraz U-8 (ur. 2007 i młodsi). Obowiązywał system szwajcarski - 5 rund w tempie 10 minut dla zawodnika. O kolejności końcowej decydowały: liczba zdobytych punktów, średni Bucholtz, pełny Bucholtz, liczba zwycięstw, progres.
    Uczniowie doskonalili poziom tej królewskiej gry, utrwalali lub poznawali zasady zachowania na turniejach szachowych, a przede wszystkim dobrze się bawili.
    Dziękujemy Sędziom turnieju z Krakowskiego Klubu Szachowego, za dopilnowanie spraw merytorycznych i ufundowanie upominków.     Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w turnieju i grę fair play. Zapraszamy za rok!

LAUREACI KONKURSU:

Wyniki grupy U-1
I. Adam Nieuważny SP 40
II. Patryk Blacha SP 40
III. Tymon Marzec SP 95

Wyniki grupy U-10
I. Paweł Opocki SP 95
II. Stanisław Książek SP 95
III. Bartosz Zgłobik SP 95

Wyniki grupy U-8:
I. Maciej Wolak (gość, kl 0 przedszkole)
II. Piotr Magdziarz kl.0 SP 95
III. Tomasz Więcaszek (gość, kl.0, przedszkole)


zobacz galerię zdjęć
18 czerwca 2015
WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
    W ciągu ostatnich dwóch tygodni uczniowie naszej szkoły z zainteresowaniem śledzili kampanię wyborczą kandydatów, korzy chcieli ich reprezentować w Samorządzie Uczniowskim. Z uwagą wczytywali się w obietnice wyborcze zaprezentowane na plakatach, słuchali wystąpień kandydatów nadawanych przez szkolne radio, porównywali hasła wyborcze i przeglądali ulotki.
    W dniu 18 czerwca wszelka kampania umilkła, bo oto nadszedł dzień wyborów! Lokal wyborczy mieścił się w sali 16. Komisja wyborcza, w skład której weszli uczniowie klasy VI, zbierała podpisy na listach wyborczych oraz wydawała karty do głosowania, a następnie skrupulatnie zliczyła wszystkie oddane głosy.
    A oto skład Samorządu, który zgodnie z wolą elektoratu, w roku szkolnym 2015/2016 będzie reprezentować społeczność uczniowską:

Przewodnicząca - Alicja Bujas, klasa 5a zastępca przewodniczącej - Paulina Siwek, klasa 4a sekretarz - Zuzanna Adamczyk, klasa 4c rzecznik praw ucznia - Kacper Tukendorf, klasa 4c poczet sztandarowy - Jakub Trenzinger, klasa 5c - Zuzanna Kudroń, lasa 5a - Anna Stolarz, klasa 5b

                        Gratulujemy i życzymy owocnej kadencji!

zobacz galerię zdjęć

XI Małopolski Konkurs Literacko - Plastyczny "Zaczarowana różdżka"
    Małopolski Konkurs Literacki i Plastyczny "Zaczarowana różdżka" jest organizowany przez Szkołę Podstawową Nr 101 w Krakowie przy współpracy z Konsulem Honorowym Królestwa Danii Januszem Kahlem i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Jego opiekunami merytorycznymi są: prof. UJ Andrzej Linert oraz prof. ASP Czesław Dźwigaj.
    Zadanie uczestników polega na przedstawieniu historii bohaterów, którzy za pomocą zaczarowanej różdżki, opuszczają swoją baśń i próbują odnaleźć się w innej rzeczywistości. Historię można opowiedzieć za pomocą słowa lub pracy plastycznej.
    11 czerwca, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyło się rozdanie nagród w tegorocznej, IX edycji Konkursu. Pośród nagrodzonych znalazły się trzy uczennice naszej szkoły, których wspaniałe prace zyskały uznanie w oczach Jurorów:

kategoria plastyczna:
I miejsce - Katarzyna Niemczyk, kl. Va
II miejsce - Agnieszka Rawicka, kl. Vc

kategoria literacka
nagroda III stopnia - Joanna Skorupka, kl. Vb

                                Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć

ŚWIETLIK
    W 2007 roku dr Dagmara Sokołowska, pracownik Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainicjowała powstanie Ogólnopolskiego Konkursu Nauk Przyrodniczych "Świetlik". Konkurs ten ma na celu rozpowszechnianie wśród dzieci nauk przyrodniczych jako źródła wiedzy o fascynujących zjawiskach wokół nas. Konkurs charakteryzuje nowatorska formuła, która wymaga od uczniów zdobywania wiedzy poprzez prowadzenie własnych doświadczeń i eksperymentów.
    Uczniowie naszej szkoły dzielnie prowadzą badania nad zjawiskami przyrodniczymi, aby potem móc sprawdzić swoją wiedzę w Świetliku. W tegorocznej, VIII Edycji Konkursu, wystartowało łącznie aż 294 uczniów naszej szkoły! Poniżej prezentujemy listę laureatów i wyróżnionych. Gratulujemy!!!

KLASY I - III

laureaci:

Julia Wajda, 1a - nagroda główna
Marta Kubasiewicz, 1c - nagroda główna
Gabriela Guzik, 1c - nagroda
Bartosz Konieczyński, 1c - nagroda
Adam Sobala, 1c - nagroda
Julia Trzos, 1c - nagroda
Krzysztof Wójcik, 1c - nagroda
Izabela Janowicz, 1e - nagroda
Igor Kowalik, 1e - nagroda
Julia Dąbrowska, 2a - nagroda
Marcin Mendyka, 2a - nagroda
Alicja Murzańka, 2a - nagroda
Wiktoria Tabor, 2a - nagroda
Magdalena Kołton, 2c - nagroda

wyróżnienia:

Julia Misiąg, 1a
Maria Opocka, 1a
Magdalena Rdes, 1a
Lena Strzępek, 1a
Witold Znaniewski, 1a
Bartłomiej Bednarz, 1b
Zofia Buczak, 1b
Jan Butscher, 1b
Angela Kołodziejczyk, 1b
Miłosz Latała, 1b
Maciej Pszczółka, 1b
Piotr Stańczykiewicz, 1b
Julia Bukowska, 1c
Adrian Crich, 1c
Zofia Mielnicka, 1c
Bartosz Mizia, 1c
Aniela Pietras, 1c
Julia Słowik, 1c
Magdalena Więcław, 1c
Zuzanna Kalicińska, 1d
Mikołaj Kawula, 1d
Tomasz Labiś, 1d
Marta Tomczyk, 1d
Weronika Chojnacka, 1e
Aleksandra Domagała, 1e
Piotr Dumnicki, 1e
Karol Kruk, 1e
Alicja Papkoj, 1e
Paweł Piszczek, 1e
Maja Siuta, 1e
Gabriel Stafiński, 1e
Weronika Bednarz, 2a
Julia Mayer, 2a
Zofia Popik, 2a
Malwina Rados, 2a
Karol Wantuch, 2a
Aleksander Wolfinger, 2a
Karol Ostrówka, 2b
Jan Wisz, 2b
Michał Rutkowski, 2c
Jędrzej Skoczypiec, 2c
Leon Wajda, 2c
Mateusz Wajs, 2c
Jan Filipowicz, 2d
Natasza Gruszka, 2d
Michał Józefczyk, 2d
Matylda Rzadkowska, 3a
Jakub Stojak, 3a
Stanisław Książek, 3b
Mikołaj Maćków, 3b
Katarzyna Okarma, 3b
Paweł Opocki, 3b
Sebastian Syryca, 3b
Nelly Czyż, 3c
Michał Pawluk, 3c


KLASY IV - VI

laureaci:

Paweł Matuszek, 4a - nagroda
Antoni Skoczypiec, 6a - nagroda

wyróżnienia:

Łukasz Trzos, 4a
Dariusz Domagała, 4b
Antoni Stańczykiewicz, 4b
Jan Stawarz, 4b
Kamil Figiel, 4c
Urszula Kostuch, 5a
Aleksandra Boryczka, 6a
Martyna Grzegorek, 6a
Mateusz Kubasiewicz, 6a
Mateusz Lorenc, 6a
Wiktoria Marczykiewicz, 6a
Adrianna Siwek, 6a
Aleksandra Wajs, 6a
Daria Kosmal, 6bczerwiec 2015
KONKURS "MEMORY - MISTRZ ZAPAMIĘTYWANIA"
    W świetlicy szkolnej prowadzone są zajęcia rozwijające pamięć, uwagę i koncentrację. Ich zwieńczeniem był konkurs dla klas I-IV zatytułowany "Memory - Mistrz zapamiętywania".
    Do konkursu przystąpiło 51 uczestników, którzy rywalizowali w dwóch grupach: klasy I-II oraz klasy III- IV. Oprócz rywalizacji, była to dla uczestników ciekawa i kształcąca zabawa!WYNIKI KONKURSU:
Gr .I
Miejsce I: Lidia Bożek 2b, Oliwia Mucha 2d
Miejsce II: Antoni Garbacz Id, Aleksander Wolfinger 2a, Magda Kołton 2c, Oskar Kaczorowski 2d
Miejsce III: Karolina Jarubas 2a, Kamila Kmieć 2b, Emilia Krzyworzeka 2c
Gr. II
Miejsce I: Milena Góral 3b
Miejsce II: Kacper Laoruci 3b, Marcin Mazurek 3b, Martyna Żurek 3b, Emma Starmach 3c, Miłosz Ziebacz 3c
Miejsce III: Karolina Kiedik 3b, Marianna Kuate 3b, Iza Katana 3b, Bartek Domanus 3b


                                                    Gratulujemy Zwycięzcom!

zobacz galerię zdjęć
12 czerwca 2015
1 b na Politechnice Krakowskiej
    12 czerwca 2015 r. klasa 1 b wzięła udział w wycieczce na Politechnikę Krakowską.
    W Muzeum Politechniki, które znajduje się w zabytkowym budynku aresztu austro - węgierskiego, odbyły się zajęcia na temat Unii Europejskiej. Dzieci oglądały prezentację multimedialną, wyszukiwały na mapie należące do Unii państwa, grały w Koło Fortuny wykazując się dużą wiedzą na ich temat. W nagrodę otrzymały drobne upominki.
    Następnie uczniowie udali się na Wydział Chemii, gdzie przeprowadzali bardzo interesujące doświadczenia. Było dużo emocji i radości.
    Kończąc zajęcia zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Wycieczka była wspaniała!

zobacz galerię zdjęć
11 czerwca 2015
Konkurs "Nasi ulubieni bohaterowie filmowi"
    11 czerwca br. w sali kinowej Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej odbył się finał konkursu plastyczno-filmowego "Nasi ulubieni bohaterowie filmowi". Wśród nagrodzonych znalazły się również dzieci z naszej szkoły.Nagrody otrzymali:
Julia Bukowska 1c
Adrian Crich 1c
Julia Trzos 1c
Wiktoria Tabor 2a
Malwina Rodos 2a
Małgorzata Żurek 2a

Wyróżnieni zostali:
Nadia Broś 1b
Bartosz Konieczyński 1c
Marta Kubasiewicz 1c
Aniela Pietras 1c
Aleksandra Gunia 1d
Gabriel Stafiński 1e
Julia Dąbrowska 2a
Julia Hermaniuk 2a
Natalia Nowak 2d


                        Autorom prac serdecznie gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć
11 czerwca 2015
Wycieczka klasy 1a i 1e
    11 czerwca uczniowie z klas 1a i 1e wybrali się na całodniową wycieczkę integracyjną do Wygiełzowa. Dzięki wizycie w Muzeum - Nadwiślańskim Parku Narodowym dzieci poznały życie dawnych mieszkańców polskiej wsi. Wzięli również udział w niezwykle interesujących warsztatach "Dawne zabawy i zabawki dzieci". Jak się okazało bycie dzieckiem w erze przedkomputerowej także było wesołe! Podczas wizyty w Wygiełzowie nie zabrakło również zabaw sportowych i wspólnego śpiewu. To była niezapomniana wycieczka!

zobacz galerię zdjęć
9 czerwca 2015
Turniej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Dzielnicy III
    W dniu 9 czerwca drużyna dziewcząt i chłopców z klas IV - V wzięła udział w turnieju piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Dzielnicy III. Zawody zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 64 oraz Rada Dzielnicy III.
    Drużyna w składzie: Jakub Trenzinger, Szymon Znaniewski, Sebastian Zawarty - 5c, Szymon Filipiec - 5b, Szymon Renc, Kamil Figiel - 4c, Karol Francuz, Roch Burmer - 4a, Alicja Bujas, Amelia Rokicka - 5a, Milena Świątek, Weronika Tomczyk - May, Julia Leśniak - 5c, Dominika Płaszczyca - 5b, Wiktoria Sułowicz, Zuzanna Kasperska - 4c, Martyna Janas - 4a wywalczyła II miejsce! Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć

Miękkie lądowanie - o wartościach nie do kupienia (czyli jak znaleźć szczęście i prawdziwy skarb).
    Na kolejnych zajęciach w ramach naszego projektu zastanawialiśmy się nad tym, co stanowi dla nas prawdziwą wartość. Czy są to rzeczy materialne - np. rower lub komputer, czy niematerialne, jak np. "wartościowy człowiek", "wartościowa książka", "wartościowo spędzony czas". Czym jest wartość w tych przypadkach?
    Naszym mottem tego dnia były słowa wielkiego fizyka, Alberta Einsteina: "Nie staraj się zostać człowiekiem sukcesu, lecz człowiekiem wartościowym".
    Podczas zajęć każdy indywidualnie zastanawiał się nad istotnymi dla niego wartościami, a następnie trzy najważniejsze zapisał na karteczkach. Następnie karteczki przykleiliśmy do tablicy, grupując je tematycznie. W ten sposób dowiedzieliśmy się, jakie wartości są najbardziej cenione w poszczególnych klasach.
    Kolejnym zadaniem dla uczniów było zaprojektowanie "tortu wartości" (klasy IV), "wieży wartości" (klasy V), i "drzewa wartości" (klasy VI). Ta praca była wykonywana w zespołach. Powstały bardzo ciekawe projekty, które zaprezentowano na gazetce projektu.
    Ogółem uczniowie klas IV - VI wskazali na 50 ważnych wartości. Niektóre okazały się ważne dla wielu uczniów, jak np. rodzina, zdrowie, przyjaźń, miłość, szacunek, wierność. Inne zostały zauważone przez pojedyncze osoby, np.: idea, stabilizacja, równouprawnienie.
    Temat tak zaciekawił uczniów, że powracaliśmy do niego jeszcze wiele razy. Lista wartości powieszona na gazetce była wnikliwie analizowana. Zauważano braki: Ojej! Zapomnieliśmy o wierze i równości" i trwały dyskusje: "czy tęsknota to na pewno wartość".
    Mamy nadzieję, że podczas wakacji nasi uczniowie będą mieli wiele okazji do znalezienia i zauważenia prawdziwych wartości.


zobacz galerię zdjęć

KRAKOWSKA MATEMATYKA
    Krakowska Matematyka to konkurs przeznaczony dla uczniów klas IV - VI szkół podstawowych, którego organizatorem jest Oddział Krakowski Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
    Honorowym Patronatem Konkurs objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Z dumą informujemy, że Laureatami tegorocznej edycji Krakowskiej Matematyki zostali:
Łukasz Trzos kl. 4a - IV miejsce
Kacper Słoniec kl. 6c - VIII miejsce
Mateusz Kubasiewicz kl. 6a - XIII miejsce

natomiast finaliści tej edycji to:
Łukasz Bilański kl. 4b
Alicja Wójcik kl. 4a
Maja Rozlachowska kl. 6c
Martyna Grzegorek kl. 6a
Antoni Skoczypiec kl. 6a

                                    Serdecznie gratulujemy!


3 czerwca 2015
TAJEMNICE PŁYNÓW
    3 czerwca 2015 r. uczniowie klasy 2b na kilka godzin stali się studentami Wydziału Energetyki i Paliw Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie. Uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez Koło Naukowe IGNIS pod hasłem TAJEMNICE PŁYNÓW. Jak to na uczelni bywa, był wykład i ćwiczenia w laboratorium. Zabawa była świetna! Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy, czym zaskoczyli prowadzących. W dowód uznania otrzymali upominki i słodycze.

zobacz galerię zdjęć
3 czerwca 2015
Dzień Dziecka
    33 czerwca, z okazji Dnia Dziecka, klasy I b i I c pojechały na wycieczkę na "Ranczo Pasja" do Brzeska. W trakcie pobytu dzieci mogły skorzystać z wielu atrakcji. Dmuchane zjeżdżalnie, suchy basen z piłeczkami, dwupoziomowy pawilon przygód, tor łuczniczy, magiczna sieć, batuty, tor przeszkód, zakręcona zjeżdżalnia, ścianka wspinaczkowa, huśtawki zapewniły dzieciom aktywną i znakomitą zabawę. Czas przeznaczony na pobyt minął szybko. Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że bawili się wyśmienicie!

zobacz galerię zdjęć
3 czerwca 2015
"Moja mama jakiej nie zna nikt"
    3 czerwca w Domu Kultury Podgórze odbyło się wręczenie nagród w konkursie literacko - plastycznym "Moja mama jakiej nie zna nikt". Autorzy prac przedstawiali za pomocą różnorodnych technik plastycznych swoje mamy, które codziennie robią niezwykłe rzeczy, mają magiczne moce i super zdolności. Do każdej pracy plastycznej dołączony był kilkuzdaniowy opis: kim jest, jaka jest moja mama, dlaczego jest inna niż wszystkie. Wśród nagrodzonych, wybranych z 202 nadesłanych na prac, znaleźli się uczniowie naszej szkoły.Wyróżnienia otrzymali:
Gabriela Guzik, klasa I c
Bartosz Konieczyński, klasa I c
Izabela Janowicz klasa, I e


                            Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć
1 czerwca 2015
"W zaczarowanym ogrodzie"
    1 czerwca br. obchodziliśmy w szkole "Święto Rodziny". Uczniowie klas I-III zaprosili rodziców do zaczarowanego ogrodu, w którym zaprezentowali swoje talenty. W czasie programów, prezentowanych kolejno na poszczególnych poziomach, dzieci recytowały wiersze, śpiewały, tańczyły, grały na instrumentach. Nie zabrakło piosenek i życzeń dedykowanych mamusiom i tatusiom z okazji ich świąt. Artyści występowali z wielkim zaangażowaniem, a ich trud widownia nagradzała gromkimi brawami. Po występach, w każdej klasie, odbyło się wręczenie rodzicom własnoręcznie przygotowanych przez dzieci upominków. To był wyjątkowy dzień!zobacz galeri?zdjęć

Kangur matematyczny 2015
    "Kangur matematyczny" to międzynarodowy konkurs, który wywodzi się z Australii, gdzie został zainaugurowany w latach osiemdziesiątych przez światowej sławy matematyka Petera O'Hallorana. W 1990 Konkurs został zorganizowany we Francji, aby później sukcesywnie rozpowszechnić się na kolejne kraje europejskie i pozostałe kontynenty. Według statystyk w ubiegłym roku wystartowało w nim aż 6 411 892 uczniów z 57 krajów całego świata. Jego głównym celem jest popularyzowanie matematyki i rozwijanie umiejętności logicznego myślenia wśród dzieci i młodzieży.
    W bieżącym roku w "Kangurze" wystartowało 161 uczniów naszej szkoły. Z dumą informujemy, że wielu z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia. Oto lista zwycięzców:

kategoria Żaczek - klasa 2 szkoły podstawowej
WAJDA LEON wyróżniony
NAREBSKI ANTONI wyróżniony
OSTROWKA KAROL wyróżniony
MENDYKA MARCIN wyróżniony
ADAMCZYK MATEUSZ wyróżniony
GRUSZECKI TYMON wyróżniony
FABER ALICJA wyróżniony
WOLFINGER ALEKSANDER wyróżniony

kategoria Maluch - klasa 3 szkoły podstawowej
STOJAK JAKUB laureat
ŁOBAZIEWICZ ANNA wyróżniony
GÓRAL MILENA wyróżniony
MAĆKOW MIKOLAJ wyróżniony
OKARMA KATARZYNA wyróżniony
PAWLUK MICHAL wyróżniony
SYRYCA SEBASTIAN wyróżniony
TRENZINGER PIOTR wyróżniony

kategoria Maluch - klasa 4 szkoły podstawowej
TRZOS LUKASZ laureat
ŚWIDERSKI MATEUSZ wyróżniony
WÓJCIK ALICJA wyróżniony
JANAS MARTYNA wyróżniony
STAWARZ JAN wyróżniony
BOŻEK MIKOLAJ wyróżniony

kategoria Beniamin - klasa 5 szkoły podstawowej
JANOWICZ PAWEL wyróżniony
DUSZA PIOTR wyróżniony
KUDROŃ ZUZANNA wyróżniony
SAWICKA KAMILA wyróżniony

kategoria Beniamin - klasa 6 szkoły podstawowej
SKOCZYPIEC ANTONI wynik bardzo dobry
SŁONIEC KACPER wynik bardzo dobry
KUBASIEWICZ MATEUSZ wynik bardzo dobry
GRZEGOREK MARTYNA wynik bardzo dobry
SIWEK ADRIANNA wyróżniony
CZERNEK JULIA wyróżniony

                                    GRATULUJEMYMEMORY MASTER
    W maju br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie języka angielskiego MEMORY MASTER, zorganizowanym przez Szkołę Języków Obcych EUREKA. Konkurs ten ma charakter leksykalny - uczniowie przez dwa miesiące uczą się angielskich słówek z obszernej listy, a następnie na teœście mogą sprawdzić jak dobrze je zapamiętali.
    W konkursie wystartowało łącznie 65 uczniów z klas IV - VI naszej szkoły. Z dumą prezentujemy laureatów konkursu:


KLASY IV
Łukasz Trzosa laureat II stopnia
Katarzyna Bajorska laureat III stopnia
Tymon Marzec laureat III stopnia
Łukasz Bilański wyróżnienie

KLASY V
Paweł Janowicz laureat II stopnia
Julia Leśœniak laureat II stopnia
Maciej Pyć laureat II stopnia
Paweł Złotkowski laureat III stopnia
Urszula Kostuch laureat III stopnia
Patryk Kralka laureat III stopnia
Piotr Natkaniec laureat III stopnia
Jakub Pawlas wyróżnienie

KLASY VI
Julia Czernek laureat III stopnia

                            GRATULUJEMY!!!

zobacz galerię zdjęć

SZKOLNY KONKURS GRAFIKI KOMPUTEROWEJ
    W ramach programu STARS w naszej szkole odbył się konkurs grafiki komputerowej na projekt koszulki kolarskiej. Zadaniem uczniów było zaprojektowanie kolorystyki i cech charakterystycznych stroju kolarskiego. Z ponad 180 prac konkursowych nagrodzonych zostało 8 projektów.

Laureat I miejsca - Milena Świątek - klasa Vc


Wyróżnienia:
Franciszek Fiema - VIc
Magdalena Cyganek - Va
Oliwia Sobol - Vc
Jakub Pawlas - Vc
Kacper Słoniec - VIc
Mariusz Doniec - VIb
Paweł Złotkowski - Va


                GRATULUJEMY!!!

zobacz galerię zdjęć

OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY 2014/2015
    Z dumą prezentujemy laureatów i finalistów V Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego. Konkurs organizowany jest przez Szkołę Podstawową nr 62 w Krakowie, a patronat honorowy objęli nad nim: Minister Edukacji Narodowej, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Liga Ochrony Przyrody, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwa: Krzeszowice, Myślenice, Niepołomice, Magurski Park Narodowy, Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Babiogórski Park Narodowy oraz Rada Dzielnicy VIII - Dębniki.


Laureaci
Wajs Aleksandra, 6a - laureat VIII miejsca
Siwek Adrianna, 6a - laureat X miejsca
Martyna Grzegorek, 6a - wyróżnienie

Finaliści:
Boryczka Aleksandra, 6a
Czarnik Julia, 6a
Kitlińska Joanna, 6c
Kudroń Zuzanna, 5a
Leśniak Julia, 5c
Marczykiewicz Wiktoria, 6a

                GRATULUJEMY!!!

zobacz galerię zdjęć
29 maja 2015
4B NA SOLNYM SZLAKU
    29 maja 2015 roku klasa IVb wybrała się na wycieczkę do Centrum Aktywnego wypoczynku w Borku, aby uczestniczyć w programie edukacyjnym pt. "Wielka Wyprawa Solnym Szlakiem".
    Uczniowie przeżyli pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu zaginionych skarbów, odkrywali tajemnice dawnych rzemiosł i odnajdywali drogę w labiryncie podziemnych korytarzy. Dzięki tym wszystkim zadaniom czwartoklasiści przekonali się co znaczy dobra współpraca.

zobacz galerię zdjęć
28 maja 2015
"O małej syrence w niejednej piosence"
    28 maja br. uczniowie z klas I i II, na scenie Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza, obejrzeli musical Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Spektakl "O małej syrence w niejednej piosence" bardzo spodobał się młodym widzom. Dzieci z uwagą śledziły losy bohaterów, a w sytuacjach zagrożenia aktywnie włączały się w przebieg przedstawienia. Ich wzrok przyciągały efektowne kostiumy, a gra świateł uruchamiała wyobraźnię. Wszyscy wyszli z teatru z przeświadczeniem, że warto mieć marzenia i dążyć do ich spełnienia.


28 maja 2015
SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA
    28 maja br. duch szlachetnego sportowego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich ludzi wypełnił mury naszej szkoły - rozpoczęliśmy naszą coroczną szkolną olimpiadę sportową organizowaną z okazji Dnia Dziecka.
    Podczas uroczystej ceremonii otwarcia najlepsi sportowcy z klas VI zapalili szkolny znicz olimpijski, a reprezentanci różnych dyscyplin sportowych dali pokaz swoich talentów. Po złożeniu ślubowania sportowca, gotowi do odkrycia w sporcie piękna, uczciwości i radosnej zabawy, uczniowie przystąpili do rywalizacji. A oto jej wyniki:


piłka nożna:
I miejsce klas IV - klasa IV c
I miejsce klas V - klasa V a
I miejsce klas VI - klasa VI c


siatkówka
I miejsce klas IV - klasa IV a
I miejsce klas V - klasa V c
I miejsce klas VI - klasa VI a

Szybciej! Wyżej! Mocniej! - tym znanym olimpijskim mottem kierowali się uczniowie, którzy wystartowali w konkurencjach indywidualnych i próbowali pobić rekordy swoich poprzedników. Ustalono następujące rekordy:

Skoki na skakance - Karolina Tabak 6b - 9 min. 40 sek. - nowy rekord szkoły
Żonglerka piłką nożną - Krystian Sajnog 6c - 83 "kapki"
Próba celności - Marcin Frąś, 6c - 22 trafienia
Wytrzymałość biegowa - Weronika Tomczyk - Maj 5c, Magdalena Magdziarz 5a, Kacper Tukendorf 4c - 520 m
Siła mięśni nóg - Karol Francuz 4a - 33 min. 10 sek.
Skoki przez ławeczkę - Jakub Kumela 4c - 140 skoków
Siła mięśni brzucha - Weronika Bodzoń 6a - 375 "brzuszków"
Hula Hop - Tymon Marzec, 4a - 1 godz. 11 min. - nowy rekord szkoły
Siła mięśni ramion - Hubert Kołtun 6c - 2 min. 30 sek.
Próba równowagi - Wiktoria Marczykiewicz 6a - 14 min. 36 sek.
Podciąganie na drążku - Bartek Janecki 6c - 13 razy


To był wspaniały dzień, pełen wrażeń i wielu zwycięstw nad własnymi słabościami!


zobacz galerię zdjęć

Wspomnienia piątoklasistów z "zielonej szkoły"
    W dniach 18 - 22 maja br. przebywaliśmy na "zielonej szkole" w Bukowinie Tatrzańskiej.
    To był prawdziwie turystyczny czas. Wędrowaliśmy szlakiem w Dolinie Chochołowskiej, której piękno zachwyciło wszystkich. Odwiedziliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach, byliśmy też na cmentarzu na Pęksowym Brzysku. Tam odszukaliśmy nagrobek Kornela Makuszyńskiego, pisarza znanego wszystkim dzieciom. Podziwialiśmy panoramę Zakopanego z wysokości Gubałówki.
    Do Krakowa wróciliśmy zadowoleni, a w bagażu przywieźliśmy pamiątki zakupione na Krupówkach, mnóstwo zdjęć i pięknych wspomnień. Niech żyje "zielona szkoła"!


zobacz galerię zdjęć
16 maja 2015
NASZE SUKCESY KOSZYKARSKIE
    W dniu 16 maja uczniowie klas 0 - III wzięli udział w finale Ligi CAN PACK organizowanej przez TS Wisła Kraków. Młodzi koszykarze zapowiadają się na wspaniałych sportowców, gdyż w całej edycji Ligi przegrali tylko jeden mecz. A w finale pokonali dotychczasowego mistrza i zdobyli wspaniały puchar. Gratulujemy zwycięstwa i dobrej sportowej postawy!

zobacz galerię zdjęć
12 maja 2015
Lekcja muzealna na Wawelu
    12 maja klasa I c uczestniczyła w kolejnej lekcji muzealnej w Zamku Królewskim na Wawelu. Tym razem dzieci poznały nowe pojęcia związane z historią, wysłuchały wawelskich legend, zwiedziły krużganki i niektóre komnaty, rozwiązywały również historyczne zagadki. Oczywiście nie mogło się obyć bez odwiedzenia Smoczej Jamy i spotkania z jej strasznym mieszkańcem. Piękna pogoda zachęciła do spaceru Drogą Królewska. Na Rynku wysłuchaliśmy hejnału z Mariackiej Wieży. Po raz kolejny zachwycaliśmy się pięknem naszego miasta.

zobacz galerię zdjęć
10 maja 2015
FESTIWAL LITERATURY
    10 maja ruszył II Festiwal Literatury dla Dzieci. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: "Ludzie - różni, a tacy sami". Organizatorzy chcieli przekazać młodym czytelnikom, że choć ludzie różnią się wyglądem, możliwościami, pochodzeniem, to każdy z nas jest niezwykle wartościowy.
    W ramach Festiwalu zorganizowano liczne spotkania z autorami i ilustratorami, odbyły się liczne warsztaty, wystawy, pokazy filmowe, a także literacki spacer po Krakowie z Michałem Rusinkiem - autorem niepowtarzalnego przewodnika: Krakowski Rynek dla chłopców i dziewczynek.
    Uczniowie naszej szkoły z dużym zainteresowaniem wzięli udział w Festiwalu. W dniu 11 maja, na Scenie pod Ratuszem, klasy Ic, Ie oraz IIa spotkały się z Renatą Piątkowską, laureatką plebiscytu Najlepsza Polska Książka dla Dzieci 2013. Pisarka opowiadała o swojej książce "Wszystkie moje mamy". Poprzez historię małego chłopca, przybliżyła młodym czytelnikom postać Ireny Sendlerowej, która uratowała z warszawskiego getta 2500 dzieci. Opowieść pani Piątkowskiej bardzo zainteresowała uczniów. Na pamiątkę tego spotkania dzieci otrzymały autografy w swoich egzemplarzach książek.
    12 maja, uczniowie z klas IVa i IVc, wyruszyli do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na spotkanie z Adamem Wajrakiem. Ten znany dziennikarz i działacz na rzecz ochrony środowiska, opowiadał młodym miłośnikom przyrody, co jedzą, gdzie żyją, co porabiają w dzień i w nocy różne gatunki zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się po co ślimak pokazuje rogi, dlaczego dzierzba nosi maskę, a także, który dzięcioł jęczy, zamiast stukać. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy wpis i pozdrowienia z lasu. Swoją barwną opowieścią Autor zachęcił uczniów do przeczytania książki "Zwierzęta Wajraka".
    Pełni ochoty do czytania książek wrócili również do szkoły uczniowie klasy 1b, którzy w dniu 13 maja mieli możliwość spotkania z Ulfem Starkiem, szwedzkim autorem książek dla dzieci i młodzieży. Przedstawił on pierwszakom Cynamona i Trusię, dwójkę bohaterów, którzy w jasny, a zarazem zabawny sposób potrafią wyjaśnić wszystkie skomplikowane ludzkie emocje.
    Z kolei uczniowie klasy IVb, 15 maja w Kinie Pod Baranami, obejrzeli filmy "Gucio zaczarowany". Film ten powstał na kanwie opowiadania Zofii Urbanowskiej, a nakręciła go grupa dzieci i młodzieży z Sejn.
    mbroży Grabowski powiedział kiedyś: "Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela...". Dzięki udziałowi w Festiwalu uczniowie znaleźli wielu nowych, wspaniałych przyjaciół!

zobacz galerię zdjęć
8 maja 2015
Warsztaty cyrkowe i ceramiczne
    8 maja klasy Ib i c uczestniczyły w warsztatach organizowanych przez Staromiejskie Centrum Kultury przy ul. Wietora. Na warsztatach cyrkowych, w trakcie uczenia się techniki kręcenia talerzami i żonglowania chusteczkami, dzieci miały okazję poćwiczyć koncentrację i koordynację ruchową. Podczas warsztatów ceramicznych dzieci lepiły figurki. Miały okazję poznać proces wytwarzania wyrobów z gliny i doświadczyć przyjemności tworzenia.

zobacz galerię zdjęć
maj 2015
To była wspaniała zielona szkoła kl. VI a i VI c w Bukowinie Tatrzańskiej
    3W dn. 4-8 maja 2015 r. przebywaliśmy na zielonej szkole w Bukowinie Tatrzańskiej. Zamieszkaliśmy w stylowym pensjonacie "Stasinda", z okien którego mogliśmy podziwiać piękną panoramę Tatr.     Codziennie chodziliśmy na górskie wycieczki, tropiliśmy ślady niedźwiedzi, w Dolinie Chochołowskiej podziwialiśmy fioletowe dywany krokusów oraz kapliczkę, w której Janosik brał ślub z Maryną. Na Rusinowej Polanie byliśmy pasowani przez naszego przewodnika na górskich turystów. Podróżowaliśmy górską ciuchcią do Doliny Chochołowskiej oraz wjeżdżaliśmy kolejką szynową na Gubałówkę. Górskie wycieczki uprzyjemniał nam swymi niezwykłymi opowieściami Pan Jacek - doświadczony przewodnik tatrzański.     Mieliśmy okazję również spotkać się z pierwszą kobietą - bacą, dzięki której poznaliśmy tajniki wyrobu prawdziwych oscypków. Przy tej okazji zostaliśmy uwiecznieni na zdjęciu w "Gościu Niedzielnym" przez redaktorów przeprowadzających wywiad z Panią Janiną.     Wieczorami spotykaliśmy się przy ognisku lub w pięknych góralskich salach "Stasindy". Śpiewając, tańcząc i bawiąc się wspaniale spędzaliśmy czas. Dziękujemy naszym opiekunom za tak wiele atrakcji.     Zielonej szkoły w Bukowinie Tatrzańskiej nigdy nie zapomnimy, bo przy tej okazji przekonaliśmy się, że jesteśmy fajnymi, zgranymi klasami. Szkoda będzie opuszczać mury tej szkoły .     Uczniowie klasy VI a i VI c


zobacz galerię zdjęć
5 maja 2015
Klasy 0 - III świętują Dzień Patrona i Dzień Europejski
    Dnia 5 maja 2015 r obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Szkoły i Dzień Europejski.
    W ramach obchodów Święta Szkoły uczniowie klas 0-3 wzięli udział w programie pt.: "Podróż po Europie". Każda klasa miała za zadanie przygotować projekt pocztówki z jednego kraju europejskiego. W tematykę europejską wprowadziła uczniów prezentacja multimedialna o poszczególnych krajach Europy.
    Święto Szkoły rozpoczęliśmy od uroczystego apelu na sali gimnastycznej, podczas którego pani Dyrektor opowiedziała krótko o życiu i twórczości patrona szkoły Władysława Broniewskiego. Następnie uczniowie wyrecytowali kilka wierszy poety m.in. "Wiewióreczkę", "Literki", "Pierwiosnek". Apel zakończyliśmy zaśpiewaniem hymnu Unii Europejskiej "Ody do radości".
    Następie wzięliśmy udział w konkurencjach sportowych związanych tematycznie z poszczególnymi krajami europejskimi. Najwięcej emocji i śmiechu mieliśmy podczas "wyścigu rydwanów", "biegu do polskiej jabłoni" oraz "wyścigu w budowaniu wieży Eiffla z kubeczków plastikowych". Ale to nie koniec atrakcji tego dnia. Po zawodach w klasach wybraliśmy się w podróż balonem po krajach Unii Europejskiej - oglądaliśmy prezentację multimedialną, graliśmy w gry planszowe "Podróż po Europie" i odpowiadaliśmy na pytania o Unii Europejskiej. Bawiliśmy się wspaniale!

zobacz galerię zdjęć
5 maja 2015
NASZA SZKOŁA W EUROPIE
    Dnia 5 maja 2015 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły oraz Dzień Europejski.     Nasze świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia wspaniałego występu uczniów z klasy 5c, którzy przybliżyli nam postać patrona naszej szkoły - Władysława Broniewskiego. Bohaterem przedstawienia był sam Broniewski oraz jego wnuczka Ewa, którzy spacerowali po parku podziwiając zmieniającą się, wraz z czterema porami roku, przyrodę. Ten ich spacer pozwolił nam na poznanie wierszy, które Poeta stworzył dla swojej ukochanej wnusi. Pośród tych zabawnych rymów znajdujemy opowieść dziadka, który objaśnia małej dziewczynce świat i jego tajemnice. Piękna scenografia oraz układ taneczny do utworu "Cztery pory roku" Vivaldiego dopełniły całości.
    W kolejnej części dnia wybraliśmy się w podróż po Europie. Wraz z kolegami z dwóch szkół z greckich miast Karditsa oraz Agia Paraskevi, wzięliśmy udział w projekcie e-twinning "Passport to the European Union". W ramach projektu uczniowie, w grupach 2-3 osobowych, tworzyli paszporty zawierające informacje na temat poszczególnych państw Unii Europejskiej. Po zakończeniu pracy, w drodze konkursu, wybrano najładniejszy i najciekawszy paszport.
    Rozdane zostały również dyplomy i nagrody dla uczestników Międzyszkolnego Konkursu Piosenki Europejskiej oraz odbył się koncert finałowy.
    W tym świątecznym dniu wszystkim działaniom towarzyszyli fotoreporterzy z klasy 5b, których zdjęcia możemy podziwiać w galerii.

zobacz galerię zdjęć
4 maja 2015
Warsztaty i seans filmowy
    4 maja klasy I b i c wzięły udział w warsztatach "Twórcze myślenie" oraz seansie filmowym "Horton szuka Ktosia". W czasie zajęć warsztatowych dzieci poszerzały swoje słownictwo, doskonaliły spostrzegawczość i wykonywały rysunki wykorzystując, znajdujące się na kartkach, linie i figury. Powstały bardzo ciekawy prace wskazujące na kreatywność i możliwości twórcze dzieci. Zarówno zajęcia jak i film bardzo się wszystkim podobały.

zobacz galerię zdjęć
3 maja 2015
IV Wojewódzki Konkurs "Tajemniczy ogród"
    3 maja w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana odbyło się wręczenie nagród w IV Wojewódzkim Konkursie Rękodzieła Artystycznego "Tajemniczy ogród". Wzięły w nim również udział dzieci z klas I-III. Wśród laureatów znalazły się:

Nagrody:
Dagmara Bielecka 1c
Martyna Kiedik 2a
Antani Narębski 2a
Zuzanna Żurek 3a
Karolina Kiedik 3b

Wyróżnienia:
Marta Kubasiewicz 1c
Maryla Skowron 1c
Malwina Rados 2a
Maciej Dryniak 3a
Lidia Gospodarczyk 3b
Krzysztof Leśniak 3b

                            Gratulujemy!


3 maja 2015
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
"Ojczyzna - bliskie słowo
W nim serca wszystkie
Ojczyzna - zwykłe słowo
Czemu tak bliskie?
Ojczyzna - to czas dawny, Ojczyzna - to czas bliski
To miły dom rodzinny i Matki oczy jasne
Ojczyzna - to jest mowa znajoma od kołyski
Ojczyzna - to my sami, to serca nasze własne!"


    Dnia 30 kwietnia odbyła się w naszej Szkole uroczysta akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
    Na tle sugestywnej dekoracji przedstawiającej Plac Zamkowy w Warszawie, uczniowie klasy 6a z wielkim przejęciem opowiadali o wydarzeniach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 maja 1791.
    Piękno naszej Ojczyzny recytatorzy ukazywali słowami poezji Piotra Skargi, Ignacego Krasickiego, Marii Konopnickiej, Wisławy Szymborskiej i Marka Grechuty.
    Wyjątkowość uroczystości podkreślono tańcząc i śpiewając w ludowych i galowych strojach, ozdobionych biało-czerwonymi kotylionami.
    Akademię zakończyli uczniowie klasy 4a i 5a, którzy gościnnie wystąpili ze swymi starszymi koleżankami i kolegami.
    To była piękna, patriotyczna uroczystość przygotowana z wielkim zaangażowaniem przez wszystkich uczniów klasy 6a.


zobacz galerię zdjęć

"Podaruj chwilę"
    Uczniowie klas I uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych z cyklu "Podaruj chwilę" organizowanych przez Dom Kultury przy al. 29-go Listopada. Celem spotkań jest kształtowanie u dzieci otwartej i tolerancyjnej postawy wobec osób z niepełnosprawnością. Zajęcia kształtują postawy dzieci wobec osób słabszych, starszych. Podczas spotkań uczniowie mają możliwość doświadczać trudności wynikających z różnych dysfunkcji. Zajęcia w formie zabaw uświadamiają nie tylko trudności wynikające z tych ograniczeń lecz budzą świadomość własnej sprawności, zdrowia, posiadanych możliwości wielozmysłowego poznawania świata. Pierwsze zajęcia "Prosto, pochyło" przybliżyły trudności z jakimi spotykają się osoby z zaburzeniami równowagi.

zobacz galerię zdjęć

PROJEKT ŚWIETLICY SZKOLNEJ
"BAW SIĘ I UCZ! ŚWIETLICA PRZYJAZNA UCZNIOWI"
    Świetlica szkolna od 1 X 2014 r. realizuje projekt edukacyjny pt. "Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi". W ramach projektu do tej pory zrealizowano min.:
 • Pogadanki z uczniami nt. wakacyjnych podróży z wykorzystaniem map Polski/świata, wymienieniem różnych środków lokomocji.
 • Zajęcia nt. bezpiecznego korzystania z Internetu i zakazu kontaktu z nieznajomymi w sieci. Wykonano plakaty - mapy myśli, związane z bezpiecznym użytkowaniem komputera.
 • Ogólnoszkolny Konkurs Plastyczno - Literacki "Jesienny spacer".
  Napłynęło 45 prac plastycznych oraz 7 opowiadań o tematyce jesiennej. Zwycięzców konkursu plastycznego wyłonili sami uczniowie, głosując na najpiękniejsze ich zdaniem prace. Głosowanie odbyło się 26 listopada 2014 r., przez przyznawanie przez każdego z uczniów jednego punktu na wybrane dzieło. Głosowało 30 osób z klasy 2c i 2d oraz 2 osoby z klasy 4c.
 • Zajęcia teatralne, w których wzięli udział uczniowie klas drugich i pierwszych. W ramach tych zajęć wystawiono Szopkę Bożonarodzeniową oraz inscenizację baśni "Księżniczka na ziarnku grochu" i "Szewczyk Dratewka". Uczniowie wykorzystali własnoręcznie przygotowane kukiełki.
 • 9 lutego 2015 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski "Zoo Pana Brzechwy", rozszerzony także o inne wiersze tego poety. Wystąpiło 40 osób z klas I - IV. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom, okazywali duże zaangażowanie, zadbali o stroje i dodatkowe rekwizyty. A oto laureaci:
  Miejsce I: Mateusz Wajs, Weronika Franczak, Michał Rutkowski - 2c, Bartek Konieczyński 1c, Natalia Leszczak 1e, Agnieszka Argasińska 2d, Ala Drożdż 3a
  Miejsce II: Karolina Łochmańczyk 2b, Karolina Jarubas, Jagoda Kubrak - 2a, Milena Janusz 2d, Wiktoria Borowska, Gabrysia Turcz - 3c, Martyna Janas 4a, Jaś Goc 1d.
  Miejsce III: Olek Dziedzic, Marysia Opocka - kl.1a, Julia Bukowska, Julia Słowik -kl.1c, Aleksander Wolfinger, Madzia Kudłacz - kl.2a, Milena Góral, Staś Książek -kl. 3b, Ala Pieniądz 3c, Ala Nogieć, Mikołaj Juruś - kl.2c, Maciek Dryniak 3a
  Wyróżnienia: Lidka Gospodarczyk 3b, Zosia Mielnicka, Marta Kaczmarczyk -1c, Amelka Fijałka 1d, Julka Wajda, Julka Misiąg, Blanca Wolfinger, Maciek Surowiec -kl.1 a, Ala Faber 2a.
                          Serdecznie gratulujemy!

Wszystkie te działania - zgodnie z tytułem naszego projektu - dały dzieciom możliwość zdobywania wiedzy i rozwijania umiejętności w atmosferze radosnej zabawy.

zobacz galerię zdjęć

MIĘKKIE LĄDOWANIE - porozumiewanie się
    Naukowcy obliczyli, że człowiek wypowiada przeciętnie 16 000 słów dziennie. To chyba wystarczy, aby dobrze porozumieć się z innymi ludźmi. A jednak nie zawsze to się udaje, bo dobre porozumienie, to nie tylko słowa. Ludzie "mówią" do siebie także za pomocą gestów, spojrzeń, min, westchnień...
    W ramach kolejnej części projektu "Miękkie lądowanie" uczniowie klas IV - VI mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie komunikacji niewerbalnej. A miało to miejsce podczas warsztatów, w dniu 16 kwietnia, prowadzonych przez ich rówieśników. Wybrani reprezentacji każdej z klas, którzy na chwilę stali się nauczycielami, zanim przeprowadzili swoją lekcję, musieli się do niej przygotować. Wraz z koordynatorami projektu przygotowali materiały do lekcji - zdjęcia różnych scenek "z życia wziętych". Każda z tych fotografii, pomimo braku słów, była niezwykle wymowna.
    Podczas zajęć uczniowie, pod kierunkiem "młodych nauczycieli", ustalili w jaki sposób, poza słowem mówionym, mogą porozumiewać się ludzie. Następnie, pracując w grupach, próbowali odszyfrować bezsłowne komunikaty zawarte na fotografiach. Czy im się to udało? Na pewno mieli mnóstwo pomysłów na interpretację wydarzeń zaprezentowanych na zdjęciach. Ale czy takie właśnie komunikaty chcieli przesłać bohaterowie scenek? Po dyskusji wyłonił się jeden wniosek: dobra komunikacja, która prowadzi do porozumienia, jest sztuką. Wieloznaczność zarówno słów jak i komunikatów pozawerbalnych może łatwo prowadzić do nieporozumień.
    Naukowcy obliczyli, że człowiek wypowiada przeciętnie 16 000 słów dziennie. To chyba wystarczy, aby dobrze porozumieć się z innymi ludźmi. A jednak nie zawsze to się udaje, bo dobre porozumienie, to nie tylko słowa. Ludzie "mówią" do siebie także za pomocą gestów, spojrzeń, min, westchnień...
    W ramach kolejnej części projektu "Miękkie lądowanie" uczniowie klas IV - VI mieli możliwość rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie komunikacji niewerbalnej. A miało to miejsce podczas warsztatów, w dniu 16 kwietnia, prowadzonych przez ich rówieśników. Wybrani reprezentacji każdej z klas, którzy na chwilę stali się nauczycielami, zanim przeprowadzili swoją lekcję, musieli się do niej przygotować. Wraz z koordynatorami projektu przygotowali materiały do lekcji - zdjęcia różnych scenek "z życia wziętych". Każda z tych fotografii, pomimo braku słów, była niezwykle wymowna.
    Podczas zajęć uczniowie, pod kierunkiem "młodych nauczycieli", ustalili w jaki sposób, poza słowem mówionym, mogą porozumiewać się ludzie. Następnie, pracując w grupach, próbowali odszyfrować bezsłowne komunikaty zawarte na fotografiach. Czy im się to udało? Na pewno mieli mnóstwo pomysłów na interpretację wydarzeń zaprezentowanych na zdjęciach. Ale czy takie właśnie komunikaty chcieli przesłać bohaterowie scenek? Po dyskusji wyłonił się jeden wniosek: dobra komunikacja, która prowadzi do porozumienia, jest sztuką. Wieloznaczność zarówno słów jak i komunikatów pozawerbalnych może łatwo prowadzić do nieporozumień.

zobacz galerię zdjęć

Ogólnopolski Konkurs na Szkolną Gazetkę
    Redakcja gazetki szkolnej "95.wymiar" w składzie: Joanna Kitlińska, Gabriela Mikuli, Oliwia Lipiarz z klasy 6c oraz Antoni Skoczypiec, Mateusz Kubasiewicz, Ewa Mularczyk, Wiktoria Radwan, Natalia Michalska, Weronika Bodzoń z klasy 6a z przyjemnością zawiadamiają, że 31 numer naszej gazetki wygrał w Ogólnopolskim Konkursie na Szkolną Gazetkę zorganizowanym przez Dziennik Polski i grupę Polska Press.
    W nagrodę nasza szkoła otrzymała 250 sztuk profesjonalnie wydanej gazetki. Zapraszamy do lektury. Wymiar 95


Co słychać w Stumilowym Lesie?
    W naszej szkole odbył się konkurs plastyczno - literacki dla uczniów klas 0 - III pt. "Co słychać w Stumilowym Lesie?". Wzięło udział 286 uczniów.
    Konkurs opierał się na znajomości lektury A.A. Milne "Kubuś Puchatek", a polegał na zilustrowaniu wybranej przygody głównego bohatera i jego przyjaciół. Praca konkursowa mogła być wykonana dowolną techniką plastyczną, na formacie A4 oraz opatrzona cytatem lub komentarzem.
    Jury w składzie: Iwona Dąbek - nauczyciel plastyki i Maria Rostek - bibliotekarz brało pod uwagę pomysłowość, humor i wyraz artystyczny prac. Wszystkie prace okazały się tak bardzo interesujące, że trudno było dokonać wyboru. Oto lista nagrodzonych:

KLASA "0"
MIEJSCE I - Piotr Magdziarz
MIEJSCE II - Maja Kasperska
MIEJSCE III - Maja Banasiak
WYRÓŻNIENIA - Amelia Włodarczyk, Malgorzata Nowak, Stefan Kwaśny, Wiktoria Kazior

KLASY I
MIEJSCE I - Julia Bukowska 1C i Magdalena Rdes 1A , Angelika Kołodziejczyk 1B
MIEJSCE II - Bartosz Konieczyński 1C i Izabela Janowicz 1E, Igor Jaworski 1B
MIEJSCE III - Aleksandra Braja 1D, Karolina Szopa 1C, Bartłomiej Bednarz 1B
WYRÓŻNIENIA - Dominik Solarz 1A, , Adam Sobala 1C, Julia Trzos 1C, Dagmara Bielecka 1C, Wojciech Rojewski 1D, Agnieszka Kączek 1E, Marta Kaczmarczyk 1C, Marta Kubasiewicz 1C, Jakubowski Bartosz 1B, Oskar Kazior 1B

KLASY II
MIEJSCE I - Dagmara Mamcarczyk 2C i Emilka Krzyworzeka 2C
MIEJSCE II - Aleksander Wolfinger 2A i Jakub Michalski 2A
MIEJSCE III - Lidia Bożek 2B, Aleksandra Filipek 2D
WYRÓŻNIENIA - Jagoda Kubrak 2A, Antonina Michalcewicz 2A, Julia Hermaniuk 2A, Aimee Dudley 2B, Amelia Karpińska 2D, Natasza Gruszka 2D

KLASY III
MIEJSCE I - Mieszko Rogoziński 3C i Emma Starmach 3C
MIEJSCE II - Matylda Rzadkowska 3A i Urszula Malinowska 3C
MIEJSCE III - Kamila Matłok 3C, Nelly Czyż 3C, Martyna Żurek kl. 3B
WYRÓŻNIENIA - Iga Kaszuba 3A, , Brian Opielowski 3A, Maciej Dryniak 3A, Anna Łobaziewicz 3A, Milena Góral 3B, Karolina Kiedik 3B, Weronika Twardochleb 3B

Wszystkim uczestnikom gratulujemy! Wystawę prac można oglądać na korytarzu szkolnym na parterze i w poszczególnych salach lekcyjnych.

zobacz galerię zdjęć

"Czytanie łączy pokolenia"
    "Czytanie łączy pokolenia" - pod tym hasłem wyznaczyliśmy tydzień życia świetlicowego, kiedy to chętni rodzice i dziadkowie mogli się zgłosić do czytania książek w grupie świetlicowej swojego dziecka.
    W projekcie wzięło udział 6 mam i jedna babcia. Część z nich przyniosła swoje ulubione książki: "Mały książę", baśnie rosyjskie "Alonuszka", "Miś Paddington", baśnie J. Ch. Andersena: "Dzikie łabędzie", "Pięć ziarenek grochu" i inne.
    Dzieci były bardzo zainteresowane tym, ze na zajęcia świetlicowych czyta mama ich koleżanki lub kolegi. Słuchały z wielką uwagą!
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytającym mamom i babci. Zapraszamy w przyszłym roku!

zobacz galerię zdjęć
29 kwietnia 2015
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIOSENKI EUROPEJSKIEJ
    Dnia 29 kwietnia 2015 roku odbyły się przesłuchania w ramach VII Międzyszkolnego Konkursu Muzycznego "Piosenka europejska". Konkurs ten, zorganizowany przez naszą szkołę, przeznaczony był dla uczniów klas I - VI szkół podstawowych . Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu piosenki w dowolnym języku europejskim (z wyjątkiem języka polskiego). Możliwe były dwie kategorie występu: solo i zespołowo. Podczas przesłuchań jury w składzie: pani Anna Hanusiak oraz pani Bona Depa wysłuchało 46 piosenek w wykonaniu 28 solistów i 18 zespołów. Łącznie na scenie pojawiło się ok. 170 wykonawców. Usłyszeć można było język angielski, francuski, włoski, niemiecki oraz hiszpański. Oto lista laureatów konkursu:

    Kategoria indywidualna (klasy I-III)
I miejsce: Mateusz Wajs (kl. II c)
II miejsce: Julia Rząca (kl. I d)
III miejsce: Nelly Czyż (kl. III c)

    Wyróżnienia:
1. Miłosz Latała (kl. I b)
2. Julia Trzos (kl. I c)
3. Karolina Jarubas (kl. II a)
4. Jagoda Kubrak (kl. II a)
5. Aimee Dudley (kl. II b)
6. Maja Horbatowska (kl. II c)

    Kategoria indywidualna (klasy IV-VI)
I miejsce: Maja Rozlachowska (VI c)
II miejsce: Paweł Matuszek (IV a)
III miejsce: Kacper Tukendorf (IV c)

    Wyróżnienia:
1. Kacper Dylewski (kl. V a)
2. Natalia Michalska (kl. VI a)
3. Karolina Tabak (kl. VI b)

    Kategoria zespołowa (klasy I-III)
I miejsce: Klasa I d
II miejsce: zespół w składzie: Agnieszka Argasińska, Amelia Karpińska (kl. II d)
III miejsce: Klasa I e

    Wyróżnienie:
1. Tomasz Labiś z zespołem z klasy I d

    Kategoria zespołowa (klasy IV-VI)
I miejsce: zespół w składzie: Natalia Błachut (SP nr 107), Marta Micek (SP nr 107), Patrycja Opałko (SP nr 107)
II miejsce: Klasa VI c oraz Zespół Muzyczny przy Szkole Podstawowej nr 107
III miejsce: zespół w składzie: Katarzyna Bajorska (kl. IV c), Maja Dobkowska (kl. IV c), Alicja Miś (kl. IV c)

    Wyróżnienia:
1. Zespół w składzie: Karol Francuz (kl. IV a), Szymon Jarubas (kl. IV a)
2. Klasa VI a

                            GRATULUJEMY!!!

zobacz galerię zdjęć


28 kwietnia 2015


Klasa 1a w NCK
    28 kwietnia klasa 1a uczestniczyła w spektaklu teatralnym pt.: "Plastusiowy Pamiętnik" w Nowohuckim Centrum Kultury. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przygody plastelinowego mieszkańca piórnika, dowiadując się przy okazji jak wyglądały przybory szkolne dawnej. Z radością przyłączyli się również do wspólnego śpiewania oraz tańczenia. Zabawa była wspaniała!

zobacz galerię zdjęć
25 kwietnia 2015
Szkolna Masa Krytyczna SP 95
    W sobotę 25 kwietnia, w ramach programu STARS, społeczność naszej Szkoły uczestniczyła w Krakowskiej Szkolnej Masie Krytycznej, czyli oficjalnym przejeździe rowerem głównymi ulicami Krakowa. Akcja ta miała na celu pokazanie, że po naszym mieście można bezpiecznie podróżować rowerem, a także miała zachęcić dzieci i rodziców do spędzenia czasu wolnego w sposób aktywny.
    Po pamiątkowym zdjęciu o godzinie 11:05, nasza prawie 70 osobowa "drużyna rowerowa" wyruszyła ul. Wileńską w kierunku Ronda Młyńskiego, gdzie czekała na nas oraz inne szkoły Policja, która poprowadziła cała grupę ulicami Pilotów, Mogilską i Lubicz na Rynek Główny. Na Rynku dołączyło do nas jeszcze 10 osób, co dało łączną liczbę ponad 80 - dzieci, rodziców, nauczycieli. Okazało się, że nasza Szkoła zajęła 2 miejsce (na 25 Szkół) w konkursie na najliczniejszą reprezentację szkolną w Krakowskiej Masie Krytycznej. W całej imprezie wzięło udział ok. 930 uczestników.
    O godzinie 12:15 wszyscy zebrani na Rynku Głównym, pod eskortą Policji, wyruszyli na wspólny przejazd ulicami Krakowa: Mogilską, Grzegórzecką, Dietla, przez kładkę Bernatkę, most Kotlarski, al. Pokoju do Tauron Kraków Arena, gdzie zakończyliśmy naszą rowerową podróż. Wszyscy uczestnicy zachowali się na medal, sprawnie i bez problemów przejechali całą trasę, która liczyła w sumie ok. 25 km. Wielkie brawa dla wszystkich naszych uczniów i ich rodziców!

zobacz galerię zdjęć
25 kwietnia 2015
MISTRZOSTWA TAEKWONDO ITF
    W dniu 25 kwietnia, w Świętochłowicach, odbyły się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Taekwondo.
    Z radością informujemy, że uczeń klasy 5b Mateusz Niemiec wywalczył srebrny medal. Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć
23 - 24 kwietnia 2015
Wizyta mobilnego centrum nauki w Krakowie
    W dniach 23 - 24 kwietnia br. na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego zagościło miasteczko ,,Planeta Energii'', które było nagrodą dla uczniów klasy 3B w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym. Główny cel projektu to: propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Uroczystego otwarcia miasteczka dla dzieci i mieszkańców Krakowa dokonała klasa 3b wraz w wychowawczynią. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone dzieci z naszej szkoły. Czekało na nich wiele atrakcji m.in. kosmiczny Energobus - laboratorium na kółkach ze ścieżką dydaktyczną przedstawiającą historię prądu od elektronu do elektrowni, fascynujące eksperymenty i doświadczenia prowadzone przez pracowników akademickich oraz film 3D. Wizyta w mobilnym centrum nauki była niezapomnianym przeżyciem!

zobacz galerię zdjęć
23 kwietnia 2015
Obchody Światowego Dnia Ziemi - klasy IV - VI
    Zgodnie z tradycją w naszej szkole zorganizowane zostały obchody Światowego Dnia Ziemi.
    W tym roku hasłem przewodnim była promocja odnawialnych źródeł energii.
    Młodzi ekouczniowie z klasy 4a przygotowali inscenizację o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenie środowiska oraz zaprezentowali proste zasady, o których każdy z nas powinien pamiętać, aby pomóc przyrodzie.
    Podczas przerw uczniowie z klasy 4b zachęcali całą społeczność szkolną do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.
    Całość akcji wzbogacona została wystawą prac konkursowych "Drugie życie odpadów - zrób coś praktycznego z wykorzystaniem odpadów wtórnych".

zobacz galerię zdjęć
20 kwietnia 2015
Obchody Dnia Ziemi - klasy 0 - III
    20 kwietnia odbył się apel klas 0-III z okazji Dnia Ziemi, podczas którego uczniowie z klasy 3B przypomnieli, że Ziemia nie jest naszą własnością i należy ją pozostawić piękną i czystą dla przyszłych pokoleń. Podczas apelu odbył się pokaz strojów ekologicznych przygotowanych przez dzieci. Zaprezentowane stroje były kolorowe i niezwykle efektowne, a najciekawsze nagrodzono dyplomami. Wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę pt.: ,Posprzątajmy świat'' i przemaszerowaliśmy przez szkołę w pochodzie, aby wzmocnić u dzieci świadomość problemów związanych z ekologią. Powstała również niezwykła, wspólna praca plastyczna pod hasłem: ,,Nasza Ziemia - nasz dom''.

zobacz galerię zdjęć
17 kwietnia 2015
Warsztaty ekologiczne dla klas VI
    W dniu 17 kwietnia odbyły się warsztaty ekologiczne dla uczniów klas czwartych w ramach programu Państwowego Instytutu Geologicznego pt. "Zmiany Klimatu i Środowiska".
    Podczas warsztatów, które prowadziła studentka geofizyki Akademii Górniczo Hutniczej, uczniowie zapoznali się z pojęciem "gaz łupkowy", dowiedzieli się gdzie można znaleźć ten surowiec oraz w jaki sposób się go wydobywa. Z dużym zainteresowaniem słuchali również o korzyściach i zagrożeniach jakie jego wydobycie niesie dla środowiska naturalnego. To była bardzo interesująca lekcja!

zobacz galerię zdjęć
15 kwietnia 2015
Turniej Szachowy o Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty
    15 kwietnia 2015 odbył się Turniej Szachowy o Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty. Udział w turnieju wzięli najlepsi, najbardziej utytułowani zawodnicy z całej Małopolski.
    Rozgrywki odbywały się w systemie szwajcarskim - 7 rund po 15 minut.
    Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:
Tymon Marzec 4a
Stanisław Książek 3b
Mikołaj Maćków 3b

    Zajęliśmy godne 26. miejsce - na 43 startujące drużyny!

                Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


15 kwietnia 2015


3a odwiedza Wojewódzką Komendę Policji
    W dniu 15 kwietnia 2015r. klasa 3A odwiedziła Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie w ramach zajęć edukacyjnych pt. „ Poznajemy zawody”.
    Na początku naszej wycieczki zwiedziliœśmy Wydział Ruchu Drogowego. Policjantki tam pracujące opowiedziały dzieciom, na czym polega ich codzienna praca. Przypomniały o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się po drogach. Każde dziecko mogło również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w radiowozie oraz usiąœść na policyjnym motorze. Największym zainteresowaniem cieszył się nietypowy pojazd policji drogowej, czyli melex.
    Kolejnym etapem zwiedzania było zapoznanie się charakterem pracy policjanta z Oddziału Prewencji. Tu największą atrakcje mieli chłopcy. Mogli zobaczyć, jaką bronią dysponuje policja, przymierzyć ochraniacze, tarcze i pałki szturmowe.
    Następnie odwiedziliœśmy Wydział Kryminalny. Policjantka z laboratorium kryminalistycznego opowiedziała nam jak się wyszukuje, zabezpiecza i przenosi œślady. Każde dziecko mogło pozostawić swój odcisk palca.
    W dalszej czꜶci naszej wycieczki policjant z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych opowiedział nam, jaką rolę pełnią w policji psy. Wytłumaczył, że czꜶć z nich szkolona jest do wykrywania materiałów wybuchowych czy narkotyków, a kolejna do tropienia œladów lub poszukiwania ludzi. Dziewczynkom bardzo podobała się ta cz궜ć wycieczki bo mogły pogłaskać i przytulić się do piesków.
    Na koniec wycieczki policjantka, która oprowadzała nas po terenie Komendy Wojewódzkiej pokazała P.D.O.Z czyli pomieszczenie dla osób zatrzymanych oraz Policyjną Izbę Dziecka.
    Wycieczka była bardzo interesująca. Przybliżyła dzieciom, na czym polega trudna praca policjantów. Kto wie, może w przyszłośœci któreœ z nich zostanie funkcjonariuszem Policji...

zobacz galerię zdjęć

Magiczny konkurs świetlicy szkolnej
    W dniach 8 - 15 kwietnia br., w ramach realizacji projektu świetlicy szkolnej "Baw się i ucz! Świetlica przyjazna uczniowi", odbył się konkurs plastyczny pt. "Różdżka lub czapka czarodzieja".
    Konkurs był podsumowaniem dni poświęconych literaturze fantastycznej, podczas których czytaliśmy w świetlicy powieści z serii "Harry Potter" autorstwa J.K. Rowling oraz cykl utworów z serii "Magiczne drzewo": Tom I "Czerwone krzesło" i Tom II "Tajemnice mostu" autorstwa Andrzeja Maleszki. Dzięki wspólnemu czytaniu i przeżywaniu czarodziejskich przygód uczniowie poddali się niezwykłej magii literatury, która zaprowadziła ich prosto do biblioteki, po kolejne książki.
    Na konkurs wpłynęło 18 prac wykonanych podczas warsztatów plastycznych w świetlicy szkolnej.

Wyłoniono następujących laureatów:

kategoria: Różdżka czarodzieja
I miejsce - Marta Kaczmarczyk 1c, Amelia Karpińska, Wiktoria Nowacka 2d
II miejsce - Agnieszka Argasińska, Ola Filipek, Ala Schmidt 2d, Michał Rutkowski, Magda Kołton 2c
III miejsce - Oliwia Mucha 2d, Mikołaj Juruś, Maja Macherzyńska 2c

kategoria: Czapka czarodzieja
I miejsce - Mikołaj Juruś, Emilia Krzyworzeka 2c, Karolina Łochmańczyk 2b
II miejsce - Karol Ostrówka, Wiktoria Majak 2b
III miejsce - Hania Adamczyk 2c, Dawid Kubiś

                Serdecznie gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


14 kwietnia 2015


X MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAKOWIE "KRAKUSEK"
    14 kwietnia br. w centrum wystawowo - konferencyjnym na Wawelu odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w międzyszkolnym konkursie wiedzy o Krakowie "Krakusek".
    Konkurs ten, skierowany do uczniów klas III szkoły podstawowej, jest organizowany przez Zamek Królewski na Wawelu, Społeczną Szkołę Podstawową nr 4 im. Juliusza Słowackiego oraz Akademię Żakowską. Ma na celu zachęcenie młodych krakowian do poznania tajemnic naszego wspaniałego, zabytkowego miasta.
    Wśród laureatów Konkursu znalazł się uczeń klasy III a Jakub Stojak, który za swoją wiedzę o historii, zabytkach i legendach Krakowa otrzymał wyróżnienie II stopnia. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


10 kwietnia 2015


Nasze siatkarskie sukcesy
    W dniu 10 kwietnia reprezentacja chłopców naszej szkoły wywalczyła III miejsce w Turnieju Piłki Siatkowej w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży.
    W grze lepsi okazali się jedynie uczniowie ze szkół sportowych. Nasi chłopcy spisali się wspaniale! Gratulujemy sukcesu!

Skład drużyny:
Mateusz Kubasiewicz
Mateusz Lorenc
Mateusz Bińczycki
Antoni Skoczypiec
Szymon Filipiec
Jakub Trenzinger
Jakub Barczuk
Mikołaj Nowakowski
Bartek Janecki
Franciszek Fiema


zobacz galerię zdjęć


9 kwietnia 2015


"Piszą poeci - ilustrują dzieci"
    9 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury, al. 29 Listopada 102, odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom konkursu plastycznego "Piszą poeci - ilustrują dzieci".
    Celem konkursu było zilustrowanie dowolnych wierszy wybitnych poetów polskich. Efektem prac dzieci były niezwykłe książki artystyczne, zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Wśród laureatów znalazły się trzy uczennice klasy 2a: Mawina Rados, Wiktoria Tabor i Maja Wołos. Gratulujemy!

    Jury doceniło ich prace, wykonane z zastosowaniem unikatowych technik przestrzennych, np. leporello do wiersza Aleksandra Fredry "Paweł i Gaweł". Ozdobą wystawy były również prace pozostałych uczniów klasy 2a, biorących udział w konkursie.
    Honorowym gościem uroczystości był Pan Bogusław Michalec, który czytał swoje wiersze oraz rozmawiał z dziećmi na temat inspiracji, wyobraźni twórczej. Dedykacje i wspólne zdjęcia na długo zostaną pamiątką tego spotkania.

zobacz galerię zdjęć


9 kwietnia 2015


Na Wawel, na Wawel...
    9 kwietnia 2015 r. klasa 5b odbyła wycieczkę na Wawel. Przeżyliśmy interesującą przygodę z historią, ze szczególnym uwzględnieniem złotych czasów Jagiellonów.
    Zwiedziliśmy Komnaty Królewskie, szczególnie spodobała nam się Sala Poselska i drewniane głowy ozdabiające strop. Przez chwilę czuliśmy się mieszkańcami zamku: dziewczynki dworkami, a chłopcy rycerzami. Ale gratka!

zobacz galerię zdjęć

Wielkanoc
    Uczniowie I c przygotowali swoje pierwsze, wielkanocne śniadanie. Na świątecznym stole znalazły się babki, babeczki i inne pyszności przygotowane przez mamy. Nie zabrakło też tradycyjnych jajek. Bukszpanowe gałązki zostały udekorowane wykonanymi przez dzieci ozdobami. Śniadanie upłynęło w miłej atmosferze i wprowadziło wszystkich w radosny, świąteczny nastrój.

zobacz galerię zdjęć

MALOWANIE KOSZULEK - akcja STARS
    Pod koniec marca, w ramach realizacji projektu STARS, odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny na koszulkę rowerową. Dzieci miały za zadanie przynieść białą koszulkę i na niej wykonać, specjalnymi farbami i pisakami, projekt o tematyce rowerowej. Malowanie koszulek odbyło się na świetlicy szkolnej dla wszystkich chętnych dzieci z klas 1-3 oraz w harcówce dla dzieci z klas 4-6. W sumie w akcji wzięło udział ok. 30 dzieci. Wszystkie dzieci, które wzięły udział otrzymały komplet akcesoriów odblaskowych, natomiast najciekawsze prace zostały nagrodzone gadżetami rowerowymi. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy pomysłów. Niezwykłe, oryginalne projekty uczniowskich koszulek można podziwiać w galerii zdjęć.

zobacz galerię zdjęć

Zdrowo jem, więcej wiem - etap III "Wiosna"
    Uczniowie klasy I c uczestniczyli w realizacji III etapu projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Tym razem dzieci zdobywały tytuł Sportowego Asa, projektowały Ordery Miłośnika Sportu, założyły ogródek ziołowy, prowadziły obserwacje przyrodnicze, przygotowały gazetkę "Zostań sportowym Asem". W trakcie realizacji zadań uczniowie poszerzyli swoje wiadomości i nabyli nowe umiejętności. Wiedzą i osiągnięciami podzielili się z kolegami z innych klas. Dzieci przygotowały tor przeszkód dla kolegów z klasy II i IV. Zaprezentowały hodowlę ziół uczniom z klas I i II. Opowiadały jak zakładały ogródek, jak się nim opiekowały. Prezentowały karty obserwacji. Przede wszystkim jednak, w trakcie realizacji zadań, dobrze się bawiły.

zobacz galerię zdjęć

AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY UCZEŃ
    Z przyjemnością informujemy, że w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego, nasza szkoła zdobyła tytuł AKTYWNA SZKOŁA - AKTYWNY UCZEŃ.
    Konkurs ma na celu spopularyzowanie wśród dzieci i młodzieży podstawowych zasad zdrowego trybu życia. Od początku roku szkolnego odbyły się w szkole różne zajęcia, które zwracały uwagę uczniów na wagę właściwego odżywiania i aktywności fizycznej. Liczne wystawy, debaty w klasach, multimedialne prezentacje przygotowane przez uczniów dotyczące zdrowego odżywiania wzbogaciły wiedzę dzieci. Ponadto, podczas przerw międzylekcyjnych, uczniowie brali udział w zajęciach sportowych na sali gimnastycznej. Uczestniczyli również w spotkaniach z zawodowymi sportowcami, którzy zachęcali do zamienienia ekranów i monitorów na piłkę, rower i zwrócenia uwagi na piękno otaczającej nas przyrody.

zobacz galerię zdjęć

"Na tatrzańskim szlaku"
    X edycja konkursu literackiego "Na tatrzańskim szlaku", którego organizatorem był m.in. Tatrzański Park Narodowy, nosiła tytuł "Pogodne wędrowanie". Tematem prac konkursowych była refleksja nad pięknem i magią Tatr, związek człowieka z naturą oraz aspekt ekologiczny. Wyróżnienie w konkursie otrzymała uczennica klasy 4c Zuzanna Adamczyk, za pracę pełna humoru i pięknych opisów miejsca. Gratulujemy!
    Zuzia odbiór nagrody połączyła z przyjemną wycieczką do Zakopanego.

zobacz galerię zdjęć

PANGEA
    Konkurs Matematyczny PANGEA przeprowadzany jest w Niemczech, Polsce, Belgii, Danii, Portugalii, Francji, Irlandii, Włoszech, Litwie, Austrii, Szwecji, Szwajcarii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Czechach i na Węgrzech. W latach 2013-2014 łączna ilość uczniów biorących udział w konkursie wynosiła aż 369 591.
    3 marca 2015 w naszej szkole został przeprowadzony pierwszy etap tego konkursu, w którym wzięło udział 108 uczniów. Do drugiego etapu, który odbędzie się 17 kwietnia 2015 w Warszawie, zakwalifikowali się następujący uczniowie:
Łukasz Trzos, kl. IV a
Martyna Grzegorek, kl. VI a
Mateusz Kubasiewicz, kl. VI a
Wiktoria Marczykiewicz, kl. VI a

                    Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć

LAUREACI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
    Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie od lat szczyci się największą w Małopolsce liczbą finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.
    Z dumą informujemy, że w roku szkolnym 2014/2015 do finału konkursów przedmiotowych zakwalifikowało się łącznie 13 uczniów naszej szkoły, a tytuł laureata otrzymało troje z nich:

Małopolski Konkurs Humanistyczny
1. Mateusz Kubasiewicz, 6a
2. Anna Stronias, 6a - II miejsce w Małopolsce

Małopolski Konkurs Matematyczny
1. Mateusz Kubasiewicz, 6a

zobacz galerię zdjęć

Konkurs The Apple Doesn’t Fall Far from The Tree
    Uczennica Alicja Wójcik z klasy 4a została wyróżniona w konkursie plastyczno - językowym, zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom kultury "Dom Harcerza" w Krakowie. Tematem bieżącej edycji były "Przysłowia" - The Apple Doesn't Fall Far from The Tree. Należało za pomocą różnorodnych technik plastycznych przedstawić słowną interpretację wybranego przysłowia. Głównym celem konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do nauki języków obcych. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


marzec 2015


„Gwiazdka dla Schroniska”
    W marcu br. nasza szkoła otrzymała "Certyfikat wielkiego serca" za udział w akcji "Gwiazdka dla zwierzaka" organizowanej przez Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
    W okresie przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy uczniowie starali się pomóc czworonogom zamieszkującym schronisko dla bezdomnych zwierząt. Przynosili karmę, koce, miski i zabawki dla psów i kotów. Wspólnymi siłami udało się zebrać ponad 200 kg karmy oraz różne akcesoria dla zwierząt, które przekazaliśmy schronisku przy ul. Rybnej.

zobacz galerię zdjęć


12-25 marca 2015


Baltie 2015
    12 marca 2015 r. odbył się etap wojewódzki konkursu Małopolskie "Baltie 2015". Ten Małopolski Tematyczny Konkurs Programistyczny dla uczniów szkół podstawowych województwa małopolskiego w roku szkolnym 2014/2015 jest organizowany przez SGP Systems we współpracy z Małopolskim Kuratorem Oświaty. W finale, który odbył się w Zespole Szkół Energetycznych nr 1 w Krakowie, wzięło udział 110 finalistów, w tym trzech naszych uczniów - Antoni Skoczypiec, Kacper Słoniec i Mateusz Kubasiewicz. Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że laureatem Konkursu został Antoni Skoczypiec. Gratulujemy!!!

    25 marca 2015 roku, w Katedrze Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się uroczyste zakończenie Konkursu. Laureaci wysłuchali wykładu i odebrali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

zobacz galerię zdjęć


24 marca 2015


RADOSNE POWITANIE WIOSNY
    24 marca uczniowie uczęszczający do œświetlicy szkolnej powitali wiosnę na nowym, dużym placu zabaw zbudowanym w ramach programu "Radosna Szkoła". W pierwszych promieniach wiosennego słońca dzieci z właœściwym sobie entuzjazmem huœśtały się, zjeżdżały, wspinały się po drabinkach, spacerowały po trapach i ruchomych mostach. ŒŚmiechu i zabawy było co niemiara!

zobacz galerię zdjęć


13 marca 2015


PLANETA ENERGII
    Klasy I a i III b przystąpiły w I półroczu do V edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Planeta Energii’’ skierowanego do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych organizowanego przez Grupę ENERGA.
    Celem projektu jest propagowanie wśœród dzieci wiedzy nt. energii elektrycznej – źŸródeł jej wytwarzania, roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych i nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych. Dzieci zostały szczegółowo zapoznane z tematyką oraz wykonały zadania dodatkowe pod kierunkiem wychowawców. Przygotowano między innymi happening dla przedszkolaków pod hasłem: ,,Więcej o prądzie wiemy i bezpieczniej się czujemy", przedstawienie dla klas I-III ,,BądŸ uważny, bądŸ ostrożny, bo prąd niewłaœciwie używany jest bardzo groŸźny”, oraz zawody sportowe tematycznie związane z energią elektryczną. Klasa III b przeprowadziła zbiórkę baterii, które zostały oddane do recyklingu w Lamusowni MPO w Krakowie. Dzieci miały okazję wykazać się kreatywnoœścią podczas zajęć, a działania obydwu klas zostały docenione przez organizatorów konkursu.
    13 marca ogłoszono wyniki tegorocznej edycji. Z ogromną przyjemnoœcią informujemy, że klasa III b otrzymała nagrodę główną, którą jest dwudniowy przyjazd miasteczka ,,Planeta Energii’’ do Krakowa, a klasa I a otrzymała wyróżnienie. W konkursie startowało niemal 6 tys. uczniów z całej Polski. Gratulujemy!!!


zobacz galerię zdjęć


13 marca 2015


APEL MAŁEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
    13 marca odbył się apel podsumowujący pracę Małego Samorządu Uczniowskiego w I półroczu roku szkolnego 2014/2015. Pani dyrektor Elżbieta Poradowska wraz z opiekunem MSU panią Martą Malarz oraz panią bibliotekarką Marią Rostek uroczyście wręczyły nagrody uczniom klas 1-3 za udział w różnych konkursach organizowanych na terenie naszej szkoły.
    Podczas apelu uczniowie klasy 1b zaprezentowali gazetkę ekologiczną związaną z prawidłowym gospodarowaniem zużytymi bateriami. Przedstawili pojemnik do zbiórki baterii, plakat edukacyjny Pan Bateryjka oraz ulotki edukacyjne. Zachęcili również swoich kolegów do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie ekologicznym " Czy baterie są jak bakterie?"


zobacz galerię zdjęć


12 marca 2015


ZAWODY NARCIARSKIE
    W dniu 12 marca 2015r. reprezentacja Szkoły 95 brała udział w zawodach narciarskich - slalom gigant, które odbyły się w Niedzicy na stoku Polana Sosny.
    Skład naszej reprezentacji: Alicja Bujas 5a, Aleksandra Wajs 6a, Weronika Bodzoń 6a, Zuzanna Lipowiecka 6a, Milena Świątek 5c, Aleksandra Kowalska 4c, Jan Michalec 4a, Mikołaj Rojewski 5a, Mateusz Wajs 2c.
    Wszyscy zawodnicy ukończyli slalom i drużynowo zajęli 3 miejsce. Gratulujemy!

    18 marca w Kluszkowcach, 2 uczennice wzięły udział w Małopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej: Narciarstwo alpejskie.
    Aleksandra Wajs z klasy 6a zajęła 8 miejsce, a Alicja Bujas z klasy 5a - 14 miejsce. Drużynowo dziewczęta zajęły 1 miejsce. Gratulujemy!


zobacz galerię zdjęć


11 marca 2015


Warsztaty "Nasze emocje - złośœć"
    11 marca klasa 2d wzięła udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną przy al. 29- listopada.
    Tematem zajęć były nasze emocje, a szczególnie złośœć, z którą nie zawsze potrafimy sobie poradzić. W czasie zajęć portretowaliœmy złoœć oraz wymyœlaliœmy sposoby radzenia sobie z nią.
    Oto kilka naszych pomysłów, żeby rozładować złoœść:
 • przytul się mamy i taty
 • policz do 10
 • oddychaj głęboko
 • podrzyj starą gazetę
 • poboksuj w małą poduszkę
 • narysuj swoją złoœść


zobacz galerię zdjęć


marzec 2015


Konkurs "Poezja Jana Twardowskiego"
    W marcu odbył się VIII konkurs recytatorski "Poezja Jana Twardowskiego" organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury Dom Harcerza im. prof. A. Kamińskiego przy ul. Lotniczej 1 w Krakowie. Każdy z uczestników miał za zadanie zaprezentować dwa wiersze Jana Twardowskiego.
    Uznanie w oczach jurorów znalazła recytacja w wykonaniu Wiktorii Radwan z klasy 6a, która zdobyła II miejsce. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


11 lutego 2014


Spotkanie z Koszykarkami Wisły Kraków
    11 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie z Koszykarkami Wisły Can Pack Kraków. Koszykarki Ekstraklasy opowiadały o swoich treningach, motywacji do ćwiczeń, sukcesach oraz o swoim codziennym życiu. Na uczniach największe wrażenie wywarł pokaz umiejętności Koszykarek. W ramach konkursu chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w rzutach do kosza oraz zgarnianiu piłki z rąk najwyższej koszykarki.

zobacz galerię zdjęć


10 lutego 2015


Turniej Tenisa Stołowego
    10 lutego odbył się turniej Tenisa Stołowego w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży - Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Wystartowało 48 chłopców i 40 dziewcząt z rożnych szkół krakowskich. Naszą szkołę reprezentowali Angelika Hrabia i Karolina Tabak z klasy VI b oraz Tymon Marzec z klasy IV a i Bartosz Palimąka z klasy IV c. Młodzi tenisiści byli bardzo dobrze przygotowani i prezentowali wysoki poziom umiejętności. Nasi zawodnicy godnie reprezentowali szkołę i walczyli zgodnie z zasadami fair play.

zobacz galerię zdjęć


9 lutego 2015    Uczniowie klasy 3b wzięli udział w konkursie wojewódzkim ,,Kazimierz - miejsce na ziemi, wieści z podwórek, ulic i zaułków'' organizowanym przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 15. Uczniowie wykonali prezentacje multimedialne na temat codziennego życia dzielnicy Kazimierz. Podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu zaprezentowana została praca laureata - Stanisława Książka.
W konkursie wyróżniono także:
Lidię Gospodarczyk
Jakuba Kordysia
Marcina Mazurka


zobacz galerię zdjęć


3 lutego 2015


Wycieczka na Wawel
    3 lutego uczniowie klasy I c uczestniczyli w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Dział Oświatowy Zamku Królewskiego na Wawelu. W trakcie zajęć "Rycerze i damy" dzieci dowiedziały się, kim byli paziowie, giermkowie i jaką drogę musiał przebyć chłopiec, aby zostać rycerzem oraz jakie były rycerskie obowiązki wobec króla i państwa. Duże zainteresowanie uczniów wzbudziło uzbrojenie (zbroje, różnorodna broń biała bojowa i turniejowa) oraz formy walki w turniejowych szrankach i na polu bitwy. Dziewczynki zaciekawiły zwyczaje panujące na dworze i zajęcia dam dworu. Największą atrakcją było pasowanie na rycerza i mierzenie rycerskiego hełmu. Na zakończenie, z wielką przyjemnością, odbyliśmy spacer po wawelskim wzgórzu i bulwarami Wisły.

zobacz galerię zdjęć


2 lutego 2015


DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLI
    W dniu 2 lutego naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki wraz z rodzicami. Dzieci miały możliwość zwiedzić szkołę, obejrzeć sale lekcyjne, a także wziąć udział w warsztatach plastycznych, ruchowych i taneczno - muzycznych. Specjalnie dla przedszkolaków odbył się bajkowy spektakl przygotowany przez uczniów klasy 2d, pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu dziewczynek z Uczniowskiego Klubu Sportowego ZORZA, pokaz Taekwon-do oraz występ małych baletnic. Przedszkolakom tak się spodobało, że już dziś chciały zostać uczniami I klasy!

zobacz galerię zdjęć

„"Pijmy wodę - na zdrowie"
    Klasa I c przystąpiła do realizacji II etapu projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Tym razem działania realizowane przez zespół przebiegały pod hasłem "Pijmy wodę - na zdrowie". W czasie zajęć edukacyjnych dzieci dowiedziały się jakie znaczenie ma woda dla ludzi, zwierząt i roślin, jaką funkcję spełnia w organizmie ludzkim i jak ważne jest jej picie. Odbył się konkurs plastyczny na projekt maskotki Wodolubka. Wszystkie prace zostały umieszczone na gazetce, a sympatyczne stworki zachęcają wszystkich do picia wody. Do picia wody zachęcały również dzieci z klasy I c wręczając kolegom z innych klas wykonane przez siebie papierowe kropelki z hasłami "Lubię wodę" i "Pij wodę". Kolejnym zadaniem było przygotowanie teatrzyku owoców i warzyw, który opowiada o ich zaletach i zachęca do ich jedzenia. Dzieci samodzielnie przygotowywały rekwizyty i dekoracje do przedstawienia. Inscenizacja "Owoce czy warzywa, czyli kto ważniejszy" została zaprezentowana uczniom z innych klas. Wszystkie realizowane w ramach projektu zadania przyczyniają się do kształtowania u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie. Są również okazją do rozwijania talentów oraz dobrej zabawy.

zobacz galerię zdjęć


styczeń 2014


Projekt STARS - CYKOLAKADEMIA
    W styczniu, w ramach projektu STARS w naszej szkole odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów klas 4-6 pod nazwą CYKOAKADEMIA. W ramach tego spotkania zostały wyświetlone filmy oraz omówione zasady związane z bezpiecznym i prawidłowym sposobem przemieszczania się rowerem po Krakowie. Uczniowie dowiedzieli się co to są kontrapasy i jak z nich korzystać, kiedy rowerzyści mogą korzystać z chodników, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru i rowerzysty, aby w bezpieczny sposób mógł poruszać się po mieście oraz jak w prawidłowy sposób przejechać przez rondo i skrzyżowanie. Jak zawsze wielu dociekliwych uczniów zadawało liczne pytania, na które starał się odpowiedzieć koordynator projektu p. Marcin Błaszczyk. Na koniec, w ramach ciekawostki, został wyświetlony bardzo fajny film, na którym uczniowie mogli zobaczyć jak poruszają się na co dzień mieszkańcy miasta Amsterdam, uważanego za kolebkę rowerzystów.

Oto link do filmu - zachęcamy do obejrzenia! film

zobacz galerię zdjęć

MIĘKKIE LĄDOWANIE - współpraca
    Każdy dzień przynosi nam nowe zadania do wykonania: małe i duże, trudne i łatwe. Wiele z nich wykonujemy samodzielnie. Czasami jednak dochodzimy do wniosku, że z pomocą innych osób pracowałoby się lepiej i łatwiej. Wtedy tworzymy zespół. Umiejętność pracy w zespole jest ważna, ponieważ w przyszłości większość z Was będzie wykonywała zadania zawodowe właśnie w ten sposób.
    Tymi słowami uczniowie, którzy pełnili rolę nauczycieli w drugim zadaniu realizowanym w ramach szkolnego projektu kształtującego umiejętności miękkie pt. "Miękkie Lądowanie", rozpoczęli zajęcia dla swoich kolegów. Tematem była współpraca.
    Zajęcia odbywały się w dwóch częściach. Najpierw, na grudniowych lekcjach plastyki, każda klasa wykonywała, pracując w grupach, ozdoby świąteczne. Dwoje uczniów pełniło rolę obserwatorów - uważnie notowali jak układa się praca zespołowa.
    Następnie, na kolejnej lekcji, poprowadzili dla swoich kolegów warsztaty, podczas których - odwołując się do doświadczeń związanych z pracą nad ozdobami choinkowymi, wspólnie wyciągnęli wnioski dotyczące tego, jak powinna wyglądać dobra i efektywna praca zespołowa. W efekcie żywych dyskusji powstała lista niezwykle trafnych wniosków dotyczących współpracy. Oto one:

Dobra współpraca wymaga:
1. wzajemnego szacunku
2. wspierania się, pomocy sobie nawzajem
3. zgody
4. zaufania
5. porozumienia
6. miłej atmosfery
7. pozytywnego myślenia
8. zaangażowania wszystkich członków grupy
9. otwartości na pomysły innych
10. skupienia i opanowania
11. dobrego rozplanowania zadań
12. podziału obowiązków z uwzględnieniem talentów każdego członka grupy
13. wspólnego rozwiązywania problemów, bez kłótni i obrażania sięzobacz galerię zdjęć

Zajęcia w klasie "0"
    W grudniu uczniowie "zerówki", chcąc poznać tradycje, zwyczaje i historię naszego rodzinnego miasta - Krakowa, wybrali się do Muzeum Historycznego na wystawę Szopek Krakowskich. Oglądali piękne, kolorowe i błyszczące budowle. Niektóre z nich budowali profesjonalni szopkarze, a niektóre ich rówieśnicy. Wszystkie były naprawdę piękne. Pani opowiedziała im co jest najważniejsze w Szopce krakowskiej, oglądali również film przedstawiający etapy budowania szopek. Po zwiedzeniu wystawy wyruszyli na Krakowski Rynek, gdzie oglądali świąteczne dekoracje i karmili gołębie. A w drodze powrotnej udało się trafić na obchody 25 - lecia radia RMF i każde dziecko zostało obdarowane pysznymi czekoladkami.
    W styczniu dzieci z zerówki miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy o świecie podczas wycieczki na AGH w Krakowie. Pani przewodnik zaprezentowała dzieciom ciekawe eksponaty - skamieliny, amonity, półszlachetne kamienie. Przybliżyła uczniom ciężką pracę górników oraz opowiedziała legendę o ich patronce - św. Barbarze. Uczniowie zwiedzali również eksperymentalną kopalnię węgla kamiennego. Poznali wiele maszyn i urządzeń, które są niezbędne przy wydobywaniu węgla. Najciekawszy jednak okazał się wielki dinozaur, który zainspirował dzieci do ekspresji plastycznej. Na zajęciach w klasie każdy uczeń "zeróweczki" wymalował Świat dinozaurów, tak jak go sobie wyobraził.
    Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w szkolnym balu karnawałowym. Bardzo starannie się do niego przygotowali: każde dziecko miało strój karnawałowy, a mama jednej z koleżanek profesjonalnie ozdobiła twarze dzieci. Po tańcach, harcach i hulankach na uczniów czekała w klasie niespodzianka: słodki poczęstunek. Było wspaniale!

zobacz galerię zdjęć

FINALIŒCI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
ORGANIZOWANYCH PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŒWIATY
W ROKU SZKOLNYM 2014/2015
    Z dumą przedstawiamy finalistów tegorocznych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty:

MAŁOPOLSKI KONKURS HUMANISTYCZNY
1. Martyna Grzegorek, 6a
2. Joanna Kitlińska, 6c
3. Mateusz Kubasiewicz, 6a
4. Julia Leśniak, 5c
5. Oliwia Lipiarz, 6c
6. Krzysztof Mach, 6c
7. Agnieszka Rawicka, 5c
8. Maja Rozlachowska, 6c
9. Anna Stronias, 6a
10. Karolina Tabor, 5c
11. Natalia Zabdyr, 6c

MAŁOPOLSKI KONKURS MATEMATYCZNY
1. Mateusz Kubasiewicz, 6a
2. Kacper Słoniec, 6c

Gratulujemy i życzymy powodzenia w zmaganiach na etapie wojewódzkim!!!


zobacz galerię zdjęć


30 stycznia 2015


"Nie ma tego złego..." - przedstawienie klasy 2d
    Dnia 30 stycznia 2015 r. klasa 2d zaprezentowała przedstawienie pt. "Nie ma tego złego..." swoim kolegom z innych klas, a po południu rodzicom oraz dziadkom. Przedstawienie opowiada o buncie i chęci zmiany wizerunku przez złe postacie ze znanych bajek, co powoduje wielkie zamieszanie w bajkowym świecie. Na końcu okazuje się jednak, że odrobina zła jest potrzebna, aby dobro mogło zwyciężyć.
    Wszystkich zachwycił występ małych aktorów, którzy znakomicie zagrali swoje role, bawiąc publiczność do łez. Piękne stroje i barwne dekoracje były dopełnieniem całości.

zobacz galerię zdjęć


29,30 stycznia 2015


MAŁOPOLSKI KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - etap szkolny
    W dniach 29 i 30 stycznia, w bibliotece szkolnej odbył się szkolny etap Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania. W konkursie wzięli udział trzej reprezentanci z każdej klasy, łącznie 63 uczniów. Zadaniem uczestników było zaprezentowanie utworu poetyckiego. Jury w składzie pani wicedyrektor Anna Hanusiak i pani bibliotekarka Maria Rostek z dużą przyjemnością wysłuchało pięknych interpretacji wierszy autorstwa takich poetów jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Adam Mickiewicz.

Oto wyniki:

KLASY I
I MIEJSCE - Marta Tomczyk 1D i Karolina Szopa 1C
II MIEJSCE - Izabela Janowicz 1E i Zofia Buczak1B
III MIEJSCE - Aleksander Dziedzic 1A i Krzysztof Adrian Wójcik 1C
WYRÓŻNIENIA: Witold Znaniewski 1A, Gabriela Woś 1A, Filip Waga 1B, Igor Jaworski1B, Antoni Garbacz 1D, Pola Bartkowska 1D, Mikołaj Pisarkiewicz 1E, Igor Kowalik 1E, Krzysztof Stanisław Wójcik 1C


KLASY II
I MIEJSCE - Nikodem Szmalec 2D
II MIEJSCE - Bruno Grygierzec 2B i Weronika Franczak 2C
III MIEJSCE - Karolina Jarubas 2A i Agnieszka Argasińska 2D
WYRÓŻNIENIA: Alicja Murzańska 2A, Marcin Mendyka 2A, Karolina Łochmańczyk 2B, Zuzanna Śmietana 2B, Lidia Bożek 2B, Emilia Krzyworzeka 2C, Łucja Wróblewska 2C, Maja Horbatowska 2C,
Amelia Karpińska 2D


KLASY III
I MIEJSCE - Jakub Stojak 3A
II MIEJSCE - Milena Góral 3B
III MIEJSCE - Nelly Czyż 3C
WYRÓŻNIENIA: Inga Idzikowska 3A, Alicja Syryca 3B, Lena Wojciechowska 3C, Karolina Chrzanowska 3C


KLASY IV
I MIEJSCE - Kacper Tukendorf 4C
II MIEJSCE - Łukasz Trzos 4A
III MIEJSCE - Aleksandra Stefańska 4B, Łukasz Bilański 4B
WYRÓŻNIENIA: Roch Burmer 4A, Karol Francuz 4A, Paulina Siwek 4A, Patryk Górowski 4B, Katarzyna Bajorska 4C, Filip Pitra 4C


KLASY V
I MIEJSCE - Filip Rokicki 5A
II MIEJSCE - Agnieszka Rawicka 5C
III MIEJSCE - Alicja Bujas 5A, Amelka Rokicka 5A
WYRÓŻNIENIA: Paweł Janowicz 5A, Kacper Dylewski 5A


KLASY VI
I MIEJSCE - Joanna Kitlińska 6C
II MIEJSCE - Mateusz Lorenz 6A
III MIEJSCE - Maja Rozlachowska 6C, Natalia Zabdyr 6C
WYRÓŻNIENIA: Julia Czernek 6A, Mikołaj Nowakowski 6A, Szymon Rokicki 6A


Wszystkim laureatom gratulujemy!


Naszą szkołę w etapie wojewódzkim reprezentować będą z klas 1-3: Nikodem Szmalec z kl. 2D i Jakub Stojak z kl. 3A, a z klas 4-6: Kacper Tukendorf z kl. 4C i Joanna Kitlińska z kl. 6C.
zobacz galerię zdjęć


26 stycznia 2015


BAL KARNAWAŁOWY
    26 stycznia w naszej szkole zjawiło się mnóstwo księżniczek, wróżek, rycerzy, superbohaterów, piesków, kotków i innych zwierzaków. Wszystkie te postacie wyruszyły radośnie na salę gimnastyczną, by wziąć udział w balu karnawałowym.
    W blasku kolorowych świateł i przy dźwiękach skocznej muzyki wszyscy uczniowie tańczyli, skakali, śpiewali, hulali i swawolili. Zabawa była wspaniała i na długo pozostanie w naszych wspomnieniach!

zobacz galerię zdjęć


23 stycznia 2015


„ŒKino za baterie
    Uczniowie klasy Ie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. w Krakowie pt. "Kino za baterie". Pierwszoklasiści dowiedzieli się, że baterie to elektrośmieci, których nie należy wyrzucać do kosza ze zwykłymi odpadami, tylko zbierać osobno i wrzucać do specjalnych pojemników. Uczniowie, chcąc chronić środowisko, zbierali baterie, a następnie przekazali je do MPO. W nagrodę za swoją ekologiczną postawę otrzymali zaproszenie do kina. Nagrodę odebrali 23 stycznia - w kinie Cinema City obejrzeli film pt. "Miś Paddington". Film bardzo się wszystkim podobał, a dodatkową atrakcję dla dzieci stanowiła przejażdżka szybkim tramwajem w tunelu.

zobacz galerię zdjęć


21 stycznia 2015


ZAWODY NARCIARSKIE - LIGA SZKÓŁ KRAKOWSKICH
    W dniu 21 stycznia 2015r. Reprezentacja Szkoły 95, brała udział w zawodach narciarskich - slalom gigant w ramach Ligi Szkół Krakowskich, które odbyły się w Niedzicy na stoku Polana Sosny. Wszyscy zawodnicy ukończyli slalom, a Alicja Bujas z klasy 5a zajęła II miejsce. 3 lutego, w drugiej edycji Ligi, Alicja Bujas zajęła I miejsce. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również: Julia Godula, Aleksandra Boryczka, Zuzanna Lipowiecka, Piotr Trenzinger. 30 stycznia, podczas Igrzysk Młodzieży Szkolnej Miasta Krakowa w Narciarstwie Alpejskim, drużyna dziewcząt w składzie: Alicja Bujas, Aleksandra Wajs i Julia Godula zajęła II miejsce.

Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


20 stycznia 2015


"12 miesięcy" - przedstawienie klasy 1e
    Dnia 20 stycznia 2015r. klasa Ie zaprosiła babcie i dziadków na występ z okazji ich święta. Dzieci przygotowały przedstawienie pt. "12 miesięcy" wzbogacone piosenkami i improwizacją taneczną do "Czterech pór roku" Vivaldiego. Następnie uczniowie złożyli swoim bliskim "alfabetyczne życzenia" i zagrali utwór "Kurki trzy" na bum-rurkach. Dziadkowie i babcie byli bardzo wzruszeni po gromkim odśpiewaniu przez wnuczęta "100 lat".
    Następnego dnia klasa Ie zaprezentowała przedstawienie swoim kolegom z klas pierwszych i drugich.

zobacz galerię zdjęć


styczeń 2015


5A na Olimpie
    Swą niezwykłą mitologiczną podróż uczniowie klasy 5a zakończyli na Olimpie - świętej górze starożytnych Greków. To właśnie tutaj na uroczystej uczcie, zorganizowanej w sali regionalnej, uczniowie mieli okazję popisać się swoją pomysłowością oraz zdolnościami aktorskimi. Przebrani w piękne stroje, dzierżąc w ręku atrybuty władzy, opowiadali o barwnych losach bohaterów mitologicznych. Całości dopełniła, jak to na uczcie, wspaniała ambrozja i boski napój o niezwykłym zapachu.
    To była niezapomniana lekcja języka polskiego.

zobacz galerię zdjęć

STOP cyberprzemocy
    Pod koniec roku 2014 klasa 6c wzięła udział w kampanii na rzecz praw człowieka w Internecie. Zrealizowaliśmy przedsięwzięcie "STOP cyberprzemocy".
    W czasie kilku lekcji zapoznaliśmy się z problemem cyberprzemocy i nienawiści w Internecie. Spróbowaliśmy znaleźć sposób na przeciwdziałanie mowie nienawiści. Przygotowaliśmy akcję, która miała uświadomić naszym rówieśnikom, jakim problemem staje się cyberprzemoc.
    Postanowiliśmy opracować szereg materiałów, które złożyły się na audycję radiową, film oraz wystawę plakatów. Ustaliliśmy przydział obowiązków, każdy z uczniów naszej klasy dołożył "cegiełkę" do wspólnego przedsięwzięcia.
    Wśród 100 uczniów klas 4 - 6 oraz w Internecie przeprowadziliśmy ankietę na temat cyberprzemocy i opracowaliśmy jej wyniki. Stworzyliśmy Kodeks Komentowania w Internecie, wykonaliśmy też plakaty i znaki ostrzegające przed zachowaniami przemocowymi w Internecie. Napisaliśmy scenariusz i dialogi do audycji oraz filmu. Wystąpiliśmy w audycji, filmie, zrobiliśmy zdjęcia i zmontowaliśmy materiał.
    Przedsięwzięcie było dla nas interesującym doświadczeniem i dobrą zabawą. Mamy nadzieję, że nasza akcja uświadomiła uczniom naszej szkoły, czym jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić.
    Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu będziecie mogli zobaczyć nasz film w czasie specjalnej projekcji.     Do 10 lutego można głosować na nasz projekt na facebookowej stronie kampanii "Bez nienawiści".

zobacz galerię zdjęć

AKTYWNA SZKOŁA
    W ramach programu "Aktywna szkoła, aktywny uczeń", na przełomie grudnia i stycznia, odbyły się w naszej szkole liczne zajęcia i testy sportowe.
    Najpierw uczniowie z klas IV - VI mogli wykazać się umiejętnościami sportowymi z zakresu koszykówki. W tej dyscyplinie liczy się technika, szybkość, koordynacja, ale także radość i dobra zabawa. Uczniowie dzielnie mierzyli się z kolegami. Niektórzy z nich kozłowali tak dobrze jak sam Marcin Gortat.
    Uczniowie mogli również dowiedzieć się jaka jest ich ogólna kondycja fizyczna. W ramach wielkiego testu każdy uczeń realizował próby: skoczności, gibkości, szybkości, siły ramion, siły mięśni brzucha oraz wytrzymałości. Wyniki zostały zinterpretowane zgodnie z normami odpowiednimi dla wieku i płci.
    W naszej szkole odbył się także dzień aktywności. Na wszystkich lekcjach wychowania fizycznego uczniowie mogli próbować bicia Rekordów Szkoły w różnych konkurencjach. Uczniowie podeszli do ćwiczeń z dużym entuzjazmem i zapałem. Wspólnie bawili się, pokonując swoje słabości. I choć mięśnie dawały o sobie znać, to uśmiech nie znikał z twarzy.


zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


„ŒKlasa 2d w Bibliotece Publicznej przy al. 29 listopada
    W październiku klasa 2d została zaproszona na warsztaty ekologiczne zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną przy al. 29 listopada. Temat spotkania brzmiał: "Dlaczego obrączkujemy ptaki?". Pan ornitolog opowiedział o wędrówkach ptaków oraz sposobach ich obrączkowania. To niezwykłe ciekawe spotkanie sprawiło, że niektórzy uczniowie postanowili w przyszłości zgłębić wiedzę o życiu ptaków i zostać ornitologami.
    W listopadzie i grudniu klasa 2d ponownie odwiedziła Bibliotekę. Tym razem wzięła udział w warsztatach biblioterapeutycznych, podczas których współcześni bohaterowie literaccy zabrali uczniów w podróż po świecie uniwersalnych wartości takich jak szacunek, tolerancja, miłość i przyjaźń.

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


SZLACHETNA PACZKA
    Klasa 6c już po raz trzeci wzięła udział w akcji charytatywnej "Szlachetna Paczka". W tym roku przygotowywaliśmy podarunki dla 87 - letniej pani Joanny, skromnej i samotnej osoby.
    Cała klasa brała udział w robieniu zakupów, kilkoro z nas wzięło na siebie pakowanie i ozdabianie paczek kolorowym papierem. Drodzy Rodzice pomogli w przetransportowaniu ośmiu paczek do bazy.
    Kolejny raz stanęliśmy na wysokości zadania: wywołaliśmy uśmiech na twarzy starszej pani i pomogliśmy jej serdecznym gestem.
    Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w przyszłorocznej Szlachetnej Paczce. To wspaniała inicjatywa, która uczy, w jaki sposób dobrze i efektywnie pomagać.

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


Klasa 4a pomaga spełniać dziecięce marzenia
     W grudniu uczniowie klasy 4a włączyli się w akcję charytatywną organizowaną przez Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. Ks. Tischnera "Listy do świętego Mikołaja". Celem akcji jest spełnianie marzeń najmłodszych podopiecznych fundacji, które zostały przez nich opisane w listach do świętego Mikołaja. Pierwszy krok polegał na wybraniu listu oraz zorganizowaniu niezbędnych materiałów do wykonania prezentu. Podczas godziny wychowawczej uczniowie wykonali piękną kartkę oraz ułożyli życzenia świąteczne dla chorej dziewczynki. To było niesamowite uczucie, kiedy udało nam się wspólnie spełnić marzenia chorego dziecka.

zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


„ŒŚniadanie z Serwisantem”
    W grudniu, w ramach programu STARS, odbyły się w naszej szkole warsztaty z zakresu serwisowania rowerów. Warsztaty te, dla uczniów klas V i VI, prowadził doświadczony serwisant p. Wojciech Turlejski. Były one prowadzone w formie multimedialnej - uczniowie mieli podgląd czynności serwisanta na dużym ekranie.
    Na początku uczniowie dowiedzieli się jak należy dbać i konserwować rower, żeby długo, bezpiecznie i bezawaryjnie na nim jeździć. W dalszej części omówione zostały podstawowe zasady zmiany przebitego koła, uczniowie dowiedzieli się również jak smarować łańcuch, jak konserwować hamulce oraz poznali różne typy rowerów. Ostatnia część warsztatów polegała na praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy - chętni uczniowie mogli samodzielnie założyć dętkę i napompować koło. Chętne dzieci otrzymały także bon zniżkowy na zakup części i naprawę roweru w sklepie rowerowym na ul. Wileńskiej.
    Na zakończenie została przeprowadzona anonimowa ankieta wśród 50 losowo wybranych uczniów z klas V-VI. Uczniowie wyrazili swoją opinię dotyczącą atrakcyjności zajęć: 88% ankietowanych uznało zajęcia za bardzo ciekawe.
    Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne spotkanie w ramach STARS z zakresu cykloedukacji, które poprowadzi Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów.

zobacz galerię zdjęć


19 grudnia 2014


Ratujmy święta
    19 grudnia uczniowie klasy I c zaprezentowali kolegom z klas I-III świąteczne przedstawienie "Ratujmy święta". Niegrzeczne dzieci, za radą Wróżki, odnalazły w książkach mądre rady. Dzięki temu zrozumiały, że muszą szanować i słuchać rodziców, pomagać sobie nawzajem i zgodnie współpracować a także pomagać w domu i wypełniać swoje obowiązki. Święta zostały uratowane i wszyscy mogli z radością zaśpiewać: "Już wigilijna nadchodzi noc i pewnie przyjdzie spóźniony gość. Nadchodzą święta, nadziei czas, świat się otulił w biały płaszcz. A my staniemy w jednym kręgu wokół choinki"..
    W tym samym dniu, po południu, inscenizacja została zaprezentowana rodzicom. Po przedstawieniu odbyło się wigilijne spotkanie. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły swoim bliskim własnoręcznie przygotowane stroiki na świąteczne stoły.zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


"Zdrowo jem, więcej wiem"
    W grudniu klasy I c i III b przystąpiły do realizacji drugiego zadania w ramach projektu "Zdrowo jem, więcej wiem". Tym razem działania przebiegały pod hasłem "Stawiam na śniadanie".
    W klasach zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne, w trakcie których uczniowie dowiedzieli się jaka jest zależność między właściwym odżywianiem, a osiąganiem sukcesów w szkole. Zdobyta wiedza ma przyczynić się do kształtowania u dzieci postawy odpowiedzialności za własne zdrowie.
    Uczniowie klasy I c wykonali plakat "Zdrowy talerz" pod hasłem "Powiem tacie, powiem mamie co zjem chętnie na śniadanie". Własnoręcznie przygotowali również zdrowe II śniadanie.
    Uczniowie klasy III b zaprosili kolegów z klasy IIc na przedstawienie o zdrowym odżywianiu. Przygotowali również dla młodszych kolegów i koleżanek specjalne zadanie, które polegało na wybraniu i ułożeniu własnego zestawu śniadaniowego. Na lekcji ,,Stawiam na śniadanie'' uczniowie przygotowali zdrowe kanapki i pyszne sałatki owocowe. Na korytarzu wykonana przez uczniów gazetka przestrzega przed niezdrowymi przekąskami, zawierającymi szkodliwe dla zdrowia substancje. Ciekawe pomysły zestawów śniadaniowych zostały zebrane i tworzą ,,Książkę Śniadaniową klasy 3b''.


zobacz galerię zdjęć


19 grudnia 2014


Szkolna wigilia poetycka
    Wigilia - przystrojony biało stół, płoną œświece, lśœni najjaśœniejsza z gwiazd, wokół roztacza się blask choinki. Łamanie się opłatkiem, składanie wzajemnych życzeń. To początek œŚwiąt Bożego Narodzenia, których koloryt i atmosfera pozwalają ludziom oderwać się od szarej rzeczywistośœci, ujrzeć piękno i doznać dobroci, wyrazić komuśœ miłoœść i wdzięcznośœć.
    19 grudnia uczniowie klas 4a, 5a i 6a wprowadzili nas w ten niezwykły œświąteczny nastrój. W pięknej scenografii i blasku przekazanego przez harcerzy betlejemskiego śœwiatełka, snuli poetycką opowieśœć o rodzimych tradycjach œświątecznych, przeplatając ją śœpiewem kolęd i pastorałek. ŚŒpiewając kolędy po włosku, hiszpańsku i angielsku, przypomnieli nam o tym, że pierwsza wigilijna gwiazdka ośœwieca cały śœwiat. Wœród muzyki, wierszy i tańca słali wszystkim zgromadzonym życzenia:


    Wesołych ŚŒwiąt!
    Bez zmartwień,
    Z barszczem, z grzybami, z karpiem.

    Wesołych ŒŚwiąt!
    A w Œświęta niech się snuje kolęda.
    I gałązki śœwierkowe
    Niech wam pachną
    na zdrowie.

    Wesołych ŚŒwiąt!
    A z Gwiazdką -
    Pod śœwieczek łuną jasną
    Życzcie sobie - najwięcej
    Zwykłego, ludzkiego szczꜶcia.
zobacz galerię zdjęć


grudzień 2014


W Muzeum Etnograficznym
    Tuż przed świętami klasy I b i c wzięły udział w warsztatach "Czas niecodzienny. Boże Narodzenie" organizowanych przez Muzeum Etnograficzne przy Placu Wolnica. W czasie wędrówki po muzealnych salach dzieci dowiedziały się jak w dawnych czasach wglądały choinki, jakie ozdoby wykonywano ze słomy, jak wyglądają opłatkowe światy i co wspólnego ma pająk z Bożym Narodzeniem. Wysłuchały opowieści o regionalnych zwyczajach i poszukiwały odpowiedzi na rozmaite zagadki związane z wigilijnymi potrawami. Na zakończenie własnoręcznie wykonały światy z opłatków. Ta bardzo zajmująca podróż w przeszłość w prowadziła wszystkich w radosny nastrój przygotowania do świąt.zobacz galerię zdjęć


18 grudnia 2014


BOŻE NARODZENIE PO IRLANDZKU
    Dnia 18 grudnia uczniowie klas I - III wzięli udział w spotkaniu z native speakerem ze szkoły językowej SELECT. Opowiedział on zebranym o świętach Bożego Narodzenia w swojej ojczyźnie - Irlandii. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali o tym jak Daidí na Nollaig, czyli Święty Mikołaj, zostawia prezenty w skarpetach zawieszonych na kominku oraz o tym, że oczekuje w zamian słodkich ciasteczek oraz dorodnej marchewki dla swojego renifera Rudolfa. Uczniowie mieli okazję poznać irlandzkie zwyczaje świąteczne związane z przystrajaniem choinki oraz tradycyjne wigilijne potrawy.

zobacz galerię zdjęć


9 grudnia 2014


Wycieczka klasy 4 a i 4c do Kopalni Soli w Bochni
    9 grudnia uczniowie klasy 4a i 4c, w ramach prezentu mikołajkowego, wyruszyli w niezwykłą podróż do kopalni soli w Bochni. Przemierzając podziemne korytarze i obserwując wykute w soli kaplice i rzeźby, uczniowie odkrywali historię kopalni od średniowiecza po czasy współczesne. Dodatkową atrakcją była przejażdżka kolejką oraz drewniana zjeżdżalnia, która dawniej służyła jako droga transportowa. Każdy uczestnik miał możliwość zobaczyć, dotknąć, a nawet zabrać na pamiątkę bryłkę soli. Dzięki podziemnej ekspozycji multimedialnej uczniowie odbyli wirtualne spotkanie z królem Bolesławem Krzywoustym, żupnikami z Genui oraz duchem mnicha cystersa. To była niezwykła lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

zobacz galerię zdjęć


8 grudnia 2014


Szopka klasy 1e
    Dnia 08 grudnia 2014 r. klasa 1e gościła u siebie artystę rzeźbiarza p. J. Dryniaka, tatę jednej z uczennic. Pod jego czujnym okiem powstała wspaniała szopka, w której przygotowanie włączyły się wszystkie dzieci. Pierwszaki dzielnie cięły i kleiły, a efekt ich wytrwałej wspólnej pracy można podziwiać na zimowej wystawie na parterze szkoły.

zobacz galerię zdjęć


5 grudnia 2014


Mikołaj
    5 grudnia uczniów klas I odwiedził święty Mikołaj. Wszystkim grzecznym dzieciom przyniósł wspaniałe prezenty i worki pełne słodyczy. Uczniowie z klasy 1b byli przygotowani na jego przybycie - wszyscy ubrali się na czerwono i założyli "mikołajowe" czapki. Uczniowie klasy 1c powitali Mikołaja specjalnie dla Niego przygotowanymi upominkami. W zamian otrzymali list z podziękowaniami i prezent niespodziankę - zaproszenie do kina. Radość była ogromna! W poniedziałek 8 grudnia cała klasa pojechała do Multikina i obejrzała film "Piorun i magiczny dom". Zabawna i wzruszająca historia sympatycznego kotka bardzo się wszystkim podobała. Dziękujemy św. Mikołaju!

zobacz galerię zdjęć


4 grudnia 2014


W fabryce baniek
    4 grudnia klasy 0, I b i I c pojechały do Fabryki Ozdób Szklanych ARMAR w Bęble. W czasie warsztatów dzieci dowiedziały się jak powstają choinkowe ozdoby. Podziwiały piękne, ręcznie malowane bombki w rozmaitych kształtach. Samodzielnie, według własnego pomysłu udekorowały szklane bańki, które będą wyjątkową ozdobą świątecznych choinek.

zobacz galerię zdjęć


2 grudnia 2014


W kopalni
    2 grudnia klasa I c odwiedziła Kopalnię Doświadczalną mieszcząca się na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH. Uczniowie oglądali maszyny górnicze. Dowiedzieli się jak wygląda proces wydobywania węgla i na jakie zagrożenia narażeni są podczas pracy górnicy. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały urządzenia i zadawały wiele ciekawych pytań. Szczególną uwagę zwróciły znajdujące się w Muzeum AGH zabytkowe modele urządzeń górniczych i hutniczych. Miłą niespodzianką były przygotowane przez tatę jednego z uczniów, pana Artura Wójcika, bryłki szarej, różowej i krystalicznej soli, które otrzymali na pamiątkę tej wycieczki wszyscy uczniowie.

zobacz galerię zdjęć


listopad 2014


Klasa 0
     Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, z klasy 0, pilnie uczą się i pracują, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie.
     W listopadzie "zerówka" brała udział w jesiennych zabawach na świeżym powietrzu, pilnie przy tym obserwując jak Pani Jesień zmienia świat wokół nas. Swoje obserwacje dzieci upamiętniły wspaniałymi pracami plastycznymi, które powstały z zebranych w parku liści. Podczas zajęć z panią pielęgniarką uczniowie dowiedzieli również jak ważne dla zdrowia, szczególnie jesienią, jest właściwe odżywianie.
     Wszyscy uczniowie zerówki uczcili również listopadowe święto państwowe - 11 listopada. W czasie zajęć poznali symbole narodowe i wykonały techniką wydzieranki godło Polski. Wspólnymi siłami stworzyli również mapę Polski, na której zaznaczyli charakterystyczne dla naszej Ojczyzny krajobrazy oraz miejsca znane dzięki naszym sławnym rodakom.
     Listopad to również miesiąc, kiedy każdy człowiek powinien pamiętać o życzliwości. Zerówka włączyła się w szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Życzliwości - dzieci przygotowały "życzliwe" buźki, którymi udekorowały parter szkoły.


zobacz galerię zdjęć


listopad 2014


Co słychać w programie STARS?
     W ramach programu Stars pod koniec listopada Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zainstalował pod naszą szkołą stojaki rowerowe w kształcie litery "U". Teraz miłośnicy jednośladów będą mieli dodatkowe miejsca do parkowania swoich rowerów. Mimo tego, że pogoda nie rozpieszcza rowerzystów zachęcamy wszystkich do skorzystania z nowych stojaków.
     Od początku listopada rozpoczęliśmy również konkurs na najciekawszą i najładniejsza gazetkę związaną z tematyką rowerową. Swoje pracę będą mogły przedstawić klasy V i VI. W listopadzie mogliśmy podziwiać pracę klasy Va. Grudzień będzie należał do klasy Vb - ich praca będzie zawieszona na gazetce Programu Stars na I piętrze obok biblioteki szkolnej. Na początku kwietnia wszyscy uczniowie w naszej szkole będą mogli zagłosować na platformie szkolnej na ich zdaniem najciekawszą gazetkę.

zobacz galerię zdjęć


25-28 listopada 2014


Andrzejki
    Między 25-28 listopada uczniowie klas I - III wzięli udział w tradycyjnych andrzejkach. Zabawy odbyły się w Domu Kultury przy Al.29-listopada. Dzieci poznały dawne zwyczaje i tradycje związane z andrzejkami. Oprócz lania wosku, wróżono między innymi z liczb, kolorów, butów i skórki z jabłka. Nie obyło się bez tańców i słodkiego poczęstunku. Zgodnie z wróżbami, nadchodzący rok przyniesie dzieciom wiele atrakcji, niespodzianek i sukcesów. Warunek jest jeden, muszą trochę popracować.


zobacz galerię zdjęć


27 listopada 2014


SZEWCZYK DRATEWKA
     W dniu 27 listopada uczniowie klasy 2c zaprosili swoich młodszych kolegów do obejrzenia inscenizacji baśni o Szewczyku Dratewce.
     W przepięknej scenografii młodzi aktorzy opowiedzieli dzieciom ciekawą i mądrą historię o chłopcu, który dzięki życzliwości i dobroci okazywanej wszystkim stworzeniom, pokonał złą czarownicę i zdobył nagrodę - serce księżniczki.
     Uczniowie klasy 2c, którzy zachwycili publiczność wspaniałą grą i pięknym pokazem tańca dworskiego, zostali nagrodzeni gorącymi owacjami.

zobacz galerię zdjęć


27 listopada 2014

ZABAWA ANDRZEJKOWA
     Andrzejki to wieczór wróżby odprawianych tradycyjnie w nocy z 29 na 30 listopada. Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta, chcąc się dowiedzieć, czy wkrótce znajdą mężów. Te wróżby traktowano niezwykle poważnie, uważano, że dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dziś patrzymy na nie z przymrużeniem oka - są po prostu okazją do śmiechu i dobrej zabawy. Oczywiście nie są one zarezerwowane jedynie dla dziewcząt - chłopcy również mogą szukać w nich wizji swojej przyszłości.
     W dniu 27 listopada w naszej szkole odbył się magiczny wieczór andrzejkowy. Tajemnicze wróżki za pomocą wosku, kart, papierowych serc i butów każdemu zainteresowanemu uczniowi chętnie przepowiadały świetlaną przyszłość. Konkursy i wróżby przeplatane były tańcami i zabawami w rytm skocznej, dyskotekowej muzyki. Bawiliśmy się wspaniale!!!

zobacz galerię zdjęć


26 listopada 2014


Warsztaty "Szkiełko i oko"
    26 listopada 2014 r. uczniowie z klasy 3b uczestniczyli w warsztatach z cyklu ,,Szkiełko i oko'', organizowanych przez Centrum Kultury - Dworek Białoprądnicki. Tematem tych zajęć była ,,Woda - płynne eksperymenty''. Uczniowie sprawdzili jak silna jest tarcza obronna wody oraz co należy zrobić, aby połączyć dwa płyny, które się nie mieszają. Wyjaśnili również skąd się wzięło powiedzenie ,,spływa jak po kaczce'' czy ,,oliwa zawsze sprawiedliwa''.
    Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, rozbudziły ich naturalne pasje poznawania otaczającego świata.

zobacz galerię zdjęć


25 listopada 2014

Światowy Dzień Pluszowego Misia
     25 listopada zagościły w naszej szkole najsympatyczniejsi goście - Pluszowe Misie. Małe, duże czy całkiem wielkie, wszystkie bardzo kochane, towarzyszyły dzieciom z klas 0-III w czasie zajęć. Wzięły czynny udział w niektórych lekcjach matematyki i języka polskiego. Wraz ze swoimi opiekunami degustowały miód. Aby uczcić święto misiów, dzieci z klas 0-I wykonały wielki, zbiorowy portret pluszaków. Szkolnymi korytarzami przemaszerowała "Parada Misiów". Oczywiście też nie mogło zabraknąć zabawy "Stary niedźwiedź mocno śpi". Misie w szkole bawiły się znakomicie i obiecały, że za rok znowu nas odwiedzą.
zobacz galerię zdjęć


21 listopada 2014

Wycieczka klasy 1e do Akademii Sztuk Pięknych
     Dnia 21 listopada uczniowie klasy Ie, korzystając z zaproszenia taty swojej koleżanki Natalii, wybrali się do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dzieci zwiedziły uczelnię, podziwiając zgromadzone dzieła sztuki. Były gośćmi w pracowniach rzeźby w kamieniu i w metalu, poznali specyfikę pracy artystów - rzeźbiarzy oraz narzędzia , z których korzystają. Następnie sami wcielili się w rolę artystów i za pomocą węgla szkicowali martwą naturę. Uwieńczeniem tych mile spędzonych zajęć był słodki poczęstunek.

zobacz galerię zdjęć


21 listopada 2014


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
     Życzliwość to uśmiech, serdeczność, dobre słowo, ciepłe spojrzenie. Życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę, daje wiele radości, zacieśnia więzi między ludźmi, a nawet rozbraja konflikty.
     21 listopada to Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Główną ideą tego dnia jest przypomnienie wszystkim ludziom, że dzięki wzajemnej życzliwości możemy zbudować pokój w naszych domach, miastach, państwach i na całym świecie.
     W naszej szkole o życzliwości przypominały nam wesołe, żółte buźki, które uśmiechały się do nas na szkolnych korytarzach. Wszyscy uczniowie w tym dniu ubrali się na żółto, a na przerwach zostali zaproszeni do radosnej zabawy tanecznej. W każdej klasie odbyły się także trzecie już wybory Króla i Królowej Życzliwości. A co najważniejsze - w tym dniu wszyscy byli dla siebie niezwykle mili i życzliwi. I ten efekt chcemy utrzymać już na zawsze!!!


zobacz galerię zdjęć


21 listopada 2014

SPOTKANIE Z LEŚNICZYM
     21 listopada uczniowie klasy 5 uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana Wojciecha Wimmera, leśniczego z Nadleśnictwa Niepołomice. Celem zajęć było poszerzenie wiedzy z zakresu ekologii. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści o zwierzętach polskich lasów oraz o ich ochronie. Dowiedzieli się również jaka jest różnica między śladem a tropem oraz czym różni się poroże od rogów. Na zakończenie zajęć odbył się konkurs, w którym uczniowie wykazali się dużą wiedzą przyrodniczą.

zobacz galerię zdjęć


20 listopada 2014

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA
     W dniu 20 listopada przypada 25 rocznica uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, która została ratyfikowana przez niemal wszystkie państwa świata. Dzień ten został w tym roku ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. W uchwale podkreślono, że to właśnie Polska w 1978 roku zainicjowała powstanie Konwencji - po dziś dzień najważniejszego dokumentu chroniącego prawa najmłodszych.
     Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach, podczas których zdobywali wiedzę na temat swoich praw, jak z nich należy korzystać i do kogo się zwrócić w przypadku ich nieprzestrzegania. Podczas warsztatów uczniowie przygotowali wielobarwne kotyliony i wspaniałe plakaty, na których za pomocą komiksów, historyjek obrazkowych i ilustracji zaprezentowali prawa dziecka. Powstała w ten sposób wystawa, która ozdabia korytarze szkoły i "woła" do wszystkich mijających ją dzieci, nauczycieli i rodziców:

               Niech się wreszcie każdy dowie
               I rozpowie w świecie całym
               Że dziecko to także człowiek
               Tyle że jest mały.


                         /M. Brykczyński/


zobacz galerię zdjęć


19 listopada 2014

Fizyka dla Smyka
     19 listopada odbyły się w szkole, przygotowane przez Akademię Nauki, warsztaty "Fizyka dla Smyka", które mają na celu przybliżenie dzieciom tajemnic otaczającego świata poprzez zabawę i eksperymenty. Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych, którzy poznawali "magiczną" moc magnesu. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przeprowadzały doświadczenia, rozwiązywały zagadki i poszukiwały odpowiedzi na szereg pytań, przy okazji fantastycznie się bawiąc.

zobacz galerię zdjęć


17 listopada 2014

W świecie filmu
     17 listopada klasy 1 c i 1 b rozpoczęły filmową edukację w Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej. Uczniowie wzięli udział w warsztatach, w trakcie których dowiedzieli się jak powstają filmy rysunkowe. Wykonywali magiczne obrazki, na których narysowane elementy zaczęły zmieniać swoje położenie. Dzieci obejrzały także film "Dolina Paproci", którego projekcja odbyła się w ramach konkursu filmowo- plastycznego "W świecie baśni". Zarówno warsztaty jak i film bardzo się wszystkim podobały.

zobacz galerię zdjęć


14 listopada 2014

Warsztaty etnograficzno-artystyczne w " Żywej pracowni " na Kazimierzu
     14 listopada braliśmy udział w warsztatach poświęconych filcowaniu wełny. Pod czujnym okiem Pani instruktor rozpoczęliśmy naszą przygodę z rzemiosłem. Dowiedzieliśmy się jak z futerka owieczki powstaje filcowana tkanina oraz kto i w jaki sposób odkrył filc. Na początku nie było łatwo. Okazało się, że trzeba mieć wiele cierpliwości, aby wykonać niepowtarzalne filcowane dzieło. Ale nam się udało! Wykonaliśmy piękne kolorowe obrazki, które mogą służyć jako podkładka lub zakładka do książki.
     Zapraszamy do oglądania efektów naszej pracy.
                                                                           Uczniowie klasy 4a


zobacz galerię zdjęć


14 listopada 2014


SIECIAKI - warsztaty dla klas pierwszych
     Dnia 14 listopada odbyły się we wszystkich klasach pierwszych zajęcia warsztatowe "Sieciaki". Przeprowadził je tata Weroniki Chojnackiej z klasy Ie. Najpierw dzieci ustalały, do czego wykorzystuje się komputer i czy jest on przydatny w życiu ludzi. Potem pierwszaki obejrzały film animowany, opowiadający o zagrożeniach w sieci. Po filmie uczniowie dyskutowali o sytuacjach niebezpiecznych, z którymi mogą się zetknąć wszyscy korzystający z Internetu, a w szczególności dzieci. Wspólnie zostało ustalone, jak można niebezpieczeństw uniknąć oraz im zapobiec. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w zajęciach, toteż otrzymali upominki w postaci książeczek oraz kredek. Teraz żaden "Śmieciuch" grasujący w sieci nie będzie im straszny!


zobacz galerię zdjęć


listopad 2014

SUKCESY LITERACKO - PLASTYCZNE NASZYCH UCZNIÓW
     Dopiero początek listopada, a uczniowie naszej Szkoły mogą już pochwalić się sukcesami w krakowskich konkurach literackich i plastycznych.
     Pod koniec października został rozstrzygnięty konkurs literacko - plastyczny zorganizowany przez Śródmiejską Bibliotekę Publiczną pt. "Książka, to butelka rzucona na pełnym morzu - podróże literackie przez krainę wyobraźni".
     W konkursie udział wzięli uczniowie, którzy uruchomili swoją bujną wyobraźnię i dopisali nowy, niezwykły rozdział lub zakończenie do ulubionej książki. Powstały również piękne i tajemnicze prace plastyczne. Młodzi autorzy spisali się wspaniale, gdyż aż 25 osób z klas II - VI zostało nagrodzonych w tym konkursie.


 • Oto laureaci:

  1. Maciej Chrapek, 2a
  2. Maja Wołos, 2a
  3. Amelia Karpińska, 2d
  4. Emilia Krzyworzeka, 2c
  5. Magdalena Kudłacz, 2a
  6. Maja Macherzyńska, 2c
  7. Jakub Michalski, 2a
  8. Antoni Narębski, 2a
  9. Małgorzata Żurek, 2a
  10. Katarzyna Niemczyk, 5a
  11. Sebastian Syryca, 3b
  12. Wiktoria Iwancewicz, 3b
  13. Katarzyna Okarma, 3b
  14. Maksymilian Kuśnierz, 3b
  15. Łukasz Trzos, 4a
  16. Katarzyna Bojarska, 4c
  17. Bartosz Palimąka, 4c
  18. Szymon Filipiec, 5b
  19. Marcin Frąś, 6c
  20. Piotr Jarecki, 5b
  21. Julia Leśniak, 5c
  22. Mateusz Niemiec, 5b
  23. Mateusz Kubasiewicz, 6a
  24. Patrycja Bernasowska, 5b
  25. Weronika Bodzoń, 6a
     9 listopada w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyła się piękna uroczystość, w czasie której nagrodzona została spora grupa uczniów naszej szkoły, biorących udział w konkursie literacko - plastycznym zorganizowanym przez Radę III Dzielnicy. Temat: "Bohaterowie walk o niepodległość 1914 - 1921 w nazwach ulic miasta Krakowa. Dlaczego warto o nich pamiętać?"
     Uczniowie napisali wiele bardzo ciekawych prac literackich: opowiadania, listy, kartki z pamiętnika oraz niezwykle wzruszające wiersze poświęcone bohaterom narodowych o niepodległość naszej Ojczyzny. Ozdobę konkursu stanowiły piękne prace plastyczne.

 • Oto laureaci:


  • Konkurs plastyczny: I miejsce - Agnieszka Rawicka, 5c
             - Katarzyna Niemczyk, 5a
             - Weronika Kułacz, 5c
  • Konkurs literacki: I miejsce - Zuzanna Kudroń, 5a
   II miejsce - Julia Leśniak, 5c
             - Katarzyna Niemczyk, 5a
   III miejsce - Ewa Skomro, 4a
             - Agnieszka Rawicka, 5c
             - Oliwa Lipiarz, 6c
             - Joanna Kitlińska, 6c
   Wyróżnienie: - Kacper Tukendorf, 4c
             - Mikołaj Pszczółka, 5a
             - Maciej Przepłata, 5c
             - Piotr Natkaniec, 5c
              Natalia Michalska, 6a
             - Krzysztof Mach, 6c
             - Mateusz Lorenc, 6a
             - Zofia Bochenek, 4c

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!


zobacz galerię zdjęć


6 listopada 2014


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
     Dnia 6 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony 96 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Program artystyczny, noszący tytuł "I będzie Polska nowa", przygotowali uczniowie klas VIb, Vb, IVc. Po odśpiewaniu hymnu narodowego wysłuchaliśmy tekstów historyczno-poetyckich, poświęconych walce o wolność. Wśród nich znalazł się wiersz Juliu-sza Słowackiego "Rozmowa z piramidami" oraz fragment noweli Marii Dąbrowskiej pt. "Marcin Kozera". Usłyszeliśmy także Apel Poległych, przywołujący nazwiska naszych bohaterów, "chłopców malowanych", ułanów, szarych piechurów i ich dowódców, których ofiara życia stała się fundamentem odrodzonej Polski. Wspólnie śpiewaliśmy popularne pieśni patriotyczne i harcerskie, towarzyszyły nam też polonezy i mazurki Fryderyka Chopina. Występ uświetnił taniec w wykonaniu klasy Vb oraz IVc.
     W taki oto sposób przygotowaliśmy się do świętowania dnia 11 Listopada.


zobacz galerię zdjęć


4 listopada 2014


SZKOŁA ŻYWEGO RZEMIOSŁA
     4 listopada klasa 3b odwiedziła ,,Żywą Pracownię'' na krakowskim Kazimierzu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach etnograficzno - artystycznych w ramach projektu ,,Szkoła Żywego Rzemiosła''. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom tradycyjnego rzemiosła, zapoznanie z ginącymi zawodami oraz sztuką ludową. Podczas zajęć dzieci wykonały piękne lalki w strojach krakowskich. Uczniowie dowiedzieli się czym charakteryzował się tradycyjny strój Krakowiaków Zachodnich i co wyróżniało go spośród strojów noszonych w innych regionach. Podczas drugiej części zajęć, na podstawie wzorników fajerek -charakterystycznego kwiatowego motywu dla krakowskich wycinanek, zaprojektowali i wycięli dekoracyjne wycinanki. Warsztaty były wspaniałą zabawą!zobacz galerię zdjęć


październik 2014


Zdrowo jem, więcej wiem
     "Zdrowo jem, więcej wiem" to projekt Fundacji Banku Ochrony Środowiska w trosce o zdrowie młodego pokolenia. Do udziału w IV edycji projektu, realizowanego pod patronatem MEN, Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, przystąpiły w bieżącym roku szkolnym klasy I c i III c.
     Tematem zadań pierwszej części etapu jesiennego były owoce i warzywa, ich wartości odżywcze oraz rola jaką odgrywają w codziennej diecie. W trakcie zajęć dzieci poszerzały wiedzę, wykonywały plakaty i gazetki, przygotowały eksponaty na wystawę, uczestniczyły w zajęciach ruchowych na świeżym powietrzu. Uczniowie klasy I c przyrządzili i degustowali pyszne sałatki owocowe oraz wykonali ilustrowane przepisy na sałatkę dla rodziców. Uczniowie klasy III c zaprosili do zabaw na boisku młodszych kolegów.
     Podczas zajęć i konkursów uczniowie zdobyli nową wiedzę, którą podzielili się ze szkolną społecznością. Klasa I c przygotowała happening dla kolegów z klas pierwszych, a klasa III c konkurs dla uczniów klas I-III.
     W ramach realizacji projektu rodzice otrzymali materiały edukacyjne oraz obejrzeli prezentacje multimedialne "Prawidłowe żywienie uczniów".


zobacz galerię zdjęć


październik 2014

MIĘKKIE LĄDOWANIE - GOSPODAROWANIE CZASEM
     "Czas... Raz biegnie, innym razem ucieka lub pędzi, a gdy się nudzimy - wlecze się lub stoi. Możemy mieć go pod dostatkiem, albo wręcz przeciwnie - możemy narzekać na jego brak. Taki dziwny jest ten czas." /Eliza Piotrowska, "Bajka o czasie"/

     Tymi słowami uczniowie prowadzący zajęcia w swoich klasach rozpoczęli pierwszy z cyklu warsztatów realizowanych w ramach szkolnego projektu kształtującego umiejętności miękkie "Miękkie Lądowanie". Młodzi nauczyciele przeszli najpierw gruntowne szkolenie, podczas którego dowiedzieli się jak zarządzać czasem. Następnie, pełni energii i zapału, podzielili się swoimi wiadomościami z kolegami z klasy podczas warsztatów. Przedstawili swoim kolegom Jacka, ucznia 5 klasy. Jacek miał przed sobą ciężki dzień. Po powrocie ze szkoły czekały go liczne obowiązki: musiał uczyć się na klasówkę z historii, przygotować plakat na przyrodę, odrobić zadanie domowe z matematyki i angielskiego, a w między czasie zajęcia dodatkowe, umówione spotkanie z kolegą, no i jeszcze mama kazała posprzątać w pokoju... Zadaniem uczniów, którzy pracowali w grupach, było takie zaplanowanie dnia, aby Jacek mógł zdążyć ze wszystkimi obowiązkami i zostało mu jeszcze czasu na rozrywkę.
     Zadanie wcale nie okazało się łatwe. Ale dzięki dyskusji w grupach uczniom udało się poskromić czas. Z tego ćwiczenia wyciągnęli ważne i pomocne wnioski dla siebie samych:
 • Warto planować czas
 • Najpierw obowiązki, a później przyjemność
 • Trzeba znaleźć czas na zabawę i relaks
 • Na wszystko znajdziemy czas, jeśli go dobrze zaplanujemy
 • Nie odkładajmy spraw na później
 • Warto nauczyć się łączyć obowiązki z przyjemnością
 • Czas planujmy zgodnie z naszymi potrzebami i charakterem

zobacz galerię zdjęć


30 października 2014


WARSZTATY ORNITOLOGICZNE DLA KLAS IV
     W dniu 30 października uczniowie klas IV uczestniczyli w warsztatach ornitologicznych prowadzonych przez Małopolskie Towarzystwo Ornitologiczne.
     Głównym celem zajęć było rozbudzenie wśród uczniów wrażliwości ekologicznej i pogłębienie wiedzy na temat ptaków i nietoperzy żyjących w naszym sąsiedztwie. Uczniowie, zaopatrzeni w wiedzę na temat różnych gatunków ptaków oraz ich zwyczajów lęgowych, udali się w teren. W okolicy szkoły poszukiwali różnych gatunków ptaków oraz ich gniazd. Urządzili również "fotograficzne polowanie" na naszych skrzydlatych przyjaciół. Zajęcia były niezwykle ciekawe!zobacz galerię zdjęć


29 października 2014

KONKURS "LEGENDY KRAKOWSKIE"
     W dniu 29 października w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Krasomówczy "Legendy krakowskie" zorganizowany przez nauczycieli przedmiotów humanistycznych.      Celem konkursu było poznawanie historii i legend własnego regionu, kształcenia sprawności językowej, przygotowanie uczniów do uczestniczenia w życiu publicznym.      Dwudziestu pięciu reprezentantów klas 4-6, w pięknych strojach, zaprezentowało bogaty świat legend krakowskich. Jury w składzie: p. Bogusława Kania - prezes Towarzystwa Prądnickiego, p. Iwona Dąbek- pedagog szkolny oraz p. Maria Rostek - bibliotekarz szkolny wyłonili zwycięzców:

     KLASY IV
 • I miejsce - Artur Szewczyk kl. 4a
 • II miejsce - Patryk Marczykiewicz kl. 4b i Zofia Bochenek kl. 4c
 • II miejsce - Karol Francuz i Tymon Marzec kl. 4a
 • Wyróżnienia: Barbara Ratka kl. 4a, Aleksandra Stefańska kl. 4b, Antoni Stańczykiewicz kl. 4b, Zuzanna Rawicka kl. 4c, Kamil Figiel kl. 4c

     KLASY V
 • I miejsce - Weronika Kułacz kl. 5c
 • II miejsce - Piotr Jarecki kl. 5b i Mikołaj Pszczółka kl. 5a
 • II miejsce - Mikołaj Rojewski 5a
 • Wyróżnienia: Agnieszka Rawicka i Izabela Cybura kl. 5c

     KLASY VI
 • I miejsce - Oliwia Lipiarz kl. 6c i Natalia Zabdyr kl. 6c
 • II miejsce - Szymon Rokicki kl. 6a i Wiktoria Marczykiewicz kl. 6a
 • II miejsce - Joanna Kitlińska kl. 6c i Aleksandra Wajs kl. 6a
 • Wyróżnienia: Antoni Skoczypiec i Martyna Grzegorek kl. 6a

Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć


27 października 2014

PROJEKT EKOLOGICZNY
     27 października 2014 r. uczniowie klasy 3b wzięli udział w grze terenowej w ramach projektu ekologicznego "Małopolska na zielonym szlaku z Mirkiem Koralikiem".
     Przedstawiciele Małopolskiej Organizacji Turystycznej z Krakowa przygotowali dla uczniów stanowiska z bardzo ciekawymi zadaniami związanymi z ekologią. Zadania wymagały od dzieci znajomości takich pojęć jak: recykling, smog, azbest, ścieki oraz umiejętności właściwego segregowania odpadów. Wielką atrakcją dla uczniów były stanowiska z zadaniami praktycznymi tj. stanowisko, na którym należało rozpoznać tropy zwierząt, a także drzewa na podstawie liści i nasion. Podczas zajęć uczniowie poznali niezwykłe zakątki Małopolski, nauczyli się szacunku do przyrody.
     Rywalizacji drużynowej towarzyszyła przyjazna atmosfera i dobra zabawa. Niezależnie od zajętego miejsca w klasyfikacji punktowej, wszyscy uczestnicy projektu otrzymali nagrody za ogromne zaangażowanie i pozytywne rozwiązanie zadań.


zobacz galerię zdjęć


27 października 2014

SPOTKANIE Z ORNITOLOGIEM
     W dniach 23 - 27 października uczniowie z klas drugich i trzecich uczestniczyli w warsztatach ,,Ochrona ptaków i nietoperzy zasiedlających budynki w miastach'' prowadzone przez panią Agatę Żmudę z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Pani ornitolog, w bardzo przystępny sposób, przedstawiła dzieciom wiele ciekawych zagadnień związanych z życiem ptaków i nietoperzy. Podczas oglądania prezentacji multimedialnej uczniowie wykazali się dużą znajomością z tej dziedziny, rozpoznając bez trudu różne gatunki ptaków. Podczas spaceru dzieci szukały miejsc, gdzie mogą gnieździć się ptaki, udało się również spotkać i rozpoznać kilka z nich. Była to niezwykła i bardzo ciekawa lekcja przyrody.

zobacz galerię zdjęć


25 października 2014

DZIEŃ OTWARTY DLA PREDSZKOLAKÓW
     25 października gościliśmy w naszej szkole dzieci przedszkolne i ich rodziców.
     Z tej okazji uczniowie klas 0 - 3 przygotowali wystawę prac pt. "Jesień wiele darów ma, zdrowie, uśmiech wszystkim da". Przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyły w przedstawieniu przygotowanym przez klasy pierwsze pt. "Szkolne duszki". Wzięli udział w warsztatach języka angielskiego, plastycznych, muzycznych i ruchowych, których motywem przewodnim była piękna, kolorowa i bogata w witaminy jesień. Przedszkolaki miały również okazję zwiedzić całą szkołę i poznać jej wszystkie sekrety.
     Goście wesoło spędzili czas w naszej szkole! Zapraszamy na kolejne "Dni Otwarte"!!!


zobacz galerię zdjęć


24 października 2014


ŚLUBOWANIE KLAS I
     24 października miało miejsce najważniejsze dla najmłodszych uczniów naszej szkoły wydarzenie. Odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych. Do tej uroczystości pierwszoklasiści przygotowywali się od kilku tygodni.
     Najpierw dzieci spotkały się z Panią Jesienią, a potem zaprezentowały swoje umiejętności. Szkolne duszki egzaminowały kandydatów na uczniów. Okazało się, że znają już oni swoje obowiązki i wiedzą jak należy je wypełniać. Potrafią pięknie śpiewać, tańczyć i grać na instrumentach. Znają zasady zachowania w szkole i na drodze. Po znakomicie zaliczonym egzaminie odbyło się ślubowanie, a następnie pani dyrektor Elżbieta Poradowska dokonała pasowania na uczniów. Cała uroczystość dostarczyła wielu wzruszeń zarówno dzieciom jak i obecnym na widowni Rodzicom. Na zakończenie Pani Jesień, wraz z uczniami z Małego Samorządu, poczęstowała dzieci jabłkami. O słodki poczęstunek w klasach zadbali rodzice.
     Ten wyjątkowy, pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów.


zobacz galerię zdjęć


23 października 2014

MULTIMEDIALNA LEKCJA HISTORII
     23 października uczniowie klas V i VI wzięli udział w lekcji historii pt. "Opowieść o Żydach polskich" zorganizowaną za pośrednictwem Internetu przez Muzeum Historii Żydów Polskich, pod patronatem MEN.
     Wraz z czterystoma tysiącami dzieci i młodzieży z całej Polski, dzięki nowoczesnym technologiom, uczniowie przenieśli się na chwilę do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod zdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu i trafili na zatłoczoną ulicę międzywojennej Warszawy. To była niezwykła lekcja...

zobacz galerię zdjęć


22 października 2014


Wycieczka do Bochni
     Początki wydobycia soli kamiennej w Bochni sięgają 1248 r. Dziś, po blisko ośmiu wiekach eksploatacji, kopalnia przypomina niezwykłe podziemne miasto, zachwycając niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami i urządzeniami wykorzystywanymi przed wiekami.
     Tę niezwykłą scenerię mogli podziwiać uczniowie klas IVb i Vc, którzy w dniu 22 października udali się na wycieczkę do bocheńskiej kopalni. Pani przewodnik zaproponowała młodym turystom wyprawę w przeszłość. Opowiedziała jak dawniej wydobywano sól, a wszystkiemu towarzyszyły projekcje multimedialne, w których postaci ożywały, a wybuchy były jak prawdziwe. Uczniowie mieli okazję zwiedzić trasę turystyczną, jadąc podziemna kolejką pośród półmroku, który rozświetlały jedynie zwisające górnicze latarnie. Było to niezwykle ekscytujące! A na zakończenie wspólnie zagrali w piłkę na podziemnym boisku. Wycieczka była fantastyczną przygodą!zobacz galerię zdjęć


21 października 2014

Odkrywamy fascynujący świat dzikich zwierząt - wycieczka klasy 4 a do Cinema Parku.
     21 października wzięliśmy udział w interaktywnej lekcji przyrody w Cinema Park. W trakcie seansu poznaliśmy wiele ciekawych faktów o migracji ptaków, zwiedziliśmy podwodny świat oceanów oraz braliśmy udział w interaktywnej zabawie, podczas której naśladowaliśmy odgłosy wybranych zwierząt.
     Największe emocje wzbudziła w nas sala ruchu, gdzie na ruchomych fotelach wyruszyliśmy w podróż w odległą przestrzeń.
     Po seansie odbyły się warsztaty, podczas których modelowaliśmy z balonów wybrane przez siebie zwierzęta. Śmiechu było co nie miara, gdy z żyrafy powstał jamnik! Każdy z nas z radością zabrał swojego balonowego zwierzaka do domu.

zobacz galerię zdjęć


21 października 2014

WYCIECZKA DO TYŃCA
     21 października 2014 r. klasa 3 c pojechała na wycieczkę do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Dzieci zwiedziły dziedziniec zewnętrzny, kościół oraz muzeum - część romańską. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały legendy "O starej studni". Jednak największą atrakcją okazała się niezwykle ekscytująca gra planszowa "Miasta i zamki Średniowiecza". Wycieczka była ciekawa i wszystkim się podobała.

zobacz galerię zdjęć


20 października 2014

Wycieczka klasy 5a do Świnnej Poręby
     To był niezwykły dzień, wyjechaliśmy na wycieczkę by zwiedzić zaporę w Świnnej Porębie.
     Pojechaliśmy tam, ponieważ zaprosił nas dziadek jednej z naszych klasowych koleżanek, Kamili. Było to niezwykłe, bo wycieczki jeszcze tam nie mogą wchodzić. Nam udało się zobaczyć wszystko od środka.
     Gdy przyjechaliśmy na miejsce widok mnie zamurował. Naprzeciw mnie zobaczyłem wysoki na około 50 metrów wał ziemi, który z dołu zdawał się nie mieć końca. Później okazało się, że zapora jest długa na 700 metrów. Kiedy jechaliśmy autokarem myślałem, że to będzie jakaś betonowa budowla a na miejscu okazało się, że widzimy wielki, ziemny wał, który zagrodził drogę rzece. Powstał dzięki temu pusty jeszcze zbiornik, który, napełniony wodą, dzięki zaporze, zamieni dolinę rzeki Skawy w piękny i malowniczy zalew. To było niesamowite! Jak można wybudować coś tak wspaniałego?
     Mój podziw wzbudziła także stacja zarybiania. Po wejściu do budynku kazano nam odkazić dłonie i buty i zachowywać się cicho. W następnych pomieszczeniach, na dwóch piętrach i zbiornikach obok budynku hodowane są ryby od pierwszych chwil ich życia do momentu, gdy będą mogły żyć na wolności. Tych ryb było mnóstwo, chyba kilka tysięcy pstrągów. Już niedługo stacja będzie hodować ryby, których w polskich rzekach jest bardzo mało, certy i jesiotry. Potem będą wpuszczane do zalewu i innych rzek w Małopolsce.
     Ale największe wrażenie zrobił na nas widok doliny Skawy, rozciągający się ze szczytu zapory. Niezapomniane widoki i fakt, że jako jedni z niewielu widzimy jeszcze pusty zbiornik, gotowy do wypełnienia sprawił, że poczułem się jak ktoś zupełnie wyjątkowy. Po przejściu szczytem zapory pan inżynier zawiózł nas w miejsce, gdzie kończy się budowa pięknego kolejowego mostu, który już niedługo będzie przecinał część zalewu. No i na koniec smaczny obiad, na który zaprosił nas pan dyrektor - dziadek Kamili.
     To był wyjątkowy i niesamowity dzień, pełen wrażeń i emocji. Zapamiętam tę wycieczkę na zawsze.
                                                     Michał Mizia 5a


zobacz galerię zdjęć


17 października 2014


XIV DZIEŃ PAPIESKI
     W dniu 17 października nasza szkoła włączyła się w obchody XIV Dzień Papieski pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie".
     W Sanktuarium Ecce Hommo uczniowie mieli możliwość wysłuchania montażu słowno - muzycznego, który pobudził do refleksji nad współczesnym światem, a także przypomniał słowa Papieża dotyczące potrzeby budowania nowego świata, nowej cywilizacji - cywilizacji miłości. A to właśnie młodzi ludzie mogą być i są zmianą, której pragniemy w świecie.
     Podczas spotkania siostra Albertynka opowiedziała również uczniom o życiu i działalności św. Brata Alberta, który pracując z biednymi i bezdomnymi ludźmi zmieniał świat na lepsze.


zobacz galerię zdjęć


14 - 25 października 2014


"Feel Inspired "
     W dniach od 14 do 25 października gościliśmy w naszej szkole studentkę z Iranu. Mercedeh podróżuje po świecie i opowiada o swojej ojczyźnie uczniom uczącym się języka angielskiego w ramach międzynarodowego projektu "Feel Inspired " realizowanego przez pozarządową organizację AEISEC.
     Przez dwa tygodnie Mercedeh opowiadała uczniom klas I-VI o Iranie, jego najpiękniejszych zakątkach, jedzeniu, faunie i florze, tradycji oraz muzyce. Iran jest wyjątkowy pod względem historii, kultury, polityki, ale niewiele o nim wiemy. Okazuje się jednak, że mieszkają tam bardzo podobni do nas ludzie, a kraj nie jest tak egzotyczny, jak by się mogło wydawać. Irańczycy to Persowie, którzy nie są Arabami. Są bardzo życzliwi i otwarci. Większość mieszkańców kraju to muzułmanie i wbrew powszechnej opinii są bardzo tolerancyjni. Irańczycy nie mają wielu żon, a związki małżeńskie wyglądają tak jak u nas. Kobiety też pracują. Irańczycy są raczej zamożni. W Iranie jest ciepło. Najcieplej jest w lipcu - temperatury dochodzą do 50 stopni, zwłaszcza na południa kraju i u wybrzeża Zatoki Perskiej, gdzie panują warunki jak w saunie. Mercedeh nie tylko opowiadała o Iranie, ale również wciągała uczniów w świat języka angielskiego różnymi grami edukacyjnymi, pytaniami i quizami. Spotkanie z Mercedeh było doskonałą okazją do poćwiczenia umiejętności komunikacyjnych przez uczniów naszej szkoły.


zobacz galerię zdjęć


13 października 2014


Wycieczka do ogrodu botanicznego
     Każdy uczeń klasy "0" wie, że jesień to najpiękniejsza pora roku. Jest taka kolorowa! Dnia 13 października wybrali się na poszukiwanie jesieni do Krakowskiego Ogrodu Botanicznego. Dzieci poznały wiele bardzo ciekawych roślin, kolorowych kwiatów, ciekawych liści, a także dowiedziały się, co to jest pomnik przyrody i jak się go oznacza. W szklarni młodzi poszukiwacze obejrzeli różne rośliny egzotyczne. Z tej wspaniałej wycieczki przynieśli do szkoły pokaźny bukiet wielobarwnych jesiennych liści.


zobacz galerię zdjęć


9 października 2014


EDUKACJA REGIONALNA W KLASIE 3A
     W dniu 9 października klasa 3a rozpoczęła cykl zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Warsztaty mają na celu rozwinąć u dzieci wiedzę i zainteresowanie kulturą własnego miasta, jak również rozbudzić zamiłowanie do folkloru.
     Prelekcję wraz z prezentacją na temat "Stroju Krakowskiego" przedstawiła pani Małgorzata Surma, nauczyciel z Centrum Młodzieży im dr Henryka Jordana w Krakowie. Uczniowie zostali zapoznani z barwnym, bogato zdobionym ubiorem krakowskim, jednym spośród polskich strojów ludowych uznawanych za narodowy. Poznali jego podstawowe, charakterystyczne elementy oraz dowiedzieli się, że strój krakowski nosił nawet sam Tadeusz Kościuszko, naczelnik powstania z 1794 roku. Klasa aktywnie wzięła udział w grach, zabawach i zajęciach plastycznych proponowanych przez nauczyciela.
     Uczniowie klasy 3a z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia z edukacji regionalnej.zobacz galerię zdjęć


9 października 2014


BEZPIECZEŃSTWO W RUCHU DROGOWYM
     W dniu 9 października uczniowie klas 0 i I spotkali się z przedstawicielami Straży Miejskiej. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dziś wszyscy doskonale już wiedzą, że chodzimy lewą stroną drogi, że światło zielone znaczy "Idź", a czerwone "Stój", a każdy znak informuje nas o ważnej zasadzie, dzięki której będziemy bezpieczni na drodze. Uczniowie mieli również okazję potrenować właściwe przechodzenie przez jezdnię. Na zakończenie Strażnicy rozdali dzieciom książeczki, które po wypełnieniu, stały się osobistymi mini-kodeksami ruchu drogowego każdego ucznia.


zobacz galerię zdjęć


8 października 2014


Spotkanie z pszczelarzem
     8 października uczniowie klas 3a, 3b i 3c wzięli udział w spotkaniu z panem Przemysławem Szeligą z Małopolskiego Towarzystwa Pszczelarzy w Krakowie.
     Zaproszony gość wyjaśnił jak powstaje miód, a dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat różnych jego rodzajów. Pan Przemysław bardzo ciekawie opowiedział o hierarchii jaka panuje w ulu oraz zwyczajach jego mieszkańców. Dokładnie omówił w jaki sposób pszczoły wytwarzają miód, a także inne produkty: wosk pszczeli, mleczko pszczele czy kit pszczeli.
     Wyjaśnił również zainteresowanym uczniom na czym polega codzienna praca pszczelarza oraz zaprezentował przedmioty, bez których pszczelarz nie może się obejść.
     Spotkanie z zaproszonym gościem było bardzo interesujące.


zobacz galerię zdjęć


październik 2014


Klasy II i III w Teatrze Groteska
     Uczniowie klas drugich i trzecich obejrzeli w teatrze Groteska spektakl pt. "Doktor Dolittle" wyreżyserowany przez Jerzego Połońskiego na podstawie książki "The Story of Doctor Dolittle Hugha Loftinga. Główny bohater przedstawienia, doktor Dolittle nauczył się mowy zwierząt i stał się słynnym weterynarzem. Za namową swych zwierząt: małpki, psa, papugi, świnki, sowy, krokodyla, kaczki wyrusza w niebezpieczną i pełną przygód podróż do Afryki, aby ratować chore małpki. Finezyjna gra aktorów, barwne i pomysłowe kostiumy oraz dynamiczna akcja i muzyka sprawiły, że dzieci dały się zabrać w tajemniczą podróż w głąb Czarnego Lądu. Wzruszyła i zachwyciła ich wrażliwość, dobroć i szacunek , którą okazywał zwierzętom doktor Dolittle.

2 października 2014


MAŁY SAMORZĄD UCZNIOWSKI
     W dniu 2 października 2014, w naszej szkole, odbył się pierwszy apel rozpoczynający pracę Małego Samorządu Uczniowskiego.      Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska powitała wszystkie zgromadzone klasy, przypominając im zasady panujące w naszej szkole. Przedstawiła dzieciom reprezentantów Małego Samorządu oraz jego opiekunów. Wspólnie powitano komisje, które będą działać w ramach pracy Małego Samorządu:
 • Komisja porządkowa "Klasa na Medal"
 • Komisja redakcyjna
 • Komisja dekoracyjna
 • Komisja dyżurująca
 • Komisja ekologiczna
     Opiekunowie Małego Samorządu zaprezentowali wystawę prac uczniów zorganizowaną w ramach konkursu "Bezpieczna droga do szkoły". Przypomnieli o zasadach bezpiecznego poruszania się w pobliżu jezdni, w drodze do szkoły oraz o konieczności noszeniu odblasków. Zachęcili również uczniów do brania udziału w kolejnych, licznych konkursach, które przez cały rok szkolny będą organizowane przez Mały Samorząd.


zobacz galerię zdjęć


1 października 2014

3B Z WIZYTĄ W KOMENDZIE WOJEWÓDZKIEJ POLICJI
     1 października 2014 r. klasa 3b została zaproszona do odwiedzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
     Uczniowie zapoznali się z pracownią badań daktyloskopijnych. Tam odkryli tajemnice identyfikacji osób za pomocą śladów daktyloskopijnych czyli po prostu dzięki odciskom palców. Każdy uczeń mógł również wykonać pamiątkowy odcisk własnego kciuka.
     Następnie policjanci przeprowadzili prelekcję na temat bezpiecznego poruszania się na drodze. Największą atrakcją okazała się jednak prezentacja sprzętu uzbrojenia znajdującego się na stanie Oddziału Prewencji Policji w Krakowie oraz zaprezentowany przez Zespół Minersko - Pirotechniczny robot, którego zadaniem jest zdalne rozpoznanie i neutralizacja niebezpiecznych ładunków.
     Wycieczka była niezwykle interesująca!

zobacz galerię zdjęć


październik 2014


Wycieczki do parku
     Korzystając z pięknej, jesiennej pogody uczniowie klas I odwiedzali w ostatnich dniach września Park Zaczarowanej Dorożki.
     Dzieci z klasy I c prowadziły w parku przyrodnicze obserwacje i uczestniczyły w grze terenowej. Rozwiązywały rozmaite zadania, które przygotowała dla nich pani Jesień. Za dobrze wykonane zadania otrzymywały kolorowe listki. Z kolei uczniowie z klasy I b poznawali jesienną przyrodę za pomocą zmysłów: wzroku, słuchu, węchu i dotyku. Uczniowie z klas Id i Ie zbierali wspaniałe skarby jesieni - kolorowe liście, żołędzie, kasztany, orzechy, szyszki, a także rozegrali mecz piłki nożnej. Pierwszaki z dużym zaangażowaniem brały udział we wszystkich zabawach.
     Nagrodą dla uczniów była zabawa na placu. Czas spędzony w parku upłynął szybko i bardzo przyjemnie.

zobacz galerię zdjęć


październik 2014


Konkurs wiedzy "Kultura ludowa Krakowiaków i Górali"
     Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie zorganizowało dla uczniów klas od IV do VI konkurs wiedzy "Kultura ludowa Krakowiaków i Górali". Celem tego konkursu jest poznanie przez dzieci rodzimej kultury oraz kształtowanie postaw uczniów dotyczących poszanowania tradycji i kultury własnego narodu.

     Uczniowie klas V naszej szkoły wzięli udział w pierwszych - z kilku zaplanowanych - zajęciach prezentujących tą tematykę. Zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Surma. W czasie prezentacji dorobku kulturalnego, materialnego i społecznego Krakowiaków i Górali poznaliśmy bardzo wiele cennych szczegółów na temat życia wsi galicyjskiej.
     Serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe zajęcia i z niecierpliwością czekami na kolejne historie.

zobacz galerię zdjęć


wrzesień 2014


PROJEKT STARS
     We wrześniu 2014 nasza szkoła przystąpiła do europejskiego programu promującego jazdę na rowerze, który zrzesza dziewięciu partnerów (9 europejskich miast) wdrażających działania wokół wspólnego celu: zwiększenia liczby uczniów podróżujących do i ze szkoły rowerem, którzy wcześniej byli dowożeni samochodem.
     W ramach programu przez cały rok szkolny będą odbywały się różne działania, inicjatywy i akcje promujące jazdę na rowerze. Program został skierowany do uczniów oraz rodziców klas piątych i szóstych. W ramach programu powołana została tzw. grupa robocza składająca się z nauczycieli, uczniów oraz rodziców, która będzie koordynować wszelkie działania i akcje związane z programem.
     Zachęcamy wszystkich uczniów SP 95 oraz ich rodziców do aktywnego włączenia się do programu STARS poprzez aktywne uczestnictwo we wszystkich inicjatywach. Na naszej stronie internetowej będą zamieszczane zdjęcia i relacje z akcji i działań uczniów.
wrzesień 2014


Wyprawa na targ
     Pod koniec września uczniowie klasy 2a wybrali się na wycieczkę na Targowisko Plac Imbramowski.
     Przygotowania do wyprawy rozpoczęły się dużo wcześniej w klasie, gdzie uczniowie ustalili listę niezbędnych składników do przygotowania sałatki owocowej, podzielili się na grupy, oszacowali koszt zakupów.
     Na placu targowym, pod opieką rodziców i nauczycieli rozpoznawali witaminowe skarby jesieni, w tym pięknie wybarwione jabłka i śliwki oraz niezwykłe i różnokształtne dynie. Starym zwyczajem i z dużym sukcesem dzieci prowadziły negocjacje cen owoców, czym wprowadziły w doskonały humor sprzedających. W zamian obdarowali ich oni pysznymi owocami oraz poczęstowali kiszonymi ogórkami. Po powrocie do klasy, dzieci samodzielnie przygotowały smaczną, owocową sałatkę. Mnóstwo wrażeń i atrakcyjna forma zajęć z edukacji zdrowotnej i matematycznej sprawiły, że dzieci z niecierpliwością oczekują kolejnych lekcji w niezwykłych miejscach ...


zobacz galerię zdjęć


wrzesień 2014


Pierwszy miesiąc w "zerówce"
     Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły swoja przygodę ze szkołą. Wspólna zabawa, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności pozwolą im dobrze przygotować się do podjęcia obowiązków szkolnych.
     W pierwszym miesiącu dzieci nauczyły się jak udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia. Gościli w klasie instruktora - pana Marcina, który pokazał dzieciom jak wykonać masaż serca, opowiedział o pierwszej pomocy i przypomniał ważne numery telefonów, pod które należy zadzwonić w razie zagrożenia. Każde dziecko miało możliwość wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Nie jest to takie proste jak wygląda!
     Bardzo ważne jest bezpieczeństwo w drodze do szkoły. Dzieci poznały wiele zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, nauczyły piosenki i wierszyka, które pomogą zapamiętać zasady przechodzenia przez jezdnię. Aby jeszcze dokładniej zapoznać się z tymi ważnymi tematami, Straż Miejska zaproponowała dzieciom wspólną, fajną zabawę, podczas której najmłodsi uczniowie poznali różne znaki drogowe i potrenowali właściwe przechodzenie przez jezdnię. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało książeczkę o bezpieczeństwie w domu i na ulicy.


zobacz galerię zdjęć
Pasowanie pierwszoklasistów na czytelników
     Na przełomie września i października br. pierwszoklasiści odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani Bibliotekarka opowiedziała uczniom o zasadach tu panujących, zaprezentowała księgozbiór i pracownię multimedialną oraz pokazała jak należy obchodzić się z książkami. Następnie uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie:
MY UCZNIOWIE PIERWSZEJ KLASY
TOBIE KSIĄŻKO PRZYRZEKAMY
ŻE SZANOWAĆ CIĘ BĘDZIEMY
KRZYWDY ZROBIĆ CI NIE DAMY!
I już jako pełnoprawni czytelnicy z wielką ochotą wypożyczyli swoje pierwsze książki.

zobacz galerię zdjęć


październik 2014


Wycieczka do Muzeum Armii Krajowej
     W dniach 29 i 30 września uczniowie klas VI zwiedzali Muzeum Armii Krajowej. Tak wspominają tę wycieczkę:
     29 września 2014 roku byłam wraz z moją klasą na wycieczce w Muzeum Armii Krajowej. Wiele się tam nauczyliśmy o czasach II wojny światowej, świetnie się przy tym bawiąc.
     Gdy przyszliśmy do muzeum, poznaliśmy panią, która oprowadziła nas po wspaniałej wystawie. Na początku poszliśmy na warsztaty, jednak nie były to zwykłe zajęcia, tylko świetna zabawa. Dowiedzieliśmy się, co było niezbędne żołnierzowi w czasie walki, jak okrutny był nasz świat i jak trudno żyło się w czasie wojny. O losie, jaki spotykał dzieci, młodzież, dorosłych, a nawet bezbronnych staruszków. Wszystkich rekwizytów można było dotknąć, co wprowadzało fajną atmosferę i pomogło nam się przenieść w czasie. Każdy z nas tworzył sztuczną tożsamość i uzupełniał "KENNKARTĘ", czyli kartę rozpoznawczą. Wkrótce po tym wszystko się zmieniło, przenieśliśmy się do innych, ciężkich czasów, gdzie musieliśmy walczyć o życie. Dokładniej rzecz ujmując poszliśmy na strzelnicę, na której każdy mógł wykazać się swoimi zdolnościami bojowymi. Po ćwiczeniach ze strzelania, zgłębiliśmy tajemnice działań konspiracyjnych, poznaliśmy niby niewinne, a jednak wiele znaczące znaki i symbole, które w czasie wojny były jednym ze sposobów komunikowania się. My - koniczynki i harcerze, poznaliśmy naszych bohaterów, wybawców, tych którzy oddali swoje życie byśmy mogli spokojnie żyć. Żeby nasza ukochana Polska była wolna. Mieliśmy też przyjemność podziwiania ogromnej kolekcji broni różnego rodzaju, a na koniec zostawiliśmy po sobie ślad - wpis do kroniki.
     Była to doprawdy wspaniała, ale i wzruszająca wycieczka, którą wszyscy zapamiętamy na długo. Przeniosła nas do czasów, gdy każdy dzień był całym życiem. Dzięki niej mogliśmy pogłębić naszą wiedzę i przekonać się jak ważna jest pamięć. Pamięć o tych, którzy tam byli i walczyli o nasz naród, o koronę dla orła, który każdego dnia wznosi się nad nami i otacza nas swymi skrzydłami.Asia Kitlińska, klasa 6c

zobacz galerię zdjęć

Pierwszaki
     Minął pierwszy miesiąc nowego roku szkolnego. Największe emocje towarzyszyły w tym czasie dzieciom z klas pierwszych. Dla nich wszystko było pierwsze, nowe i nieznane. Najmłodsi uczniowie doskonale odnaleźli się w szkolnej rzeczywistości. Nawiązali nowe przyjaźnie, podjęli pierwsze, wspólne zadania, nauczyli się pisać pierwsze litery. Przyglądając się dzieciom w różnych szkolnych sytuacjach widać, że w szkole czują się dobrze i z zaangażowaniem podejmują swoje uczniowskie obowiązki. Powodzenia!

zobacz galerię zdjęć


30 września 2014


Dzień Chłopaka
     Dziewczynki z klasy I c przygotowały swoim kolegom, z okazji ich święta, niespodziankę. Każdy chłopiec został obdarowany, wykonaną przez dziewczynki, gwiazdą szeryfa. O drobne upominki dla chłopców i słodki dodatek dla wszystkich dzieci zadbali również rodzice. To był bardzo miły dzień dla całej klasy.

zobacz galerię zdjęć


26 września 2014


Z WIZYTĄ W TVN
     W dniu 26 września uczniowie klasy 6a z wielkim entuzjazmem udali się na wycieczkę do siedziby TVN-u. Z zainteresowaniem zwiedzali studio telewizyjne, w którym kręcony jest program "Rozmowy w toku" oraz wsłuchiwali się w opowieść przewodnika o pracy w telewizji. Uczniowie mieli też możliwość zwiedzenia reżyserki oraz sali z green screenem, w której nagrali własną wersję popularnego talk-show. Z zapartym tchem przyjrzeli się pracy na planie "Szpitala" i "Szkoły" oraz zdobyli zdjęcia z autografami aktorów.
     Jak wspólnie orzekli: "To była jedna z najlepszych wycieczek w naszym życiu"!

zobacz galerię zdjęć


25 września 2014

Klasa 1a w krainie muzyki symfonicznej
     25 września 2014 klasa 1a wzięła udział w spektaklu "Bolek i Lolek symfonicznie". Spektakl był zorganizowany w Kinie Kijów w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć klasyczną kreskówkę o przygodach Bolka i Lolka, którym towarzyszyła przepiękna muzyka w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Młodzi melomani byli zachwyceni spektaklem!

zobacz galerię zdjęć


24 września 2014

WYCIECZKA DO MUZEUM POŻARNICTWA
     24 września 2014 r. klasy 3a i 3b zwiedziły Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Uczniowie obejrzeli bardzo bogate zbiory zgromadzone w muzeum min. samochody gaśnicze i autodrabiny, sprzęt alarmowy oraz ręcznie wyszywane sztandary jednostek straży pożarnej. Szczególne zainteresowanie wzbudziło umundurowanie oraz hełmy strażackie, które mogli przymierzyć.      Po zwiedzeniu muzeum klasy uczestniczyły w lekcji edukacyjnej, której celem było przybliżenie dzieciom zawodu strażaka. Wycieczka była bardzo udana.


zobacz galerię zdjęć


18 września 2014

BEZPIECZNI W POBLIŻU BUDOWY
18 września, w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Skanska "Bezpieczni w pobliżu budowy", gościł w naszej szkole kabaret. Uczniowie klas 0 - V obejrzeli program pt. "Bezpieczeństwo to podstawa", który mimo zabawnej formy i treści poruszał bardzo istotne tematy dotyczące bezpieczeństwa. W trakcie spektaklu dzieci najpierw nauczyły niesforną Zebrę właściwego zachowania na ulicy i przypomniały zasady przechodzenia przez jezdnię. Potem udowodniły psotnemu Kotkowi, że potrafią zachować bezpieczeństwo w pobliżu miejsc, gdzie prowadzone są roboty drogowe i wiedzą, że teren budowy nie jest miejscem do zabawy. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali odblaskowe opaski, dzięki którym będą lepiej widoczni na drodze.

zobacz galerię zdjęć


17 września 2014

ROCZNICE WRZEŚNIA
     Po południu, 31 sierpnia 1939 roku, Adolf Hitler wydał ściśle tajny rozkaz napaści na Polskę następnego dnia o świcie.
     1 września 1939 roku niemiecki okręt szkoleniowy Schlezwig - Holstein rozpoczął ostrzeliwanie Westerplatte. Tak zaczęła się II wojna światowa...
     17 września na naród polski spadł kolejny cios: Związek Radziecki dokonał zbrojnej napaści na Polskę. Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Rzeczpospolitej.
     Wojna ogarnęła wszystkie kontynenty i pochłonęła miliony istnień ludzkich.


Sześć długich zim,
Pięć długich lat
Szła światem wojna,
Żłobiła ślad.
Ogień miotała, śmierć i zniszczenie.
Sześć ostrych zim, pięć skwarnych lat.


     Jednak Polacy łatwo się nie poddawali. Jeszcze we wrześniu 1939 roku rozpoczął działalność ruch oporu przeciwko okupantom. Zrzeszał on wojskowych i cywilów, starszych i młodych, w tym wielu harcerzy ze Związku Harcerstwa Polskiego.

Każda epoka ma swoje cele
I zapomina o wczorajszych snach...
Nieście więc wiedzy pochodnię na czele
I nowy udział bierzcie w wieków dziele,
Przyszłości podnieście gmach!

Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy,
Choć macie sami doskonalsze wznieść;
Na nich się jeszcze święty ogień żarzy
I miłość ludzka stoi tam na straży,
I wy winniście im cześć!


     17 września poezją i muzyką rozpoczęliśmy spotkanie poświęcone 75. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
     Strażnikiem pamięci o przeszłości i bohaterach wojennych lat jest gość naszego rocznicowego spotkania - pan Roman Heil. Opowiedział nam o codziennym życiu mieszkańców Krakowa w latach II wojny światowej. Wspomniał również o konspiracyjnej działalności swojego ojca - Edwarda Heila: harcerza, sportowca, żeglarza, komendanta krakowskich Szarych Szeregów.
     Spotkanie z Panem Romanem Heilem, w którym uczestniczyły klasy czwarte, piąte i szóste, okazało się dla nas prawdziwą i fascynującą lekcją historii.

zobacz galerię zdjęć


1 września 2014

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
      1 września 2014 r. w murach naszej szkoły znów dał się słyszeć radosny gwar rozmów i śmiech dzieci, które po wakacyjnej przerwie powróciły z tornistrem wypchanym pozytywną energią, aby kontynuować wędrówkę przez fascynujący świat wiedzy.
     Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przywitała zebranych na sali gimnastycznej uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. Przedstawiła jakie nowości czekają na dzieci w tym roku, a także przypomniała o niezmiennych, fundamentalnych zasadach obowiązujących w szkole, dzięki którym jest ona miejscem bezpiecznym i dającym każdemu szansę na odniesienie sukcesu.
     W tym uroczystym dniu swoją obecnością zaszczycił nas pan Dominik Jaśkowiec, Radny Miasta Krakowa i III Dzielnicy. Pan Radny życzył wszystkim roku wypełnionego owocną pracą i licznymi sukcesami. Obiecał również wsparcie dla starań Dyrekcji o modernizację infrastruktury sportowej szkoły.
     W szczególny sposób powitaliśmy w naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I, które dziś, z ogromną radością i entuzjazmem, po raz pierwszy wystąpiły w roli uczniów.

zobacz galerię zdjęć© 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie, ul. Wileńska 9, 31-413 Kraków