Wydarzenia 2013/2014


27 czerwca 2014

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


     27 czerwca 2014 r. dobiegł końca kolejny rok szkolny. Był to rok wytężonej pracy, licznych wyzwań i wielu sukcesów. Uwieńczeniem tego "biegu po wiedzę" jest świadectwo, które dziś z rąk wychowawców odebrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 95.
     Podczas uroczystości zakończenia roku nastąpiło oficjalne przekazanie Sztandaru Szkoły na ręce nowo wybranego pocztu oraz ślubowanie uczniów klas VI. Pani dyrektor Elżbieta Poradowska podsumowała mijający rok, przedstawiła wyniki klasyfikacji rocznej, wyróżniając uczniów najpilniejszych i najbardziej zaangażowanych w życie szkoły. Podkreśliła mnogość sukcesów w różnorodnych konkursach o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i powiatowym oraz odczytała słowa uznania dla pracy naszej Szkoły skierowane przez Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.
     Pani dyrektor ogłosiła, że honorowy tytuł "Najlepszy z Najlepszych" w roku szkolnym 2013/2014 otrzymał Damian Topolski z klasy 6a. Ponadto za wyjątkowe osiągnięcia i chlubne reprezentowanie szkoły uhonorowała Nagrodą Dyrektora następujących uczniów: Natalię Książek, Magdalenę Grodecką, Wiktorię Szczelinę i Szymona Gołębiowskiego z klasy 6a oraz Aleksandrę Dziadzio z klasy 6b. Podziękowania za zaangażowanie w życie szkoły, życzliwość i współpracę odebrali także rodzice uczniów.
     Pani Dyrektor życzyła wszystkim zebranym wspaniałych i bezpiecznych wakacji.


zobacz galerię zdjęć






26 czerwca 2014

POŻEGNANIE KLAS VI


     W czwartek, 26 czerwca, siedemdziesięciu czterech uczniów klas szóstych po raz ostatni wkroczyło na salę gimnastyczną, aby wystąpić przed społecznością Szkoły Podstawowej nr 95. Ale cóż to był za występ! W komediowym tonie opowiedzieli o iście szpiegowskich sztuczkach ratowania odpytywanego pod tablicą kolegi - nieszczęśnika, o pierwszej miłości, nieuwiecznionej sercem wyrytym na wierzbie, bo przeszkodziła jej nieromantyczna ekologia czy też o prawdziwie artystycznej duszy uczniowskiej odkrywanej na lekcjach plastyki. Uśmiech widzów wzbudziły również opowieści szóstoklasistów o początkach ich kariery uczniowskiej, a szczere uznanie układy taneczne, które dowiodły jak dobrze przez te 6 wspólnie spędzonych lat udało się opanować umiejętność współpracy. Podczas występu nie zabrakło również i momentów wzruszających. Każdemu łza się w oku kręciła, gdy rozbrzmiały słowa piosenki "...ostatni raz z moją klasą, już pożegnać czas mych przyjaciół...".
     Podczas spotkania Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska ogłosiła także wyniki całorocznego konkursu szkolnego "Klasa na Medal" oraz podziękowała za pracę kończącemu kadencję Samorządowi Uczniowskiemu i uczniom prowadzącym sklepik szkolny.

zobacz galerię zdjęć






25 czerwca 2014

POŻEGNANIE KLAS III


     W dniu 25 czerwca uczniowie klas III zaprosili swoich młodszych kolegów do obejrzenia programu artystycznego, którym pożegnali się z I etapem edukacyjnym. Uczniowie wspominali najważniejsze momenty z ich trzyletniego szkolnego życia: pierwszy dzień w szkole, ślubowanie, wycieczki i zielone szkoły... Na szkolnej scenie trzecioklasiści zaprezentowali także swoje liczne i różnorodne talenty. Podziw widowni wzbudziła gra na keyboardzie, saksofonie i gitarach, subtelny układ baletowy, energetyczny hip - hop czy sportowe popisy młodych piłkarzy i zawodników taekwondo.
     Tym wspaniałym występem trzecioklasiści udowodnili jak wiele udało się im osiągnąć oraz że są już gotowi do podjęcia nowych wyzwań, które czekają na nich w klasie IV.
     Spotkanie klas 0 - III było okazją do podsumowania osiągnięć uczniów w II półroczu roku szkolnego 2013/2014. Z rąk pani dyrektor Elżbiety Poradowskiej nagrody i dyplomy odebrali laureaci i wyróżnieni w konkursie przyrodniczym Świetlik oraz Kangur Matematyczny.

zobacz galerię zdjęć






czerwiec 2014

XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Tomik Literacki Młodych Autorów"


      Zadaniem uczestników Ogólnopolskiego Konkursu "Tomik Literacki Młodych Autorów" było napisanie co najmniej 5 wierszy lub 2 opowiadań o tematyce przyrodniczej i stworzenie niekonwencjonalnej książki, której należało nadać tytuł. Okładki wykonane mogły być techniką dowolną, a książka zaprojektowana w nietypowym formacie. Organizatorem konkursu była Biblioteka Zespołu Szkół w Izdebniku.
     Nasi uczniowie osiągnęli w Konkursie następujące sukcesy:
Katarzyna Niemczyk, klasa 4a - wyróżnienie edytorsko - plastyczne
Joanna Skorupka, klasa 4b - wyróżnienie edytorskie
Julia Leśniak, klasa 4c - wyróżnienie literacko - plastyczne
Agnieszka Rawicka, klasa 4c - wyróżnienie edytorsko - plastyczne
Szymon Gołębiowski, klasa 6a - wyróżnienie edytorskie

zobacz galerię zdjęć






16 czerwca 2014

Przedstawienie teatralne "Różyczka i smok Bazyli"




      Z okazji zbliżającego się zakończenia roku szkolnego uczniowie klasy 6a przygotowali przedstawienie teatralne "Różyczka i smok Bazyli", które zaprezentowane zostało rodzicom w dniu 16 czerwca. Akcja rozgrywała się w prastarym królewskim Krakowie, gdzie żył smok Bazyli. Poszukiwał on od najdawniejszych czasów szkoły, w której mógłby realizować swoje talenty. Odwiedził 94 szkoły i dopiero w 95 odnalazł swoje szczęście.
     Do obejrzenia przedstawienia uczniowie zaprosili również przyszłoroczne klasy czwarte, które z zaciekawieniem i wielkim uśmiechem na twarzy obserwowały perypetie bohaterów. Ogromna radość udzieliła się wszystkim obecnym, kiedy uczniowie z klasy 6a zaprosili do wspólnej zabawy młodszych uczniów. Nastąpiła symboliczna wymiana pokoleń, każdy odnalazł się w nowej roli.

zobacz galerię zdjęć






czerwiec 2014

ADA, TO NIE WYPADA! - Konflikty, winy, przeprosiny




      W ramach szkolnego projektu "Ada to nie wypada, czyli o dobrych manierach" uczniowie klasy 6a przedstawili społeczności szkolnej zasady savoir - vivru dotyczące trudnej sztuki rozwiązywania konfliktów międzyludzkich.
     W tym celu przygotowali audycję radiową, w której opowiedzieli o sytuacjach konfliktowych oraz o sposobach ich zażegnania. Natomiast podczas przerw, w ramach happeningu, uczniowie poprzez hasła, strój, gesty i mimikę ilustrowali zasady dobrych manier w czasie kłótni. Całość akcji wzbogacona została wykonaniem plakatu w formie komiksu, który w ciekawy sposób prezentował historię z życia szkolnego, gdzie nierzadko przeplatają się konflikty, winy i przeprosiny.
     Oto wspomnienia uczniów z pracy nad projektem: ". miło wspominam pracę nad projektem, mimo, że początki nie były łatwe. Podczas układania scenek doszło do nieporozumienia, i to uświadomiło nam, że w każdej społeczności dochodzi do konfliktu, lecz nie jest to nic złego, jeśli każdy z nas będzie potrafił przyznać się do własnych błędów i wyciągnąć rękę na zgodę".
     "Wspaniale bawiliśmy się podczas pracy nad projektem, każdy z nas uświadomił sobie, że stosowanie prostych zasady dobrego zachowania może zdziałać bardzo wiele i zażegnać wiele niepotrzebnych konfliktów"
.

zobacz galerię zdjęć;






11 czerwca 2014

WYCIECZKA KLAS II DO OGRODZIEŃCA




      11 czerwca klasy 2a, 2b i 2c wybrały się do Ogrodzieńca - miasta położonego w środkowej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, którego początki sięgają XI wieku. Podczas wycieczki uczniowie poznali niezwykle interesujące historie związane z rejonem. Zwiedzili słowiańską osadę na Górze Birów, a także jaskinie u jej stóp. Z dużym zainteresowaniem obejrzeli także ruiny średniowiecznego zamku w Ogrodzieńcu, wypatrując legendarnego Czarnego Psa, który ponoć biega czasami po jego murach...
Wycieczka była pełna wrażeń i niezapomnianych przeżyć!

zobacz galerię zdjęć






10 czerwca 2014

KONKURS "PRAWO I MY"




     W dniu 10 czerwca br. drużyna z naszej szkoły w składzie: Natalia Książek, Damian Topolski i Konrad Kosałka wzięła udział w finale XIII edycji konkursu "Prawo i my". Konkurs jest organizowany przez Referat Profilaktyki Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Ma na celu rozwijanie wśród uczniów szkół podstawowych świadomości prawnej i kreowanie pozytywnych wzorców zachowań. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą na temat występujących zagrożeń, sposobów ich unikania, znajomością prawnych procedur w zakresie prawa wykroczeń, prawa karnego i prawa ruchu drogowego, a także wiedzą dotyczącą działalności Straży Miejskiej.
Nasza reprezentacja zajęła IV miejsce! Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






9 czerwca 2014

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO






     9 czerwca w naszej szkole zostały przeprowadzone wybory do Samorządu Uczniowskiego. Szkolna Komisja Wyborcza, w skład której weszli uczniowie klas 6, odbyła przeszkolenie dotyczące procedur wyborczych, przygotowała lokal wyborczy, na jego środku stawiając zabezpieczoną urnę oraz skrupulatnie przeliczyła karty do głosowania. A o wyznaczonej godzinie zaprosiła uprawniony elektorat - uczniów klas III - V, aby oddali swój głos na kandydatów, którzy będą ich reprezentować od nowego roku szkolnego. Kandydatów było wielu! Każdy z nich ogłosił swój program wyborczy na plakatach, które zostały rozwieszone na korytarzu I piętra. Kandydaci zorganizowali również podczas przerwy wiec wyborczy, na którym starali się przekonać wyborców, że to właśnie oni najlepiej będą dbać o interesy społeczności uczniowskiej.
     Szkolna Komisja Wyborcza, po podliczeniu głosów, obwieściła skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2014/2015:
Przewodnicząca: Aleksandra Tłuszcz kl. V a
Zastępca: Szymon Renc kl. III c
Rzecznik Praw Ucznia: Bartłomiej Palimąka kl. III c
Sekretarz: Julia Leśniak kl. IV c

zobacz galerię zdjęć






9 czerwca 2014

Sukces Pierwszoklasistów!




     Uczniowie klasy 1a zostali laureatami wojewódzkiego konkursu artystycznego "Kraków w historii, legendach, rysunku i fotografii" zorganizowanego przez Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Konkurs odbywał się pod patronatem Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty.
     Wzięły w nim udział dzieci i młodzież z 42 przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich z województwa małopolskiego. Zadaniem uczestników było stworzenie osobistego ilustrowanego mini - przewodnik po Krakowie "z duszą". Oczywiście prace nad przewodnikiem poprzedziły wycieczki edukacyjne, podczas których dzieci miały możliwość poznania zabytkowych miejsc, przekazów i legend krakowskich. Na Konkurs nadesłano 127 prac, które oceniało jury biorąc pod uwagę: samodzielność wykonania, estetykę, fantazję artystyczną oraz "osobistą nutę."
     Uczniowie klasy 1a zostali nagrodzeni za wyjątkową wyobraźnię i kreatywność w tworzeniu niezwykłego przewodnika. Swoje dzieło dedykowali rodzicom wraz z zaproszeniem do fascynujących spacerów po starym grodzie Kraka.
     9 czerwca w Centrum Konferencyjno - Wystawowym na Wawelu reprezentanci klasy 1a odebrali dyplomy i nagrody. Uczestnicy Konkursu otrzymali również List Gratulacyjny za trud, wysiłek i pasję włożone w przygotowanie pracy konkursowej. Uroczystość uświetnił występ tancerzy Baletu Dworskiego "Cracovia Danza". Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






9 czerwca 2014

Klasy IV w "Wioskach Świata"




     9 czerwca 2014 r. klasy IV a, IV b i IV c odwiedziły Park Edukacji Globalnej "Wioski Świata", prowadzony przez Salezjański Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu. W ramach wycieczki uczniowie wzięli udzia?w warsztatach edukacyjnych, a następnie zwiedzili wiosk?afrykańsk? papuaski dom na palach, jurt?mongolsk? igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańsk?chat? Mogli te?zakupi?pamiątki wykonane przez ich mieszkańców. Wycieczka była niezwykle interesująca, pozwoliła zobaczy?jak wygląda codzienne życie w odległych częściach świata.

zobacz galerię zdjęć






czerwiec 2014

ODKRYWCY KOSMOSU




     Uczniowie klasy VI a i VI b naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Fox International Channels Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Partnerem konkursu jest wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.
     W ramach pracy grupowej (4 - 6 osób) zespoły miały za zadanie stworzyć Układ Słoneczny wykorzystując dowolne techniki, wyobraźnię i dostępne środki techniczne. Uczniowie stworzyli piękne i oryginalne modele Układu Słonecznego, które można obejrzeć na wystawie zorganizowanej w szkole.
     Dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w projekcie, a także ich Rodzicom za wsparcie.

zobacz galerię zdjęć








Konkurs filmowo- plastyczny "Nasi ulubieni bohaterowie"




     Konkurs filmowo - plastyczny "Nasi ulubieni bohaterowie" adresowany jest do przedszkolaków oraz uczniów klas 0-V szkół podstawowych. Organizuje go corocznie Pracownia Edukacji Kulturalnej i Filmowej Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. W ramach konkursu uczniowie uczestniczą w projekcjach wartościowych filmów, a następnie, dowolną techniką plastyczną, wykonują do niego ilustrację. W tegorocznej edycji Konkursu uznanie w oczach jury zdobyły prace autorów z naszej szkoły:
 • Nagrody:
  • Alicja Schmidt z kl. I D
  • Małgosia Żurek z kl. I A
  • Wiktoria Tabor z kl. I A
  • Krzyś Leśniak z kl. II B
  • Dominik Pieniądz z kl. III B
  • Martyna Bińczycka z kl. III A
  • Roch Burmer z kl. III A
  • Karina Kosmal z kl. III A
 • Wyróżnienia:
  • Grzegorz Cebula z kl. "0"
  • Aleksandra Filipek z kl. I D
  • Ala Murzańska z kl. I A
  • Monika Żabińska, Oliwia Mucha z kl. I D
  • Maciej Dryniak z kl. II A
  • Marta Perzanowska z kl. II C
  • Karolina Tynor z kl. III B
  • Aleksandra Stefańska z kl. III B
  • Mikołaj Matyszkiewicz z kl. III A

Gratulujemy!



7 czerwca 2014

Międzyszkolne Zawody Pływackie Uczniów Klas III




     7 czerwca br. na MBP przy ul. Francesco Nullo odbyły się Międzyszkolne Zawody Pływackie Uczniów klas III. Znakomicie spisali się reprezentanci naszej szkoły:
 • Szymon Jarubas kl. III a - I miejsce styl grzbietowy
 • Tymon Marzec kl. III a - II miejsce styl grzbietowy
 • Piotr Gałązka kl. III c - III miejsce styl grzbietowy
 • Krystian Chrzanowski III b - I miejsce styl klasyczny
 • Jan Michalec III a - IV miejsce styl klasyczny
 • Roch Burmer III a - I miejsce styl dowolny

Gratulujemy wszystkim zawodnikom !!!



6 czerwca 2014

SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA




      6 czerwca br. uczniowie klas 4 - 6, w ramach obchodów dnia dziecka, wzięli udział w festynie sportowo - rekreacyjnym "O uśmiech dziecka" zorganizowanym przez Krakowską Akademię Wychowania Fizycznego.
     Na obiektach sportowych AWF przy al. Jana Pawła II czekały na uczniów liczne niespodzianki. Można było zagrać z piłkę nożną "na ślepo", postrzelać z procy, spróbować swych sił w biegu na orientację lub w grze w klasy z pomocą kija hokejowego i krążka. Wyjątkowo atrakcyjną dla dzieci konkurencją okazała się "balonowa siatkówka" - dyscyplina wymyślona przez studentów AWF, polegającą na odbijaniu balonu wypełnionego wodą za pomocą ręczników. Zwycięstwo w tej konkurencji polegało na pozostaniu suchym!
     Poza udziałem w licznych, różnorodnych grach i zabawach sportowych, uczniowie mieli też okazję podziwiać pokazy zawodowców: drużyny lacrosse, Zespołu Tańca Ludowego "Krakowiak" oraz lądowanie spadochroniarzy na płycie stadionu.
     To był wspaniały dzień!

zobacz galerię zdjęć;






6 czerwca 2014

W KRAINIE DINOZAURÓW




      6 czerwca br. uczniowie klasy 1b odbyli "podróż w czasie" do ery mezozoicznej. Odwiedzili królestwo dinozaurów w Inwałdzie. Z pomocą przewodnika poznali mieszkańców parku - ponad 50 gatunków dinozaurów oraz innych prehistorycznych stworzeń. Spotkanie z paleontologiem, zakończone poszukiwaniem skarbów - skamielin, dostarczyło dzieciom wielu ciekawych informacji o życiu na naszej planecie od najwcześniejszych czasów.
     Po zajęciach przyszedł czas na prawdziwą zabawę - skoki na trampolinie, bungee jumping, pływanie w suchym basenie oraz kulach atmosferycznych na wodzie. Było wspaniale!

zobacz galerię zdjęć






6 czerwca 2014

Parada Szkolnych Patronów
(radosna edukacja patriotyczna)




     6 czerwca ulicami naszego miasta przeszedł bardzo długi, barwny orszak. Była to parada Szkolnych Patronów, impreza wpisana w obchody Dni Miasta Krakowa. Uczestniczyliśmy w tym wydarzeniu, obok 72 szkół i placówek oświatowych.
     Naszego patrona, Władysława Broniewskiego postanowiłyśmy zaprezentować ilustrując - poprzez nasze stroje - wiersz "Pierwszy motylek". W tyłowego bohatera i towarzyszące mu wiosenne kwiatki wcieliły się dziewczynki z klasy V a. Orszak przeszedł z ulicy Bernardyńskiej, przez Grodzką, do Rynku Głównego, gdzie na scenie nastąpiła prezentacja wszystkich szkół.

zobacz galerię zdjęć






2 - 6 czerwca 2014

"ZIELONA SZKOŁA" klasy 3c




      W dniach od 2 do 6 czerwca 2014 r. uczniowie klasy 3c zamienili szkolną ławę na gorczańskie zielone pagórki... Podczas pobytu na "zielonej szkole" w Koninkach odkryli wiele ciekawych i pięknych miejsc oraz odetchnęli wiosennym, górskim powietrzem. Wszyscy zgodnie twierdzą, że cudownie spędzili czas. A tak wspominają swój wyjazd:
     "Kiedy dojechaliśmy do Koninek, udaliśmy się do Elektrowni Wodnej. Dowiedzieliśmy się jak to się dzieje, że woda wypływa z kranów w naszych łazienkach."
     "Zwiedziliśmy też ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek w Niedzicy. Poznaliśmy tam mnóstwo legend i opowieści o życiu dzielnych rycerzy i pięknych księżniczek".
     "Podczas wycieczki po Gorczańskim Parku Narodowym pani przewodnik opowiedziała nam o roślinach i zwierzętach, które można tutaj zobaczyć. Nauczyła nas także tropić zwierzęta po ich śladach".
     "Najlepiej wspominam dyskotekę! Bawiliśmy się wspaniale!"

zobacz galerię zdjęć






4 czerwca 2014

Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie KRAKUS




     4 czerwca odbyła się gala wręczenia nagród w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krakowie KRAKUS 2014. Konkurs jest organizowany przez Zamek Królewski na Wawelu oraz Społeczną Szkołę Podstawową nr 4 im. Juliusza Słowackiego, a jego celem jest zachęcenie dzieci do aktywnego poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend.
     Podczas gali nagrody odebrali:
 • Adrianna Siwek, klasa 5a - III miejsce
 • Joanna Kitlińska, klasa 5c - finalistka

Gratulujemy !!!

zobacz galerię zdjęć






2 czerwca 2014

MAŁOPOLSKI KONKURS "SZUKAMY DRUGIEGO ANDERSENA"




     Dnia 2 czerwca, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Małopolskim Konkursie Literacko - Plastycznym "Szukamy drugiego Andersena". Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 101 w Krakowie pod patronatem Konsula Królestwa Danii Janusza Kahla, Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera oraz Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego.
Nagrody odebrali:
w części literackiej:
 • Paulina Gajda, klasa 6a za pracę "Ogród dziadka Błażeja" - nagroda I stopnia
 • Wiktoria Szczelina, klasa 6a za pracę "Rozstanie jest naszym losem, spotkanie - nadzieją" - nagroda I stopnia
  w części plastycznej:
 • Katarzyna Niemczyk, klasa 4a za pracę "Sen o rajskim ptaszku i rusałce wodnej" - II miejsce

Gratulujemy !!!

zobacz galerię zdjęć






2 czerwca 2014

DZIEŃ RODZINY




     Tradycją naszej szkoły jest coroczne świętowanie Dnia Rodziny. Również i w tym roku, uczniowie klas 0-II przygotowali wspaniały prezent dla swoich kochanych Rodziców.
     W dniu 2 czerwca 2014r., dzieci wraz z wychowawczyniami zaprosiły swoich najbliższych na uroczystą akademię pt. "Każde dziecko talent ma...". Uczniowie przygotowali program artystyczny, w czasie którego prezentowali piękne piosenki i wiersze, tańczyli i grali na instrumentach perkusyjnych. Po zakończeniu uroczystości, rodzice zostali obdarowani prezentami wykonanymi własnoręcznie przez dzieci.
     Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały nie tylko prezenty, ale również konkurs dla swoich rodziców pt."Portret rodziny". Konkurs polegał na odnalezieniu przez rodziców, portretu swojej rodziny wykonanego przez dziecko. Podczas poszukiwań było wiele śmiechu i radości. Wszystkim rodzicom udało się odnaleźć pracę własnej pociechy. W miłej, rodzinnej atmosferze rozeszliśmy się do domów.

zobacz galerię zdjęć








DOBRE MANIERY PRZY STOLE


     W ramach szkolnego projektu "Ada to nie wypada" uczniowie klasy 4c przypomnieli całej społeczności szkolnej o ważnych zasadach dobrego wychowania obowiązujących podczas spożywania posiłków. Zwrócili uwagę, że zasady te wcale nie są zarezerwowane dla wytwornych przyjęć czy eleganckich bankietów, lecz powinny obowiązywać podczas codziennego stołowania się. Dzięki ciekawej audycji i gazetce wszyscy mogli poznać język sztućców, dowiedzieć się jak kulturalnie siedzieć przy stole, co zrobić z serwetką czy też jak jeść wyjątkowo trudne potrawy takie jak spaghetti.
     Podczas przerw czwartoklasiści zaprosili swoich kolegów do wspólnej zabawy tanecznej. A w ramach oddechu od niezwykle energetycznego układu choreograficznego zdradzali kolejne tajniki sztuki kulturalnego jedzenia.

zobacz galerię zdjęć






31 maja 2014

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Przyroda w Kolorach”




     31 maja br. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. M. Kopernika 27, w Palmiarni „Victoria” odbyła się uroczystośœć wręczenia nagród w IV edycji Konkursu „Przyroda w kolorach”. W tym roku inspiracją do prac konkursowych był podwodny œświat. Nadesłano 3034 prace z całego kraju oraz między innymi z USA, Rosji, Czech, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Francji, Szwecji, Włoch. W ocenie jury poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki.
     Tym bardziej cieszy sukces uczennicy klasy III a Pauliny Siwek, której praca została wyróżniona. Do 14 czerwca 2014 r. w galerii "Kontur" mieszczącej się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Grunwaldzkiej 5 można oglądać wystawę pokonkursową. Gratulujemy!




30 maja 2014

W MANUFAKTURZE CZEKOLADY




     30 maja klasa 2b, z okazji Dnia Dziecka, uczestniczyła w warsztatach w Krakowskiej Manufakturze Czekolady. Uczniowie poznali historię czekolady, ręcznie wykonali pralinki i trufle oraz otrzymali pamiątkowy dyplom ,,Małego Deseranta''. Wykonane słodkości dzieci zabrały do domu, aby podzielić się z najbliższymi.
     Po słodkim początku dnia, uczniowie udali się do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Obejrzeli wystawę "Wszystko jest liczbą", dzięki której mogli się przekonać, że matematyka towarzyszy nam we wszystkich aspektach życia.
     Wycieczka okazała się niezwykle udana - wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

zobacz galerię zdjęć






maj 2014

Poczytaj Bratkowi


      W maju, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy 3b wzięli udział w programie Wydawnictwa Operon "Poczytaj Bratkowi". Bratek to urocza, kolorowa pacynka, której głównym zadaniem jest zachęcanie dzieci do czytania książek. Żeby Bratek dobrze się czuł w naszej szkole, dzieci przygotowały dla niego niewielkie mieszkanko - kącik czytelniczy. Kącik ten odwiedzali trzecioklasiści, którzy czytali bajki swoim młodszym kolegom. Zaprosili ich także do biblioteki szkolnej, gdzie pani bibliotekarka pokazała dzieciakom piękne i kolorowe książeczki oraz opowiedziała o tym jak można je wypożyczyć.
     Bratek jest bardzo szczęśliwy! Wszystkie dzieci z "zerówki" złapały czytelniczego bakcyla!

zobacz galerię zdjęć








Konkurs "Drzewo genealogiczne - portret rodziny"


     Uczniowie z klasy 2a i 2b wzięli udział w konkursie plastycznym dla szkół podstawowych miasta Krakowa i powiatu krakowskiego ,,Drzewo genealogiczne - portret rodziny''.
     Konkurs został zorganizowany przez MDK im. dr H. Jordana pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego. Zwycięzcy konkursu odebrali nagrody podczas pikniku na Bulwarze Czerwieńskim. Organizatorzy przygotowali dla dzieci mnóstwo konkursów, występów i ciekawych atrakcji.
Nagrody otrzymali:
 • Wiktor Kostuch- klasa 2a
 • Stanisław Bodzoń- klasa 2a
 • Milena Góral- klasa 2b
Wyróżnienia otrzymali:
 • Lidia Gospodarczyk - klasa 2b
 • Daniel Jabłoński - klasa 2b
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






maj 2014

Enjoy My Origins


     W dniach od 12 do 23 maja gościliśmy w naszej szkole studenta z Brazylii. Thiago podróżuje po świecie i prowadzi zajęcia dla uczniów uczących się języka angielskiego w ramach międzynarodowego projektu "Enjoy My Origins" realizowanego przez pozarządową organizację AEISEC.
     Przez dwa tygodnie Thiago opowiadał uczniom klas I-VI o Brazylii - jej najpiękniejszych zakątkach, jedzeniu, faunie i florze, tradycji oraz sportach narodowych. Uczniowie mieli okazję nauczyć się sztuki walki zwanej Capoeira, która wywodzi się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej, a także porozmawiać o najbardziej utytułowanej narodowej drużynie piłkarskiej na świecie - Reprezentacji Brazylii. Spotkanie z Thiago było doskonałą okazją do poćwiczenia umiejętności komunikacyjnych przez uczniów naszej szkoły.

zobacz galerię zdjęć








OGÓLNOPOLSKI KONKURS NAUK PRZYRODNICZYCH ŒŚWIETLIK 2014


     Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych ŒŚwietlik jest organizowany przez Fundację Akademia Młodych Odkrywców pod honorowym patronatem Dziekana Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ma on na celu propagowanie nauk przyrodniczych wśœród uczniów szkół podstawowych, rozbudzanie ciekawośœci dzieci dotyczącej otaczającej nas przyrody oraz zachęcanie do eksperymentowania.
     W VII edycji ŒŚwietlika wystartowało łącznie 200 uczniów klas I - VI naszej szkoły. Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych:
 • NAGRODA GŁÓWNA
  • Marcin Mendyka 1A
  • Jan Wisz 1B

 • NAGRODA
  • Alicja Faber 1A
  • Wiktoria Tabor 1A
  • Lidia Bożek 1B
  • Paweł Klimczyk 1B
  • Paweł Wawro 1B
  • Natalia Bożek 1C
  • Nel Warias 1C
  • Aleksandra Filipek 1D
  • Natasza Gruszka 1D
  • Aleksander Michalski 1D
  • Oliwia Mucha 1D
  • Maciej Ratka 6A

 • WYRÓŻNIENIE
  • KLASA 1A Jan Klocek, Julia Dąbrowska, Maciej Chrapek, Martyna Kiedik, Weronika Bednarz, Aleksandra Koper, Julia Mayer, Jakub Michalski, Alicja Murzańska, Antoni Narębski, Julia Niedental, Zofia Popik, Malwina Rados, Aleksander Wolfinger, Maja Wołos
  • KLASA 1B Dariusz Dziarmagowski, Kuba Pitra, Ernest Radziwon, Zuzanna ŒŚmietana
  • KLASA 1C Hanna Adamczyk, Maja Horbatowska, Małgorzata Gurtat, Alicja Nogieć, Jędrzej Skoczypiec, Leon Wajda, Mateusz Wajs, Kamil Więczaszek,
  • KLASA 1D Jan Filipowicz, Milena Janusz, Franciszek Łuksza, Wiktoria Nowacka, Nikodem Szmalec, Jeremiasz ŚŒpiewak, Maksymilian Wróbel,
  • KLASA 2A Stanisław Olszowski, Matylda Rzadkowska, Jakub Stojak
  • KLASA 2B Bartosz Bernasowski, Stanisław Książek, Katarzyna Okarma, Piotr Trenzinger, Bartosz Domanus
  • KLASA 2C Michał Pawluk
  • KLASA 3A Krzysztof Kączek, Paweł Matuszek, Mikołaj Matyszkiewicz, Paulina Siwek, Andrzej Zalejski
  • KLASA 3B Aleksandra Stefańska, Darek Domagała
  • KLASA 4A Zuzanna Kudroń, Urszula Kostuch, Filip Matusiewicz, Amelia Rokicka, Alicja Bujas
  • KLASA 4B Dominika Płaszczyca, Anna Wojak
  • KLASA 4C Piotr Natkaniec

Gratulujemy!




WIERSZ O KRAKOWIE


     W ramach edukacji regionalnej, uczniowie klasy 2a i 2b, wzięli udział w konkursie literackim na wiersz o Krakowie zorganizowanym przez Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Spośród 234 utworów poetyckich z 32 krakowskich szkół, Jurorzy wyróżnili wiersze autorstwa naszych uczniów:


III miejsce:
 • Maciej Dryniak z klasy 2a za wiersz pt. "Krakowskie Ptaki"
 • Stanisław Siwek z klasy 2b za wiersz pt. "Wiersz o Krakowie"

Wyróżnienie:
 • Jan Natan Nowacki z klasy 2a za wiersz pt. "Kraków - Moje miasto"
 • Krzysztof Leśniak z klasy 2b za wiersz pt. "Legendy Krakowa"
 • Stanisław Książek z klasy 2b za wiersz pt. "Mój Kraków"

Nagrodą było opublikowanie wierszy w Tomiku Dziecięcych Wierszy o Krakowie wydanych przez Centrum Młodzieży im dr H. Jordana w roku szkolnym 2013/2014. Gratulujemy!!!

Oto wyróżnione utwory naszych uczniów:
KRAKOWSKIE PTAKI

Kraków to moje miasto.
Kraków jest pełen ptaków.
Słynne gołębie siedzą na dębie.
Wrony szybują we wszystkie strony.
Na Plantach wróbelki dziobią precelki.
Jaskółka w górze robi kółka.
Na Wawelu wilga gilga.
A na Rynku w mieście Kraka, kawka kraka i kraka.


Maciej Dryniak, klasa 2a


KRAKÓW - MOJE MIASTO

Urodziłem się w Krakowie,
o nim teraz Wam opowiem.
Jest to miasto bardzo stare,
jego losy niebywałe.
Opowiadać by niemało,
jaką ważną rolę grało.
Poprzez trudne Polski dzieje
Kraków znaczył bardzo wiele
i do dzisiaj jest dowodem,
jak związany jest z narodem.
Całe jego miasto stare,
dla turystów doskonałe.
Piękny Rynek, Sukiennice,
kamienice i ulice,
Wzgórze Wawel, pod nim grota,
która jest mieszkaniem smoka.
Dla turystów to marzenie,
być w Krakowie - ot, pragnienie!
I zobaczyć wszystkie dziwy,
być tu ciałem nie na niby.
Żywa to historii lekcja,
od książkowej znacznie lepsza.
Tego długo nie zapomnisz,
to pamięci żywy pomnik.
Kraków, także ten dzisiejszy,
wcale nie jest mniej ładniejszy.
Tu ośrodek jest nauki
i stolica wielkiej sztuki.
Miasto jest w Europie znane,
za zasługi doceniane.
Wielu zacnych ma mieszkańców
oraz różnych przebierańców.
Mieszkam tutaj z mamą, tatą,
z młodszym bratem rozrabiaką.
Tutaj chodzę też do szkoły,
jestem zdrowy i wesoły.
Jestem dumny z mego miasta,
że jest moje to rzecz jasna.

Jan Natan Nowacki kl 2a


MÓJ KRAKÓW

W Krakowie się cudownie żyje,
Tutaj najpiękniej Wisła się wije,
Tu wciąż o smoku legenda żywa,
Tu się królewski dzwon odzywa.
Wawel świat kusi komnatami,
A Stare Miasto zabytkami,
Na Plantach złotem liście migocą,
Nad Barbakanem księżyc lśni nocą.
Hejnał Mariacki siłą rozbrzmiewa,
Lajkonik tańczy, a żaba śpiewa,
I choć się tutaj nie urodziłem,
W Krakowie swoje miejsce odkryłem.

Stanisław Książek, klasa 2b


WIERSZ O KRAKOWIE

Babcia się mnie pyta
,,Co słychać w Krakowie?''
Zaraz w tym wierszyku
Wszystko jej opowiem.
Mamy tutaj Rynek,
Zamek na Wawelu,
Do Smoka przyjeżdża
Wciąż rycerzy wielu.
Ale ja najbardziej
Lubię Park Jordana,
Tam gdzie pełno dzieci
Biega już od rana.
Są tam place zabaw
Różne i ciekawe,
Można w nich wymyśleć
Niejedną zabawę.
Wspinam się na ściance,
Wspinam się po linach,
Biegam ścieżką zdrowia,
Skaczę na sprężynach.
Jeżdżę na rowerze
W kółko alejkami,
Albo spaceruję
Sobie z rodzicami.
Teraz w czas jesieni,
Drzewa kolorowe,
Lecą liście, szyszki,
Orzeszki bukowe.
Na stawie łódki
Płyną środkiem wody,
W Okrąglaku pyszne
Są ciasta i lody.
Cały dzień rodzicom
Wcale nie marudzę,
Bo w Parku Jordana
Nigdy się nie nudzę.

Stanisław Siwek, klasa 2b


LEGENDY KRAKOWA

Kiedy myślę o Krakowie,
Wiele legend chodzi mi po głowie.
Kto ich nie zna, niechaj słucha,
Usiądzie wygodnie i nadstawi ucha.
Jest legenda o Szewczyku Dratewce,
Co smoka pokonał i skradł księżniczce serce.
Jest legenda o Panu Twardowskim,
Co wielkim czarnoksiężnikiem był krakowskim.
A na koniec legenda, aby się nikt nie znudził,
O dzielnym hejnaliście, co cały Kraków obudził.

Krzysztof Leśniak, klasa 2b


zobacz galerię zdjęć






29 maja 2014

SZKOLNY FESTIWAL 2.0


      Dnia 29 maja, na korytarzu II piętra odbył się szkolny festiwal 2.0 realizowany w ramach ogólnopolskiego projektu Szkoła z klasą 2.0.
     Przez cały rok szkolny uczniowie z klas 1c, 2a, 4b, 5c oraz uczniowie uczęszczający na kółko języka angielskiego pracowali nad projektami, które - oprócz walorów edukacyjnych i wychowawczych - miały na celu udowodnić, że uczenie się i nauczanie z wykorzystaniem TIK (technologii informacyjno - komunikacyjnych) może być wspaniałym doœwiadczeniem. Efektem tej pracy było 5 niezwykle twórczych multimedialnych prezentacji

 • klasa 1c wykonała za pomocą programu do grafiki komputerowej album pt. Cztery pory roku
 • klasa 2a nagrała teledysk pt. Tulinki - Dżem
 • klasa 4b przygotowała multimedialną bajkę o Misiu Lodku, w oparciu o własne teksty i rysunki
 • uczestnicy kółka języka angielskiego z klas 5a i 5b stworzyli multimedialny słownik angielski
 • klasa 5c zaprezentowała legendy i baœnie krakowskie XXI wieku z wykorzystaniem aplikacji storybird
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
Na każdej przerwie międzylekcyjnej jedna z grup przedstawiała swój projekt społecznoœci szkolnej. Wszyscy widzowie byli pod ogromnym wrażeniem! Pełne zaciekawienia i podziwu pytania kolegów i koleżanek: "jak wy to zrobiliœcie?" czy "a co pokarzecie na następnej przerwie?" były dla autorów dodatkowym powodem do dumy ze swojej pracy.

zobacz galerię zdjęć






26 - 30 maja 2014

"Zielona szkoła" w Krynicy- Zdroju




     Od 26 do 30 maja klasy III a i III b przebywały na "zielonej szkole". Dla wielu uczniów był to pierwszy samodzielny wyjazd. O tym jak minęła "zielona szkoła" najlepiej opowiedzą sami jej uczestnicy.
     Na "zielonej szkole" działo się dużo rzeczy. Pierwszego dnia poszliśmy pod fontannę. Drugiego dnia wyjechaliśmy na Górę Parkową. Następnego szliśmy szlakiem na Przełęcz Krzyżową, ale niestety musieliśmy zawrócić, bo droga była zawalona złamanymi drzewami. W kolejnym dniu byliśmy na Jaworzynie. Wyjechaliśmy kolejką gondolową, a schodziliśmy pieszo. Uważam, że na "zielonej szkole" było ciekawie. (Ewa S.)
     Na "zieloną szkołę" pojechaliśmy do Krynicy -Zdroju. Pani zorganizowała nam dużo ciekawych wycieczek. Jeździliśmy wieloma środkami transportu, między innymi kolejką gondolową. Było tu dużo pysznych obiadów, ciekawych zadań i przede wszystkim dużo zabawy. (Łukasz T.)
     W poniedziałek wstaliśmy wcześniej, by móc spakować się na następną wycieczkę na Górę Parkową. Wyjechaliśmy na nią kolejką szynową. Na górze czekała na nas niespodzianka - zjazd na pontonach. Podczas tego zjazdu było śmiesznie i wesoło. (Natalia S.)
     Panie organizowały nam świetne zabawy. Najbardziej podobała mi się "Familiada". (Paulinka S.)
     "Zielona szkoła" podobała mi się, ponieważ spędziłam ten czas z przyjaciółmi. (Karinka K)
.      W trakcie wyjazdu zobaczyłem pijalnię "Jana i Józefa". Przyjechała też do nas Straż Pożarna i strażacy pokazali nam wyposażenie wozu. Było bardzo ciekawie i super. (Karol F.)
     Mimo, że czasami padało, byłem szczęśliwy. (Mikołaj M.)
     Każdego dnia wieczorem urządzaliśmy różne zabawy, np. grill i dyskotekę. Podczas "zielonej szkoły" odbyły się również przyjęcie urodzinowe naszej Pani i koleżanki z klasy. (Dominik P.)
     Chciałabym pojechać na "zieloną szkołę" jeszcze sto razy. (Oliwka T.)


zobacz galerię zdjęć;






23 maja 2014

ŻOŁNIERSKA PRZYGODA


      23 maja br. klasa 1 b uczestniczyła w Dniu Otwartym Koszar w 16 Pułku Powietrznodesantowym w Krakowie.
     Uczniowie swoją żołnierską przygodę rozpoczęli od obejrzenia występu wojskowej orkiestry dętej, której towarzyszyły maszerujące tanecznym krokiem Mażoretki. A potem. czekały ich kolejne niespodzianki: przejażdżka Honkerem, pokaz broni AEG, spacer po linach, wizyta w wojskowej sanitarce, samochodzie strażackim, samolocie...
     Wśród licznych atrakcji czas upłynął bardzo szybko i z wielkim żalem dzieci opuszczały koszary. Obiecały jednak, że jeszcze tu wrócą.





22 maja 2014

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI




     W dniu 22 maja odbył się szkolny konkurs recytatorski dla uczniów klas 0 - III. Uczestnicy mieli za zadanie zadeklamować jeden z wierszy znanych i cenionych poetów - Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się wspaniale! Jury postanowiło nagrodzić następujące osoby:
 • "ZERÓWKA"
  • 1 miejsce - Anna Dziadzio
  • 2 miejsce - Szymon Kaszuba

 • Klasy I
  • 1 miejsce - Mateusz Wajs 1c
  • 2 miejsce - Julia Mayer 1a i Kamil Więcaszek 1c
  • 3 miejsce - Jeremiasz Śpiewak 1d i Karolina Łochmańczyk 1b
  • Wyróżnienia: z kl. 1a Wiktoria Tabor, Martyna Kiedik, Julia Dąbrowska, Aleksandra Koper, Weronika Bednarz; z kl.1b Anna Rusin, Zuzanna Śmietana; z kl. 1d Franciszek Łuksza

 • Klasy II
  • 1 miejsce - Jakub Stojak 2a
  • 2 miejsce - Nelly Czyż i Marta Perzanowska 2c
  • 3 miejsce - Piotr Trenzinger 2b
  • Wyróżnienia: z kl. 2a Maciej Dryniak; z kl. 2b Krzysztof Leśniak

 • Klasy III
  • 1 miejsce - Zuzanna Adamczyk 3c
  • 2 miejsce - Andrzej Zalejski i Paweł Matuszek 3a
  • 3 miejsce - Karolina Tynor 3b
  • Wyróżnienia: z kl. 3a Dagmara Kafel, Karolina Kułacz; z kl. 3c Zuzanna Rawicka

Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






22 maja 2014

Tydzień Zrównoważonej Energii


     22 maja 2014 r. uczniowie klasy 2b uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo -Hutniczej w ramach II edycji Tygodnia Zrównoważonej Energii.
     Podczas zajęć poznali wiele ciekawostek na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii takich jak: energia słoneczna, energia wiatru czy energia biomasy. Mieli też okazję obejrzeć pojazdy elektryczne (samochody, rowery), pojazdy zasilane CNG (Compressed Natural Gas) oraz zgłębić tajniki działania lokomotywy.
     Zajęcia bardzo się dzieciom podobały. Z dużym zainteresowaniem słuchali wykładów, zwiedzali laboratoria i brali udział w eksperymentach. Niezwykłą pamiątką z wycieczki będą zdjęcia wykonane aparatem termowizyjnym.

zobacz galerię zdjęć






21 maja 2014

POZNAJEMY NASZ KRAKÓW


      W środę 21 maja, w ramach przygotowań do konkursu "Rajcuś Krakowski", klasa 1 b wybrała się na wycieczkę po Krakowie. Swoją wędrówkę rozpoczęli od zwiedzenia Barbakanu i poznania historii powstania tej potężnej fortyfikacji. Mieli także okazję posłuchać o tym, jak w czasach średniowiecza broniono grodu Kraka przed wrogimi najeźdźcami. Spod Barbakanu, ul. Floriańską, wyruszyli w kierunku Rynku Głównego rozwiązując po drodze liczne zagadki pana Przewodnika. Następnie pierwszoklasiści wspięli się na sam szczyt Wieży Ratuszowej, by z lotu ptaka podziwiać piękno krakowskiego Rynku. Spacer zabytkowymi uliczkami naszego miasta zakończyli pod magistratem - siedzibą urzędujących władz miejskich. Zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do szkoły.


zobacz galerię zdjęć






16 maja 2014

Otwarte Szachowe Mistrzostwa
Szkoły Podstawowej nr 95 w Krakowie


      16 maja 2014 r. odbyły się Otwarte Mistrzostwa Szachowe Szkoły Podstawowej nr 95 o puchar Dyrektora Szkoły. Turniej objęty został patronatem Prezesa Krakowskiego Klubu Szachowego Pana Jacka Wolaka. Arbitrami szachowych rozgrywek byli panowie Jerzy Krupiński oraz Paweł Pityński z KKSz.
     W Mistrzostwach wystartowało 56 zawodników, podzielonych na 3 grupy:


 • Gr. A - kl. 0 - 1 - 14 uczniów
 • Gr. B - kl. 2 - 3 - 31 uczniów
 • Gr. C - kl. 4 - 6 - 11 uczniów
Szczegółowe wyniki oraz przebieg gry można poznać na stronach:
gr. A
gr. B
gr. C
Gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowej postawy oraz odniesionych sukcesów!

zobacz galerię zdjęć








WYNIKI KONKURSU KANGUR MATEMATYCZNY


     "Kangur matematyczny" to międzynarodowy konkurs, adresowany do uczniów od II klasy szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach ogólnokształcących i technikach. Organizatorem Konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych "Kangourou Sans Frontieres", a jego ideą przewodnią "sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy".
     W roku szkolnym 2013/2014 do konkursu "Kangur matematyczny" przystąpiło łącznie 142 uczniów naszej szkoły. Z dumą informujemy, że wielu z nich otrzymało nagrody i wyróżnienia. Oto lista zwycięzców:
 • Kategoria ŻACZEK - klasy II
  • Stojak Jakub, 2a - wyróżnienie
  • Dryniak Maciej, 2a - wyróżnienie
  • Łobaziewicz Anna, 2a - wyróżnienie
  • Góral Milena, 2b - wyróżnienie
  • Perzanowska Marta, 2c - wyróżnienie
  • Trenzinger Piotr, 2b - wyróżnienie
  • Syryca Sebastian, 2b - wyróżnienie
  • Wisz Jan, 1b - wyróżnienie
  • Opocki Paweł, 2b - wyróżnienie
  • Starmach Emma, 2c - wyróżnienie
  • Maćków Mikołaj, 2b - wyróżnienie

 • Kategoria MALUCH - klasy III i IV
  • Trzos Łukasz, 3a - wynik bardzo dobry
  • Gałązka Piotr, 3c - wyróżnienie
  • Wójcik Alicja, 3a - wyróżnienie
  • Świderski Mateusz, 3c - wyróżnienie
  • Stawarz Jan, 3b - wyróżnienie
  • Francuz Karol,3a - wyróżnienie
  • Chłopek Kacper, 3c - wyróżnienie
  • Burmer Roch, 3a - wyróżnienie
  • Miś Alicja, 3c - wyróżnienie
  • Janas Martyna, 3a - wyróżnienie
  • Janowicz Paweł, 4a - wyróżnienie
  • Dusza Piotr, 4a - wyróżnienie

 • Kategoria BENIAMIN - klasy V i VI
  • Słoniec Kacper, 5c - laureat
  • Skoczypiec Antoni, 5a - wynik bardzo dobry
  • Kubasiewicz Mateusz, 5a - wyróżnienie
  • Mach Krzysztof, 5c - wyróżnienie
  • Grzegorek Martyna, 5a - wyróżnienie
  • Rozlachowska Maja, 5c - wyróżnienie
  • Siwek Adrianna, 5a - wyróżnienie
  • Mayer Łukasz, 6a - wyróżnienie
  • Gołębiowski Szymon, 6a - wyróżnienie
  • Ratka Maciej, 6a - wyróżnienie

Gratulujemy!


14 maja 2014

KONKURS LITERACKI "NAPISZ LIST DO KRÓLOWEJ BONY..."


      W dniu 14 maja odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literackiego "Napisz list do królowej Bony, w którym wyrazisz zachwyt nad rozkwitem kultury w XVI wieku" zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 113 w Krakowie. Wśród laureatów znalazły się uczennice naszej szkoły:


 • kategoria III - IV
  • I miejsce Katarzyna Niemczyk, klasa 4a
  • wyróżnienie Agnieszka Rawicka, klasa 4c
 • kategoria V - VI
  • I miejsce Natalia Książek, klasa 6a
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






12 maja 2014

Na szkle malowane


     12 maja br. klasa III a wzięła udział w warsztatach malowania na szkle, które odbyły się w filii Centrum Młodzieży przy ul. Helclów. Praca przebiegała w trzech etapach: projektowanie, rysunek na szkle, wypełnianie kolorem. Korzystając ze wskazówek pań instruktorek każdy wykonał niepowtarzalną kompozycję. Wykonane dzisiaj obrazki będą miłym upominkiem dla bliskich.

zobacz galerię zdjęć






11 maja 2014

Optyka


     11 maja br odbyło się w szkole drugie już w tym roku spotkanie z fizykš w ramach programu „Fizyka dla Smyka”. Tym razem mieliœmy okazję poznać zjawiska zwišzane z optykš. Wyjaœnione zostały niektóre sztuczki magiczne i złudzenia optyczne. Dowiedzieliœmy się jak zbudowany jest peryskop i kalejdoskop oraz co to jest efekt stroboskopowy. Wzięliœmy udział w eksperymentach, a przede wszystkim œwietnie się bawiliœmy.

zobacz galerię zdjęć






8 maja 2014

ROZŚPIEWANA PRZERWA - PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE


     W dniu 8 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II - majowej edycji Ogólnopolskiej Akcji "Rozśpiewana Przerwa - Patriotyczne Śpiewanie". Akcję patronatem objęli: Wiceminister Obrony Narodowej - Beata Oczkowicz, Świętokrzyski Kurator Oświaty - Małgorzata Muzoł oraz Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny - Robert Jaworski.
     W tym dniu spontaniczny śpiew na przerwach śródlekcyjnych rozbrzmiewał w klimatach majowych świąt państwowych, a także nawiązywał do 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. Każdy uczestnik, który przyłączył się do wspólnego śpiewu dostał pamiątkowy kotylion. Wspólnie wykonaliśmy:


 • PRZERWA 9:15 - 9:25
  • Mazurek Trzeciego Maja
  • Jak długo w sercach naszych
  • Piękna nasza Polska cała
 • PRZERWA 11:05 - 11:15
  • Polonez Trzeciego Maja
  • Na Wawel, na Wawel
  • Trzeci maj (na warszawskim rynku)
 • Podczas przerwy o godzinie 12:55 - 13:15 odbył się pokaz filmu "Jan Matejko. Konstytucja 3 Maja 1791 roku".

zobacz galerię zdjęć






8 maja 2014

Konkurs Czytelniczy dla Uczniów Klas Trzecich "Mój fantastyczny świat"


     8 maja finaliści Konkursu Czytelniczego dla Uczniów Klas Trzecich "Mój fantastyczny świat" wzięli udział w uroczystej gali wręczenia nagród, która odbyła się w filii nr 34 Krowoderskiej Biblioteki Publicznej. W gronie nagrodzonych znalazło się trzech uczniów klasy III a, którzy otrzymali wyróżnienia:
 • Tymon Marzec
 • Łukasz Trzos
 • Andrzej Zalejski
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






06 maja 2014

NASZA SZKOŁA W EUROPIE


          Dnia 6 maja 2014 roku w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Dzień Patrona oraz Dzień Europejski.
     Uczniowie klasy 4a i 5a zaprezentowali krótki program, w którym opowiedzieli nam o życiu i twórczości Patrona SP95 - Władysława Broniewskiego. Następnie, w klasach, odbyły się warsztaty "Tolerance in Expoloding Box". Warsztaty te były częścią realizowanego projektu e-Twinning. Uczniowie naszej szkoły, podobnie jak ich rówieśnicy z Grecji, Turcji i Włoch, tworzyli "wybuchowe pudełka", w środku których znajdowały się ozdoby, komiksy, piosenki oraz wiersze prezentujące tematykę tolerancji widzianą oczami dzieci. Po zakończeniu warsztatów odbyła się wystawa prac, z których, w drodze konkursu, zostało wybrane najciekawsze wybuchowe pudełko. Drużyna, która je wykonała otrzymała pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
     Podczas apelu podsumowującego uroczystości, pani dyrektor Elżbieta Poradowska, ogłosiła, że główną nagrodę w konkursie "Tolerance in Expoloding Box" zdobyła drużyna z klasy 6b w składzie: Jenny Schmidt, Kuba Grzybowski, Dominik Kupczyk i Rafał Urbanik.
     Pani Dyrektor, wręczyła również statuetki zwycięzcom VI Międzyszkolnego Konkursu Muzycznego "Piosenka Europejska" oraz dyplom za zajęcie II miejsca w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Wsypach Brytyjskich Aleksandrze Sawik z klasy 6a. Gratulujemy!      Apel zakończył koncert, podczas którego mogliśmy podziwiać fantastyczne występy laureatów konkursu piosenki europejskiej.

zobacz galerię zdjęć






06 maja 2014

Bajkowa podróż po krajach Unii Europejskiej


          W ramach obchodów Święta Szkoły i Dni Europejskich, w dniu 06 maja 2014 r. uczniowie klas 0-2 wzięli udział w programie pt. "Bajkowa podróż po krajach Unii Europejskiej". W tematykę idei integracji europejskiej wprowadziły uczniów bajki o Unii Europejskiej, krzyżówki, rebusy i zagadki przybliżające ducha kultury i tradycję różnych krajów.
     Każda klasa przygotowała z tej okazji plakat prezentujący znane bajki z poszczególnych krajów Unii Europejskiej. W ramach zawodów sportowych uczniowie brali udział w konkurencjach związanych z przygodami bohaterów tych bajek.
     Podczas Święta Szkoły zaprezentowały również swoje umiejętności wokalne laureatki konkursu ,,Piosenki Europejskiej'' odbywającego się cyklicznie w naszej szkole.

zobacz galerię zdjęć






06 maja 2014

Wycieczka integracyjna


          6 maja br., w ramach projektu adaptacyjnego "Za progiem", uczniowie klas III, pod opieką obecnych i przyszłorocznych wychowawców, wzięli udział w wycieczce integracyjnej do Ośrodka Szkolno-Wypoczynkowego "Fort 39" w Olszanicy.
     W trakcie wycieczki zapoznali się z historią Fortu, który jest jednym z ponad stu wchodzących w skład austriackiej Twierdzy Kraków. Przekazywane przez przewodnika informacje szczególnie zainteresowały chłopców. Atrakcją, która znalazła uznanie w oczach wszystkich, było zwiedzanie stadniny należącej do Ośrodka Rekreacji i Rehabilitacji Konnej "Tabun". Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały pani przewodnik, która opowiadała o pracy w stadninie, obowiązkach opiekunów koni a przede wszystkim samych koniach.
     W czasie pobytu w ośrodku uczniowie brali udział w zorganizowanych grach i wyścigach, a także mieli czas na zabawy według własnych pomysłów. Po dużej dawce aktywności szczególnie smakowały kiełbaski z grilla.
     Uczestnicy wycieczki powrócili do szkoły trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.

zobacz galerię zdjęć






maj 2014

Majowe święta


          W dniu 30 kwietnia, uczniowie klasy 4b i 6a przygotowali apel z okazji jednego z najważniejszych świąt państwowych - rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Przy dźwiękach muzyki, na szkolną scenę wkroczyli chłopcy i dziewczęta, aby rozpocząć uroczyste świętowanie tradycyjnym polskim tańcem narodowym - polonezem. Następnie opowiedzieli zebranym o doniosłym dziele myśli polskiego Oświecenia - Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1791 r. - pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie, a drugiej, po amerykańskiej, na świecie. Występy recytatorskie były przerywane pieśniami patriotycznym - w wykonaniu chóru szkolnego mogliśmy usłyszeć m.in. "Polonez 3 maja" oraz "Mazurek 3 maja".

     W maju obchodzimy także dwa inne, ważne święta: święto pracy oraz dzień flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Pierwsze z nich podkreśla wartość pracy ludzkiej, a drugie wyraża nasz szacunek do ważnego symbolu narodowego. Wszystkie te święta majowe łączy jedno: są wyrazem naszej miłości do Ojczyzny. Uczniowie zaproponowali swoim koleżankom i kolegom ciekawy sposób uczczenia majowych świąt tu, w Krakowie, gdzie teraźniejszość na każdym kroku przeplata się z przeszłością. Zaproponowali zabawę w "detektywów historii", która polega na spacerze po naszym mieście i odkrywaniu miejsc, które zapisały się na kartach historii Polski.

zobacz galerię zdjęć








VIII SPOTKANIA MISTRZÓW TEATRU


          Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie po raz ósmy zorganizuje Spotkania Mistrzów Teatru dziecięcego. Do udziału w Spotkaniach zostaną zaproszone teatry dziecięce z całej Polski, które w latach 2013-2014 były laureatami festiwali lub przeglądów teatralnych o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej lub międzynarodowej. Nominację do udziału w tych Spotkaniach otrzymał szkolny teatr ZORZA - laureat Małopolskich Spotkań Teatrzyków Dziecięcych z 2013 roku. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






29 kwietnia 2014

VI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MUZYCZNY "PIOSENKA EUROPEJSKA"


     29 kwietnia odbyły się przesłuchania w ramach VI Międzyszkolnego Konkursu Muzycznego "Piosenka Europejska" organizowanego przez naszą szkołę z okazji obchodów Dni Europejskich.
     Uczestnicy indywidualni lub zespoły mogły zaprezentować piosenkę w dowolnie wybranym języku jednego z krajów europejskich - z wyłączeniem piosenek w języku polskim. Prezentacje oceniało Jury w składzie: Anna Jaszowska, Anna Hanusiak i Maria Rostek, biorąc pod uwagę: ogólny wyraz artystyczny, oryginalność doboru repertuaru, interpretację, umiejętności wokalne oraz walory lingwistyczne. Zadanie to okazało się niezwykle trudne, gdyż zainteresowanie Konkursem oraz talenty młodych artystów przerosły oczekiwania jurorów. W ramach Konkursu odbyły się 43 występy, w tym 12 zespołowych, a łącznie zaprezentowało się aż 100 uczniów! Spośród nich najlepsi okazali się:
 • KLASY I - III: KATEGORIA INDYWIDUALNA
  • I miejsce - Paweł Matuszek (3a)
  • II miejsce - Nelly Czyż (2c)
  • III miejsce - Alicja Murzańska (1a)
  • Wyróżnienie: - Dariusz Domagała (3b) - Mateusz Wajs (1c) - Leon Wajda (1c)
 • KLASY I - III: KATEGORIA ZESPOŁOWA
  • I miejsce - Wiktoria Czekaj, Kornelia Przybylska, Zuzanna Adamczyk, Katarzyna Bajorska, Maria Wiśniowska, Zuzanna Kasperska, Aleksandra Kowalska (3c)
  • II miejsce - Maja Dobkowska, Alicja Miś (3c)
  • Wyróżnienie: - Karolina Kułacz, Barbara Ratka (3a)
 • KLASY IV - VI: KATEGORIA INDYWIDUALNA
  • I miejsce - Jennifer Schmidt (6b)
  • II miejsce - Agnieszka Rawicka (4c) - Natalia Hamada (6c)
  • III miejsce - Karolina Tabak (5b)
  • Wyróżnienie: - Bartek Porębski (6a) - Julia Domagała (5a) - Anna Stolarz - (4b)
 • KLASY IV - VI: KATEGORIA ZESPOŁOWA
  • I miejsce - Zespół Muzyczny przy Szkole Podstawowej nr 107
  • II miejsce - klasa 5c
  • Wyróżnienie: - Adrianna Siwek, Wiktoria Marczykiewicz (5a)
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






25 kwietnia 2014

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II


          W dniu 25 kwietnia na korytarzu II piętra zebrali się uczniowie klas IV - VI, aby uczcić naszego Wielkiego Rodaka - Karola Wojtyłę w przeddzień Jego kanonizacji.

     Uczniowie klasy VI a przygotowali krótką akademię, w której przytoczyli znane i mniej znane fakty z dzieciństwa, młodości i wreszcie pontyfikatu Papieża - Polaka. Przypomnieli także o niezwykle ważnym i mądrym przesłaniu - apelu Papieża skierowanym do młodych Polaków na Jasnej Górze w 1983 r.: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali". Wraz z chórem szkolnym wszyscy zgromadzeni odśpiewali Barkę oraz Święty Uśmiechnięty, a zespół ZORZA zaprezentował piękny, melancholijny układ taneczny.
     Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska wyróżniła laureatów konkursów związanych z osobą Jana Pawła II oraz wręczyła dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursu historyczno - literackiego.

zobacz galerię zdjęć






25 kwietnia 2014

Wojewódzki konkurs literacki "Opowieści Stańczyka"


     Zamek Królewski na Wawelu i Podgórska Biblioteka Publiczna zaprosili dzieci ze szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim "Opowieści Stańczyka". Każdy z uczestników miał za zadanie wcielić się w królewskiego błazna i opowiedzieć o jednym z wydarzeń, jakie miały miejsce na dworze królewskim.
     25 kwietnia, podczas uroczystego finału konkursu na Wawelu, najlepszym autorom opowiadań zostały wręczone dyplomy i nagrody. Byli pośród nich uczniowie naszej szkoły: Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
 • Natalia Książek, klasa 6a - I miejsce
 • Piotr Natkaniec, klasa IV c - wyróżnienie
 • Weronika Bodzoń - dyplom za udział w konkursie
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






24 kwietnia 2014

Obchody Światowego Dnia Ziemi - Zmieniamy nawyki - nie klimat!


      ".Przyroda pisze apel do ludzi: To my, rośliny! - To my, zwierzęta! O naszym zdrowiu nikt nie pamięta? Trujące ścieki, trujące dymy, bez tlenu rzeki... My się dusimy! A gdy umrzemy w trującym brudzie, na martwej ziemi zginą też ludzie!"

     Tymi słowami, w dniu 24 kwietnia, eko-eksperci z klasy 6a, rozpoczęli inscenizację o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą zanieczyszczanie środowiska. Przypomnieli w niej o kilku prostych zasadach, do których każdy z nas powinien się stosować, aby pomóc potrzebującej przyrodzie: gaśmy światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, wyłączmy radio i telewizję, kiedy nikt z nich nie korzysta, zakręcajmy wodę podczas mycia zębów, unikajmy zakupu produktów jednorazowego użytku, segregujmy śmieci. Każdy uczeń otrzymał także papierowy pojemnik na zużyte baterie.
     W tym dniu, wszyscy uczniowie klas IV - VI mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie "Zielono mi!" oraz turnieju wiedzy ekologicznej. Rywalizacja była bardzo zacięta - wszystkie klasy wykazały się dużą wiedzą z zakresu ekologii. Obchody Dnia Ziemi wzbogaciła wystawa prac plastycznych pod hasłem "Zmieniaj nawyki - nie klimat".
 • Wyniki konkursu "Zielono mi"
  • W kategorii klas 4 - klasa 4c
  • W kategorii klas 5 - klasa 5c
  • W kategorii klas 6 - klasa 6c
 • Wyniki turnieju ekologicznego
  • W kategorii klas 4 - klasa 4a
  • W kategorii klas 5 - klasa 5b
  • W kategorii klas 6 - klasa 6b
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






24 kwietnia 2014

KONKURS INFORMATYCZNY BALTIE 2014


          24 kwietnia na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej odbył się finał konkursu "Ogólnopolski Baltie 2014". Patronat honorowy nad konkursem objęli: Joanna Kluzik - Rostkowska - Minister Edukacji Narodowej, Lena Kolarska-Bobińska - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Henryk Krawczyk - Rektor Politechniki Gdańskiej. Współorganizatorami byli: Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Olsztynie, Kuratorium Oświaty w Krakowie i Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

     Wśród najlepszych młodych programistów z całego kraju, którzy zakwalifikowali się do finału, znalazł się również uczeń naszej szkoły, Antoni Skoczypiec z klasy 5a. W finale każdy z uczestników zmagał się z ośmioma zagadnieniami, które musiał przetłumaczyć na język programowania Baltie. Po zakończonym konkursie uczniowie i opiekunowie wzięli udział w wycieczce do firmy Intel. Firma Intel projektuje i produkuje kluczowe technologie wykorzystywane w komputerach i urządzeniach na całym świecie. Szczegółów wycieczki nie możemy jednak zdradzić, gdyż każdy z uczestników został zobowiązany do zachowania tajemnicy. Po zwiedzaniu ogłoszono wyniki Konkursu - okazało się, że do tytułu laureata zabrakło Antkowi bardzo niewiele. Po wyczerpującym dniu wszyscy uczestnicy udali się do schroniska młodzieżowego, gdzie czekała na nich kolejna niespodzianka - wspólne ognisko.
     Zachęcamy wszystkich do nauki programowania. Baltie jest edukacyjnym językiem programowania stworzonym dla dzieci już od 6 roku życia, więc każdy uczeń może się go nauczyć. Antoniemu gratulujemy dotarcia do ogólnopolskiego finału konkursu!

zobacz galerię zdjęć






24 kwietnia 2014

"Entliczek Pentliczek 2014"


          W XI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim "Entliczek Pentliczek 2014" zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Grunwaldzkiej w Krakowie naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas III: Paweł Matuszek, Aleksandra Stefańska i Wiktoria Czekaj.

     24 kwietnia odbył się uroczysty finał Konkursu. Paweł Matuszek, uczeń klasy III a, który zaprezentował zabawny wiersz Agnieszki Frączek pt."Krówka", zyskał uznanie w oczach jury - zdobył w konkursie III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

zobacz galerię zdjęć






23 kwietnia 2014

Na ratunek przyrodzie


     Od kilku już lat uczniowie klas 0-III uczestniczą w spotkaniach z filmami, które odbywają się w ramach konkursu filmowo-plastycznego "Nasi ulubieni bohaterowie" organizowanego przez Pracownię Edukacji Kulturalnej i Filmowej w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Przed każdym seansem odbywa się spotkanie, podczas którego dzieci przygotowywane są do świadomego odbioru treści filmu.
     23 kwietnia klasa IIIa i IIIb, tuż po obchodzonym dwa dni wcześniej Dniu Ziemi, obejrzały piękny film z ekologicznym przesłaniem pt. "Lorax". Po seansie dzieci wzięły udział w warsztatach edukacyjnych, na których dowiedziały się co to jest "recykling" i jakie ma znaczenia dla środowiska. Przekonały się, że zużyte przedmioty mogą zmieniać się w rzeczy ładne i pożyteczne. W trakcie zajęć, z kartonowych opakowań po sokach, wykonały kolorowe i praktyczne portfeliki.

zobacz galerię zdjęć








Krakowski Konkurs Poetycko - Plastyczny "Święty Uśmiechnięty"


     Konkurs "Święty Uśmiechnięty", zorganizowany przez Śródmiejską Bibliotekę Publiczną oraz Stowarzyszenie Pomocy Ludziom Starszym i Niepełnosprawnym im. Jana Pawła II pod honorowym patronatem Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza, miał na celu uczczenie zbliżającej się kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II.
     Na konkurs wpłynęły 54 prace literackie oraz 143 prace plastyczne. Uznanie Jury zyskały dzieła twórców z naszej szkoły. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
  KONKURS LITERACKI
 • Grupa wiekowa 6-11 lat
   I miejsce: Michalska Natalia, klasa 5a
   II miejsce: Rawicka Agnieszka, klasa 4c
   III miejsce: Niemczyk Katarzyna, klasa 4a Pszczółka Mikołaj, klasa 4a
 • Grupa wiekowa 12-15 lat
   I miejsce: Filo Wiktor, klasa 6b
   II miejsce: Tłuszcz Aleksandra, klasa 5a
   III miejsce: Bodzoń Weronika, klasa 5a
   Wyróżnienia: Radwan Wiktoria, klasa 5a Topolski Damian, klasa 6a
 • Grupa wiekowa 18 lat i więcej
   II miejsce: Antoniuk Maria
  KONKURS PLASTYCZNY
 • Grupa wiekowa 12-15 lat
   II miejsce: Karolina Tabak, klasa 5b
Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć






kwiecień 2014

Wielkanocne śniadanie


     Jak co roku, w ostatni dzień przed przerwą wiosenną, odbyły się w klasach świąteczne spotkania. Uczniowie klasy 3a w trakcie spotkania opowiadali o tradycjach i zwyczajach związanych z Wielkanocą. Z kolei w klasie 2a, podczas warsztatów kulinarnych, uczniowie wykonali smakowite i urocze myszki z jajek.
     Na świątecznym stole, udekorowanym własnoręcznie przez uczniów wykonanymi ozdobami, nie zabrakło również pysznych ciast przygotowanych przez mamusie i babcie. Wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia.

zobacz galerię zdjęć






9 kwietnia 2014

Konkurs o Krakowie „Krakusek 2014”


     W dniu 9 kwietnia 2014 r. na Wawelu odbył się finał IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Krakowie „Krakusek 2014”. Wœród zwycięzców znalazła się uczennica naszej szkoły - Barbara Ratka z klasy III a otrzymała wyróżnienie I stopnia. Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć






8 kwietnia 2014

W Muzeum Inżynierii Miejskiej


          8 kwietnia br. klasa III a wzięła udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Inżynierii Miejskiej. Najpierw zwiedzaliśmy wystawę interaktywną. W trakcie zabawy na kilkunastu rozmaitych stanowiskach i wykonując szereg doświadczeń przekonaliśmy się jak szerokie zastosowanie w działalności ludzkiej ma koło. Narzędzia, pojazdy, zegary - to tylko niektóre urządzenia prezentowane na wystawie, do konstrukcji których zostało ono wykorzystane. ało ono wykorzystane.
     W drugiej części zajęć zapoznaliśmy się z ekspozycją prezentującą historyczne polskie samochody i motocykle. Na koniec, w zabytkowej hali zajezdni tramwajowej, obejrzeliśmy najcenniejsze historyczne wozy tramwajowe, a wśród nich: zrekonstruowany wagon letni tramwaju konnego z 1882 r. oraz przedmioty związane z wyposażeniem dawnych pojazdów. Wycieczka była bardzo interesująca.

zobacz galerię zdjęć






8 kwietnia 2014

Program "Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka"


     W dniu 8 kwietnia uczniowie z klas 0-4 wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w ramach programu Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka. Program realizowany jest przez TAURON Dystrybucja S.A. z siedzibą w Krakowie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jego celem jest edukacja dzieci i młodzieży w zakresie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury energetycznej. Uczniowie poznali zasady prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych, obejrzeli film o niebezpieczeństwach jakie niesie ze sobą niewłaściwe używanie prądu zarówno w domu jak i na zewnątrz, a na koniec spotkania otrzymali nagrody za udział w quizie.
     Za udział w kampanii nasza szkoła otrzyma certyfikat "Szkoły Bezpiecznej Energii" oraz zostanie oznaczona na mapie certyfikowanych placówek na internetowej stronie akcji www.bezpieczniki.tauron-pe.pl.


     W ramach programu zorganizowany został również konkurs literacko - plastyczny, w którym wzięła udział klasa 3a. Uczniowie przygotowali wspaniały komiks pt: Żaróweczka kontra prądzik. Zapraszamy do lektury


komiks




7 kwietnia 2014

Konkurs "Cudowny Świat Baśni"


     7 kwietnia w Domu Kultury Podgórze odbył się uroczysty finał konkursu "Cudowny świat baśni". Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się uczniowie naszej szkoły. Konkurs obejmował kategorię literacką, wiedzy i plastyczną.
 • Konkurs literacki "Buka i inne potwory. Opowiedz swoja najstraszniejszą przygodę, jaką przeżyłeś naprawdę lub w wyobraźni."
  • I miejsce Julia Meyer kl. I
  • I miejsce Maciej Chrapek kl. I a
  • I miejsce Maksymilian Kuśnierz kl. II b
  • II miejsce Paweł Opocki kl. II b
  • III miejsce Alicja Drożdż kl. II a
  • II miejsce Wiktoria Brzęczek kl. IV
  • III miejsce Magdalena Magdziarz kl. IV
 • Konkurs Plastyczny "Mój ulubiony bohater z Doliny Muminków"
  • II miejsce Michał Mielnicki kl. III a
 • Konkurs wiedzy na temat baśni i życiorysu H. Ch. Andersena
  • wyróżnienie Piotr Trenzinger kl. II b
  • wyróżnienie Krzysztof Leśniak kl. II b
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć








Konkurs plastyczny "Taki duży, taki mały...święty Jan Paweł II i ja. Papież Polak w oczach dzieci i młodzieży"


     Biblioteka Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, w związku ze zbliżającą się kanonizacją Karola Wojtyły, zorganizowała ogólnopolski konkurs plastyczny "Taki duży, taki mały . święty Jan Paweł II i ja. Papież Polak w oczach dzieci i młodzieży". Konkurs honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, Jego Eminencja Stanisław Kardynał Dziwisz Metropolita Krakowski oraz Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak.
     Na konkurs napłynęło łącznie 1498 prac z placówek oświatowych i kulturalnych niemal z całej Polski. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia w czterech kategoriach wiekowych. Oceniając prace Jurorzy brali pod uwagę ich zgodność z tematem konkursu, oryginalność ujęcia tematu, dobór technik plastycznych oraz poziom artystyczny. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie naszej szkoły:
 • Wyróżnienie w kategorii przedszkole i klasa "0"
  • Banaś Paweł
  • Domagała Aleksandra
 • Wyróżnienie w kategorii klas I - III szkoły podstawowej:
  • Matyszkiewicz Mikołaj
  • Michalcewicz Antonina
 • Wyróżnienie w kategorii klas IV - VI szkoły podstawowej:
  • Janikowski Kacper
  • Niemczyk Katarzyna
Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć








LAUREACI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH ORGANIZOWANYCH PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY 2013/2014


     Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie od lat szczyci się największą w Małopolsce liczbą finalistów i laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty.
     Z dumą informujemy, że w roku szkolnym 2013/2014 do finału konkursów przedmiotowych zakwalifikowało się łącznie 20 uczniów naszej szkoły, a tytuł laureata otrzymało siedmioro z nich:
 • Małopolski Konkurs Humanistyczny
  • Paweł Jusięga, klasa 6c
  • Damian Topolski, klasa 6a
 • Małopolski Konkurs Przyrodniczy
  • Mikołaj Borowicz, klasa 6c
  • Michał Dyrda, klasa 6c
  • Aleksandra Wajs, klasa 5a
 • Małopolski Konkurs Informatyczny
  • Szymon Gołębiowski, klasa 6a
 • Małopolski Konkurs Biblijny
  • Marcin Waliszewski, klasa 6c
Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć






kwiecień 2014

Konkursy wielkanocne


     Jak co roku, Staromiejskie Centrum Kultury, zorganizowało konkurs plastyczny na kartkę œświąteczną i na Wielkanocnego Baranka. Na konkurs przysłano łącznie 730 prac z całej Polski. Jury konkursowe uhonorowało autorów, których prace odznaczały się pomysłowoœścią, starannoœścią i twórczym podejśœciem do tematu. Wśród wyróżnionych znaleŸli się uczniowie naszej szkoły:
 • II miejsce - Zofia Popik, klasa Ia
 • Wyróżnienie - Szymon Kaszuba, klasa „0”
 • List gratulacyjny
  • Julia Sobocha, klasa „0”
  • Anna Dziadzio, klasa „0”
  • Julia Mayer, klasa 1a
Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć






3 kwietnia 2014

Konkurs „Żaczek Krakowski”


     3 kwietnia 2014r. w auli Collegium Maius odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie ,,Żaczek Krakowski''. Konkurs, organizowany przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Akademię Żakowską, miał na celu przybliżenie dzieciom problemów osób niewidomych. Dzieci z klas 2b i 2c, pracując w grupach, stworzyły ,,Niezwykłe Księgi'', które zostały nagrodzone spośród 142 nadesłanych na konkurs prac.
 • 1 miejsce zajęła klasa IIb:
  • zespół w składzie: Milena Góral, Julia Stefaniuk, Patrycja Kiełbik, Karolina Kiedik, Martyna Żurek
  • zespół w składzie: Piotr Treuzinger, Krzysztof Leœniak, Mikołaj Maćków, Stanisław Książek, Kacper Szczepanik, Paweł Opocki
 • 3 miejsce zajęła klasa IIc:
  • zespół w składzie: Emma Starmach, Urszula Malinowska, Marta Perzanowska, Karol Filipiak, Nelly Czyż, Emilia Michna
  Gratulujemy!!!

  zobacz galerię zdjęć






  3 kwietnia 2014

  ADA, TO NIE WYPADA - POWITANIA I POŻEGNANIA


       3 kwietnia 2014 r. uczniowie klasy 4b przedstawili swoim koleżankom i kolegom edukacyjną audycję radiową. Dotyczyła ona grzecznościowych form językowych, używanych podczas powitania i przedstawiania się.
       Uczniowie odegrali kilka przykładowych scenek, ilustrujących różne sytuacje, zarówno o charakterze bardziej formalnym i oficjalnym (przedstawienie się nowego ucznia w klasie, załatwienie sprawy urzędowej), jak i koleżeńskim. Dla każdej z wyróżnionych sytuacji wskazali poprawne oraz niewłaściwe formy zachowań językowych. Była to zatem krótka lekcja savoir - vivru, zaprezentowana w formie ciekawego, a zarazem zabawnego słuchowiska.

  zobacz galerię zdjęć






  marzec 2014

  ADA, TO NIE WYPADA - SZKOLNY DRESSCODE


       W ramach szkolnego projektu "Ada to nie wypada" uczniowie klasy 4a opowiedzieli swoim kolegom i koleżankom o ważnej sztuce dobierania ubioru do okazji.
       W audycji radiowej odszyfrowali termin "dress code" oraz przedstawili najważniejsze zasady dotyczące dbałości o wygląd. Podczas przerw czwartoklasiści zorganizowali rewię mody szkolnej na różne okazje takie jak: uroczysta akademia, egzamin, zajęcia sportowe czy szkolna dyskoteka. Dzięki temu każdy uczeń na pewno zapamięta, że dbałość o własny wizerunek jest niezwykle ważna w życiu, bo przecież - jak mówi stare porzekadło - "jak cię widzą tak cię piszą"...

  zobacz galerię zdjęć






  27 marca 2014

  Warsztaty z pierwszej pomocy


       27 marca 2014r. odbyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy dla klas II prowadzone przez wolontariuszy PCK. Uczniowie dowiedzieli się jak należy postšpić na miejscu wypadku i jak poprawnie wezwać pogotowie ratunkowe. Ćwiczenia praktyczne podczas zajęć przygotowały dzieci do prawidłowego udzielenia pomocy w razie zaistniałej koniecznoœci. Wolontariusze w bardzo ciekawy sposób omówili również zasady postępowania w przypadku: zakrztuszenia, omdlenia i krwotoku.
       Dzięki zajęciom dzieci miały okazję poćwiczyć swoje umiejętnoœci w tak ważnej sprawie, jakš jest ratowanie ludzkiego życia.

  zobacz galerię zdjęć






  21 marca 2014

  PIERWSZAKI WITAJĄ WIOSNĘ!!!


       21 marca pierwszoklasiœści powitali wiosnę w niecodzienny sposób. Ubrani na zielono uczniowie wysłuchali najpierw listu od Pani Wiosny i wspólnie zaœpiewali piosenkę na Jej czeœść. Następnie na terenie wokół szkoły szukali ukrytych przez Panią Wiosnę kopert z zadaniami, które należało wykonać, aby na dobre pożegnać tegoroczną zimę.
       Uczniowie wykazali się nie tylko spostrzegawczoœścią, ale także wiedzą i niezwykłą sprawnośœcią fizyczną. W końcu odnaleŸli gaik – kolorowy symbol wiosny, a wraz z nim słodkie niespodzianki. Zabawa była wspaniała!!!

  zobacz galerię zdjęć






  13 - 15 marca 2014

  FIZYKA DLA SMYKA


       W dniach 13 - 15 marca 2014r. odbyły się w naszej szkole pokazy naukowe z cyklu ,,Fizyka dla smyka" przeprowadzone przez Akademię Nauki z Olsztyna. Dzieci z klas 0 - III uczestniczyły w eksperymentach, które miały na celu przybliżenie zjawiska magnetyzmu.
       Uczniowie podczas zajęć mieli możliwość korzystania z unikalnych zestawów edukacyjnych, dzięki którym odkryli czym jest przyciąganie i odpychanie, pole magnetyczne oraz jak działa wykrywacz metalu. Pokaz był wspaniałą zabawą, która pozwoliła uczestnikom poznać tajemnice fizyki oraz lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

  zobacz galerię zdjęć






  13 marca 2014

  Konkurs "Olimpijskie Impresje"


       13 marca w hali sportowej Zespołu Szkół Integracyjnych nr 5 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu "Olimpijskie Impresje" organizowanego w ramach II edycji projektu edukacyjnego Słoneczna Integracja. Celem konkursu były działania twórcze w zakresie sztuk plastycznych, w wyniku których powstawały prace, wykonywane w kilkuosobowych zespołach, nawiązujące w swej treści do idei olimpijskich.
       Wśród laureatów i wyróżnionych znalazło się kilka zespołów z naszej szkoły:
  • Grupa z klasy "0" - wyróżnienie
  • Zespół I c - I miejsce wśród klas I
  • Zespół I b - II miejsce wśród klas I
  • Zespół III b - I miejsce wśród klas III
  • Zespół III a - III miejsce wśród klas III,
       W trakcie uroczystości oprócz wernisażu prac, rozdania nagród i wręczenia dyplomów atrakcją była gra przestrzenna dla wszystkich laureatów. Zawodnicy, w zespołach, rozwiązywali rozmaite zadania, wykonywali ćwiczenia, a przede wszystkim znakomicie się bawili.
       Miłą niespodzianką jest zaproszenie wszystkich autorów nagrodzonych prac na seans filmowy do kina Sfinks. Gratulujemy!!!

  zobacz galerię zdjęć






  6 marca 2014

  ZAWODY NARCIARSKIE


       6 marca 2014r. reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 95 uczestniczyła w zawodach narciarskich w Sieprawiu. Zawody zorganizowane zostały w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. W konkurencji slalom gigant Szkołę reprezentowali:
  • Aleksandra Wajs kl. Va
  • Alicja Bujas kl. IVa
  • Julia Godula kl. Va
  • Miłosz Świątek kl. VIa
  • Konrad Kosałka kl. VIa
  • Jakub Trenzinger kl. IV c
  Reprezentacja dziewcząt zajęła 3 miejsce, a reprezentacja chłopców 4 miejsce w klasyfikacji.

  Alicja Bujas i Aleksandra Wajs zakwalifikowały się do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 20 marca br. w Kluszkowcach.


  Gratulujemy!!!

  zobacz galerię zdjęć






  6 marca 2014

  ADA! TO NIE WYPADA, CZYLI O DOBRYCH MANIERACH
  Telefony, maile, Facebook


       Telefony komórkowe, poczta e-mail czy media społecznościowe takie jak Facebook to codzienność współczesnego człowieka. Za ich pomocą kontaktują się ze sobą zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. O ich powszechności świadczą choćby badania Megapanel przeprowadzone przez organizację Polskie Badanie Internetu w marcu 2011 roku, które wskazują, że z mediów społecznościowych korzysta aż 99,3% Internautów i poświęca temu średnio około 1,5 godziny dziennie!
       Dnia 6 marca br., w ramach szkolnego projektu "Ada, to nie wypada", klasa 6b zwróciła uwagę swoich kolegów i koleżanek na ważne zasady, które obowiązują w komunikowaniu się za pomocą niezwykle popularnych komórek i smartfonów, maili czy Facebooka. Szóstoklasiści przygotowali na ten temat audycję radiową, a także happening, podczas którego zabrali uczniów klas IV - VI w podróż pociągiem po stacjach Telefonowo, Facebookowo i Mailowo. Na każdej ze stacji uczniowie mieli możliwość poznania dobrych manier obowiązujących w komunikacji z wykorzystaniem danego narzędzia TIK.
       Wszyscy znają chyba powiedzenie, że podróże kształcą. Dzięki podróżny zaproponowanej przez klasę 6b nauczyliśmy się jak, w sposób kulturalny i zgodny z zasadami savoir - vivre, korzystać z dobrodziejstw współczesnej technologii.

  zobacz galerię zdjęć






  3 marca 2014

  Podróż w przeszłość


       3 marca uczniowie klasy III a odbyli niezwykłą podróż w czasie. W murach Muzeum Archeologicznego odwiedzili najdawniejszych mieszkańców Małopolski. Dzieci dowiedziały się jak wyglądali, jak mieszkali i czym się zajmowali nasi praprzodkowie od pradziejów do czasów wczesnego średniowiecza. To spotkanie z historią wzbudziło ogromne zainteresowanie. Dodatkową atrakcją były warsztaty ceramiczne, w trakcie których wszyscy mogli wykonać zainspirowane eksponatami muzealnymi i własną wyobraźnią rozmaite naczynia z gliny.
       Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, a wielu uczniów zapewniało, że odwiedzą muzeum ponownie. Naprawdę warto.

  zobacz galerię zdjęć






  28 lutego 2014

  Warsztaty "Akademia Kropelki"


       28 lutego klasa III a wzięła udział w zajęciach "Akademii Kropelki", które odbyły się w Zakładzie Uzdatniania Wody Wodociągów Miejskich na Bielanach.
       Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, a wielu uczniów zapewniało, że odwiedzą muzeum ponownie. Naprawdę warto.Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z ochroną zasobów wodnych, z problematyką uzdatniania wody pitnej, a także kształtowanie poczucia odpowiedzialności za czystość naszych wód. W atrakcyjnej formie uczniowie mieli możliwość uzupełnić, powtórzyć i utrwalić wiedzę na temat znaczenia wody w przyrodzie.
       Krzyżówka, układanki, zagadki, a przede wszystkim gra przestrzenna, w której pionkami byli uczniowie, połączyły edukację ze znakomitą zabawą.

  zobacz galerię zdjęć






  25 lutego 2014

  DZIEŃ OTWARTY DLA PRZEDSZKOLAKÓW


       25 lutego br., w ramach "Dnia Otwartego", naszą szkołę odwiedziły dzieci przedszkolne wraz z rodzicami. Goście z dużym zainteresowaniem obejrzeli pokazy: baletowy, tańca nowoczesnego oraz Taekwondo w wykonaniu naszych uczniów. Następnie zwiedzali szkołę, zaglądając do różnych sal lekcyjnych. Z entuzjazmem wzięli również udział w warsztatach zajęciowych, których tematem przewodnim była zima. Podczas, gdy dzieci tworzyły wspaniałe pingwiny, lepiły bałwanki i pokonywały olimpijski tor przeszkód, rodzice wzięli udział w spotkaniu z Panią Dyrektor, która przedstawiła kompleksową ofertę edukacyjną i wychowawczą szkoły.

  zobacz galerię zdjęć






  30 stycznia 2014

  APEL PODSUMOWUJĄCY PRACĘ W I PÓŁROCZU 2013/2014


       Dnia 30 stycznia 2014 r. odbył się apel podsumowujący pracę w I półroczu dla klas IV - VI. Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła uczniom i uczennicom zbiorcze wyniki klasyfikacji śródrocznej. Wyróżniła uczniów o najwyższej średniej i wzorowym zachowaniu, czyli prymusów klas. Przedstawiła również uczniów - społeczników, którzy swoją postawą i zaangażowaniem zasłużyli na ten honorowy tytuł.

  Pani Dyrektor wręczyła również dyplomy za konkursy:
  - Małopolski Konkurs Informatyczny
  - Szkolny etap Konkursu Pięknego Czytania
  - Szkolny Konkurs Kolęd i Konkurs Piosenki Świątecznej
  - Turniej Mini Piłki Siatkowej w Ramach Ligi Szkolnej


  Prymusi klas:

  Klasa 4a - Alicja Bujas (5,55 wz)
  Klasa 4b - Patrycja Bernasowska (5,27 wz)
  Klasa 4b - Anna Wojak (5,27 wz)
  Klasa 4c - Julia Leśniak (5,27 wz)
  Klasa 5a - Martyna Grzegorek (5,73 wz)
  Klasa 5b - Piotr Walczak (4,90 wz)
  Klasa 5c - Joanna Kitlińska (5,73 wz)
  Klasa 6a - Damian Topolski (5,70 wz)
  Klasa 6b - Aleksandra Dziadzio (5,70 wz)
  Klasa 6c - Michał Dyrda (5,60 wz)


  Uczniowie - społecznicy:

  Klasa 4a: Alicja Bujas, Urszula Kostuch, Karolina Łuksza, Filip Matusiewicz, Katarzyna Niemczyk, Amelia Rokicka, Kamila Sawicka
  Klasa 4b: Patrycja Bernasowska, Dominika Płaszczyca
  Klasa 5a: Zuzanna Adamczyk, Weronika Bodzoń, Julia Czarnik, Julia Godula, Martyna Grzegorek, Mateusz Kubasiewicz, Zuzanna Lipowiecka, Mateusz Lorenc, Wiktoria Marczykiewicz, Julia Romanowicz, Anna Stronias, Aleksandra Tłuszcz
  Klasa 5b: Piotr Walczak, Daria Kosmal, Angelika Hrabia, Karolina Tabak, Przemysław Szczerbik, Kinga Haberek
  Klasa 5c: Joanna Kitlińska, Natalia Zabdyr, Oliwia Lipiarz, Gabriela Mikuli, Tomasz Charwat, Michał Babik, Hubert Kołtun, Julia Czernek, Krzysztof Mach
  Klasa 6a: Paulina Gajda, Gabriela Godek, Zuzanna Goraj, Magdalena Grodecka, Konrad Kosałka, Natalia Książek, Zuzanna Michalec, Mikołaj Pancerz, Aleksandra Sawik, Marta Szymanek, Aleksandra Śpiewak, Damian Topolski, Wojciech Żurek
  Klasa 6b: Gabriela Andruszków, Joanna Król, Mateusz Król, Klaudia Bębenek, Aleksandra Dziadzio
  Klasa 6c: Aleksandra Dąbrowa, Natalia Marfiak


       Apel był również okazją do zaprezentowania dynamicznych układów tanecznych, nad którymi od września pracowały dziewczęta ze szkolnego zespołu tanecznego ZORZA.

  zobacz galerię zdjęć









  Zajęcia w klasie "0"




      W grudniu uczniowie "zerówki", chcąc poznać tradycje, zwyczaje i historię naszego rodzinnego miasta - Krakowa, wybrali się do Muzeum Historycznego na wystawę Szopek Krakowskich. Oglądali piękne, kolorowe i błyszczące budowle. Niektóre z nich budowali profesjonalni szopkarze, a niektóre ich rówieśnicy. Wszystkie były naprawdę piękne. Pani opowiedziała im co jest najważniejsze w Szopce krakowskiej, oglądali również film przedstawiający etapy budowania szopek. Po zwiedzeniu wystawy wyruszyli na Krakowski Rynek, gdzie oglądali świąteczne dekoracje i karmili gołębie. A w drodze powrotnej udało się trafić na obchody 25 - lecia radia RMF i każde dziecko zostało obdarowane pysznymi czekoladkami.
      W styczniu dzieci z zerówki miały możliwość poszerzenia swojej wiedzy o świecie podczas wycieczki na AGH w Krakowie. Pani przewodnik zaprezentowała dzieciom ciekawe eksponaty - skamieliny, amonity, półszlachetne kamienie. Przybliżyła uczniom ciężką pracę górników oraz opowiedziała legendę o ich patronce - św. Barbarze. Uczniowie zwiedzali również eksperymentalną kopalnię węgla kamiennego. Poznali wiele maszyn i urządzeń, które są niezbędne przy wydobywaniu węgla. Najciekawszy jednak okazał się wielki dinozaur, który zainspirował dzieci do ekspresji plastycznej. Na zajęciach w klasie każdy uczeń "zeróweczki" wymalował Świat dinozaurów, tak jak go sobie wyobraził.
      Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w szkolnym balu karnawałowym. Bardzo starannie się do niego przygotowali: każde dziecko miało strój karnawałowy, a mama jednej z koleżanek profesjonalnie ozdobiła twarze dzieci. Po tańcach, harcach i hulankach na uczniów czekała w klasie niespodzianka: słodki poczęstunek. Było wspaniale!

  zobacz galerię zdjęć






  30 stycznia 2014

  Magiczne słowa


       Istnieją w słownikach wszystkich narodów świata słowa, które mają magiczną moc. Gdy się je wypowie, wszyscy wkoło czują się lepiej, a na ich twarzach pojawia się uśmiech. Te słowa wszyscy znamy już od dziecka, choć często o nich zapominamy...
       Klasa 5b, w ramach szkolnego projektu "Ada, to nie wypada" przypomniała całej społeczności szkolnej, jak ważne dla zachowania dobrych relacji z innymi ludźmi jest stosowanie magicznych słów, czyli zwrotów grzecznościowych.
       Dnia 27 stycznia wszyscy uczniowie klas 0 - VI wysłuchali audycji radiowej na temat magicznych słów a następnie wzięli udział w happeningu, podczas którego organizatorzy - uczniowie z klasy 5b, wygłaszali krótkie, zapadające w pamięć wierszyki oraz zapraszali swoich kolegów do wspólnej, tanecznej zabawy:


  Pamiętaj przyjacielu,
  używaj słów miłych wielu
  proszę, przepraszam, dziękuję
  to tak niewiele kosztuje
  Słowa te jak wszyscy wiecie
  Są najbardziej znane na świecie


  Przepraszam to piękne słowo
  Proszę jeszcze piękniejsze
  Dziękuję to cud
  A wszystkie te słowa
  Smakują jak miód

  zobacz galerię zdjęć






  29 stycznia 2014

  SZKOLNY KONKURS KOLĘD


       29 stycznia br., po raz trzeci w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenek Świątecznych. Stanowiło to wspaniałą okazję do kultywowania tradycji bożonarodzeniowych oraz przywołania zimowej atmosfery. Młodzi wokaliści zaprezentowali bogaty repertuar kolędowy oraz świąteczny, dając tym samym wyraz swoim talentom muzycznym.

       Listę laureatów prezentujemy poniżej:




  SZKOLNY KONKURS KOLĘD


  I MIEJSCE - Julia Domagała - kl. Va
  II MIEJSCE - Aleksandra Dziadzio - kl. VIb
  III MIEJSCE - Wiktoria Radwan - kl. Va
  WYRÓŻNIENIA - Wiktoria Radwan, Ewa Mularczyk - kl. Va, Ewa Mularczyk - kl. Va, Wiktoria Marczykiewicz, Julia Godula, Adrianna Siwek - kl. Va, Magdalena Lubicz - Lisowska - kl. Va, Karolina Buchta, Joanna Król, Rafał Urbanik - kl. VIb


  KATEGORIA INSTRUMENTALNA

  II MIEJSCE - Julia Romanowicz - kl. Va
  III MIEJSCE - Adrianna Siwek, Wiktoria Marczykiewicz, Julia Godula - kl. Va
  WYRÓŻNIENIE - Rafał Urbanik - kl. VIb


  SZKOLNY KONKURS PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ


  I MIEJSCE - Jennifer Schmidt - kl. VIb
  II MIEJSCE - Agnieszka Rawicka - kl. IVc, Aleksandra Powroźnik - kl. VIb, Karolina Tabak - kl. Vb
  III MIEJSCE - Julia Czernek, Oliwia Lipiarz, Gabriela Mikuli, Maja Rozlachowska, Joanna Kitlińska, Natalia Zabdyr - kl. Vc
  WYRÓŻNIENIA - Julia Godula, Adrianna Siwek - kl. Va, Julia Czarnik, Martyna Grzegorek - kl. Va, Klaudia Bębenek, Joanna Król - kl. VIb


  GRATULUJEMY!!!

  zobacz galerię zdjęć






  23 stycznia 2014

  SZKOLNY ETAP KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA


       Małopolski Konkurs Pięknego Czytania, którego organizatorami są Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie i Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich, odbywa się już po raz VII. Idea konkursu skupia się na: promowaniu kultury czytania, doskonaleniu umiejętności czytelniczych i rozwijaniu twórczych talentów. W Konkursie szkołę może reprezentować tylko 1 uczeń z danego etapu edukacyjnego, dlatego zorganizowano eliminacje szkolne.
       W dniach 22 - 23 stycznia br. Jury w składzie: pani wicedyrektor Anna Hanusiak i bibliotekarz szkolny Maria Rostek przesłuchały 35 reprezentantów klas 1-3 oraz 44 uczniów z klas IV - VI, którzy odczytali wybrane przez siebie utwory pisane wierszem. Wszyscy uczestnicy konkursu zaprezentowali się wspaniale! Na wysoki poziom konkursu składała się: płynność i wyrazistość czytanego tekstu, dobra interpretacja utworu, a także ciekawy dobór wierszy - od poetów romantycznych jak Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki po poetów współczesnych Danutę Wawiłow czy Stanisława Grochowiaka.

  A oto wyniki:


  Klasy I

  1 miejsce - Paweł Wawro kl. 1b
  2 miejsce - Nikodem Szmalec kl. 1d
  3 miejsce - Alicja Murzańska kl 1a i Kamil Więczaszek kl. 1c
  Wyróżnienie - Julia Mayer kl.1a i Zuzanna Śmietana kl. 1b

  Klasy II

  1 miejsce - Marta Perzanowska i Nelly Czyż kl. 2c
  2 miejsce - Jakub Stojak kl. 2a
  3 miejsce - Paweł Opocki kl. 2b
  Wyróżnienie - Michał Pawluk kl. 2c

  Klasy III

  1 miejsce - Szymon Jarubas kl. 3a
  2 miejsce - Dariusz Domagała kl. 3b
  3 miejsce - Zofia Bochenek kl. 3c
  Wyróżnienie - Robert Snakowski kl. 3b i Karol Francuz kl. 3a

  W etapie międzyszkolnym naszą szkołę reprezentuje Szymon Jarubas z kl. 3a


  Klasy IV

  1 miejsce - Oliwia Sobol kl. 4c
  2 miejsce - Alicja Bujas kl. 4a
  3 miejsce - Anna Stolarz kl.4b
  Wyróżnienie - JAgnieszka Rawicka kl.4c, Weronika Goraj kl. 4a i Anna Wojak kl. 4b

  Klasy V

  1 miejsce - Franciszek Fiema kl. 5c
  2 miejsce - Martyna Grzegorek kl. 5a
  3 miejsce - Karolina Tabak kl. 5b
  Wyróżnienie - Ewa Mularczyk kl. 5a, Natalia Zabdyr kl. 5c i Angelika Hrabia kl. 5b

  Klasy VI

  1 miejsce - Damian Topolski kl. 6a
  2 miejsce - Marcin Waliszewski kl. 6c
  3 miejsce - Aleksandra Dziadzio kl. 6b
  Wyróżnienie - Michał Jarecki kl.6a, Jennifer Schmidt kl.6b, Aleksandra Powroźnik kl.6b

  W etapie międzyszkolnym naszą szkołę reprezentuje Damian Topolski z kl. 6a


  GRATULUJEMY!!!

  zobacz galerię zdjęć






  22 stycznia 2014

  KARNAWAŁ 4-6


       W dniu 22 stycznia br., zgodnie z tradycją, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla klas IV - VI. Uczciliśmy nim ten szczególny czas w roku - czas tańca, śmiechu, hulanek i swawoli.
       W to wyjątkowe popołudnie strop sali gimnastycznej zmienił się w usłane gwiazdami niebo, a wielobarwne światła dyskotekowych reflektorów dodały magii tej pięknej scenografii. Na parkiecie, przy rytmach skocznej muzyki, w tańcu wirowały dziewczęta i chłopcy, a w ich oczach błyszczała radość i śmiech.
       Głośno śpiewając największe przeboje ostatnich miesięcy, klaszcząc i podskakując bawiliśmy się wspaniale!!!

  zobacz galerię zdjęć






  22 stycznia 2014

  BAL KARNAWAŁOWY 1-3


  Proszę Pani! Proszę Pana!
  W naszej szkole, już od rana
  Wszystkie dziatki się radują
  Karnawału wyczekują!

  A gdy wreszcie nastała ta chwila
  Wszyscy odtańczyli skocznego kadryla
  "Bałkanice" głośno zaśpiewali
  Radością wypełnili wszystkie kąty sali

  Była tam królewna z koroną na głowie
  I Superbohaterów całe mrowie
  W tańcu wirował Indianin z pióropuszem
  I cowboy z wielkim kapeluszem

  Piłkarska ekstraklasa hulała też z nami,
  Piękne wróżki tańcząc wywijały skrzydłami
  A potężna i zła czarownica
  Od śmiechu miała zaróżowione lica

  Proszę Pani! Proszę Pana!
  Zabawa była niezwykle udana!
  Ten śmiech, radość i tańce bez wytchnienia
  Na długo wypełnią nasze wspomnienia!!!


  zobacz galerię zdjęć






  21 stycznia 2014

  Audycja Muzyczna


       21 stycznia uczniów klas 0 - III odwiedziło Muzyczne Laboratorium zapraszając dzieci do udziału w warsztatach muzycznych. Dzieci wysłuchały koncertu "na żywo" oraz aktywnie brały udział w zabawach ruchowych, tańczyły i śpiewały. Spotkanie przeplatane było ćwiczeniami relaksacyjnymi i rozmową na tematy związane z muzyką klasyczną.
       Warsztaty dostarczyły dzieciom wielu niezwykłych wrażeń i pozwoliły odkryć cudowny świat muzyki...

  zobacz galerię zdjęć






  21 stycznia 2014

  Konkurs Szopki Krakowskie


       Uczniowie klas III przystą…pili do konkursu plastycznego, zorganizowanego przez Towarzystwo Prą…dnickie. Dzieci z zaangażowaniem i pieczol‚owitoś›cią… skonstruował‚y pię™kne, kolorowe Szopki Krakowskie, które zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej na parterze szkoł‚y.
       W dniu 21 stycznia pani Bogumił‚a Kania - przewodniczą…ca Towarzystwa, w uznaniu wspaniał‚ej pracy wrę™czył‚a dzieciom dyplomy i nagrody, zachę™cają…c do rywalizacji w kolejnym roku.

  zobacz galerię zdjęć






  17 stycznia 2014

  Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej


       17 stycznia 2014 r. w naszej szkole odbył się Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej chłopców i dziewcząt klas IV-VI o Mistrzostwo Dzielnicy III. Organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 95, natomiast Rada III Dzielnicy objęła go swoim patronatem oraz ufundowała nagrody.
       Turniej uroczyście otworzyła pani dyrektor Elżbieta Poradowska, która przywitała przybyłych gości oraz życzyła wszystkim dobrej zabawy w duchu fair play.





  A oto wyniki:

  I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 95
  II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 114
  III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 64
  IV miejsce - Szkoła podstawowa nr 2


       Zwycięskie szkoły otrzymały dyplomy, puchary i piłki, a zawodnik otrzymał pamiątkowy medal i coś słodkiego. Gratulujemy!


  zobacz galerię zdjęć





  17 stycznia 2014

  Konkurs Filmowo-Plastyczny "W świecie baśni".




       Uczniowie klas I-III, jak co roku, brali udział w Konkursie Filmowo-Plastycznym "W świecie baśni" organizowanym przez MDK im. dr H. Jordana. W ramach konkursu dzieci uczestniczyły w interesujących seansach, połączonych z filmową edukacją. W repertuarze znalazły się wartościowe filmy nagradzane na festiwalach - takie, których często nie można było obejrzeć w kinach. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w następujących kategoriach: przedszkola i klasy I, klasy II, klasy III, klasy IV-VI.


       Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:
  • Oskar Sarna z kl. III A
  • Karolina Kułacz z kl. III A
  • Julia Godula kl. Va
  • Tymon Marzec z kl. III A
  Wyróżnienia otrzymali:

  • Kacper Chłopek z kl. III C
  • Wiktoria Czekaj z kl. III C
  • Zofia Bochenek z kl. III C
  • Jakub Christiani -Grabieński z kl. III B
  • Karina Kosmal z kl. III A
  • Urszula Malinowska z kl. II C
  • Alicja Drożdż z kl. II A
  • Michał Pawluk z kl. II C
  • Marcin Mazurek z kl. II B

   Laureaci wzięli udział w uroczystym finale konkursu, rozdaniu nagród, dyplomów i otwarciu wystawy najlepszych prac 17 stycznia br.

   Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!!

   zobacz galerię zdjęć






   15 stycznia 2014

   Igrzyska Olimpijskie Trzecioklasistów


        15 stycznia uczniowie klas III wzięli udział w Igrzyskach Olimpijskich Trzecioklasistów. Otwarcia zawodów dokonała pani dyrektor Elżbieta Poradowska. Po złożeniu przyrzeczenia i zapaleniu olimpijskiego znicza zawodnicy rozpoczęli rywalizację w czterech konkurencjach: bieg z pokonywaniem przeszkód, skok w dal z miejsca, rzuty do kosza i hula-hoop. Liczyła się przede wszystkim dobra zabawa, jako, że "Istotą igrzysk nie jest zwyciężyć, ale wziąć udział. Nie musisz wygrać, bylebyś walczył dobrze". Każdemu z uczestników kibicowali wszyscy koledzy, a wyrazem uznania były gratulacje od współzawodników.
        16 stycznia nastąpiło wręczenie medali i zamknięcie zawodów.


   WYNIKI ZAWODÓW

   Medalistom gratulujemy zwycięstwa, a wszystkim zawodnikom sportowej postawy!

   zobacz galerię zdjęć






   15 stycznia 2014

   Przygotowania do Krakuska klasy 3b


        W ramach przygotowań do konkursu wiedzy o Krakowie - Krakusek klasa 3b uczestniczyła w cyklicznych zajęciach pt. "Po dwóch stronach starej Wisły - z Kazimierza na Wawel". Zajęcia obejmowały lekcję muzealnš w Zamku Królewskim na Wawelu, wycieczkę po Kazimierzu połšczonš z warsztatami muzealnymi. Dzieci zwiedzały Plac Wolnica, Koœciół œw. Katarzyny, Koœciół oo. Paulinów na Skałce oraz Koœciół Bożego Ciała. Natomiast w klasie i w domu systematycznie czytały wskazanš literaturę.
        15 stycznia 2014 r. odbył się I etap konkursu. Największš wiedzš w klasie 3b wykazał się Maciek Papkoj. Gratulujemy naszemu koledze!

   zobacz galerię zdjęć






   10 stycznia 2014

   Warsztaty cyrkowo - ceramiczne


        10 stycznia 2014 r. klasy 3b i 3c brały udział w zajęciach cyrkowo - ceramicznych w Staromiejskim Centrum Kultury przy ul. Wietora. Dzieci miały okazję poznać różne dyscypliny sztuki cyrkowej takie jak: żonglowanie, kręcenie talerzami, diablo, flower - stickami czy chodzenie na szczudłach. Po cyrkowych atrakcjach przyszedł czas na warsztaty w pracowni ceramiki i witrażu. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wylepiali z gliny słonie. Efekt był wspaniały, a zabawa podczas zajęć jeszcze lepsza!

   zobacz galerię zdjęć






   FINALIŚCI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
   ORGANIZOWANYCH PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY 2013/2014


   • Małopolski Konkurs Humanistyczny
    • Michał Dyrda
    • Paweł Jusięga
    • Joanna Kitlińska
    • Mateusz Kubasiewicz
    • Marta Szymanek
    • Damian Topolski
   • Małopolski Konkurs Matematyczny
    • Antoni Skoczypiec
   • Małopolski Konkurs Przyrodniczy
    • Mikołaj Borowicz
    • Michał Dyrda
    • Magdalena Grodecka
    • Natalia Książek
    • Aleksandra Wajs
   • Małopolski Konkurs Informatyczny
    • Antoni Skoczypiec
    • Szymon Gołębiowski
    • Krzysztof Wilk
    • Damian Topolski
    • Natalia Książek
    • Michał Dyrda
   • Małopolski Konkurs Biblijny
    • Wiktoria Szczelina
    • Marcin Waliszewski


   GRATULUJEMY!




   Konkurs plastyczny "Moja szkolna biblioteka"


        Prezentujemy wyniki szkolnego konkursu plastycznego dla uczniów klas 0 - III "Moja szkolna biblioteka".

   Klasa 0
   1 miejsce - Aleksandra Domagała
   2 miejsce - Alicja Papkoj
   3 miejsce - Beata Łobaziewicz
   Wyróżnienie - Paweł Banaś, Grzegorz Cebula


   Klasy 1
   1 miejsce - Malwina Rados kl.1a
   2 miejsce - Lidia Bożek kl.1b, Oliwia Mucha kl. 1d
   3 miejsce - Tamara Tocka kl.1c
   Wyróżnienia - Emilia Krzyworzeka kl.1c, Grzegorz Miąsik kl.1b, Bartosz Zgłobik kl.1b, Aleksander Wolfinger kl.1 a, Monika Żabińska kl. 1d


   Klasy 2
   1 miejsce - Martyna Żurek kl.2b
   2 miejsce - Gabriela Turcza kl.2c
   3 miejsce - Krzysztof Leśniak kl.2b
   Wyróżnienia - Nelly Czyż kl.2c


   Klasy 3
   1 miejsce - Karolina Kułacz kl.3a
   2 miejsce - Łukasz Bilański kl.3b
   3 miejsce - Wiktoria Sułowicz kl. 3c
   Wyróżnienie - Barbara Ratka kl.3a, Martyna Bińczycka kl.3a, Dagmary Kafel kl.3a, Karolina Tynor kl.3b, Mikołaj Bożek kl. 3c


   Spośród wielu pięknych prac prezentujących naszą bibliotekę Jury wybrało 6, które wezmą udział w wojewódzkim konkursie organizowanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie.

   Autorami wyróżnionych prac są:

   Karolina Tynor kl.3b
   Karolina Kułacz kl. 3a
   Martyna Żurek kl. 2b
   Tamara Tocka kl. 1c
   Malwina Rados kl. 1a
   Aleksander Wolfinger kl. 1a


   GRATULUJEMY!




   20 grudnia 2013
   Wspólne kolędowanie klas młodszych


        W dniu 20 grudnia 2013 r. w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie klas młodszych. Do kultywowania tej jakże pięknej tradycji śpiewania kolęd zaprosił uczniów Mały Samorząd.
        Melodie kolęd i pastorałek wypełniły wszystkie kąty szkoły magiczną atmosferą, a zebranych kolędników wprawiły w prawdziwie świąteczny nastrój.
        Przedstawiciel Małego Samorządu Uczniowskiego - pani Anna Dobrowolska złożyła wszystkim serdeczne życzenia zdrowych, spokojnych, pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia.

   zobacz galerię zdjęć






   19 grudnia 2013
   AWANTURA W PRZECHWAŁKOWIE - ŚWIĄTECZNE PRZEDSTAWIENIE


        W tym roku klasa III a przygotowała świąteczne przedstawienie pt. "Awantura w Przechwałkowie". Bohaterami tej inscenizacji są mieszkańcy Starego Przechwałkowa, którzy, za sprawą pewnego diabełka, przestali żyć w zgodzie. Każdy uważał, że jest najlepszy, a jego praca najważniejsza. Dopiero narodziny Dzieciątka przyniosły kres kłótniom. Maleńka Miłość przyniosła pokój i zgodę. Mieszkańcy zrozumieli, że wszyscy są jednakowo ważni, a praca każdego z nich potrzebna. Miasteczko zmieniło nazwę na Zgodne.
        Do obejrzenia przedstawienia uczniowie zaprosili młodszych i starszych kolegów z klas I-V. Zabawna historia z pięknym przesłaniem podobała się widzom, którzy nagradzali aktorów gromkimi brawami, a na koniec brali udział we wspólnym kolędowaniu.
        W dniu 19 grudnia zespół młodych aktorów z klasy III a zaprezentował inscenizację swoim rodzicom. Na zakończenie dzieci wręczyły im własnoręcznie wykonane i pięknie ozdobione piernikowe choinki i bombki. Po programie odbyła sie klasowa Wigilia. To był wyjątkowy wieczór, który wprowadził wszystkich w radosny i magiczny nastrój Bożego Narodzenia.

   zobacz galerię zdjęć






   13 grudnia 2013
   APEL BOŻONARODZENIOWY

   "Hejże ino dyna, dyna,
   narodził się Bóg dziecina
   w Betlejem, Betlejem"


        Dnia 13 grudnia br. uczniowie klasy 5b zaprosili swoich nauczycieli oraz kolegów z klas IV - VI do obejrzenia programu artystycznego z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
   Swoim występem przenieśli nas w magiczny, ciepły i wzruszający nastrój wigilijnego wieczoru, kiedy cała rodzina zasiada przy świątecznym stole, a radość i wspólne kolędowanie powodują, że "gasną wszelkie spory". Występ uświetnił chór szkolny, z którym wszyscy widzowie mogli wspólnie zaśpiewać piękne, tradycyjne polskie kolędy.

        Apel bożonarodzeniowy był również okazją do podsumowania szkolnego projektu "Dzień Życzliwości". Klasa 6a, główny pomysłodawca i organizator obchodów tegorocznego Dnia Życzliwości, przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej w dniu 21 listopada wśród uczniów naszej szkoły. Badanie ankietowe miało na celu znalezienie odpowiedzi na pytanie: jaki jest poziom życzliwości uczniów SP 95? Z wynikami można zapoznać się poniżej.

        Pani Dyrektor przedstawiła społeczności szkolnej Królów i Królowe życzliwości 2013 r. Zostali nimi:

   IV a - Alicja Bujas, Patryk Kralka
   IV b - Dominika Płaszczyca, Daniel Kość
   IV c - Julia Leśniak, Jakub Trenzinger
   V a - Anna Stronias, Mateusz Lorenc
   V b - Magdalena Kursa, Rafał Małucha
   V c - Joanna Kitlińska, Krzysztof Mach
   VI a - Wiktoria Szczelina, Wojciech Żurek
   VI b - Oliwia Sas, Rafał Urbanik
   VI c - Zuzanna Ziemska, Paweł Jusięga


   "Życzliwi monarchowie" zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii, która zostanie wywieszona w Galerii Życzliwych Szkoły Podstawowej nr 95.

   zobacz galerię zdjęć






   13 grudnia 2013
   SPRAWOZDANIE Z DNIA ŻYCZLIWOŚCI


        W Dniu Życzliwości mieliśmy przyjść ubrani w stroje koloru żółtego. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do zabawy.
   I miejsce i najwięcej przyznanych punktów za poszczególne elementy stroju otrzymała klasa VI a - 341 p.
   II miejsce klasa VI c - 242 p.
   III miejsce klasa IV c - 234 p.
        Wszystkie klasy biorące udział w zabawie otrzymają 10 punktów w rywalizacji KLASA NA MEDAL.

        Mamy nadzieję, że muzyczna przerwa spodobała się uczniom w naszej szkole i następnym razem jeszcze większa ilość tancerzy pojawi się na parkiecie II piętra.

        Przeprowadziliśmy ANKIETĘ, w której badaliśmy poziom życzliwości w naszej szkole. W zabawie wzięło udział 156 uczniów. Oto wyniki.


   zobacz galerię zdjęć






   13 grudnia 2013
   W KRAINIE WITAMIN


        Od ponad roku nasza placówka znajduje się w gronie Szkół Promujących Zdrowie. W szkole podejmujmy wiele działań mających na celu propagowanie zdrowego stylu życia we wszystkich jego aspektach. Dużą wagę przywiązujemy do uświadamiania uczniom znaczenia właściwego odżywiania i wyrabiania prawidłowych nawyków żywieniowych.
        Uczniowie klasy II a przygotowali inscenizację "W krainie witamin", do obejrzenia której zaprosili młodszych i starszych kolegów. Młodzi aktorzy zachęcali do spożywania warzyw i owoców oraz przypomnieli widzom jak ważne dla naszego zdrowia są znajdujące się w nich witaminy.

   zobacz galerię zdjęć






   12 grudnia 2013
   ADA TO NIE WYPADA - Upominki, prezenty, dary


        W dniu 12 grudnia 2013 r., w ramach projektu szkolnego "Ada, to nie wypada, czyli o dobrych manierach", klasa 5a przedstawiła program pt. "Upominki, prezenty, dary".
        W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia każdy zastanawia się jak sprawić przyjemność swym najbliższym, jakie kupić lub zrobić prezenty, jak złożyć życzenia. Z pomocą przyszli uczniowie klasy 5a, którzy w swoich krótkich, ale bardzo ciekawych dialogach, zobrazowali codzienne sytuacje dotyczące przygotowań do świąt. Dali również konkretne rady praktyczne, jak przygotować upominki, jak złożyć życzenia i jak się zachować, gdy to my jesteśmy obdarowywani.
        Uczniowie wprawili również wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój, kolędując podczas przerw po polsku, włosku i angielsku na szkolnych korytarzach.
        Zachwyconych słuchaczy obdarowywali czerwonymi serduszkami z napisem "Wesołych świąt!" Całości dopełniała piękna gazetka na tablicy projektu, na I piętrze. Prezentacja przygotowana przez uczniów 5a wprawiła całą szkołę w prawdziwie świąteczny nastrój oczekiwania!

   zobacz galerię zdjęć






   10 grudnia 2013
   Konkurs ekologiczny - Zbiórka makulatury


        Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w akcji zbierania makulatury organizowanej w formie konkursu przez Urząd Miasta Krakowa.
   Dnia 10 grudnia 2013 r. reprezentacja uczniów naszej szkoły odebrała dyplom oraz podziękowanie od Prezydenta Miasta Krakowa za aktywny udział w tym ekologicznym konkursie w roku szkolnym 2012/2013.      W bieżącym roku nadal dzielnie chronimy środowisko poprzez zbieranie makulatury i oddawanie jej do recyklingu.


   Oto podsumowanie jesiennego etapu zbiórki:


   KLASY 0-3
   030 kg
   1a115,5 kg
   1b29 kg
   1c43 kg
   1d5 kg
   2a283 kg
   2b125 kg
   2c61 kg
   3a861 kg
   3b196 kg
   3c192 kg
   KLASY 4-6
   4a8 kg
   4b222,5 kg
   4c146 kg
   5a195 kg
   5b0 kg
   5c257 kg
   6a300 kg
   6b293 kg
   6c81 kg


   ŁĄCZNIE ZEBRANO: 3443 kg makulatury

   zobacz galerię zdjęć






   6 grudnia 2013
   Szlachetna paczka 2013


        Uczniowie klasy 6a po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskim projekcie pomocy rodzinom "Szlachetna paczka", realizowanym przez stowarzyszenie Wiosna.
        6 grudnia rozpoczęliśmy pakowanie zebranych darów. Chcieliśmy pomóc czteroosobowej rodzinie. Nasza wychowawczyni ustaliła podział obowiązków. Wszyscy bez wyjątków z dużym zapałem podjęli się wyznaczonych zadań. W trakcie przygotowań udzieliła się nam radosna, przedświąteczna atmosfera. Lubimy pomagać potrzebującym, dlatego chętnie przystąpiliśmy do dzieła. Gdy już wszystkie dary zostały zapakowane, kartony owinęliśmy kolorowym papierem. Do wykonanego pakunku dołączyliśmy własnoręcznie wykonaną kartkę świąteczną z życzeniami oraz opłatek. Na zakończenie wszyscy ustawiliśmy się do pamiątkowego zdjęcia.
        Dzięki tej akcji nauczyliśmy się, że warto pomagać tym, którzy są w potrzebie i zaczęliśmy się zastanawiać, czy zawsze potrafimy docenić to co mamy. Myślę, że ten radosny dzień na długo pozostanie w naszej pamięci...

   Aleksandra Śpiewak z klasy 6a

   zobacz galerię zdjęć






   6 grudnia 2013
   ZAGADKOWE MIKOŁAJKI


        Tradycyjnie, jak co roku, grzeczne dzieci w naszej szkole odwiedził św. Mikołaj.
        Klasa III a otrzymała słodkie upominki i list, w którym Mikołaj zaprosił uczniów do zabawy. Rozwiązując kolejne zagadki i korzystając z zawartych w liście wskazówek cała klasa jak "po sznurku" trafiła do Multikina, gdzie czekały bilety na film "W Krainie Lodu". Mikołajowa niespodzianka bardzo się udała. Zarówno film, jak i wędrówka z zagadkami, sprawiły wiele radości i dostarczyły sporo emocji.

   zobacz galerię zdjęć






   5 grudnia 2013
   NASZA SZOPKA KRAKOWSKA


        Tradycja budowania szopek krakowskich sięga XIX w. Niepowtarzalne, bajecznie kolorowe budzą zachwyt zarówno mieszkańców jak i turystów. Aby podtrzymywać zwyczaj budowania szopek, ważne jest przekazywanie go kolejnym pokoleniom.
        W naszej szkole szopki krakowskie budowali uczniowie klas II c, III a, III b i III c. W trakcie zajęć dzieci zapoznały się z historią szopek i zasadami ich konstruowania. Mieli również okazję obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą proces tworzenia oraz zdjęcia nagrodzonych w poprzednich latach dzieł oraz foldery z informacjami. Dzieci tworzyły szopki indywidualnie lub zespołowo. Efekty ich pracy można obejrzeć na wystawie szkolnej, na której znalazła się również zespołowa praca ubiegłorocznej kl. II a nagrodzona w 70. Jubileuszowym Konkursie Szopek Krakowskich. Jedna z szopek wykonanych w trakcie warsztatów została wybrana do reprezentowania szkoły w tegorocznym konkursie. Uczniowie klasy III a wzięli udział w korowodzie szopkarzy, który odbył się 5 grudnia b.r. na Rynku Głównym, a ich szopkę można oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa na pokonkursowej wystawie.
        Wszystkim wykonawcom należą się słowa uznania za zaangażowanie, wytrwałość i pomysłowość w pracy twórczej.

   zobacz galerię zdjęć






   4 grudnia 2013

   KRAKUSEK


        4 grudnia uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach przygotowujących nas udziału w tegorocznym konkursie wiedzy o Krakowie "Krakusek".
        Tym razem podążyliśmy na Wawel, gdzie zwiedzaliśmy wystawę "Wawel zaginiony". W trakcie wędrówki zobaczyliśmy najstarsze fragmenty zabudowy wawelskiego wzgórza. Dowiedzieliśmy się jak żyli i czym się zajmowali mieszkańcy średniowiecznego grodu. Oglądaliśmy, znalezione przez archeologów, przedmioty codziennego użytku: narzędzia, ozdoby a nawet elementy gier. Byliśmy również w wawelskiej katedrze. Poznaliśmy historię św. Stanisława. Pani przewodnik opowiadała nam fascynujące legendy o królu Kazimierzu Wielkim. Wycieczka była bardzo interesująca!

   Uczniowie klasy III a

   zobacz galerię zdjęć






   3 grudnia 2013

   V OTWARTE MISTRZOSTWA ŚRÓDMIEŚCIA KRAKOWA W PŁYWANIU


        Dnia 3 grudnia odbyły się V Otwarte Mistrzostwa Krakowa - Śródmieścia w pływaniu. W imprezie wzięło udział 21 szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich (łącznie 100 uczestników).
        Zawody były zorganizowane na pływalni Polskiej YMCA (Young Men's Christian Association), a głównymi organizatorami byli: Rada Dzielnicy I Miasta Krakowa, Straż Miejska Miasta Krakowa i Ognisko Związku Młodzieży Chrześcijańskiej "Polska YMCA" w Krakowie.
        Nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce w sztafecie 4 x 25 m stylem dowolnym. Gratulujemy!

   zobacz galerię zdjęć






   grudzień 2013
   ŚWIĄTECZNA AKCJA CHARYTATYWNA KLASY 5B


   "Ludzie nie są szczęśliwi,
   gdy żyją tylko dla siebie"


        Zbliża się świąteczny, uroczy czas. Coraz donośniej słychać słowa: "W dzień Bożego Narodzenia niechaj spełnią się życzenia..."
        Otóż my, uczniowie klasy V b pragniemy dziś życzyć Wam - Koleżanki i Koledzy - z klasy 4a, 4b, 4c, 5a, 5b, 5c, 6b, 6c radosnych świąt i szczęśliwego Nowego 2014 Roku. Jednocześnie serdecznie dziękujemy wszystkim z Was, którzy chętnie wzięli udział w akcji dobroczynnej na rzecz dzieci z Domu Małego Dziecka im. J. Brzechwy w Krakowie. Dobro tylko wtedy się mnoży, gdy się nim dzielimy z drugim, potrzebującym człowiekiem. Kiedyś każdy z nas znajdzie się w potrzebie i będzie potrzebował czyjejś pomocy. Z pewnością otrzyma ją w taki sam sposób w jaki udzielili wcześniej innym.
        Dziękujemy za wasze dotychczasowe prezenty dla dzieci z Domu Dziecka. Akcja będzie trwać dalej. Zapraszamy wszystkich do aktywnego udziału. Wesołych Świąt!

   Klasa V b
   z Wychowawczynią

   zobacz galerię zdjęć






   29 listopada 2013
   "Andrzejki" w klasach I-III


        Jaka czeka mnie przyszłość? Któż z nas nie chciałby tego wiedzieć?
        W piątek 29 listopada 2013 w naszej szkole w klasach 1-3, jak co roku odbyły się tradycyjne zabawy andrzejkowe. Dzieci próbowały uchylić rąbka tajemnicy i dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości. W każdej klasie uczniowie z pełnym zaangażowaniem przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów wiele ciekawych wróżb. Zabawa andrzejkowa została uwieńczona wspólnymi tańcami i zabawami. Dzieci w pomysłowo przygotowanych strojach i z uśmiechniętymi buziami bawiły się znakomicie. Ten magiczny dzień pełen wrażeń na pewno pozostanie w ich pamięci na długo!

   zobacz galerię zdjęć






   29 listopada 2013
   ZABAWA ANDRZEJKOWA DLA KLAS IV - VI


        Andrzejki obchodzone są w Polsce w noc z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja - apostoła i patrona ludów słowiańskich. W ten szczególny wieczór wszyscy, mali i duzi, zastanawiają się nad tym, jaka czeka ich przyszłość w uczuciach, zdrowiu, pracy ... A odpowiedzi szukają w lanym wosku, obierkach z jabłek czy poukładanych butach. Jest to również w polskiej tradycji katolickiej ostatnia okazja do urządzenia hucznych zabaw przed rozpoczynającym się okresem adwentu.
        W naszej szkole tradycyjne zabawy andrzejkowe odbyły się w dniach 25 - 27 listopada. W radosnej atmosferze uczennice i uczniowie klas IV - VI próbowali sobie wywróżyć świetlaną przyszłość, poznać imiona swoich przyszłych mężów i żon oraz dowiedzieć się czy uda im się wygrać milion w "totka"! A po wróżbach wszyscy dali się porwać magii rytmów muzyki i ruszyli do tańca! Zabawa była wspaniała!!!

   zobacz galerię zdjęć






   28 listopada 2013
   Pierwsza pomoc w 1b


   "Ten, kto ratuje życie jednego człowieka, ratuje cały świat"
   /T. Keneally/

        W czwartek, 28 listopada, uczniowie klasy 1b uczestniczyli w wyjątkowych zajęciach. Prowadził je tata jednego z uczniów pracujący na co dzień jako ratownik medyczny.
        Pan Krzysztof Miąsik opowiedział i pokazał uczniom jak należy udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym: jak sprawdzić oddychanie, ułożyć rannego czy też jak wykonać masaż serca. Każdy z "małych ratowników" mógł poćwiczyć te czynności na swoim pluszowym misiu, a następnie na fantomie. Wszyscy spisali się na medal!

   zobacz galerię zdjęć






   28 listopada 2013
   SUKCESY SPORTOWE NASZYCH UCZNIÓW


        Z duma prezentujemy osiągnięcia sportowe naszych uczniów:

   Międzyszkolny Turniej Siatkówki o Puchar Konsula Honorowego Królestwa Danii dr Janusza Kahla - 22 listopada 2013 r.
        - dziewczęta - I miejsce
        - chłopcy - I miejsce

   Turniej Koszykówki Drużyn Mieszanych o Mistrzostwo III Dzielnicy - 28 listopada 2013 r.
        - reprezentacja szkoły - III miejsce

   GRATULUJEMY!!!


   zobacz galerię zdjęć






   28 listopada 2013
   Gadu - gadu


        Codziennie w pracy, w szkole, a nawet na ulicy, słyszymy bardzo dużo wulgaryzmów i mamy do czynienia z ogromnym hałasem (zwłaszcza w szkole!). Dlatego też nasza klasa 5c przygotowała w czwartek 28 listopada 2013 roku audycję, happening oraz gazetkę nawiązujące do walki z hałasem i przeklinaniem, w ramach realizacji projektu "Ada to nie wypada, czyli o dobrych manierach".
        Ale po kolei. Jeszcze przed lekcjami dwie dziewczynki: Oliwka i Gabrysia zaczęły robić gazetkę na szkolnym korytarzu. W tym samym czasie Natalka, Asia, Julka, Maja, Krzyś M., Franek, Marcin, Bartek oraz Kuba ćwiczyli razem z panią Biserką swoje role do audycji napisanej przez uczniów z naszej klasy. Już na pierwszej lekcji cala szkoła mogła posłuchać wspaniałego słuchowiska. Kiedy wykonawcy wracali do klasy, gazetka była gotowa.
        Nasz happening odbywał się na przerwach i wyglądał w następujący sposób: jedni nosili na sobie duże plakaty z namalowanymi znakami zakazującymi wulgaryzmów i hałasu, inni rozdawali ulotki z ciekawostkami i informacjami o hałasie, a pozostali mieli naklejone na rakietkach tenisowych nakazy ciszy. Wszyscy nasi koledzy, ci młodsi i starsi, z wielkim zainteresowaniem przyglądali się nam i zadawali liczne pytania o niesione przez nas przesłanie. To był naprawdę dobry dzień!

   zobacz galerię zdjęć






   25 listopada 2013
   ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


        25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji, dzieci z klasy "0" zaproponowały koleżankom i kolegom z pierwszego etapu edukacyjnego wspólną zabawę.
        Uczniowie klas I i "0" wspólnie rysowały portrety swoich kochanych misiów, uczyły się piosenki "O kochaniu misia" i oglądały bajkę "Mały miś". Klasy II wysłuchały fragmentów książki o najsłynniejszym z misiów - Kubusiu Puchatku, które czytała pani wicedyrektor i wychowawczynie klas. Natomiast klasy III przygotowały życzenia dla misiów, które następnie zawiesiły na gazetce na korytarzu I piętra. W tym dniu wszystkie dzieci mogły przynieść do szkoły swoje pluszowe misie, z którymi bawiły się przez cały dzień. Uczniowie z klas IIIa i IIIb zabrały nawet swoje misie do kina. A na zakończenie dnia odbył się korowód pluszowych misiów.
        Z okazji misiowego święta Młodzieżowy Dom Kultury przy al. 29 listopada zorganizował konkurs plastyczny dla przedszkolaków pt. "Mój przyjaciel miś". Nagrodę w konkursie otrzymał Paweł Banaś z oddziału przedszkolnego. Gratulujemy!

   zobacz galerię zdjęć






   21 listopada 2013
   DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI 2013


        21 listopada w ponad 180 krajach świata obchodzony jest jako Dzień Życzliwości i Pozdrowień (ang. "Hallo World Day"). Idea tego dnia wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 r., dwaj bracia postanowili zareagować na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać przywódcom świata, iż każdy konflikt można rozwiązać pokojowo.
        Uczniowie klasy 6a oraz mały samorząd uczniowski, zainspirowani pięknym przesłaniem święta życzliwości, zorganizowali w naszej szkole jego obchody. Najpierw zapoznali wszystkich kolegów z historią Dnia Życzliwości w audycji emitowanej przez szkolny radiowęzeł. Następnie przeprowadzili ankietę wśród uczniów dotyczącą życzliwości oraz rozwiesili po całej szkole hasła i obrazki promujące postawę życzliwości w relacjach z drugim człowiekiem.
        O tym, że życzliwość w codziennym życiu wzbudza wiele pozytywnych emocji, stanowi kontrę dla problemów i szarej rzeczywistości, przypominały nam żółte elementy strojów uczniów i nauczycieli oraz muzyczne przerwy, podczas których wszyscy uczniowie - od pierwszaków po szóstoklasistów - tańczyli do radosnych dźwięków muzyki.
        Bądźmy życzliwi na co dzień, a nie tylko od święta!!!

   zobacz galerię zdjęć






   listopad 2013
   AKCJA CHARYTATYWNO - EKOLOGICZNA


        Uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji charytatywno - ekologicznej organizowanej w ramach ogólnopolskiego programu "Zbieramy zakrętki - pomagając ludziom pomagamy naturze". Program ten łączy w sobie ideę dbania o nasze wspólne dobro jakim jest środowisko naturalne oraz pomoc chorym ludziom. Polega na zbieraniu zakrętek typu PET, które następnie organizator akcji sprzedaje firmom recyklingowym, a za zdobyte w ten sposób pieniądze finansuje zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla niepełnosprawnych dzieci.
        W listopadzie br. otrzymaliśmy dyplom uznania za udział w programie.





   październik - listopad 2013

   UCZNIOWIE ZAKWALIFIKOWANI DO ETAPÓW REJONOWYCH KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH
   ORGANIZOWANYCH PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY 2013/2014


   • Małopolski Konkurs Humanistyczny
    • Michał Dyrda
    • Aleksandra Dziadzio
    • Wiktor Filo
    • Martyna Grzegorek
    • Paweł Jusięga
    • Joanna Kitlińska
    • Mateusz Kubasiewicz
    • Marta Szymanek
    • Damian Topolski
    • Marcin Waliszewski
    • Natalia Zabdyr
   • Małopolski Konkurs Matematyczny
    • Antoni Skoczypiec
    • Kacper Słoniec
   • Małopolski Konkurs Przyrodniczy
    • Mikołaj Borowicz
    • Michał Dyrda
    • Magdalena Grodecka
    • Natalia Książek
    • Mateusz Palimąka
    • Aleksandra Wajs
   • Małopolski Konkurs Informatyczny
    • Antoni Skoczypiec
    • Szymon Gołębiowski
    • Krzysztof Wilk
    • Jakub Zając
    • Gabriela Mikuli
    • Łukasz Mayer
    • Krzysztof Mach
    • Damian Topolski
    • Mateusz Kubasiewicz
    • Natalia Książek
    • Michał Jarecki
    • Patrycja Bernasowska
    • Michał Dyrda
    • Joanna Kitlińska
    • Amelia Rokicka
   • Małopolski Konkurs Biblijny
    • Wiktoria Szczelina
    • Marcin Waliszewski

   GRATULUJEMY !!!






   16 listopada 2013
   Wielka Wygrana Pierwszaków


        16 listopada, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, odbył się wernisaż prac plastycznych, nagrodzonych i wyróżnionych w Konkursie "Szacunek - Szacun - Respekt" w ramach Małopolskiego Festiwalu COOltura Porozumienia bez Przemocy.
        Uczniowie klasy 1a zdobyli Nagrodę Główną w kategorii ART za niezwykle atrakcyjną i oryginalną formę promowania idei porozumienia bez przemocy, a ich zbiorowa praca "Drogowskazy", była pokazana na honorowym miejscu. Podczas Galii Finałowej Festiwalu, odebrali pamiątkową Statuetkę "Źyrafy", będącej symbolem "języka serca i empatii" oraz dyplomy i okolicznościowe upominki.

   Gratulujemy Pierwszakom!!!

   zobacz galerię zdjęć






   13 listopada 2013
   ROK JANA MATEJKI - wycieczka do muzeum


        W tym roku przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki. Uczniowie klas trzecich brali udział w zajęciach, które przybliżyły im postać znakomitego artysty. Jedną z form zajęć była wycieczka jego śladami.
        13 listopada wybraliśmy się na wycieczkę śladami Jana Matejki.
   W drodze do muzeum zatrzymaliśmy się pod odsłoniętym wczoraj pomnikiem, który znajduje się w pobliżu Barbakanu na Plantach. Jan Matejko siedzi w fotelu umieszczonym w ramie obrazu i spogląda w kierunku Akademii Sztuk Pięknych, której był dyrektorem. Teraz uczelnia nosi jego imię, podobnie jak plac, przy którym się znajduje.
   Następnie poszliśmy do muzeum, które znajduje się w dawnym domu malarza przy ul. Floriańskiej. Zobaczyliśmy wiele obrazów oraz przedmiotów, które Jan Matejko kolekcjonował. Podziwialiśmy piękne wyposażenie pokoi. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o życiu malarza.
   Potem udaliśmy się do Galerii Malarstwa w Sukiennicach, żeby zobaczyć dzieła artysty. Podziwialiśmy "Hołd pruski" i "Kościuszkę pod Racławicami". W trakcie zajęć wykonywaliśmy różne zadania.
        Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa.

   Paweł Matuszek III a

   zobacz galerię zdjęć






   12 listopada 2013
   NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI


        We worek, 12 listopada odbył się uroczysty apel uświetniający rocznicę Odzyskania Niepodległości. Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu klasy VI b stał się wyrazem szacunku dla wielkich, często bezimiennych bohaterów, którzy przyczynili się do tego, iż dziś żyjemy w wolnym kraju. Uroczystość uzupełniona została prezentacją multimedialną ilustrującą fakty historyczne, utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne i legionowe. Uczniowie przypomnieli najważniejsze daty i wydarzenia historyczne, sylwetki bojowników o wolną Polskę, przedstawili drogę do niepodległości. Dodatkowo w wykonaniu chóru szkolnego wysłuchaliśmy pieśni "Niepodległa niepokorna".
        Podczas apelu pani dyrektor Elżbieta Poradowska wręczyła również dyplomy zwycięzcom konkursów szkolnych: recytatorskiego "I była w tym Polska.", plastycznego "Matejkowe inspiracje", historycznego i ortograficznego. (lista laureatów)
        W tym roku w naszej szkole obchody Święta Niepodległości miały również swój wydźwięk na przerwach. Zgromadziliśmy się na korytarzu 2 piętra, gdzie mieliśmy okazję wspólnie zaśpiewać na trzech przerwach pieśni patriotyczne i legionowe takie jak "Rota", "Piechota", "Pierwsza Brygada", "Wojenko, wojenko", "Przybyli ułani", "O mój rozmarynie" czy "Niepodległa, niepokorna". Każdy uczestnik "rozśpiewanej przerwy" otrzymał pamiątkową plakietkę w naszych narodowych barwach.

   zobacz galerię zdjęć






   8 listopada 2013
   XX Turniej Piłki Nożnej z okazji Dnia Niepodległości


        W dniu 8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dwudziestej już edycji turnieju piłkarskiego organizowanego przez Gimnazjum nr 13. Turniej ten jest formą uczczenia Dnia Odzyskania Niepodległości 11 listopada.
        W turnieju udział wzięły reprezentacje sześciu szkół podstawowych, w tym nasza. Mecze rozgrywane były w 2 grupach, dwa razy po 8 minut systemem każdy z każdym. Drużyna chłopców awansowała do finału, pokonując rywali ze swojej grupy: reprezentacje SP 2 oraz SP 58. W finale chłopcy nie dali szans SP 109 zwyciężając 4:2. Nagrodą był okazały Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 13 oraz słodycze i drobne upominki. W skład naszej drużyny weszli: Krystian Sajnog, Mateusz Palimąka, Franciszek Fiema, Jakub Trenzinger, Jakub Juszczak, Konrad Kosałka, Dawid Malinowski, Jakub Barczuk, Bartosz Janecki, Mateusz Lorenc oraz Mikołaj Pancerz. Serdecznie gratulujemy!!!

   zobacz galerię zdjęć






   8 listopada 2013
   Akcja ekologiczna "Każdy z nas zyska na ochronie środowiska" cz. III


        8 listopada odbyła się kolejna część akcji "Każdy z nas zyska na ochronie środowiska". Tym razem naszym zadaniem było wykonanie budek i karmników dla ptaków. Panowie ze Straży Miejskiej dostarczyli nam wszelkie niezbędne materiały. Szybko dobraliśmy się w 2 osobowe grupy, cierpliwie wysłuchaliśmy zasad bezpieczeństwa i z werwą zabraliśmy się do pracy! Emocji było co niemiara! Każdy z nas chciał wykonać jak najlepiej swoje zadanie. Chłopcy sprawnie zbijali ptasie domki, a i dziewczyny okazały się całkiem zręczne we władaniu młotkiem.
        Efektem naszej pracy były 4 karmniki i 4 budki dla ptaków. Do współpracy zachęciliśmy także naszych rodziców, którzy pomogli nam w pomalowaniu drewnianych domków.
        Swoja pasją i zaangażowaniem chcieliśmy się podzielić z młodszymi klasami naszej szkoły. Zrodził się pomysł, aby przekazać im wykonane przez nas budki i karmniki. W dniu 22 listopada wręczyliśmy przedstawicielom klas młodszych owoc naszej pracy.
        Chcieliśmy serdecznie podziękować Pani Dyrektor oraz Straży Miejskiej za możliwość wzięcia udziału w akcji. Cieszymy się, że mogliśmy chociaż w niewielkim stopniu przyczynić się do ochrony środowiska.

   Uczniowie Szkolnego Koła "Przyjaciół Zwierząt"


   zobacz galerię zdjęć






   8 listopada 2013
   LEKCJA PATRIOTYZMU


        Dnia 8 listopada 2013 r., w związku ze zbliżającą się 95 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, w naszej szkole odbyła się lekcja patriotyzmu. Uczniowie pierwszego etapu edukacyjnego oddali hołd swojej Ojczyźnie wykonując biało - czerwone kotyliony. Dowiedzieli się przy tym dlaczego dzień 11 listopada jest najważniejszym świętem narodowym Polaków oraz czym jest patriotyzm.
        Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska, w krótkim przemówieniu przez szkolny radiowęzeł, przypomniała wszystkim uczniom wydarzenia 1918 roku oraz zdefiniowała współczesny patriotyzm, który dziś nie wymaga od nas ofiary życia. Ojczyzna w XXI wieku potrzebuje naszej rzetelnej pracy, tworzenia społeczeństwa mądrego, uczciwego, umiejącego współpracować dla budowania polskiej codzienności i przyszłości.

   zobacz galerię zdjęć






   7 - 14 listopada 2013
   PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW


        W dniach 7-14 listopada 2013 r. uczniowie klas pierwszych poznali zasady korzystania z biblioteki szkolnej i pracowni multimedialnej. Złożyli uroczyste ślubowanie na czytelnika i samodzielnie wypożyczyli swoje pierwsze książki. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę i zaproszenie do korzystania ze zbiorów biblioteki szkolnej.






   "Witam Cię kartek szelestem,
   tytułem na pierwszej stronie,
   Witam,
   bo po to przecież jestem,
   żebyś mnie ujął w dłonie
   i czytał..."

   Edward Szymański "Książka"

   zobacz galerię zdjęć






   październik - listopad 2013
   Warsztaty edukacyjne "Niezwykłe spotkania"


        Na przełomie października i listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów klas 0 - II pt. "Niezwykłe spotkania". Warsztaty zorganizowała Fundacja VERBA.
        Zajęcia miały na celu kształtowanie pozytywnych postaw społecznych u dzieci wobec osób z niepełnosprawnością. Tolerancja, akceptacja, szacunek, empatia to główne hasła warsztatów. Zajęcia prowadzone były w bardzo atrakcyjnej dla dzieci formie. Podczas gier i zabaw mogli oni zaspokoić swoją naturalną ciekawość, wyzwolić kreatywność, a jednocześnie wykształcić w sobie otwartość i zrozumienie dla innych osób.

   zobacz galerię zdjęć






   październik 2013
   Akcja ekologiczna "Każdy z nas zyska na ochronie środowiska" cz. II


        Pod koniec października nadszedł dzień uczestnictwa naszej klasy w drugiej części akcji ekologicznej "Każdy z nas zyska na ochronie środowiska". W ramach Akcji, we wrześniu, sprzątaliśmy świat. Natomiast w października, delegacja klasy VI a wraz z panią Wychowawczynią wyruszyła na poszukiwanie dogodnego miejsca, gdyż naszym kolejnym zadaniem było zasadzenie na terenie szkoły młodych drzew. Drzewa otrzymaliśmy od organizatorów Akcji - Straży Miejskiej. Pan konserwator dzielnie wykopał doły, do których my ostrożnie wsadziliśmy młode dęby. Następnie staranie je podlaliśmy i z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wróciliśmy do szkoły.
        Jesteśmy bardzo dumni, że mogliśmy brać udział w tak zaszczytnej Akcji, bo dzięki niej nasze dęby będą szumiały dla kolejnych pokoleń uczniów naszej szkoły.

   Damian Topolski kl. VI a


   zobacz galerię zdjęć






   31 października 2013
   "I była w tym Polska..." - szkolny konkurs recytatorski


        Szkolny konkurs recytatorski pt: "I była w tym Polska" odbył się 31 października 2013 r. w bibliotece szkolnej. Jury konkursowe oceniając recytowane przez uczniów wiersze brało pod uwagę: dobór utworu, opanowanie pamięciowe tekstu, dykcję i ogólny wyraz artystyczny. Do konkursu przystąpiło 41 uczniów z klas IV - VI, którzy zaprezentowali się znakomicie.






        Najlepsi okazali się:

   Klasy 4
   1 miejsce - Mikołaj Pszczółka 4a
   2 miejsce - Agnieszka Rawicka 4c i Maciej Wróblewski 4a
   3 miejsce - Weronika Kułacz 4c i Patryk Kralka 4a
   Wyróżnienia: Anna Wojak 4b , Izabela Cybura 4c, Patrycja Bernasowska 4b, Magda Nowak 4b, Dominika Płaszczyca 4b, Alicja Bujas 4a, Natalia Broś 4a, Magda Cyganek 4a, Wiktoria Brzęczek 4a, Urszula Kostuch 4a, Zuzanna Kudroń 4a, Katarzyna Niemczyk 4a, Filip Matusiewicz 4a, Kamila Sawicka 4a, Piotr Dusza 4a.

   Klasy 5
   1 miejsce - Karolina Tabak 5b i Wiktoria Radwan 5a
   2 miejsce - Martyna Grzegorek 5a i Ewa Mularczyk 5a
   3 miejsce - Aleksandra Wajs 5a i Joanna Kitlińska 5c
   Wyróżnienia: Julia Czernek 5c, Gabriela Mikuli 5c, Julia Romanowicz 5a, Aleksandra Tłuszcz 5a, Julia Godula 5a.

   Klasy 6
   1 miejsce - Aleksandra Dziadzio 6b i Paulina Gajda 6a
   2 miejsce - Wiktor Filo 6b i Jakub Juszczak 6a
   3 miejsce - Aleksandra Powroźnik 6b i Michał Jarecki 6a
   Wyróżnienia: Jennifer Schmidt 6b, Wiktoria Szczelina 6a, Anna Szczepanik 6a, Anna Piotrowicz 6a.

   GRATULUJEMY!!!


   zobacz galerię zdjęć






   31 października 2013
   HONOR, GODNOŚĆ, DYSKRECJA


        W dniu 31 października br. klasa 6c, w ramach projektu szkolnego "Ada, to nie wypada! czyli o dobrych manierach", zapoznała swoich kolegów z klas IV - VI z tematem honoru, godności i dyskrecji.
        Uczniowie przygotowali audycję, podczas której wyjaśnili czym są te ważne, choć trudne hasła. Przygotowali również gazetkę ścienną, którą można podziwiać na korytarzu I piętra. A podczas przerw międzylekcyjnych spacerowali po korytarzach szkoły, niosąc transparenty. W tym korowodzie znaleźli się: rycerz - symbol honoru oraz mimowie z palcami na ustach uosabiający dyskrecję.

   zobacz galerię zdjęć






   30 października 2013
   SP 95 DALEJ TRZYMA FORMĘ!!!


        Przez cały rok szkolny 2012/2013 uczniowie klas 0 - VI brali udział w licznych projektach szkolnych z zakresu edukacji prozdrowotnej w ramach realizacji programu "Trzymaj formę". Jest to program współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności - Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO, który ma na celu promocję zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.
        W dniu 30 października 2013 r. szkoła otrzymała certyfikat "Trzymaj formę" za promocję wśród uczniów aktywności fizycznej, uczenie prawidłowego, czyli zróżnicowanego i zbilansowanego sposobu odżywiania się, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedzialności indywidualnej za zdrowie i zasady wolnego wyboru.





   30 października 2013
   Listopadowe święto


        30 października wybraliśmy się na Cmentarz Rakowicki. Ten cmentarz jest nie tylko miejscem pochówku krakowian, ale także cennym zabytkiem.
        Odwiedziliśmy grób Jana Matejki. Zapalaliśmy znicze na grobach powstańców i żołnierzy, którzy zginęli walcząc o wolność Polski. Zatrzymaliśmy się przy grobie rodziców Jana Pawła II.
        W czasie wycieczki panował nastrój skupienia i powagi. Swoim zachowaniem daliśmy wyraz szacunku dla tych, którzy odeszli.

   Uczniowie klasy III a


   zobacz galerię zdjęć






   29 października 2013
   KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA


        W październiku, nasza szkoła wzięła udział w programie "Klub Bezpiecznego Puchatka". Organizatorem programu jest firma MASPEX oraz Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, a patronat honorowy sprawuje Kuratorium Oświaty.
        "Klub Bezpiecznego Puchatka" jest programem edukacyjnym, który wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych. Uczniowie klas I, dzięki zajęciom realizowanym w ramach Programu, dowiedzieli się jak unikać różnego rodzaju niebezpieczeństw oraz jak postępować w razie ich zaistnienia. Rodzice natomiast otrzymali ulotki informacyjne na temat tego, jak uczyć swoje dziecko dbania o własne bezpieczeństwo w różnych sytuacjach.

   zobacz galerię zdjęć






   28 października 2013
   Finał konkursu "Bezpieczna droga do szkoły"


        Dnia 28 października 2013 r. w Białce Tatrzańskiej odbył się uroczysty finał akcji "Bezpieczna droga do szkoły" zorganizowanej przez: POLSKAPRESSE Sp. z o.o., Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.
        Z całej małopolski na konkurs napłynęło około 8 000 prac plastycznych uczniów klas I - IV. Wśród zwycięzców znalazła się uczennica naszej szkoły - Katarzyna Niemczyk z klasy IV a, która uzyskała III lokatę w swojej kategorii wiekowej. Laureaci konkursu, oprócz bardzo atrakcyjnych nagród i dyplomów, otrzymali również od sponsora akcji - Termy Białka, darmowy, całodzienny pobyt w kompleksie basenowym. Gratulujemy!

   zobacz galerię zdjęć






   27 października 2013
   Ślubowanie uczniów klas pierwszych


        27 października 2013 r. dzieci z czterech klas pierwszych złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane przez panią dyrektor Elżbietę Poradowską na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 95 w Krakowie.
        To ważne wydarzenie dla każdego pierwszoklasisty odbyło się w obecności rodziców i zaproszonych gości, którzy nagrodzili gorącymi brawami niezwykłe zaangażowanie dzieci oraz ich umiejętności recytatorskie, muzyczne i taneczne, zaprezentowane w programie artystycznym pt. "Podajmy sobie ręce". W tym uroczystym dniu, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i czapeczki z logo szkoły, a w salach lekcyjnych czekały na nich słodkie niespodzianki przygotowane przez rodziców.
        Gratulujemy i życzymy powodzenia na dalsze lata nauki.

   zobacz galerię zdjęć






   26 października 2013

   Dzień Otwarty dla Przedszkolaków


        W sobotę, 26 października 2013 r., jak co roku, naszą szkołę odwiedziły przedszkolaki wraz ze swoimi rodzicami. Goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez pierwsze klasy, a następnie zwiedzali naszą szkołę. Uwagę przybyłych zwracała jesienna wystawa, na której znalazły się prace wykonane przez uczniów klas 0 - III.
        Po zapoznaniu się ze szkołą, dzieci zostały zaproszone na warsztaty, które odbywały się pod hasłem: "Jesień w koszu zdrowie niesie". Podczas zajęć przedszkolaki mogły wykazać się swoimi talentami plastycznymi, konstrukcyjnymi, a także wziąć udział w zabawach ruchowych oraz pokonać jesienny tor przeszkód. Dla wszystkich dzieci Jesień przygotowała smaczny poczęstunek w postaci rumianych, a przede wszystkim zdrowych jabłek. Wszyscy wesoło spędzili czas.
        Zapraszamy na kolejne spotkania!

   zobacz galerię zdjęć






   17 - 24 października 2013

   WARSZTATY W WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ


        W dniach 17-24 października br. klasy IV i V wybrały się do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie na warsztaty związane z obecnie prezentowaną tam wystawą: "Bajka i baśń: bracia Grimm i inni...". Wystawa została zorganizowana z okazji 200 rocznicy wydania zbioru "Kinder und Hausmärchen" braci Grimmów.
        Zgromadzone eksponaty pozwoliły uczniom zapoznać się z historią powstania znanych wszystkim dzieciom opowieści. Interesującym elementem ekspozycji były również prace plastyczne uczniów - laureatów i wyróżnionych w konkursie pt: "Niezwykły świat Braci Grimm". Wśród nagrodzonych prac znalazło się dzieło naszej uczennicy z klasy 4a - Kasi Niemczyk. Ponadto, panie bibliotekarki, prezentując najważniejsze zbiory bajek i baśni z Polski oraz z zagranicy, przedstawiły historię gatunku i postaci z utworów najważniejszych bajkopisarzy.
        Zajęcia warsztatowe prowadzone w grupach z wykorzystaniem elementów metody WebQuest i metody projektu, których celem było doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, okazały się niezwykle zajmujące! W pierwszej części spotkania uczniowie zapoznali się z warsztatem informacyjnym Biblioteki Wojewódzkiej: katalog tradycyjny i elektroniczny, księgozbiór podręczny i wybrane strony internetowe. W drugiej zaś części, każda grupa otrzymała zadania do wykonania, które w praktyce sprawdzały nabyte umiejętności. Uczniowie poradzili sobie znakomicie!

   zobacz galerię zdjęć






   15-24 października 2013
   MIĘDZYNARODOWY PROJEKT "ENJOY MY ORIGINS"


        W dniach od 15 do 24 października gościliśmy w naszej szkole studentkę z Nowej Zelandii. Roshni podróżuje po świecie i opowiada o swojej ojczyźnie uczniom uczącym się języka angielskiego w ramach międzynarodowego projektu "Enjoy My Origins" realizowanego przez pozarządową organizację AEISEC.
        Przez dwa tygodnie Roshni opowiadała uczniom klas II-VI o Nowej Zelandii, jej najpiękniejszych zakątkach, jedzeniu, faunie i florze, tradycji oraz sportach narodowych. Uczniowie mieli okazję nauczyć się tradycyjnego tańca wojennego Haka, który obecnie wykonywany jest przez nowozelandzkich zawodników rugby przed każdym meczem. Roshni nie tylko opowiadała o Nowej Zelandii, ale również wciągała uczniów w świat języka angielskiego różnymi grami edukacyjnymi, pytaniami i quizami. Spotkanie z Roshni było doskonałą okazją do poćwiczenia umiejętności komunikacyjnych przez uczniów naszej szkoły.
        Uczniowie klasy 6c w trakcie wizyty Roshni w naszej szkole, przygotowali w ramach projektu edukacyjnego "Kiwi Bird in Kraków" prezentację, w której zaproponowali naszemu gościowi wirtualny spacer po najciekawszych zakamarkach Krakowa. Zadaniem uczniów było podzielenie się na grupy dwuosobowe i wybranie tematu, zgromadzenie materiałów i przygotowanie slajdu prezentującego wybrany temat. W taki sposób powstała prezentacja o Krakowie, która wywarła na Roshni ogromne wrażenie.

   zobacz galerię zdjęć






   18 października 2013
   Tajemnice naszego miasta


        18 października klasa III a miała okazję poznać jedno z ciekawszych miejsc w Krakowie - Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdujące się w Collegium Maius. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli piękne wnętrza najstarszego budynku uniwersyteckiego w Polsce oraz ciekawe zbiory m. in. przyrządy astronomiczne, insygnia rektorskie. Dowiedzieli się jak wyglądało życie dawnych żaków, a przede zapoznali się ekspozycją poświęconą jednemu z najwybitniejszych studentów Uniwersytetu Krakowskiego - Mikołajowi Kopernikowi. Dużą atrakcją było wysłuchanie utworów muzycznych i obejrzenie korowodu postaci historycznych uruchamianych wraz z wybiciem przez zegar, znajdujący się nad wejściem do Librarii, pełnej godziny.

   zobacz galerię zdjęć






   17 października 2013

   "Poznaj Psa Swojego - Juniorzy i Seniorzy razem"


        17 października 2013 roku uczniowie klas drugich wraz z swoimi Dziadkami i Babciami uczestniczyli w akcji "Poznaj Psa Swojego - Juniorzy i Seniorzy razem" organizowanej przez "Zwierzyniec Krakowski" i Zarząd III Dzielnicy Prądnik Czerwony.
        Celem akcji, łączącej pokolenia, było uświadomienie uczniom oraz ich dziadkom jak należy postępować z psami, do czego można je wykorzystywać, jak się z nimi bezpiecznie bawić, a także tego jak nasza pozytywna energia wpływa na zwierzęta.
        Spotkanie było bardzo atrakcyjne i pouczające, dostarczyło wszystkim wiele radości!

   zobacz galerię zdjęć






   17 października 2013

   "SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO 2013 - 2018"


        Z dumą informujemy, iż nasza szkoła po raz drugi uhonorowana została certyfikatem "Szkoła promująca bezpieczeństwo"!
        Tytuł ten przyznawany jest, w ramach projektu zintegrowanej polityki bezpieczeństwa realizowanego przez Komendę Wojewódzką i Komendę Miejską Policji w Krakowie, tym szkołom, które wyróżniają się troską o zapewnienie bezpieczeństwa swoim uczniom.
        Certyfikat przyznano nam na lata 2013 - 2018. Jest on ukoronowaniem stałej i efektywnej pracy szkoły nad zapewnianiem uczniom poczucia bezpieczeństwa zarówno w aspekcie fizycznym jak i psychicznym.

   zobacz galerię zdjęć






   13 października 2013

   Szkoła z marzeń


        W przeddzień święta KEN uczniowie klasy III a zastanawiali się jak wyglądałaby szkoła z ich marzeń. Padło wiele pomysłów. Wymarzona szkoła posiadałaby basen, stadion i halę sportową, sale do relaksu, tablety dla każdego ucznia, sad, park, ogród kwiatowy i warzywny, a nagrodą za dobre wyniki w nauce byłaby czekolada z fontanny. Swoje pomysły dzieci zrealizowały wykonując makiety szkoły z marzeń.

   A co sądzą uczniowie o swojej szkole?

   - Bardzo lubimy chodzić do szkoły, bo czujemy się w niej dobrze. - Bardzo lubimy chodzić do szkoły, bo lubimy spotykać się ze sobą. - Kochamy szkołę, ale najfajniejsze są przerwy. - Lubimy naukę w szkole. - Lubimy chodzić do szkoły, bo uczymy się tam ciekawych rzeczy, poznajemy nowych kolegów, a w przyszłości będziemy mogli mieć fajną pracę. - Bardzo lubimy naszą panią i całą szkołę. - Lubię chodzić do szkoły, bo tam zdobywam wiedzę jak w tabletkach. - Bardzo fajnie jest w szkole, bo mamy tu kolegów i miło spędzamy czas. - Cieszymy się, że chodzimy do szkoły i zdobywamy wiedzę. Czujemy się w niej bezpiecznie.

   zobacz galerię zdjęć






   4 października 2013

   Sportowy nowy rok dla dzieci i młodzieży 2013/2014


        Dnia 04 października 2013 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w wojewódzkiej imprezie lekkoatletycznej "Sportowy nowy rok dla dzieci i młodzieży 2013/2014". Organizatorem był Małopolski Związek Lekkiej Atletyki.







   Oto nasze osiągnięcia:
   • Bieg na 60 m - 3 miejsce - Kamila Kosiec kl. VI a
   • Bieg na 300 m - 3 miejsce - Sajnog Krystian kl. V c
   • Bieg na 600 m - 3 miejsce - Aleksandra Śpiewak kl. VI a
   • Bieg na 600 m - 3 miejsce - Michał Jarecki kl. VI a
   • Bieg na 1000 m - 3 miejsce - Natalia Książek kl. VI a
   • Bieg na 1000 m - 2 miejsce - Mateusz Palimąka kl. VI c
   • Rzut piłeczką palantową - 1 miejsce - Gabrysia Andruszków kl. VI b
   • Bieg sztafetowy chłopców (sztafeta szwedzka 400-300-200-100m) - 3 miejsce - Dawid Malinowski, Mateusz Palimąka, Miłosz Świątek, Konrad Kosałka.
        Drużyna chłopców, w rywalizacji zespołowej, zdobyła 3 miejsce i puchar dla szkoły, ustępując pierwszeństwa jedynie reprezentacjom szkół sportowych. Gratulujemy tak dobrze rozpoczętego sezonu!
        

   zobacz galerię zdjęć






   2 października 2013

   Wycieczka klasy III a


        Jak co roku klasy trzecie przystępują do konkursu wiedzy o Krakowie "Krakusek". Celem konkursu jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków, historii, tradycji i legend. W ramach przygotowania klasa III a wzięła udział w wycieczce pod hasłem "Po dwóch stronach starej Wisły-z Kazimierza na Wawel".
        W trakcie spaceru z przewodnikiem oraz wykonywania rozmaitych zadań, uczniowie dowiedzieli się jak powstało miasto Kazimierz, jakie postacie historyczne i legendy związane są z tą częścią Krakowa.

   zobacz galerię zdjęć






   28 września 2013

   VI Jesienny Rajd SP 95


        W sobotni poranek 28 września br., uczniowie klas IV - VI oraz ich wychowawcy zebrali się przed szkołą, aby wyruszyć na tradycyjnym, szósty już, Jesienny Rajd Szkoły Podstawowej nr 95.
        W tym roku wybraliśmy się do Lasku Wolskiego. Autokary zawiozły nas na ulicę Modrzewiową, a stamtąd dziarskim krokiem wyruszyliśmy przez las pod Kopiec Marszałka Piłsudskiego. Pełną piersią wdychaliśmy rześkie wrześniowe powietrze, podziwialiśmy piękno mieniących się jesienią drzew, a łagodny szum lasu pozwolił na oderwanie się od codzienności.
        Na miejscu mieliśmy okazję poznać historię powstania Kopca oraz dowiedzieć się dlaczego rok 1918 jest tak ważną datą dla nas - Polaków. Ogromne wrażanie wywarł na wszystkich przepiękny widok na panoramę Krakowa, którą - jakby specjalnie dla nas - rozświetliły promienie jesiennego słońca.
        Potem przyszedł czas na gry sportowe, wspólny śmiech i zabawę. Aż trudno uwierzyć jak szybko minął nam czas! Było wspaniale! Niech żałują ci, którzy zamiast wspólnego wędrowania wybrali komputer czy telewizor.

   zobacz galerię zdjęć






   25 września 2013

   Wycieczka klasy III a i III b do Lasku Wolskiego


        25 września, razem z klasą III b, wybraliśmy się do Lasu Wolskiego. Naszymi przewodnikami byli dwaj leśnicy.
        W trakcie wędrówki leśnicy opowiadali nam o lesie i jego mieszkańcach. Dowiedzieliśmy się jak jest zbudowany las, poznaliśmy różne gatunki drzew, krzewów i innych roślin. Widzieliśmy uprawę leśną, buchtowisko i wiele grzybów. Zbieraliśmy leśne skarby do pracy "Jesienny pejzaż". Wyszliśmy też na kopiec J. Piłsudskiego i podziwialiśmy panoramę Krakowa. W drodze powrotnej pokonywaliśmy różne przeszkody.
        Wycieczka była atrakcyjna i bardzo pouczająca. Mamy nadzieję, że będzie takich więcej.

   Uczniowie klasy III a


   zobacz galerię zdjęć






   25 września 2013

   Magiczny spektakl w PWST


        Dnia 25 września 2013 r. uczniowi e klas II oraz IVa, Va i Vc mieli przyjemność obejrzeć spektakl dyplomowy studentów Wydziału Lalkarskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie.
   "Dzikie łabędzie" to niosąca piękne przesłanie baśń o sile miłości, cierpliwości i wytrwałym dążeniu do szlachetnego celu.
   Atutami przedstawienia granego na Dużej Scenie PWST są piosenki, piękna muzyka, pełne ekspresji układy choreograficzne oraz znakomite kostiumy i tajemnicza, malarska scenografia.
   Reżyserem spektaklu jest słynący z niepowtarzalnych i niezwykłych inscenizacji Jerzy Bielunas.
        Występ studentów PWST to prawdziwy tryumf młodości i profesjonalizmu.




   21 września 2013

   Akcja ekologiczna "Każdy z nas zyska na ochronie środowiska"


        W dniu 21 września b.r. uczniowie z klasy VIa oraz Va wraz z panią Dominiką Gwardys zebrali się na boisku szkolnym, aby wziąć udział w projekcie Straży Miejskiej realizowanym w ramach konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Naszą misją było sprzątanie świata. Uczniowie wyposażeni w rękawiczki oraz worki foliowe wyruszyli wzdłuż ulicy Wileńskiej. W czasie wytężonego sprzątania udało się zebrać aż 16 worków śmieci!
        Następnie wszyscy wróciliśmy na boisko szkolne, zwabieni zapachem smakowitych kiełbasek z grilla, które upiekł specjalnie dla nas pan ze Straży Miejskiej. Nie obyło się również bez rozegrania emocjonującego meczu piłki nożnej. Emocje i pragnienia zostały ugaszone pysznym sokiem jabłkowym, po którym ochoczo uczestniczyliśmy w konkursie wiedzy przyrodniczej. A było o co walczyć, bo za poprawną odpowiedz każdy otrzymał wspaniałą nagrodę - piłkę nożną, do gry w siatkówkę bądź koszykówkę.
        Spotkanie ze Strażnikami Miejskimi na wspólnej akcji ekologicznej uważamy za bardzo udane i już nie możemy się doczekać następnego, zwłaszcza, że "każdy z nas zyska na ochronie środowiska".

   Uczeń klasy VI a
   Damian Topolski



   zobacz galerię zdjęć






   19 września 2013

   WIELKA AKCJA ZACIĄGOWA ZHP SZCZEP NIGER


        W czwartek, 19 września 2013 r., uczniowie klas IV wzięli udział w spotkaniu z harcerzami z 96 Szczepu Niger im. Zawiszy Czarnego.
        Czwartoklasiści dowiedzieli się czym jest ZHP, mieli możliwość obejrzenia fotoreportażu z tegorocznego wakacyjnego obozu. A kiedy zapałali chęcią przyłączenia się do harcerskiej braci, okazało się, że nie jest to takie proste! Żeby poznać termin i miejsce zbiórki trzeba było najpierw wyleczyć chorego instruktora. Ale jak to zrobić? Druhna opowiedziała uczniom o cudownym leku - miksturze, do której przyrządzenia potrzebne jest sześć składników. Żeby je zdobyć uczniowie musieli wykonać szereg zadań, które wymagały sprytu, odwagi, a przede wszystkim umiejętności współpracy w grupie. I udało się! Mikstura okazała się skutecznym medykamentem, a wszyscy ochotnicy mogli rozpocząć swoją przygodę z harcerstwem na pierwszej zbiórce, która odbyła się 19 września o godzinie 17:30 w naszej szkole.

   zobacz galerię zdjęć






   17 września 2013

   To była prawdziwa lekcja patriotyzmu


        Wrzesień to miesiąc szczególny dla nas, Polaków, dla naszej pamięci historycznej i tożsamości narodowej. Wrzesień to miesiąc rocznic niezwykle dramatycznych wydarzeń w historii naszego narodu.
   Przy tej okazji ciśnie się na usta słowo PATRIOTYZM. Czym naprawdę jest patriotyzm dzisiaj dla młodzieży, która nie walczy o wolność swojej Ojczyzny, a raczej korzysta z dobrobytu, dla którego kiedyś miliony żołnierzy przelewało krew? Czy pokolenie nieznające bólu i cierpienia może służyć i godnie reprezentować Polskę?
   Na to jakże ważne pytanie pięknie odpowiedzieli uczniowie klasy V "a" SP 95, którzy 17 września 2013 roku wzruszyli nas swym programem poetyckim upamiętniającym Polski Wrzesień 1939 roku.
   To była niezwykła uroczystość ... Na tle pięknej i sugestywnej dekoracji ukazywały się postaci harcerzy, żołnierzy, dzieci idących walczyć i matek płaczących po stracie swych najbliższych. Narratorzy z przejęciem opowiadali o tragicznych dniach wrześniowych, recytatorzy z wielkim wzruszeniem przekazywali poetyckie strofy K.K. Baczyńskiego, W. Broniewskiego, K.I. Gałczyńskiego, J. Lechonia, Z. Herberta i A. Słonimskiego. Całości dopełniały pieśni patriotyczne oraz niezwykle poruszająca muzyka F. Chopina i B. Hajdeckiego ("Czas honoru").
        Uczniowie klasy V "a" swym wzruszającym programem artystycznym złożyli hołd Bohaterom Września walczącym o naszą Ojczyznę.

   zobacz galerię zdjęć






   12 września 2013

   POKAZ SIATKARSKI - RADWAN SPORT


        12 września br. w naszej szkole odbył się pokaz zorganizowany przez sekcję siatkarską szkółki RADWAN SPORT.
        Pokaz rozpoczął krótki wykład pana Grzegorza Radwana na temat szkółki i prowadzonych w niej zajęć. Następnie uczniowie z klas III - VI mogli podziwiać niesamowite umiejętności siatkarskie zawodniczek Wisły Kraków: Karoliny Radwan i Magdaleny Żochowskiej oraz Tomasza Wątorka, a także samodzielnie wypróbować swoich sił w meczu siatkówki.

   zobacz galerię zdjęć






   11 września 2013

   Klasy VI w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa


        11 IX 2013 r., po skończonych zajęciach, grupa uczniów z klas szóstych udała się do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
        W strugach deszczu dotarliśmy do Pałacu Pod Krzysztofory. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej poświęconej wystawie "W bój lećmy zwyciężać ..." zorganizowanej w 150. rocznicę powstania styczniowego. W sześciu salach przedstawiono pamiątki związane z powstaniem, jego uczestnikami oraz wydarzeniami związanymi z przebiegiem działań wojskowych. Mogliśmy zobaczyć pamiątki związane ze znaną nam postacią brata Alberta Chmielowskiego. Brat Albert był uczestnikiem powstania styczniowego i stracił nogę w wyniku odniesionej rany. Wszystkich zaciekawiły narzędzia chirurgiczne z XIX w. Podziwialiśmy umundurowanie i uzbrojenie oddziału żuawów (mamy zdjęcia). Dowiedzieliśmy się, dlaczego kobiety chodziły ubrane skromnie, w czarnych sukniach a biżuterię stanowiły jedynie proste krzyżyki zawieszone na czarnej wstążce. W zainscenizowanej celi więziennej poznaliśmy trudne warunki panujące w ówczesnych więzieniach (drewniane deski jako łóżko oraz słoma i koc). Na obrazach przedstawiono losy uczestników powstania po jego zakończeniu. Widzieliśmy kajdany, którymi skuwano zesłańców na Syberię. Na koniec przypomnieliśmy sobie komu zawdzięczmy niepodległość i dlaczego Józef Piłsudski jest ważną postacią w naszej historii. Osoby zainteresowane mogły rozwiązać bardzo trudny test wiedzy dotyczący wystawy. W drodze powrotnej parasole okazały się niezbędne, do tego jadąc autobusem utknęliśmy w korku, ale wszyscy byli zadowoleni z wyjścia

   zobacz galerię zdjęć






   2 września 2013

   ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014


        2 września 2013 r. zainaugurowaliśmy nowy rok szkolny 2013/2014. Wraz z pierwszym dzwonkiem pożegnaliśmy beztroskie wakacje, a powitaliśmy nadchodzące miesiące wytężonej pracy, pełne wyzwań i nowych szans na sukces.
        Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przywitała uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli zgromadzonych na placu rekreacyjnym szkoły. W swoim przemówieniu inauguracyjnym życzyła uczniom i nauczycielom wytrwałości i zapału do pracy, a rodzicom dumy z ich pociech. Pani Dyrektor podkreśliła rolę jaką dla sukcesu edukacyjnego dziecka ma dobra współpraca pomiędzy domem a szkoła. Zwróciła też uwagę na zasady obowiązujące w szkole, dzięki którym jest ona miejscem bezpiecznym dla pełnego rozwoju uczniów.
        W szczególny sposób powitaliśmy w naszej szkole uczniów klasy 0 oraz klas I, którzy dziś w otoczeniu rodziców i dziadków dzielnie wkroczyli na drogę fascynującej przygody związanej z odkrywaniem nauki.

   zobacz galerię zdjęć



















 • © 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie, ul. Wileńska 9, 31-413 Kraków