Wydarzenia 2011/2012


29 czerwca 2012

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


     29 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012. W kościele parafialnym p.w. Pana Jezusa Dobrego Pasterza odprawiona została msza dziękczynna za cały rok owocnej pracy. Następnie uczniowie klas młodszych spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych, gdzie otrzymali świadectwa i nagrody za szczególne osiągnięcia. Uczniowie klas IV - VI, zanim udali się z wychowawcami do klas, wzięli udział w spotkaniu z panią dyrektor Elżbietą Poradowską w auli szkoły.
     Pani Dyrektor podsumowała kończący się rok szkolny, przedstawiła efekty pracy, najważniejsze osiągnięcia, wyróżniła najpilniejszych i najbardziej pracowitych uczniów.
     Tradycyjnie już, w dniu zakończenie roku szkolnego, pani dyrektor ogłosiła, że prestiżowy tytuł "Najlepszy z Najlepszych" otrzymała Weronika Zajączkowska z klasy 6a. Ponadto za nieprzeciętne osiągnięcia Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymało 16 uczniów z klas 6: Katarzyna Chodźba, Nina Dudek, Paula Niedziela, Karolina Pierożak, Weronika Baran, Marta Przybylska, Maria Waszczyszyn, Alicja Winkowska, Kinga Zębalska, Marta Zębalska, Emilia Błaszczyk, Arnold Kokot, Agata Stelmach, Julia Goetel, Joanna Majcher oraz Ewelina Wszołek.

     Pani Dyrektor życzyła wszystkim spokojnego i bezpiecznego wypoczynku.


zobacz galerię zdjęć


28 czerwca 2012

POŻEGNANIE UCZNIÓW KLAS VI


     Dnia 28 czerwca 2012 r. odbyło się pożegnanie klas VI. Po raz ostatni dla 53 szóstoklasistów zabrzmiał dzwonek w szkole podstawowej, po raz ostatni wychowawcy klas - p. Maria Antoniuk i p. Joanna Dziedzic odczytały listy obecności ...
     Szóstoklasiści pożegnali się ze szkołą prezentując swoje umiejętności wokalno - taneczne, podzielili się także ze zgromadzonymi na sali nauczycielami, rodzicami oraz młodszymi kolegami swoimi najbardziej żywymi wspomnieniami z okresu 6 lat nauki. Wśród wielu wzruszeń uczniowie pożegnali swoich wychowawców, tych którzy prowadzili ich za rączki w klasach I - III i tych którzy w klasach IV - VI wspierali ich w trudnej drodze dorastania. Złożyli też podziękowania na ręce pani dyrektor Elżbiety Poradowskiej za ciągłą dbałość o szkołę, dzięki czemu była i jest ona dla dzieci przyjaznym i bezpiecznym domem.


zobacz galerię zdjęć


23 czerwca 2012

"SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE"


     Edukacja zdrowotna od wielu lat jest istotnym elementem Programu Wychowawczego Szkoły. Na terenie placówki co roku podejmowanych jest szereg działań związanych z promocją zdrowia mających na celu: propagowanie zdrowego odżywiania, promowanie aktywności ruchowej i zdrowego stylu życia oraz ciągłą poprawę warunków pracy uczniów, nauczycieli i pracowników administracji poprzez modernizację środowiska fizycznego szkoły. W związku z tym podjęliœmy starania o przyłączenie naszej szkoły do grona Szkół Promujących Zdrowie.
     Nasze działania zostały pozytywnie ocenione i 23 czerwca 2012 r. pani dyrektor Elżbieta Poradowska oraz szkolny koordynator ds. promocji zdrowia, pani Danuta Maślak odebrały Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie". Uroczystość miała miejsce w XI Liceum Ogólnokształcącym im. M. Dąbrowskiej, gdzie Małopolski Wicekurator Grzegorz Baran wręczył Certyfikaty przedstawicielom 13 placówek oświatowych z całej Małopolski.23 czerwca 2012

Balet


     23 czerwca 2012 r. w Nowohuckim Centrum Kultury odbył się końcoworoczny koncert baletowy. Uczennice naszej szkoły, które uczęszczają na lekcje baletu organizowane na terenie szkoły przez Edukację Artystyczną Dzieci s.c. wystąpiły w układzie pt. "W krainie zabawek".
     Gratulujemy wspaniałego występu!


zobacz galerię zdjęć


18 czerwca 2012

Debata uczniowska w siedzibie Rady III Dzielnicy


     Dnia 18 czerwca odbyła się debata uczniowska w siedzibie Rady III Dzielnicy. Uczniowie klas IV - VI zaprezentowali wyniki projektu "Gdybym był królem Maciusiem I" realizowanego w naszej szkole z okazji Roku Janusza Korczaka. Tematy wystąpień były następujące:
 1. Przyjazna szkoła, do której chodzimy z radością. Jakie zmiany wprowadziłbyś do SP 95, by stała się ona wymarzonym miejscem do nauki i spotkań ze znajomymi?
 2. Co należałoby zmienić, aby dzieci czuły się bezpieczniej w szkole i poza nią?
 3. Moje podwórko - mój świat. Jak je zagospodarować, by stało się miejscem spotkań i wesołej, bezpiecznej zabawy?
 4. Gdyby dzieci tworzyły prawo. Jakie 10 zasad uważasz za najważniejsze, zarówno w świecie dorosłych jak i dzieci?

     Podsumowaniem debaty była krótka baśń o naszej szkole napisana przez uczennicę klasy 5c Aleksandrę Banaś.

     Był słoneczny dzień. W nagrzanej klasie próbowałam skupić myśli na zadaniu: "Jakie zmiany wprowadziłbyś do SP 95, by stała się ona wymarzonym miejscem do nauki oraz spotkań ze znajomymi?" Trwała ostatnia lekcja przed długim weekendem. Przez otwarte okno dobiegała z boiska rozmowa dzieci. Oparłam głowę o parapet i zamknęłam oczy.
     Nagle znalazłam się na miękkim materacu, przykryta złotą kołdrą. "Ale super! - pomyślałam, gdy młody służący przyniósł mi suknię, jaką nosiły królowe w dawnych wiekach. Następnie zjawił się nauczyciel, wręczył mi zwój pergaminu i coś, co przypominało ołówek. Zaczęłam pisać. Wychodziło mi koślawo (co by na to powiedziała moja pani od polskiego?!), powoli ukazywał się tytuł rozprawy: "Zbiór kar wszelakich dla krnąbrnych żaków".
     W tym momencie rozległ się dzwonek: "dzyń, dzyń, dzyń". Ocknęłam się i popatrzyłam na mój zeszyt i temat zadania: "Jakie zmiany wprowadziłbyś do SP 95, by stała się ona wymarzonym miejscem do nauki oraz spotkań ze znajomymi?" Szybko napisałam: "Nic, bo mam najlepszą szkołę". Proste słowa, a znaczą tak wiele. Spakowałam się i wyszłam z sali, patrząc jeszcze raz na ławkę, w której wszystko sobie uświadomiła.

13 czerwca 2012

Wycieczka na Rubinowe Ranczo


     13 czerwca 2012 r. wszystkie klasy pierwsze pojechały na zaplanowaną z okazji Dnia Dziecka wycieczkę do Kaliny Małej na Rubinowe Ranczo. Mimo kapryśnej pogody dzieci wróciły zadowolone i pełne wrażeń. A tak wspominają wycieczkę uczniowie klasy I a:

"Ta wycieczka była udana i mam nadzieję, że innym też się podobało. Najbardziej podobało mi się jak jeździłam na kucyku." - Karolina

"Mimo złej pogody można było fajnie się bawić. Pan opowiadał nam o koniach. Robiliśmy pacynki z siana." - Andrzej

"Mimo deszczu bawiliśmy się w przebieranki, jeździliśmy na kucyku, zjeżdżaliśmy na linie i robiliśmy różne rzeczy z siana. Bardzo mi się podobało." - Julka

"Super było, ale się skończyło. Chciałbym powtórzyć ten dzień. Najbardziej podobało mi się jak pani zjeżdżała na linie." - Artur

"Mimo złej pogody było bardzo fajnie. Jedliśmy kiełbaski, jeździliśmy na kucyku, a najbardziej podobało mi się przebieranie." - Paulina

"Pogoda była fajna, bo co chwilę padało. Jeździliśmy na kucyku. Kucyk miał na imię Mrówka. Byliśmy w stodole i pani przebrała się za klauna." - Ala

"Bardzo nam się podobał wyjazd na Rubinowe Ranczo. Bawiliśmy się wszyscy razem." - Karol

"Podobała mi się wycieczka, ale zaczął padać deszcz. Bardzo smakowały mi pieczone kiełbaski." - Dominik

"Był tam plac zabaw. Podobał mi się kucyk i to jak zjeżdżaliśmy po linie." - Tomek

"...Grałem w badmintona. I wszystko nam się udało." - Szymon

"...Najbardziej podobało mi się zjeżdżanie na kółku." - Łukasz

"Najbardziej podobały mi się zajęcia ze strojami i końmi. Przebrałam się za czarodziejkę. I poznałam aż pięć koni i jednego kuca." - Basiazobacz galerię zdjęć


6 czerwca 2012

SZKOLNY KONKURS SZACHOWY


     6 czerwca 2012 roku odbyły się w naszej szkole III MISTRZOSTWA SZACHOWE SZKOŁY NR 95 pod patronatem Krakowskiego Klubu Szachistów. Do zawodów przystąpiło 21 zawodników. Uczniowie grali systemem szwajcarskim, w 5 rundach, tempo gry: P-10. Uczestnicy wykazali się dużymi umiejętnościami, determinacją, zaangażowaniem. Panowała wspaniała atmosfera fair play.

Mistrzem Szkoły w grupie uczniów z klas II-III został: Marcin Frąś z klasy III C.
Miejsce II - Dawid Burgieł z klasy III A
Miejsce III - Sławek Budnik z klasy III B


Klasyfikacja w grupie uczniów z klas 0-I:
Miejsce I - Tymon Marzec z klasy I A
Miejsce II - Mateusz Świderski z klasy I C
Miejsce III - Piotr Gałązka z klasy I C

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz zwycięzcom

zobacz galerię zdjęć


6 czerwca 2012

Wizyta w Straży Pożarnej


     6 czerwca 2012 r. klasa I a i Ib odwiedziły jednostkę Straży Pożarnej. Dzieci miały okazję porozmawiać ze strażakami na temat ich pracy. Dowiedziały się jak należy zachować się w przypadku pożaru i innych zagrożeń, a przede wszystkim jak ich unikać. Uczniowie oglądali wozy strażackie ich wyposażenie oraz sprzęt ratowniczy. To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.


zobacz galerię zdjęć


1 czerwca 2012

Taneczna przerwa


     Z okazji Dnia Dziecka w naszej szkole przygotowaliśmy dla uczniów niespodziankę - "taneczną przerwę". Ta niestandardowa przerwa polegała na tym, że uczniowie klas 2 - 6 gromadzili się na korytarzu I piętra i pod okiem nauczyciela wf - instruktora tańca nowoczesnego, wspólnie tańczyli układy choreograficzne do takich klasyków jak Makarena, czy uwielbianego przez dzieciaki przeboju ostatnich lat Ai Se Eu Te Pego Michel'a Telo.
     Taneczna przerwa okazała się hitem! Nikt nie podpierał ścian, wszyscy chętnie włączali się do zabawy!


zobacz galerię zdjęć


1 czerwca 2012

Dzień dziecka w klasie 1a


     Mimo deszczowej pogody, która pokrzyżowała trochę plany, Dzień Dziecka w I a był pełen niespodzianek. Na dzień dobry czekały na wszystkich lizaki, a na drugie śniadanie lody. Potem, korzystając z tego, że pogoda sie poprawiła poszliśmy do Muzeum Lotnictwa. Dowiedzieliśmy sie wielu ciekawych rzeczy o samolotach i ich historii. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy wiele eksponatów.


zobacz galerię zdjęć


27 maja 2012

Waterrr Run 2012


     27 maja 2012 r. odbył się bieg uliczny "Waterr Sport Run 2012". Naszą szkołę w tej dużej krakowskiej imprezie sportowej reprezentowało 60 uczniów z klas II - VI. Zawodnicy wystartowali z płyty Rynku Głównego i dzielnie przebiegli dystans 1200 m.
     Obserwujący te zmagania poseł Jerzy Federowicz, kibic piłki nożnej, ale i miłośnik sportu w każdym wydaniu, dopingował młodzież ulegając urokowi ich zapału: "Z nich wyrosną prawdziwi sportowcy, którzy przysporzą naszemu Krakowowi jeszcze wiele sławy. Jak tu się nie cieszyć, gdy widzi się tylu ludzi zakochanych w sporcie, w aktywnym uczestnictwie w sportowych zmaganiach".
     Każdy, kto ukończył bieg, otrzymał od organizatorów medal, baton i napój, a także pamiątkową koszulkę z logiem imprezy.


zobacz galerię zdjęć


25 maja 2012

Dni Owada


     Znakomitym uzupełnieniem i poszerzeniem zagadnień związanych z tematem "Życie na łące" była wystawa, którą w ramach odbywających sie na Uniwersytecie Rolniczym Dni Owada, w dniu 25 maja br. obejrzeli uczniowie klas Ia i Ib oraz klasy 0 i II a. Oglądaliśmy żywe - krajowe i egzotyczne - owady, pajęczaki oraz owady preparowane i fotografie. Dzieci wzięły również udział w warsztatach przygotowanych specjalnie dla najmłodszych.


zobacz galerię zdjęć


24 maja 2012

Wycieczka do Rabki i na Górę Maciejową


     W czwartek 24 maja klasy 4a, 4c oraz 6b wyruszyły wczesnym rankiem na wycieczkę do Rabki. Naszym celem było zdobycie szczytu Góry Maciejowej, gdzie mieliśmy też zapalić ognisko i upiec przy nim smaczne kiełbaski. Podróż upłynęła nam niezwykle szybko, bo też i humory nam dopisywały.
     W samym centrum Rabki z niemałym zdziwieniem odkryliśmy pomnik świętego Mikołaja. Nie mogliśmy nie zrobić sobie przy nim pamiątkowego zdjęcia! Chwilę później staliśmy już przed słynnymi tężniami rabczańskiego parku zdrojowego. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy na szlak.
     Jak się szybko okazało, pogoda spłatała nam figla . Nie upłynęło nawet 5 minut, a z błękitnego dotąd nieba polały się strugi deszczu! Dodatkowo pojawił się grad wielkości spo-rych "Mentosów". Szybko uciekaliśmy pod okazałe dachy tężni, a na osłodę po mokrej przy-godzie zamówiliśmy pyszną, gorącą czekoladę w pobliskiej kawiarence.
     Nie zrażając się niepowodzeniem, ponownie ruszyliśmy w kierunku Maciejowej. Tym razem wędrówka wśród majowych łąk przebiegała bez niespodzianek. Żółte jaskry, fioletowe storczyki oraz mnóstwo nieznanych nam nawet z imienia roślin łąkowych przyciągało nasz wzrok. Dodatkowo malownicze widoki, jakie ukazywały nam się z każdym zdobytym me-trem, wynagradzały trudy spaceru. Wreszcie dotarliśmy i pod same schronisko, gdzie wesoło palił się już ogień, a kiełbaski czekały, by znaleźć się tuż nad nim. Z żalem wybraliśmy się w drogę powrotną. Nasz przewodnik poprowadził nas tym razem mniej uczęszczanym szlakiem, więc ukryte potoczki, spacery stromymi zboczami i przedzieranie się przez gęste zarośla do-starczyło nam nie lada wrażeń. Czasami nasz szlak przecinał się z uczęszczaną przez mrówki ścieżką, dlatego musieliśmy naprawdę uważać, by nie narazić się tym niewielkim, czerwonym owadom.
     Do Krakowa wróciliśmy późnym wieczorem, gdyż nagła burza opóźniła nieco nasz wymarsz i wydłużyła pobyt w Rabce. Mimo to nikt nie narzekał. To była naprawdę pełna wrażeń wycieczka!


zobacz galerię zdjęć


24 maj 2012

Święto Rodziny klas 0-3


     Kolejny już raz uroczyście obchodzimy w naszej szkole Święto Rodziny.

     24 maja uczniowie klas 0-III zaprosili swoich Rodziców na programy artystyczne pod wspólnym hasłem "Mamo! Tato! Na mnie spójrz". Dzieci z klas 0-I zaprosiły mamusie i tatusiów na wiosenną łąkę, klasy drugie na spacer do parku, a klasy trzecie zaprezentowały m.in. własne wiersze dedykowane rodzicom. Goście podziwiali talenty najmłodszych artystów, którzy pięknie recytowali, śpiewali, grali na instrumentach i tańczyli. Po występach nagradzanych przez widownię gromkimi brawami, wszyscy udali się do klas, gdzie na rodziców czekały niespodzianki: laurki, upominki i poczęstunek własnoręcznie przez dzieci przygotowany.


zobacz galerię zdjęć


17-20 maja 2012

Warsztaty z robotyki


     W dniach 17 do 21 maja 2012 r. odbyły się warsztaty z robotyki dla uczniów z wszystkich klas. Połączenie świetniej zabawy z elementami edukacji wzbudziło ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych uczniów. Uczniowie pracowali z wykorzystaniem klocków Lego Mindstorms. Jest to specjalna seria najsłynniejszych klocków świata, wzbogacona o elementy elektroniczne i układy automatyki. We wszystkich zespołach, które zgodnie współpracowały i uważnie wykonywały kolejne etapy zadania, dzieci skonstruowały i uruchomiły min. grającą małpkę.


zobacz galerię zdjęć


11 maj 2012

Wycieczka klasy Va na "Festiwal Nauki"


     11 maja z całą klasa 5a wzięła udział w Festiwalu Nauki zorganizowanym na Rynku Głównym w Krakowie.
     Na początku udaliśmy się pieszo spod szkoły na płytę Rynku Głównego, gdzie przez dwa dni wszystkie krakowskie uczelnie prezentowały swoją pracę i osiągnięcia. Wykładowcy i studenci przyciągali zwiedzających wieloma ciekawostkami i ciekawymi prezentacjami. Zwiedzaliśmy kolejne stoiska w grupie dziewcząt i chłopców. Nasza grupa na początek udała się do namiotu ,gdzie można było dostać model cząsteczki etanu i obejrzeć wystawę. Następnie udaliśmy się do stanowiska Uniwersytetu Pedagogicznego, gdzie oprócz wystawy, można było zobaczyć robota-pająka chodzącego o własnych siłach i reagującego na ludzkie gesty. Później udaliśmy się pod scenę, gdzie można było posłuchać artystów występujących w czasie festiwalu. Po wysłuchaniu utworu udaliśmy się do namiotu, w którym wystawiana była makieta instalacji domowych i "domu inteligentnego", czyli automatyki sterującej wyposażeniem budynków. Następnie zmierzyliśmy się z robotem w grze w kulki. Potem udaliśmy się do warsztatu odlewniczego, gdzie można było odlać z metalu figurkę żołnierza, jednorożca lub statku. Później obserwowaliśmy doświadczenia chemiczne, które pokazały jak wiele ciekawych zjawisk opisuje i bada chemia. Zwiedziliśmy także ciekawe stoisko historyczne. Po nich poszliśmy do namiotu astronomicznego, gdzie przez teleskop oglądaliśmy Kościół Mariacki i tarczę słoneczną. Zwiedziliśmy stoisko Akademii Rolniczej, której budynek mijamy codziennie w drodze do i ze szkoły. Prezentowane były tam sposoby wytwarzania biogazu i biopaliw.
     Ta wycieczka dała mi wiele niezapomnianych wrażeń, wszyscy zobaczyliśmy jak fascynująca jest praca naukowca i jak fajnie jest zostać studentem krakowskich uczelni.

Marek Łobaziewicz 5azobacz galerię zdjęć


7 maj 2012

Dni Europejskie "Euro 2012"


     7 maja 2012 roku w naszej szkole odbył się Dzień Europejski. Tegoroczne obchodom towarzyszyło hasło "Euro 2012". Uczniowie klas 4 - 6, podzieleni na drużyny, pracowali nad projektem maskotki Euro i projektem biletu wstępu na mecze, tworzyli prezentację multimedialną pt. "Wielkie sportowe wydarzenie", aranżację przestrzenną - makietę stadionu oraz piosenkę przewodnią Euro 2012. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie (korytarz II piętra).
     Następnie wszystkie klasy zebrały się na sali gimnastycznej, gdzie odbył się uroczysty finał konkursu muzycznego "Piosenka Europejska". Pani Dyrektor ogłosiła wyniki konkursu i wręczyła dyplomy oraz nagrody.


Do pobrania -> Szkolne piosenki na "Euro 2012"

zobacz galerię zdjęć


23 - 27 kwiatnia 2012

Zielona Szkoła klas V


     W dniach 23 - 27 kwietnia klasy 5a, 5b i 5c oraz ich wychowawcy i opiekunowie wyruszyli na spotkanie z tatrzańską przyrodą i kulturą. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, naszym wspólnym domem stała się gościnna "Stasinda", do której progów tak chętnie wracamy.
     Już drugiego dnia naszego pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej wyruszyliśmy na górskie szlaki. Choć początkowo pogoda dała nam się nieco we znaki i wędrówka Doliną Kościeliską obfitowała w liczne okazje do obrzucania się jeszcze śnieżkami, nie daliśmy za wygraną! Pod opieką doświadczonego przewodnika i wybitnego gawędziarza bezpiecznie brnęliśmy do upragnionego celu - schroniska na Hali Ornak. Uroku naszej wędrówce dodawały łąki pokryte krokusami, a także ukryte tu i ówdzie oblodzenia, które testowały naszą spostrzegawczość oraz dawały sporo powodów do radości ...
     Kolejnego dnia wybraliśmy się do Zakopanego. Tym razem zwiedziliśmy Sanktuarium na Krzeptówkach, cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz Wielką Krokiew. Zdążyliśmy też wjechać na szczyt Gubałówki, by zrobić niezapomniane zdjęcia z Giewontem w tle oraz zachwycić się urodą pokrytych wciąż śniegiem tatrzańskich szczytów. Nieco zmęczeni wróciliśmy pełni wrażeń do naszego ośrodka. Tu czekały na nas rozgrywki sportowe oraz nasze ukochane zabawy z muzyką w tle.
     Pomiędzy kolejnymi wycieczkami znaleźliśmy też czas na lekcje matematyki i języka polskiego. Próbowaliśmy pisać teksty w gwarze podhalańskiej oraz sumować przebyte przez nasze nogi kilometry, a było ich sporo
     Ponieważ pogoda nam dopisywała, udaliśmy się na dobry koniec naszego pobytu w górach na Rusinową Polanę . Tu odbyło się uroczyste pasowanie żółtodziobów czekanem i liną na prawdziwych górskich wędrowców, którzy bezpiecznie poruszają się po wyznaczonych szlakach.
     Swoją wiedzę o Zakopanem mogliśmy sprawdzić podczas turnieju grupowego, w którym padały podchwytliwe pytania i niejeden z nas mylił smreka ze Shrekiem, a bacę z juhasem
     Po 4 dniach pełnych wrażeń wyjeżdżaliśmy z pięknych gór z naprawdę ciężkim sercem. Wiadomo, kto raz je zobaczy, nie ma wyjścia, musi się w nich zakochać ...

zobacz galerię zdjęć


30 kwiecień 2012

KONSTYTUCJA 3 MAJA


     W tym roku obchodziliśmy 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ustawa ta, jak pamiętamy z lekcji historii, miała być próbą ratowania XVIII - wiecznej Polski przed upadkiem. Zgubne praktyki, takie jak: liberum veto, wpływ obcych mocarstw na politykę Rzeczpospolitej Obojga Narodów czy wszechwładza instytucji szlacheckich, powodowały bowiem w przeszłości dramatyczne osłabienie państwa.
     Dnia 30 kwietnia odbyła się akademia poświęcona obchodom święta. Otworzyła ją Pani Dyrektor odczytując zgromadzonym uczniom i gronu pedagogicznemu okolicznościowy list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
     Ponadto uczniowie klas piątych i czwartych, uczestniczący w spotkaniach Koła Polonistycznego w naszej szkole, przygotowali autorskie przedstawienie teatralne, aby przybliżyć młodym patriotom wagę uchwalenia tak światłego dokumentu. Dzięki podróży wehikułem czasu mogliśmy podsłuchać rozmowy arystokracji, posłów oraz zupełnie prostych ludzi na temat warunków ich życia. Okazało się, iż w tych odległych i tak odmiennych od obecnych czasach, istnieli "równi i równiejsi" wobec prawa. Dopiero proklamowanie Konstytucji 3 - go Maja zniosło bariery pomiędzy stanami i stało się początkiem budowania prawdziwej demokracji.
     W obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji włączyła się również świetlica szkolna. Uczniowie pod opieką wychowawców wykonali biało - czerwone kotyliony, które Prezydent RP nazwał "znakiem naszej obywatelskiej wspólnoty".


zobacz galerię zdjęć

27 kwietnia 2012

IV Międzyszkolny Konkurs Muzyczny "Piosenki Europejskiej"


     W dniu 27 kwietnia w naszej szkole odbył się czwarty już finał Konkursu Piosenki Europejskiej. Uczestnicy mieli przygotować do wykonania jedną piosenkę w dowolnym języku (francuskim, włoskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, czeskim etc.) za wyjątkiem polskiego. Mogli oni śpiewać z akompaniamentem własnym, osobą akompaniującą, podkładem muzycznym z płyty lub a 'cappella.Jury oceniało ogólny wyraz artystyczny, oryginalność doboru repertuaru, interpretację oraz umiejętności wokalne. O wygranej, poza sferą muzyczną, decydowało także opanowanie słów piosenki w języku obcym.
     Uroczyste rozdanie statuetek dla laureatów oraz dyplomów dla wszystkich uczestników odbędzie się w dniu 7-go maja podczas Dni Europejskich organizowanych w szkole.


Lista laureatów oraz wyróżnionych osób:

I MIEJSCA
- Karolina Pilch (SPnr 4 w Krakowie)
- Jennifer Schmidt (SP nr 95 w Krakowie

II MIEJSCA
- Aleksandra Banaś,Kornelia Stój(SP nr 95 w Krakowie)
- Klasa IV a (SP nr 1 w Krakowie)

III MIEJSCA
- Katarzyna Czuba, Sandra Gaweł, Jennifer Schmidt
- Zuzanna Adamczyk, Martyna Grzegorek,Anna Stronias, Aleksandra Wajs,
- Julia Balon, Małgorzata Gałczyńska, Natalia Hamada, Weronika Miłowska, Zuzanna Ziemska br /> - Aleksandra Powroźnik


SPECJALNE WYRÓŻNIENIA
- Julia Czarnik, Natalia Michalska, Paulina Siwek, Adrianna Siwek
- Dominika Szajna, Kamila Winiarska, Katarzyna Kruk
- Maja Czółno

WYRÓŻNIENIA
- Julia Domagała, Wiktoria Marczykiewicz, Julia Godula, Julia Romanowicz
- Zuzanna Goraj, Anna Piotrowicz
- Natalia Książek, Zuzanna Michalec

     Życzymy wszystkim uczestnikom dalszych muzycznych sukcesów.

zobacz galerię zdjęć

24 i 25 kwiecień 2012

Warszawskie wspomnienia


     To była wspaniała wycieczka. Spędziliśmy dwa dni (25 i 26 kwietnia) w Warszawie. Zwiedziliśmy najbardziej atrakcyjne miejsca Stolicy. Wędrowaliśmy śladami króla Stasia i Janusza Korczaka. Uczyliśmy się patriotyzmu, którego symbolami są piękne warszawskie pomniki. W Łazienkach powitał nas Fryderyk Chopin, a dźwięki poloneza A - dur płynęły z grającej ławeczki. Patrzył też na nas Henryk Sienkiewicz, który odpoczywa po pracowitym życiu na cokole pomnika i Bolesław Prus, nadal wędrujący przez miasto z teczką w ręce.
     Z wysokości Ogrodów Uniwersytetu Warszawskiego podziwialiśmy niezwykłe piękno panoramy Warszawy. Byliśmy też w pobliżu Stadionu Narodowego. Niestety, naszej klasowej drużyny tam nie wpuszczono. A szkoda, gdyż Kacper zabrał ze sobą piłkę i strój sportowy. Wzruszający okazał się spacer alejkami Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Może nie uwierzycie, ale widzieliśmy też złotą kaczkę, tę samą, o której opowiada piękna legenda i oczywiście uroczą Syrenkę Warszawską. Przed dostojnym gmachem Belwederu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie i oczywiście pozdrowiliśmy stojącego po sąsiedzku na pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.
     Warto było odwiedzić Warszawę. Weźcie z nas przykład i również tam pojedźcie - podróże kształcą.

klasa 6azobacz galerię zdjęć


kwiecień 2012

Konkursy literackie


     W konkursie literackim "Świat widziany inaczej" organizowanym przez MDK al. 29 Listopada III miejsce zajęła Katarzyna Chodźba z klasy 6a. Warto zaznaczyć, że jurorami konkursu były dzieci niepełnosprawne. Uczestnicy konkursu mieli przyjemność rozmowy ze swymi rówieśnikami. Wspólnie z nimi odbyli warsztaty integracyjne.
     W konkursie literackim organizowanym również przez MDK al. 29 Listopada "Szekspir też był dzieckiem" II miejsce zajęła Maria Waszczyszyn z klasy 6a. napisała sztukę pt. "Droga do Walissy" o tym, jak dzięki walizce bohaterka przenosi się do innego, odrealnionego świata, w którym jednak obowiązuje zasada szczęścia i miłości.
23 kwietnia 2012

Konkursu plastyczny: Zapromuj Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża"


     23.04 w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rajskiej, w trakcie uroczystego wernisażu, odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego: Zapromuj Małopolskie Dni Książki "Książka i Róża", zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.

     Z ogromną dumą i radością nagrodę główną w kategorii najlepszy plakat w grupie wiekowej klasy 0-I odebrali uczniowie klasy I a SP 95.

     Otrzymaliśmy piekny dyplom, a każdy uczeń dostał książkę pt. "Kierpce, wianki, obwarzanki czyli wędrówki po Małopolsce" oraz różę. Dodatkową atrakcją było spotkanie z autorami książki Anną Kaszubą-Dębską i Łukaszem Dębskim. Nagrodą dla klasy są również warsztaty plastyczno-literackie pt. "Jak tworzymy książki? Małopolska nasza mała ojczyzna" prowadzone przez autorów książki, które odbędą się w czerwcu.


zobacz galerię zdjęć

23 kwietnia 2012

DZIEŃ ZIEMI 2012


     Tradycja Dnia Ziemi swoimi korzeniami sięga 1969 roku, kiedy to z taką ideą święta domu wszystkich ludzi, wystąpił John McConnell na konferencji UNESCO. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 roku - w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Od 2009 roku, decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ogłoszony dzień 22 kwietnia. Polska w obchody Święta Ziemi włączyła się od 1990 roku. Dzień Ziemi stał się okazją do organizowania akcji mających uświadomić młodzieży oraz całemu społeczeństwu, że należy dbać o środowisko naturalne.
     Uczniowie naszej szkoły, tradycyjnie już, włączyli się aktywnie w obchody święta ziemi. Z tej okazji, uczennica klasy 6a Karolina Pierożak napisała scenariusz, na podstawie którego uczniowie klas 6a i 4a pod opieką nauczyciela przyrody - pani Dominiki Gwardys przygotowali niezwykłe przedstawienie. Przez cały dzień uczniowie oraz nauczyciele przypominali o konieczności troski o naszą planetę nosząc przypięty do ubrania symboliczny zielony listek. Każdy chętny dostawał też jabłko - smaczny dar od naszej Matki Ziemi.
     Dzień Ziemi 2012 w naszej szkole był pełen spokoju, pogody i troski o nasz "piękny statek kosmiczny jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury" (U Thant - sekretarz generalny ONZ).


zobacz galerię zdjęć

20 kwietnia 2012

Prelekcja pod tytułem: "Sylwetka Janusza Korczaka"


     Kolejną inicjatywą związaną z obchodami Roku Janusza Korczaka w naszej szkole była akademia przybliżająca życie oraz twórczość Starego Doktora - jak często nazywano Korczaka.
     20 kwietnia uczniowie klas IV - VI, podczas akademii przygotowanej przez klasę 6a, mogli dowiedzieć się, że Korczak był nie tylko lekarzem pediatrą, ale także cenionym twórcą literatury dziecięcej oraz pedagogiem. Z dużym zainteresowaniem uczniów spotkały się zaprezentowane zasady obowiązujące w Domu Sierot prowadzonym przez Korczaka - szczególnie ta pierwsza i najważniejsza związana z działalnością sądu koleżeńskiego: "gdy ktoś zbłądził to mu przebacz". Z równie dużym zainteresowaniem uczniowie wysłuchali historii o "ostatnim marszu" i heroicznej postawie Korczaka w obliczu tragicznego losu w obozie zagłady Treblinka. Misję Janusza Korczaka oraz wagę jego osiągnięć przybliżała zgromadzonym również Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska.
     Po akademii nastąpiło wręczenie dyplomów zwycięzcom w konkursach poświęconych osobie Janusza Korczaka: plastycznym - "Oblicza Janusza Korczaka" - płaskorzeźba oraz literackim "Gdybym był królem Maciusiem Pierwszym".


zobacz galerię zdjęć

12 kwietnia 2012

SESJA MATEMATYCZNA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH


     Dnia 12 kwietnia 2012 roku na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie odbyła się Sesja Matematyczna Szkół Podstawowych organizowana przez Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk oraz Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego.
     Swoje prace przedstawiali zwycięzcy tegorocznej edycji Konkursu Prac Matematycznych, a wśród nich uczennica naszej szkoły - już dwukrotna finalistka tego konkursu - Zuzanna Cyunel z klasy 5a. Zuzia zaprezentowała swoją pracę pod tytułem "Fraktale są wśród nas", która spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród zgromadzonej publiczności.
     Po zakończeniu wszystkich prezentacji odbył się wykład pani dr Anny Widur pod tytułem "Urodziny sułtana", w którym bardzo aktywnie uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.
     Na zakończenie jury ogłosiło końcowe wyniki konkursu, przyznając Zuzi nagrodę II stopnia.
     Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do zapoznania się z pracą Zuzi opublikowaną na stronie Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk w zakładce poświęconej konkursowi matematycznemu.


zobacz galerię zdjęć

30 marca 2012

Uroczyste podsumowanie Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego


     Dnia 30 marca 2012 r. w Szkole Podstawowej nr 53 w Krakowie odbyło się uroczyste podsumowanie Małopolskiego Konkursu Przyrodniczego. Wśród zwycięzców znalazły się dwie uczennice naszej szkoły: Alicja Winkowska oraz Weronika Zajączkowska. Nasze laureatki odebrały gratulacje i dyplomy z rąk starszego wizytatora Małopolskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Zajączkowskiego. Natomiast pani Dominika Gwardys - nauczyciel przyrody - otrzymała list gratulacyjny od Małopolskiego Wicekuratora Oświaty - Grzegorza Barana.

Jesteśmy dumni z sukcesu naszych uczennic!!!

zobacz galerię zdjęć

28 marca 2012

"Krakusek"


     Konkurs "Krakusek", pod patronatem Kuratora Oświaty, adresowany jest do uczniów klas III szkół podstawowych, a jego celem jest zachęcenie dzieci do poznawania Krakowa, jego zabytków i tajemnic, zdobycie i poszerzenie wiedzy na temat tego wspaniałego miasta.

     W finale VII edycja konkursu naszą szkołę reprezentowali:
Adrianna Siwek - klasa 3a
Rafał Małucha - klasa 3b
Krzysztof Mach - klasa 3c

     28 marca o g. 10.00 w sali Centrum Wystawowo - Konferencyjnego na Wawelu odbyło się uroczyste uhonorowanie dyplomami wszystkich finalistów oraz laureatów. Uczennica Adrianna Siwek znalazła się wśród uczniów, którzy otrzymali wyróżnienie II stopnia.

     Serdecznie gratulujemy naszym uczniom sukcesów!!!
21 marca 2012

Święto Szkoły
Klasy 4-6


     21 marca uczniowie klas IV - VI rozpoczęli obchody Święta Szkoły spotkaniem na korytarzu 2 piętra, podczas którego klasa 5a zaprezentowała program słowno - muzyczny o życiu i twórczości Naszego Patrona - Władysława Broniewskiego. Po występie artystycznym, pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przypomniała uczniom historię Święta i nawiązała do zbliżających się obchodów 50-lecia naszej Szkoły. Pani Dyrektor rozdała również dyplomy i nagrody za osiągnięcia w konkursach szkolnych.

     W kolejnej części obchodów Święta Szkoły uczniowie brali udział w warsztatach twórczych:
- Konstruowali przestrzenne makiety "Szkoła naszych marzeń",
- Za pomocą grafiki komputerowej tworzyli bannery związane ze szkołą,
- Projektowali fantazyjne mundurki szkolne,
- Pisali wiersze o szkole,
- Malowali.
               Efekty pracy wszystkich grup warsztatowych zostały zaprezentowane na wspólnym spotkaniu na dużej sali gimnastycznej.

     Po prezentacji prac odbył się szkolny program "Mam Talent". Wszyscy zebrani mieli okazję podziwiać sześć ekscytujących pokazów: tańca współczesnego, baletu, sztuczek deskorolkowych, śpiewu oraz gry na flecie za pomocą nosa. Wszystkie występy zachwyciły publiczność i udowodniły jak wiele niesamowitych talentów drzemie w uczniach naszej szkoły ...


zobacz galerię zdjęć

21 marca 2012

Święto Szkoły
Klasy 0-3


     W dniu 21 marca w naszej szkole odbyły się obchody Święta Patrona. Z tej okazji uczniowie klas 0-III uczestniczyli w programie artystyczno - sportowym pod hasłem "Króluj nam Wiosenko do samego Lata". Do udziału w programie dzieci przygotowywały się od kilkunastu dni. Już dwa tygodnie temu, każda klasa brała udział w podchodach i poszukiwała zaproszenia do zabawy oraz instrukcji do zadań, które należało wykonać. Warunkiem uczestnictwa w imprezie było przygotowanie przez zespoły klasowe plakatu do wiersza Władysława Broniewskiego, wybranie reprezentantów do recytacji tego wiersza, nauczenie się piosenki związanej z wiosną oraz przygotowanie strojów w kolorach wyznaczonych dla poszczególnych oddziałów oraz wytypowanie zespołów do konkurencji sportowych.

     21 marca na dużej sali gimnastycznej uczniowie odgadywali zagadki, prezentowali wiersze patrona naszej szkoły oraz brali udział w zawodach. W drugiej części, która odbyła się na korytarzu parteru, odbył się mini festiwal piosenki wiosennej.
     Na zakończenie wręczono okolicznościowe dyplomy dla klas. Wszyscy uczniowie otrzymali również słodycze i upominki.

     Dzień Święta Szkoły okazał wyjątkowy i zapewnił sporo atrakcji, a wspólna zabawa sprawiła dzieciom wiele radości.


zobacz galerię zdjęć

9 marca 2012

Wyniki konkursu literacko-plastycznego
"ZACZYTANA ZAKŁADKA - MIŚ USZATEK I PRZYJACIELE"


     Dnia 9 marca 2012 r. o godz. 17.30 w MDK im. K.I. Gałczyńskiego w Krakowie odbyło się uroczyste rozdanie nagród przyznanych w Krakowskim Konkursie Literacko - Plastycznym "Zaczytana zakładka - Miś Uszatek i Przyjaciele."

     Jury w składzie:
Emilia Gąsienica- Setlak - plastyk
Paulina Sobkowiak - polonista
Danuta Czopik - sekretarz jury

oceniło łącznie 276 prac i przyznało kilka równorzędnych nagród oraz wyróżnień. Pośród nagrodzonych znalazły się trzy uczennice naszej szkoły:

Marta Szymanek kl. IV - nagroda
Weronika Kowalska kl. IV - nagroda
Katarzyna Niemczyk kl. II - wyróżnienie.

Gratulujemy!!!

zobacz galerię zdjęć

6 marca 2012

Zawody w Narciarstwie Alpejskim


     W dniu 6 marca 2012r w Sieprawiu odbyły się zawody w Narciarstwie Alpejskim w konkurencji slalom gigant zorganizowane w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży Szkół Podstawowych.

Naszą Szkołę reprezentowali:

     Dziewczęta:
 1. Alicja Bujas kl. IIa
 2. Katarzyna Niemczyk kl. IIa
 3. Aleksandra Wajs kl. IIIa
 4. Natalia Książek kl. IVa
 5. Zuzanna Michalec kl. IVa
     Chłopcy:
 1. Jakub Trenzinger kl. IIc
 2. Konrad Kosałka kl. IVa
 3. Mikołaj Pancerz kl. IVa
 4. Miłosz Świątek kl. IVa
 5. Michał Bujas kl. Va

Wszyscy zawodnicy ukończyli slalom z bardzo dobrymi wynikami, a Konrad Kosałka z klasy IVa zakwalifikował się na zawody wojewódzkie.
W klasyfikacji ogólnej dziewczęta zajęły 7 miejsce, a chłopcy 11, na 31 szkół biorących udział w zawodach. Gratulujemy sukcesów!

zobacz galerię zdjęć

Luty 2012

Dni Bezpiecznego Internetu


     W lutym 2012 r. uczniowie naszej szkoły zrealizowali następujące inicjatywy w ramach Europejskiego Programu "Safer Internet" pod patronatem Komisji Europejskiej:
 1. Konkurs na plakat "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat bezpiecznie" dla klas II-VI.
  Uroczyste ogłoszenie wyników w dniu Święta Szkoły, 21 marca 2011.
 2. Konkurs dla klas VI na prezentację o następujących tematach:
  - Zagrożenia w sieci
  - Cyberprzemoc
  - Tworzę = mam prawo do swego dzieła

  Wyniki konkursu:
  I miejsce - Kinga Zębalska VI a
  II miejsce - Weronika Baran VI b
  III miejsce - Maria Waszczyszyn, Julia Goetel VI a
  Wróżnienie - Katarzyna Chodźba, Marta Przybylska VIa
  Dyplomy zostaną wręczone w dniu Święta Szkoły, 21 marca 2011
 3. "Dekalog cyberprzestrzeni" - zajęcia warsztatowe oparte o cykl kreskówek "Owce w sieci" dla uczniów klas II-V.
  W zajęciach uczestniczyli uczniowie klas II, III i IV. Prezentacja kreskówek łączyła się z omawianiem konkretnych sytuacji związanych z korzystaniem z Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych.
 4. Kursy e-learning dla uczniów przygotowane przez fundację "Dzieci niczyje".
  Uczniowie klas IV i V odbyli e-learningowy kurs na podstawie programu "3..2..1.. Internet".
 5. Zajęcia komputerowe dla klas I-II oparte o materiały i stronę www projektu "Sieciaki".
  Uczniowie klas I i II w czasie zajęć korzystali z witryn "sieciaki" i "necio", poszerzali swoją wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.


zobacz galerię zdjęć

luty 2012

VI Konkurs Informatyczny Bóbr 2011


     Bóbr to nazwa powołanego do życia w 2004 roku na Litwie międzynarodowego konkursu z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej.
     Polską edycję prowadzi Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zmaganiach biorą udział uczniowie z całej Polski w trzech kategoriach wiekowych: Beniamin - szkoły podstawowe, Junior - gimnazja, i Senior - szkoły ponadgimnazjalne.
     Konkurs ma charakter jednorazowego testu wykonywanego samodzielnie przez uczestnika z pomocą komputera na oprogramowaniu konkursowym. Test składa się z kilkudziesięciu zadań. Zakres tematyczny Konkursu jest szeroki, obejmuje nie tylko zagadnienia związane z informatyką, ale również zadania matematyczne i logiczne. Rozwiązanie zadania polega na wskazaniu dokładnie jednej z możliwych odpowiedzi przez kliknięcie na niej lub wykonaniu innych czynności z pomocą komputera, prowadzących do rozwiązania.
     11 uczniów klas V i VI w dniu 10 listopada 2011 roku wzięło udział w zmaganiach konkursowych reprezentując naszą szkołę. To nasz czwarty udział w "Bobrze" i, bogaci w doświadczenia poprzednich edycji Konkursu, chcieliśmy zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy VI a,
Alicja Winkowska

została laureatką
VI Konkursu Informatycznego "Bóbr" 2011
zdobywając III miejsce.

Uroczyste zakończenie VI Konkursu Informatycznego Bóbr odbędzie się 16 marca 2012 roku w Toruniu.9 luty 2012

Podsumowanie pracy w I semestrze


     9 lutego 2012 r. na sali gimnastycznej odbył się apel podsumowujący pracę w pierwszym semestrze roku szkolnego dla uczniów klas 4 - 6.
     Podczas apelu, Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przedstawiła zbiorcze wyniki klasyfikacji za I semestr. Wyróżniła prymusów klasowych, czyli uczniów, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen w swojej klasie i wzorowe zachowanie oraz uczniów społeczników - znacząco angażujących się w życie klasy i szkoły.

Pani Dyrektor wręczyła nagrody i dyplomy dla zwycięzców:
 • konkursu pięknego czytania organizowanego przez bibliotekę szkolną
 • wewnątrzszkolnego konkursu matematycznego "Mistrz tabliczki mnożenia"


Prymusi klas:
 • klasa 4a - Damian Topolski
 • klasa 4b - Aleksandra Dziadzio
 • klasa 4c - Natalia Hamada
 • klasa 5a - Marek Łobaziewicz
 • klasa 5b - Dominika Siwiec, Zuzanna Trzcińska
 • klasa 5c - Alicja Gronuś
 • klasa 6a - Weronika Zajączkowska
 • klasa 6b - Weronika Baran

Uczniowie społecznicy:
 • klasa 4a:
  Magdalena Grodecka, Mikołaj Pancerz, Zuzanna Michalec
 • klasa 4b:
  Aleksandra Dziadzio, Joanna Król, Karolina Torba
 • klasa 4c:
  Natalia Marfiak, Aleksandra Dąbrowa, Wiktoria Bator, Małgorzata Gałczyńska
 • klasa 5a:
  Dominika Szajna, Michał Bujas, Katarzyna Kruk, Kamila Winiarska, Maria Lipowiecka, Szymon Czyryca
 • klasa 5b:
  Sandra Gaweł, Katarzyna Czuba
 • klasa 5c:
  Alicja Gronuś, Linda Aleksanian, Aleksandra Banaś, Magdalena Lachowicz, Kinga Renc, Michał Szymanowski, Jakub Szmalec, Kinga Marcinkowska, Julia Dąbrowa-Depta
 • klasa 6a:
  Katarzyna Chodźba, Nina Dudek, Justyna Niemiec, Karolina Pierożak, Marta Przybylska, Maria Waszczyszyn, Tomir Wiertek, Alicja Winkowska, Kinga Zębalska, Marta Zębalska
 • klasa 6b:
  Weronika Baran, Natalia Orczyk, Monika Tabak, Paulina Krzesak
     Na zakończenie, Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom i nauczycielom sukcesów w pierwszym semestrze oraz życzyła bezpiecznego odpoczynku podczas ferii zimowych.

zobacz galerię zdjęć9 luty 2012

Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej


     9 lutego 2012 r. w naszej szkole odbył się Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej chłopców i dziewcząt klas IV-VI o Mistrzostwo Dzielnicy.
     Turniej zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 95, a patronat nad nim objęła Rada III Dzielnicy, która również sponsorowała nagrody dla zawodników. Turniej uroczyście otworzyła pani dyrektor Elżbieta Poradowska, witając przybyłych gości oraz życząc wszystkim drużynom dobrej zabawy w duchu fair play.
     Oto wyniki Turnieju:
 • I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 64
 • II miejsce Szkoła Podstawowa nr 95
 • III miejsce Szkoła Podstawowa nr 114
     Zwycięskie szkoły otrzymały dyplomy, puchary i piłki, natomiast każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal.
Gratulujemy!

zobacz galerię zdjęć6 luty 2012

Zabawa karnawałowa dla klas 4-6
Niech żyje bal.


     Karnawał to czas zimowych balów, maskarad i zabaw. Rozpoczyna się on tradycyjnie w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa przed rozpoczynającym się Wielkim Postem.
Wychodząc naprzeciw tej tradycji, w naszej szkole zorganizowano dnia 6 lutego 2012 r. zabawę karnawałową dla uczniów klas 4 - 6.
     Uczniowie bawili się w sali gimnastycznej, udekorowanej specjalnie na tę okazję balonami i serpentynami, a także kolorowymi światłami.
Eleganccy chłopcy i wystrojone dziewczęta szaleli na parkiecie przy rytmach dyskotekowej muzyki, pod czujnym okiem wychowawców.
     Wszyscy świetnie się bawili!!!

zobacz galerię zdjęć3 luty 2012

Zabawa karnawałowa dla klas 0-3

     Podczas zabawy karnawałowej, która odbyła się 3 lutego 2012 roku, uczniowie klas 0 - 3 oraz ich rodzice mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym widowisku zatytułowanym "Tajemnica Czarownicy".
     Zabawa przybrała nietypową formę spektaklu edukacyjno-rozrywkowego, w którym użyto technologii multimedialnej.
Uczniowie naszej Szkoły, wraz ze swoimi wychowawcami, w karnawałowych nastrojach i bajkowych kostiumach chętnie uczestniczyli w proponowanych przez wodzireja zabawach, konkursach oraz tańcach. Wszystkie dzieciaki świetnie się bawiły i na długo zachowają w pamięci tegoroczną zabawę karnawałową.

zobacz galerię zdjęć2 luty 2012

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

     W ramach projektu edukacyjnego "Gdybym był królem Maciusiem I" 2 lutego w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania. O tytuł "Mistrza Pięknego Czytania" rywalizowało 63 uczniów. Wszyscy byli bardzo dobrze przygotowani. Jury w składzie: Danuta Maślak, Dominka Gwardys oraz Maria Rostek oceniało wyraz artystyczny tj. interpretację tekstu, dykcję i wybór lektury.
     Rok 2012 został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Rokiem Janusza Korczaka, stąd nie dziwi fakt, że lekturą zalecaną były utwory Janusza Korczaka. Największym powodzeniem cieszyły się dwa tytuły: "Król Maciuś I" oraz "Kajtuś Czarodziej".
     Do etapu międzyszkolnego zakwalifikowali się uczniowie: z kl 3b Kamil Jacimierski i z kl. 6a Weronika Zajączkowska. Gratulujemy!!!

     Zapraszamy do zapoznania sie z pełnymi wynikami konkursu osiągnięcia uczniów 2011/20121 luty 2012

Dzień Otwart dla Przedszkoli


      Dnia 1 lutego 2012 r. w naszej szkole gościliśmy pięcio i sześciolatki wraz z rodzicami w ramach tradycyjnego "Dnia Otwartego dla Przedszkoli". Na początku maluchy podziwiały przygotowaną przez uczniów klas 0 - III wystawę prac plastycznych o tematyce świąteczno-zimowej.
Następnie zwiedzały szkołę. Bardzo podobały im się sale edukacji wczesnoszkolnej, sala informatyczna, sala przyrodnicza, a przede wszystkim sala zabaw.
Później mili goście uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych: malowali pejzaż zimowy, wyklejali bałwana, wycinali śniegowe gwiazdki oraz tworzyły ulubione zwierzątka z papieru.
Dużo radości sprawiły dzieciom zajęcia ruchowe pod hasłem "Zimolandia" i "Ćwicz z nami".
     W czasie, gdy dzieciaki bawiły się pod opieką nauczycieli, rodzice uczestniczyli w spotkaniu z panią dyrektor Elżbietą Poradowską.
     Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Przedszkolaki odwiedziły naszą szkołę, dobrze się w niej czuły i świetnie bawiły.

     Zapraszamy na kolejne dni otwarte w naszej szkole!

zobacz galerię zdjęć31 stycznia 2012

Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 13


     31 stycznia 2012 r. reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w turnieju piłki siatkowej w Gimnazjum nr 13. Do rozgrywek o Puchar Dyrektora Gimnazjum nr 13 zgłosiły się następujące szkoły: SP 21, SP 68, SP 95, SP 107, SP 109, SP 58.
     Zawody odbywały się systemem kołowym, co oznacza, że każda drużyna rozgrywała kolejno jeden set do 25 punktów (bez dwóch punktów przewagi) ze wszystkimi przeciwnikami. Rywalizacja przebiegała w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy wykazali wysoki poziom umiejętności siatkarskich, znaleźli nowych kolegów z innych szkół podstawowych oraz zapoznali się z Gimnazjum nr 13.
     Nasza szkoła zajęła w Turnieju IV miejsce.

zobacz galerię zdjęć

Ogólnopolski Konkurs Świetlik     "Świetlik" jest ogólnopolskim konkursem, który popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych. Patronat nad Konkursem sprawuje Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Konkurs odbywa się raz w roku, tego samego dnia we wszystkich zgłoszonych szkołach i jest pisemnym testem wyboru dostosowanym do sześciu grup wiekowych (odpowiednio dla klas 1-6).
Tegoroczna, piąta edycja Konkursu, jest organizowana przez Fundację Uniwersytet Dzieci i odbędzie się 20 marca 2012 roku.
Do udziału w "Świetliku" zgłosiło się 200 uczniów naszej szkoły i jest to najliczniejsza reprezentacja z Krakowa. Zanim jednak nastąpi sprawdzian ich umiejętności przyrodniczych, uczniowie będą pod opieką nauczycieli przygotowywać się do udziału, między innymi poprzez wykonywanie zestawu eksperymentów z użyciem przyrządów i przedmiotów domowego użytku.

     Wszystkim naszym uczniom życzymy wytrwałości w przygotowywaniu się do Konkursu!

Styczeń 2012

KONKURSY PRZEDMIOTOWE
ORGANIZOWANE PRZEZ MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY


Do etapu wojewódzkiego (finału) konkursów przedmiotowych zakwalifikowali się:

 • Małopolski Konkurs Humanistyczny
  • Szymon Czyryca - 5a
  • Anna Szwejser - 5c
  • Alicja Gronuś - 5c
  • Kacper Adamowicz - 6a
  • Emilia Błaszczyk - 6a
  • Julia Goetel - 6a
  • Maria Waszczyszyn - 6a

 • Małopolski Konkurs Biblijny
  • Aleksandra Banaś - 5c
  • Michał Szymanowski - 5c

 • Małopolski Konkurs Przyrodniczy
  • Nina Dudek - 6a
  • Alicja Winkowska - 6a
  • Weronika Zajączkowska - 6a

  Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy sukcesu!!!
Styczeń 2012

Konkurs Krakowska Matematyka
"Nie od razu Kraków zbudowano"


     Do międzyszkolnego etapu konkursu Krakowska Matematyka 2011/2012 zakwalifikowali się:

Cyunel Zuzanna (5a)
Czyryca Szymon (5a)
Dziadzio Aleksandra (4b)
Kokot Arnold (6a)
Łobaziewicz Marek (5a)
Mayer Łukasz (4a)
Ratka Maciej (4a)
Szewczyk Wojciech (5a)
Zębalska Marta (6a)

     Gratulujemy!!!

23 stycznia 2012

149 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
      Dnia 23 stycznia 2012 r. o godz. 12.00 na Cmentarzu Rakowickim przy grobie Weteranów Powstania Listopadowego i Styczniowego odbyły się obchody 149 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. W tych podniosłych uroczystościach, zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Krakowa, Związek Inwalidów Wojennych Małopolskiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Centrum Młodzieży im. Dr Henryka Jordana, wzięła udział nasza szkoła reprezentowana przez Poczet Sztandarowy w składzie: Norbert Borowicz kl. VI a, Weronika Baran kl. VI b, Kinga Sajak kl. VI b.


     Program uroczystości obejmował:
 • odegranie sygnału wojskowego,
 • przedstawienie rysu historycznego,
 • wystąpienie Prezesa Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej,
 • modlitwa Ojca Jerzego Pająka OFM Cap,
 • zapalenie zniczy przez uczniów,
 • składanie wieńców przez uczestników uroczystości,
 • odegranie "Ciszy" przez trębacza wojskowego.

zobacz galerię zdjęć
16 stycznia 2012

Wyróżnienie naszej Szkoły Znakiem Jakości Interkl@sa


      W dniu 16 stycznia w sali kolumnowej sejmu RP odbyła się podniosła uroczystość - finał konkursu Znak Jakości Interkl@sa pod honorowym patronatem Marszałek Sejmu. W gali uczestniczyli: Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas, Przewodniczący Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży Sejmu RP Artur Bramor, Grażyna Staniszewska przewodnicząca Kapituły Znaku Jakości, członkowie Kapituły, prezes Fundacji Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa, przedstawiciele Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności.
    Znak Jakości Interkl@sa. otrzymują placówki, które najlepiej przygotowują swoich uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Obecna na gali Minister Edukacji Narodowej pani Krystyna Szumilas podkreśliła, że Znak Jakości Interkl@sa potwierdza, iż wyróżniona nim szkoła nie tylko stała się ośrodkiem wdrażania idei społeczeństwa opartego na wiedzy, ale także wykorzystuje komputery i Internet w sposób twórczy.
      W tym roku Znaki Jakości Interkl@sa przyznano już po raz dziesiąty. Do ścisłego finału kapituła konkursu, w skład której wchodzą wybitne osobistości z dziedziny edukacji, kultury, nauki i polityki, zakwalifikowała sześć szkół z całej Polski.
      W dniu 15 stycznia szkoły te przedstawiały do oceny prezentacje własnych osiągnięć. Następnego dnia wszyscy nominowani mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem budynku sejmu. Miłą niespodzianką było zaproszenie do gabinetu Marszałek Sejmu RP i spotkanie z Panią Ewą Kopacz.
      Pani dyrektor Elżbieta Poradowska, pan Piotr Ślęczkowski i uczennica kl. 6a Alicja Winkowska odebrali dyplom potwierdzający przyznanie Znaku Jakości Interkl@sa Szkole Podstawowej nr 95 na dwa lata. Szkoła otrzymała również program antywirusowy ArcaVir 2012, roczną licencję na System Antyplagiatowy Antyściąga.pl, roczną licencję na kurs języka angielskiego dla wszystkich uczniów oraz drobne upominki.

      Jesteśmy dumni z poziomu pracy i osiągnięć naszej Szkoły.

zobacz galerię zdjęć
Styczeń 2012

UCZYMY SIĘ BYĆ DLA INNYCH: "KOLĘDNICY MISYJNI 2011"


     Uczniowie naszej szkoły, kolejny już raz, postanowili okazać solidarność i pomoc swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. W związku z tym zorganizowali akcję "Kolędnicy Misyjni", która polegała na zbiórce pieniędzy na pomoc dzieciom w Sudanie w realizacji ich marzeń. A mali Sudańczycy marzą przede wszystkim o tym, aby mieć pod dostatkiem wody, by móc chodzić do prawdziwej szkoły i - tak jak dzieci z całego świata - o tym, by być po prostu szczęśliwymi.
     Cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły - szeroko otwarli swe serca i portfele, dzięki czemu udało się zebrać kwotę 363 zł.
8 stycznia 2012

XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


     08 stycznia 2012 roku uczeń klasy 6a - Mikołaj Rogoziński, włączył się w XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jako wolontariusz Orkiestry brał udział w zbiórce pieniędzy, które zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

zobacz galerię zdjęć
5 stycznia 2012

MATEMATYCZNE ZABAWY


     Uczniowie klasy I a bardzo chętnie uczestniczą w matematycznych zabawach. Przykładem takich zajęć jest zabawa w sklep. Na stoiskach z zabawkami, materiałami papierniczymi, porcelaną i materiałami budowlanymi, umiejętnością poprawnego liczenia muszą się wykazać zarówno sprzedający jak i kupujący. Wszystkich obowiązują również zasady dobrego wychowania i przestrzeganie właściwych form grzecznościowych.

zobacz galerię zdjęć


22 grudnia 2011

Jasełka 2011


     Boże Narodzenie jest świętem wielkiego daru, danego przez Boga ludzkości. Jest początkiem Nowego Człowieka, który może zmienić świat. Z okazji świąt Bożego Narodzenia, klasa IVc przygotowała jasełka w języku angielskim, aby zanieść przesłanie świąt na krańce świata. Przedstawienie uświetnił występ chóru szkolnego.
     Jasełka zostały zaprezentowane 22 grudnia 2011 r. Wraz z Dyrekcją, nauczycielami oraz uczniami naszej szkoły, podziwiał je także proboszcz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza - ks. Dionizy Jedynak.
     Podczas Jasełek Harcerze przekazali na ręce pani Dyrektor Światło Betlejemskie, które jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei.

zobacz galerię zdjęć

Grudzień 2011

Szopki


     Grudzień - ostatni miesiąc roku - to głównie czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Niepowtarzalny klimat tego świątecznego miesiąca tworzą oczywiście świąteczne dekoracje. Mały Samorząd ogłosił konkurs plastyczny na przestrzenną szopkę betlejemską pod hasłem "Do szopy hej pasterze". Prace wykonane pod kierunkiem wychowawczyń przez najmłodszych uczniów zachwyciły wszystkich oryginalnością i estetyką. Jury doceniło ogromny wkład pracy dzieci i postanowiło przyznać wszystkim szopkom I miejsce ex aequo.
     Słodkie nagrody zostały wręczone małym artystom przez panią dyrektor Elżbietę Poradowską podczas świątecznego apelu klas 0 - 3.
     Prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej na korytarzu parteru.

zobacz galerię zdjęć

19 grudnia 2011

Jasełka klasy Ia


     Uczniowie klasy I a przygotowali przedstawienie pt. "Gwiazdkowa rozmowa". Tuż przed świętami, 19.12.11., dzieci zaprosiły na spektakl Rodziców. Wszyscy aktorzy, z wielkim zaangażowaniem grali, śpiewali i tańczyli. Zabawne przedstawienie z przesłaniem "Nie czyń drugiemu co tobie niemiło", o którym powinniśmy pamiętać przez cały rok, wprowadziło wszystkich w wyjątkowy, świąteczny nastrój. Spotkanie było okazją do złożenia życzeń świątecznych i noworocznych oraz wspólnego kolędowania. Na zakończenie uczniowie wręczyli Rodzicom własnoręcznie wykonane stroiki. Zaproszeni Goście podziwiali, wykonane przez dzieci techniką decoupage, piękne bombki, a także prezentowaną na korytarzu wystawę szopek przygotowaną przez uczniów z wszystkich klas 0-III.
     20.12.11. uczniowie klasy I a zaprosili do obejrzenia przedstawienia koleżanki i kolegów z klas 0-III. Uwaga, z jaką publiczność oglądała prezentowany program, oraz gromkie brawa na koniec widowiska, były nagrodą za trud i wysiłek włożony w przygotowanie inscenizacji.

zobacz galerię zdjęć

16 grudnia 2011

Konkurs plastyczny " Świąteczne karteczki"


     16 grudnia 2011 roku zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego "Świąteczne karteczki", którego organizatorem był Dom Harcerza w Krakowie przy ul. Reymonta 18.
     Uroczystość wręczenia nagród połączona została z wernisażem nadesłanych prac. W konkursie przyznano nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach wiekowych: 5 do 7 lat, 8 do 11 lat oraz 12 do 15 lat. Na konkurs napłynęło ponad 600 prac z różnych placówek oświatowych z Krakowa i okolic oraz z innych rejonów Polski.
     I miejsce w kategorii wiekowej 12 do 15 lat zdobyła uczennica klasy VI a naszej szkoły - Katarzyna Chodźba, która wykonała 4 kartki techniką akwarelową

zobacz galerię zdjęć

6 i 13 grudnia 2011

Mikołajkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej


     Dnia 6 i 13 grudnia 2011 r. w naszej Szkole odbył się Mikołajkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej. W zawodach wystartowało 12 czteroosobowych drużyn - łącznie 48 uczniów z klas IV-VI. Mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym" w dwóch grupach. Uczniowie walczyli o wejście do finału, który miały miejsce 13 grudnia.
      Wyniki Turnieju
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz medale. Wszystkim gratulujemy!
Grudzień 2011

Gwiazdka dla Zwierzaka 2011


     Nasza Szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji organizowanej przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie "Gwiazdka dla Zwierzaka 2011". W ramach akcji uczniowie, uwrażliwieni na potrzeby bezpańskich zwierząt, przynosili do szkoły karmy dla psów i kotów oraz inne zwierzęce akcesoria - klatki, smycze, kagańce, zabawki...
      Wszystkie zebrane produkty zostały przekazane Schronisku i potrzebującym zwierzakom

zobacz galerię zdjęć

10 grudnia 2011

Dach nad głową


     10 grudnia, grupa uczniów z klasy 5a naszej szkoły wzięła udział w akcji "Dach nad głową" organizowanej przez market budowlano-dekoracyjny Leroy Merlin Bonarka w Krakowie. Organizatorzy za cel akcji postawili sobie uwrażliwienie młodych ludzi na potrzeby ptaków, szczególnie w trudnym zimowym czasie. Pięcioosobowe drużyny uczniów z krakowskich szkół podstawowych zbijały, montowały, malowały i dekorowały budki lęgowe. Wykonane budki będą przez najbliższy tydzień wystawione w honorowym miejscu na terenie marketu Leroy Merlin Bonarka. Klienci sklepu będą mogli podziwiać wystawę oraz oddawać głosy na ich zdaniem najlepszą budkę lęgową.
     Nasza drużyna wykonała i ozdobiła wspaniały domek dla skrzydlatych przyjaciół, nie zapominając przy tym o dobrej zabawie.

zobacz galerię zdjęć
6 grudnia 2011

Mikołaj 2011


     6 grudnia do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Wraz z księdzem Mirosławem, przy dźwiękach gitary, odwiedził dzieci we wszystkich klasach, a także nauczycieli i pracowników szkoły. Dla każdego miał ciepłe słowo i uśmiech, a także słodkie "co nie co".

zobacz galerię zdjęć

1 grudnia 2011

KONKURS PLASTYCZNY - Moja ulubiona książka


      Pierwszego grudnia, podczas apelu, pani dyrektor Elżbieta Poradowska ogłosiła wyniki konkursu plastycznego Moja ulubiona książka, zorganizowanego przez Bibliotekę szkolną dla uczniów klas 0 - 3. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy, a ich prace można podziwiać na wystawie zorganizowanej na korytarzu parteru i I piętra.
     Wszystkim małym czytelnikom serdecznie gratulujemy!!!
      - > WYNIKI

zobacz galerię zdjęć
listopad 2011

WITAJCIE W NASZEJ BAJCE!


     Nie od dziś wiadomo, że w dzieciach drzemie ogromny potencjał twórczy, który najbardziej efektownie uwalnia się podczas zabawy. Właśnie jej owocem są przepiękne ilustracje oraz bajki, które można zobaczyć na gazetkach znajdujących się na parterowym korytarzu naszej szkoły.
     Dzieła te powstały podczas zajęć świetlicowych, a ich autorami są uczniowie klas I B i I C. Do tej pory nasi mali Artyści stworzyli trzy wspaniałe bajki, opatrzone niezwykłymi obrazami. Wena jednak najwyraźniej nie opuszcza dzieciaków. Ich głowy wciąż kipią od nowych, niebanalnych pomysłów, dlatego niewątpliwie już wkrótce pojawią się kolejne utwory.
     Drodzy Rodzice, serdecznie zapraszamy do zapoznawania się z twórczością Waszych pociech. Dowiecie się Państwo wiele nie tylko o nich, ale także o sobie, bo jak stwierdził Jean Cocteau: "Cudowne dzieci - to zazwyczaj dzieci rodziców o wybujałej wyobraźni."


Tygrysek Lukas
Jaskinia duchów w zaczarowanym lesie
Bitwa pod Złotym Zamkiem

zobacz galerię zdjęć
29 listopada 2011

Tajemnice mojego miasta


     24 listopada 2011 roku, w Młodzieżowym Domu Kultury przy alei 29 Listopada w Krakowie odbył się, już po raz drugi, konkurs pod nazwą "Tajemnice mojego miasta". W kategorii klas od I do III wzięło udział pięć drużyn. Nie zabrakło wśród nich reprezentantów naszej szkoły. Silna i zgrana ekipa chłopców z klasy III a, w składzie: Mateusz Kubasiewicz, Mateusz Lorenc i Antoni Skoczypiec zajęła czwarte miejsce.
     Uczestnicy rywalizowali w dziesięciu różnych dyscyplinach. Wszystkie konkurencje wymagały od zawodników wiedzy o Krakowie, umiejętności szybkiego kojarzenia faktów, a przede wszystkim kreatywności. Nasi chłopcy przedstawili krótką scenkę zatytułowaną "Krakowski Lajkonik", zaprojektowali nową pamiątkę z Krakowa - Scyzosmoka, a także poddali propozycję zbudowania lotniska na Wawelu. Jury doceniło ich bujną wyobraźnię, niezwykłą kreatywność oraz ogromny entuzjazm, z jakim podchodzili do każdego zadania.

zobacz galerię zdjęć
15 listopada 2011

Międzynarodowy Turniej Dziecięcej Piłki Nożnej
o Puchar Stanisława Ramelisa


     W czwartek, 15 listopada 2011 r. o godzinie 6 rano razem z drużyną Cracovii wyjechałem do Wilna. Przybyłem tam ok.23. Nie mieszkaliśmy w hotelu lecz u rodzin, których dzieci również uczestniczyły w turnieju.
     Następnego dnia zwiedzaliśmy Wilno. Pod wieczór pojechaliśmy do jednego z największych Aqua Parków
w Europie. Ma on, aż siedem pięter. Zobaczyliśmy też inne ciekawe miejsca litewskiej stolicy w tym symboliczny grób Józefa Piłsudskiego, w którym spoczywa jego matka oraz serce Marszałka, który był jednym
z najwybitniejszych kibiców Cracovii.
     W sobotę rozpoczęły się mecze grupowe. Trafiliśmy na drużyny: Żalgiris Grinvaldas, FM Kowno i BFA 2000 Vilnius. W meczu z Zalgrisem wygraliśmy 2:1 tak samo jak podczas meczu przeciwko BFA 2000 Vilnius. Mecz
z FM Kowno zakończył się rezultatem 0:0. Dzięki tym rezultatom zakwalifikowaliśmy się do półfinału, w którym przyszło nam się zmierzyć z faworytem całego turnieju i jednocześnie gospodarzem BFA Wilno. Wygraliśmy po emocjonującym i wyrównanym meczu 2:0. W finale nasz zespół zmierzył się z estońską drużyną Alytus. Wygraliśmy dając koncert pięknej gry.
     Ten ostatni mecz był naprawdę niesamowity. Po 15 minutach mój kolega zdobył pięknego gola. Z połowy uderzył w samo okienko. Po paru minutach nasz napastnik dołożył drugą bramkę po akcji "sam na sam". Pod koniec meczu zdobyliśmy jeszcze jedną bramkę po rzucie wolnym. Mecz zakończył się rezultatem 3:0 na naszą korzyść.
     Do Krakowa wróciliśmy bardzo zmęczeni turniejem i długą podróżą, ale szczęśliwi z osiągniętego wyniku i nawiązania nowych znajomości
z kolegami z różnych państw.

     Kacper Adamowicz, klasa 6a
14 listopada 2011

SPOTKANIA Z MUZYKĄ


     W ramach edukacji muzycznej, w bieżącym roku szkolnym, uczniowie najmłodszych klas biorą udział w cyklu koncertów edukacyjnych.
     Program spotkań obejmuje koncerty muzyki z różnych epok - od baroku po współczesność, prezentację instrumentów muzycznych i ich historię, pogadanki i ciekawostki związane z tematyką koncertu.
     Spotkania odbywają się raz w miesiącu, a każde z nich poświęcone jest innemu zagadnieniu - w listopadzie uczniowie zapoznają się z muzyką Fryderyka Chopina, a w grudniu - z kolędami i pastorałkami. W planach mamy również koncerty: "W krainie walca", "Głosy natury" oraz "Z muzyką przez wieki".

zobacz galerię zdjęć
10 listopada 2011

Uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej


     10 listopada 2011 r. odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej.
     Młodzi czytelnicy poznali zasady korzystania z biblioteki i pracowni multimedialnej, samodzielnie wybrali i wypożyczyli swoje pierwsze książki. Na zakończenie spotkania otrzymali pamiątkowe zakładki i karteczki z zaproszeniem do poznawania świata: Książka to wszechświat, który można zgłębić czytając.zobacz galerię zdjęć
10 listopada 2011

Kotyliony


     Nasza szkoła, po raz kolejny, przyłączyła się do inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, aby rocznicę odzyskania niepodległości najmłodsi Polacy uczcili poprzez wykonanie biało - czerwonych kotylionów. "Chciałbym, aby tak jak w 1918 roku towarzyszyła Polakom nie tylko podniosła atmosfera, lecz przede wszystkim radość i duma z sukcesu będącego ukoronowaniem 123 lat wysiłków i starań kilku kolejnych pokoleń" - napisał Prezydent RP Bronisław Komorowski w liście do nauczycieli.
     Idąc za tym wezwaniem, uczniowie z klasy 1 - 3 wzięli udział w zorganizowanych przez wychowawców warsztatach plastycznych, podczas których z ogromnym zapałem wykonywali kotyliony, a następnie przez cały dzień nosili je przypięte do swoich mundurków szkolnych.

zobacz galerię zdjęć
9 listopada 2011

Apel z okazji rocznicy odzyskania niepodległości


     9 listopada odbył się apel z okazji święta Odzyskania Niepodległości. Przez 123 lata Polacy znajdowali się pod panowaniem obcych władców, którzy chcieli zniszczyć polską tradycję i mowę. Przez cały okres zaborów Polacy nie ustawali w wysiłkach o odzyskanie niepodległości.
     O walce naszych przodków, dzięki którym Polska nie zginęła, opowiedzieli uczniowie klasy 5c. Apel uświetnił występ chóru szkolnego, który wykonał pieśni patriotyczne, a wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej odśpiewali hymn państwowy.zobacz galerię zdjęć
2 listopada 2011

Wycieczka klasy V c


     2 listopada 2011 r. klasa 5c wybrała się na wycieczkę EKO - EDUKACYJNYM AUTOBUSEM.
     Odwiedziliśmy Centrum Ekologiczne Barycz, gdzie zwiedzaliśmy sortownię, ścieżkę dydaktyczna oraz uczestniczyliśmy w zajęciach na temat segregacji śmieci.
     W lesie koło Krzyszkowic spotkaliśmy się z panią leśnik, która opowiedziałam nam o dzikich wysypiskach śmieci, pożarach lasów oraz właściwym zachowaniu na ich terenie.
     Dowiedzieliśmy się także co to jest użytek ekologiczny oraz jakich mieszkańców ma Staw Dąbski koło Galerii Plaza.
     Zwiedzaliśmy również Lamusownię, gdzie mieszkańcy Krakowa mogą oddać nietypowe odpady np. opony, gruz, stare pralki, telewizory, substancje niebezpieczne.
     Na koniec przejechaliśmy koło miejsca, gdzie ma powstać ekospalarnia odpadów. Każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów edukacyjnych, wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak kredki, notatnik, długopis.
     Wycieczka poszerzyła naszą wiedzę na temat ekologii.

zobacz galerię zdjęć
22 października 2011

Dzień Otwarty dla Przedszkolaków


     22 października gościliśmy w naszej szkole dzieci przedszkolne.
     Jak co roku, uczniowie klas 0 - 3 przygotowali z tej okazji wystawę prac pt. "Jesienią zdrowo i kolorowo".
     Przedszkolaki wraz z rodzicami uczestniczyły także w:
 • przedstawieniu przygotowanym przez klasy pierwsze pt. "Spotkanie z Jesienią"
 • warsztatach plastycznych : "Dary Jesieni", "Skarby Jesieni", "Jesienny Park",
 • zabawach ruchowych - szczególnym powodzeniem wśród maluchów cieszyła się przygotowana w sali nr 30 "Kraina Leśnych Skrzatów"
 • zajęciach z wykorzystaniem tablicy interaktywnej
 • spotkaniu z książką w bibliotece szkolnej

     Cieszymy się, że Przedszkolaki, które odwiedziły naszą szkołę, świetnie się w niej czuły i nie chciały nas opuszczać.
Zapraszamy na kolejne "Dni Otwarte" w lutym i w maju.

zobacz galerię zdjęć
21 października 2011

Ślubowanie klas I


     21 października 2011 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Do tego święta pierwszaki przygotowywały się przez kilka ostatnich tygodni. W obecności rodziców, dyrekcji i nauczycieli oraz przedstawicieli Samorządu Szkoły dzieci zaprezentowały program "Spotkanie z Jesienią". Wędrując przez rozmaite Krainy: Wiedzy, Grzeczności, Bezpiecznych Znaków, Miłości i Mądrości udowodniły, że potrafią pilnie się uczyć, zgodnie współpracować, przestrzegać zasad dobrego wychowania, dbać o swoje bezpieczeństwo i szanować swoją ojczyznę. Zdobyły wszystkie potrzebne symbole, dzięki czemu zdały pomyślnie swój pierwszy egzamin. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, po czym pani dyrektor Elżbieta Poradowska dokonała pasowania ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 95. Na zakończenie zostali obdarowani owocami i słodyczami, a w klasach, przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem.

zobacz galerię zdjęć
4 października 2011

W parku - wycieczka klasy 1a


     4 października klasa I a wybrała się na wycieczkę do Parku Zaczarowanej Dorożki na spotkanie z jesienią. Pani Jesień przygotowała dla uczniów rozmaite zadania. Dzieci, podzielone na zespoły, rozwiązywały zagadki, układały hasła, brały udział w grach i zabawach sportowych.
     Był też czas na atrakcje na placu zabaw. Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości.


zobacz galerię zdjęć
3 października 2011

APEL KLAS I - III


     3 października odbył się apel klas I-III. W trakcie spotkania ogłoszone zostały wyniki wyborów do Małego Samorządu. W tym roku szkolnym do samorządu wybrani zostali: przewodniczący Krzysztof Mach z kl. III c, zastępcy Maciej Pyć z II a i Daria Kosmal z III b.
     W sekcji dekoratorskiej działać będą: Magda Tkaczyk, Julia Leśniak, Milena Światek z kl. II c, Daria Kosmal III b, Nikola Kaczmarek II b, Alicja Bujas II a.
     W trakcie apelu uczniowie klas I-III zapoznani zostali z regulaminem konkursu "Klasa na medal" oraz wynikami szkolnego konkursu "Wakacyjny deszczowy dzień".
1 października 2011

Rajd jesienny do Lasku Wolskiego


     W dniu 01 października odbył się w naszej szkole Jesienny Rajd Integracyjny. Uczniowie klas 4 - 6 zebrali się o godzinie 8:45 przed szkołą i wyruszyli dwoma autokarami do Lasku Wolskiego. Opiekę sprawowali wychowawcy klas.
     Najpierw maszerowaliśmy spokojną alejką wzdłuż ogrodzenia zoo. Ujrzeliśmy po lewej stronie drewnianą kapliczkę Matki Bożej patronki wędrowców. Później spacerowym krokiem doszliśmy na piękną, wielką polanę, aby po chwili odpoczynku zagrać w piłkę. Oprócz humoru, dopisywał nam także apetyt, więc drugie śniadanie połknęliśmy w mig. Wtedy rozpoczęła się lekcja przyrody w terenie. Na kartach pracy opisywaliśmy rozpoznane liście drzew. Następnie rozpoczęliśmy 1)wędrówkę powrotną, pokonując wysokie i wąskie wzniesienia. Na końcu drogi czekał na nas odpoczynek - krótki, ale potrzebny. Krakowianie relaksujący się na ławeczkach, patrzyli na nas z sympatią.
     Autobusem wróciliśmy do szkoły i tak zakończył się nasz rajd, który uważamy za bardzo udany.

zobacz galerię zdjęć
29 września 2011

Zawody lekkoatletyczne


     Dnia 29 września 2011 na stadionie sportowym Plac na Groblach odbyły się zawody lekkoatletyczne organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków - Śródmieście oraz radę Dzielnicy I. Były to zawody o mistrzostwo Rejonu Kraków - Śródmieście w sztafecie 4 x 100 m i sztafecie "olimpijskiej".
     W zawodach brało udział 5 dziewcząt i 4 chłopców z naszej szkoły: Wiktor Przepiórka, Filip Buliński, Aleksander Jaworski, Mateusz Mayer, Aleksandra Banaś, Kornelia Stój, Julia Dabrowa - Depta, Ewelina Wszołek i Joanna Majcher.
     Chłopcy odnieśli znaczące zwycięstwo pokonując wszystkie szkoły i zajmując I miejsce w sztafecie 4 x 100 m oraz I miejsce w sztafecie "olimpijskiej". W rywalizacji ogólnej szkół podstawowych zajęliśmy III miejsce. Uczniowie od organizatorów otrzymali pamiątkowe medale, puchar oraz piłki dla szkoły.
     Wszystkim zawodnikom gratulujemy sukcesu i dziękujemy za godne reprezentowanie Szkoły Podstawowej nr 95.

zobacz galerię zdjęć
29 września 2011

"Jak niezwykły jest park jesienią,
Drzewa mienią się wszystkimi kolorami" (...)


     Piękno kolorów jesieni podziwiała klasa 1 c w Parku Zaczarowanej Dorożki. 29 września wyruszyliśmy tam na nietypowe zajęcia, podczas których, inspirowani słowami wiersza, szukaliśmy szeleszczącego dywanu liści, rudej kity wiewiórki i latających srok. Niestety ani wiewiórki ani sroki nie udało nam się spotkać, natomiast zebraliśmy mnóstwo jesiennych skarbów: przepiękne, kolorowe liście, kasztany i orzechy. Podczas wycieczki nie zabrakło również zabaw na świeży powietrzu.
     Polecamy wszystkim Park Zaczarowanej Dorożki na jesienne spacery.

zobacz galerię zdjęć
27 września 2011

"SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO"


     27 września, w siedzibie Wojewódzkiej Komendy Policji, odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów " SZKOŁA PROMUJĄCA BEZPIECZEŃSTWO".
     Małopolski Komendant Wojewódzki Policji insp. Andrzej Rokita wręczył certyfikaty przedstawicielom szkół, które uczestnicząc w projekcie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa zdobyły największą ilość punktów. W uroczystości uczestniczył także m.in. Małopolski Kurator Oświaty - Aleksander Palczewski. W imieniu naszej Szkoły certyfikat odebrała Pani Dyrektor Elżbieta Poradowska i przewodniczący Samorządu Szkolnego Szymon Czyryca.
     Uczestnicy uroczystości oglądnęli spektakl przygotowany przez Powiatowy Zespół Szkół nr 9 w Kętach. Uczestniczyli również w interesujących pokazach sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy Policji w codziennej pracy.
     Certyfikat potwierdza efektywność działań naszej Szkoły na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej.

zobacz galerię zdjęć
16 września 2011

AKCJA : Sprzątanie świata 2011


     16 września 2011 r. (piątek) nasza Szkoła brała udział w akcji "Sprzątanie Świata 2011". Hasło tegorocznej akcji brzmiało: "Lasy to życie - chrońmy je". W ten sposób uczniowie i nauczyciele włączyli się do obchodów Międzynarodowego Roku Lasów ogłoszonych przez ONZ, mając szczególnie na uwadze apel organizatorów: "Nie traktujmy lasów przedmiotowo - weźmy pod uwagę, że są to miejsca tętniące życiem. Zachowując czystość w lesie, ograniczając ilość dzikich wysypisk i odpadów stwarzających zagrożenie - dbamy o to, aby zachować naturalne warunki środowiskowe, zapewniające trwałość drzewostanów i ograniczające występowanie niebezpiecznych sytuacji (np. pożary)."
     Każda klasa od IV do VI uczestniczyła w akcji na jednej lekcji. Uczniowie otrzymali od nauczycieli worki z napisem SPRZĄTANIE ŚWIATA 2011 oraz jednorazowe rękawice i przystąpili do porządkowania osiedla. Po zakończonej akcji każdy uczeń dostał kalendarzyk z logo akcji.

zobacz galerię zdjęć
15 września 2011

Rocznica września 1939 - "Kiedy przyjdą podpalić dom"


     15.09 podczas apelu szkolnego wspominaliśmy ważne i tragiczne wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku, gdy rozpoczynała się II wojna światowa.
     Zdarzenia te należą do minionego już XX wieku, lecz troska o pamięć historyczną swego narodu to obowiązek wszystkich Polaków we wszystkich pokoleniach.
      Uczniowie klasy VIa przygotowali i przedstawili wrześniowe kalendarium, wspomnieli najważniejsze bitwy, dowódców i bohaterów kampanii wrześniowej 1939 roku. Przywoływaliśmy także wiersze patrona naszej szkoły Władysława Broniewskiego: znany wszystkim utwór "Żołnierz polski" i "Bagnet na broń". Uzupełnieniem treści historycznych było wysłuchanie zakazanych wojennych piosenek. Uroczystość zakończyło odśpiewanie hymnu narodowego.
     Chwała bohaterom Września 1939!

zobacz galerię zdjęć
1 września 2011

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012


     1 września 2011 roku, dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 95 po raz kolejny zabrzmiał dzwonek zwiastujący rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
     O godzinie 9 30 pani Dyrektor Elżbieta Poradowska przywitała zebranych na placu rekreacyjnym szkoły uczniów, rodziców i nauczycieli. Podkreśliła, że każdy rok nauki w szkole to wielki krok w rozwoju dzieci. Obok wędrówki po świecie wiedzy, szkoła oferuje kształtowanie postaw sprzyjających rozwojowi indywidualnemu i społecznemu takich jak: uczciwość, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista. Pani Dyrektor przypomniała również o najważniejszych zasadach obowiązujących w szkole, których celem jest zapewnienie wszystkim dzieciom bezpieczeństwa.
     Zwracając się do rodziców, pani Dyrektor podkreśliła ich rolę jako pierwszych i najważniejszych wychowawców. Zaznaczyła, że każde dziecko przychodzi do szkoły ze spuścizną swojej rodziny, z tym co werbalnie i pozawerbalnie odbiera w domu. Dlatego rodzice to niezwykle ważny element systemu szkolnego. Pani Dyrektor poprosiła rodziców o współpracę w poczuciu wspólnej troski o każde dziecko.
     Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor życzyła całej społeczności szkolnej sukcesów w nadchodzącym roku szkolnym. Następnie wszyscy uczniowie rozeszli się do sal lekcyjnych na spotkanie ze swoimi wychowawcami.

zobacz galerię zdjęć
sierpień 2011

Królewskie wakacje 2011


W dniu 23.08.2011r. uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Joanny Dziedzic, wzięli udział w wycieczce organizowanej przez "Stowarzyszenie na rzecz rozwoju" w ramach projektu "Królewskie wakacje". Program wycieczki obejmował:
 • zabawy w Parku Wodnym
 • przejazd do Urzędu Miasta i spotkanie z panią Prezydent Elżbietą Lęcznarowicz
 • przejazd do kina Kijów na seans filmowy "Smerfy"
 • ciepły posiłek w pizzerii
 • zwiedzanie Barbakanu i Murów Obronnych miasta Krakowa
 • powrót pod szkołę SP 95
Wycieczka była bardzo udana - dzieci, choć zmęczone, nie kryły zadowolenia.

zobacz galerię zdjęć© 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone Szkoła Podstawowa nr 95 w Krakowie, ul. Wileńska 9, 31-413 Kraków